گوشی‌های پرچم‌دار مقرون‌به‌صرفه

  • نویسنده : ادمین
  • دوشنبه 6 آبان 1398
  • 1121 بازدید

چند روز قبل گوشی میزو ۱۶T معرفی شد و سایت‌های تکنولوژی به‌عنوان یک خبر بسیار معمولی این موضوع را مطرح کردند. البته از آنجایی که گوشی‌های شرکت «میزو» (Meizu) خارج از چین چندان شناخته شده نیستند، سایت‌ها هم معمولا به صورت مفصل به گوشی‌های چنین شرکت‌هایی نمی‌پردازند. اما در این زمینه، بخش مهم‌تر قضیه این است که میزو ۱۶T آنچنان هم پرچمدار مقرون‌به‌صرفه خاص و منحصر به فردی محسوب نمی‌شود.

سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که چه زمانی به چنین نقطه‌ای رسیدیم؟ چطور یک گوشی مجهز به اسنپ‌دراگون ۸۵۵ و مقدار زیادی حافظه رم و با داشتن قیمت ۳۰۰ دلاری، دیگر یک گوشی پر سروصدا محسوب نمی‌شود؟

برای پاسخ به این سوال، باید به نخستین «قاتل پرچمدار» یا همان پرچمدار مقرون‌به‌صرفه یعنی وان‌پلاس وان نگاهی بیندازیم. این گوشی در آوریل ۲۰۱۴ عرضه شد و از جهاتی، در مقایسه با مهم‌ترین پرچمدار اندرویدی آن زمان یعنی گلکسی اس ۵ از امکانات بهتری بهره می‌برد. این در حالی است که کاربران با پرداخت قیمت ۲۹۹ دلاری برای خرید این گوشی، نصف قیمت گلکسی اس ۵ را می‌پرداختند.

وان‌پلاس وان به هیچ‌عنوان یک پرچمدار همه‌جانبه نبود اما یک «قاتل پرچمدار» محسوب می‌شد. این یعنی از ویژگی‌های اصلی یک گوشی پرچمدار گران قیمت (مانند تراشه، حافظه رم و حافظه داخلی مشابه) بهره می‌برد ولی کاربران برای خرید آن قیمت بسیار پایین‌تری می‌پرداختند.

وان‌پلاس هم بعد از چند سال تصمیم گرفت دیگر از عبارت «قاتل پرچمدار» استفاده نکند و در عوض به افزایش پیوسته قیمت‌ها روی بیاورد. اما این مفهوم ماندگار شد و حالا اصطلاح «قاتل پرچم‌دار» یک مفهوم شناخته‌شده و مشهور در حوزه گوشی‌های هوشمند محسوب می‌شود که روی هم رفته به پرچمداران مقرون به صرفه گفته می‌شود.