بنر هدر تخفیفات بنر هدر تخفیفات
  • ۹۶۳ بازدید
  • زمان مطالعه: ۸ دقیقه
  • ۱۴۰۰/۰۱/۲۸ ۱۶:۳۱

معرفی و مقایسه حافظه اس اس دی و هارد دیسک - بخش دوم

معرفی و مقایسه حافظه اس اس دی و هارد دیسک - بخش دوم

همانطور که می دانید و تاکنون متوجه شده اید حافظه SSD و هارد HDD تفاوت های بسیاری با یکدیگر دارند. تفاوت های ایجاد شده به عوامل مختلفی بستگی دارند. فاکتورهایی مانند قیمت، ظرفیت، سرعت عملکرد، اندازه و... ازجمله مواردیست که سبب تمایز این دو نوع هارد درایو شده است که در ادامه هر یک از این موارد را به تفصیل مورد بررسی و کنکاش قرار خواهیم داد. 

تفاوت حافظه HDD و SSD در قیمت

 


فاکتور قیمت را می توان اولین و مهمترین عامل تاثیرگذار در انتخاب و خرید یک هارد دیسک دانست. اگر از ابتدا با ما همراه بوده باشید برایتان واضح است که یک حافظه SSD نسبت به یک حافظه HDD به مراتب گرانتر است. خود حافظه های SSD نیز باتوجه به تنوعی که دارند به لحاظ رنج قیمت در دسته بندی های متفاوتی قرار می گیرند. مدل های امروزی و مدرن که نسبت به مدل های قدیمی تر از تکنولوژی جدیدتری بهره می برند قیمت بالاتری دارند. ازجمله موارد تاثیرگذار در تفاوت قیمت حافظه های SSD نوع درگاه آن ها می باشد. به عنوان مثال یک هارد درایو با درگاه SATA III نسبت به یک حافظه SSD دیگر که به درگاه های جدیدتری همچون M.2 و یا PCIe مجهز شده است؛ قیمت بسیار پایین تری دارد. شاید برایتان جالب باشد که یک حافظه SSD که به درگاه SATA III مجهز شده است به لحاظ قیمتی تفاوت چندانی با یک حافظه HDD ندارد. از این رو اگر به دنبال یک رسانه ذخیره سازی با قیمت بسیار مناسب و با ظرفیت بالا هستید، توصیه می کنیم به سراغ حافظه های HDD بروید. این نوع هارد درایو در عین حال که قیمت مقرون به صرفه ای دارد می تواند خیال شما را از بابت داشتن یک حافظه با ظرفیت بالا راحت کند.

تفاوت حافظه HDD و SSD در ظرفیت

 عامل مهم دیگر که در خرید یک هارد درایو تاثیرگذار است ظرفیت آن است. برای اینکه یک خرید درست و موفق داشته باشید باید براساس نیازی که دارید به دنبال یک هارد درایو با فضای ذخیره سازی مناسب کارتان بروید. اغلب حافظه های HDD مناسب رایانه های تجاری هستند. محدوده ظرفیتی آن ها از 40 گیگابات تا 12 ترابایت می باشد. اما همانطور که گفتیم اغلب کاربران به چنین هارد درایوهایی نیاز ندارند. امروزه یک کاربر عادی با تهیه یک هارد دیسک 2 گیگابایتی که قیمت مقرون به صرفه ای نیز دارد می تواند فضای ذخیره سازی زیادی را در اختیار داشته باشد. این در حالی است که در سرورهای شبکه و یا در سیستم هایی که برای ذخیره سازی نسخه های پشتیبان همچون NAS بکار می روند، باید به هارد درایوهایی با ظرفیتی معادل 8 تا 12 گیگابایت مجهز شوند. اگر به یک فضای ذخیره سازی بزرگ نیاز دارید؛ پیشنهاد می شود بجای تهیه یک هارد درایو با ظرفیت بالا از چند هارد درایو با ظرفیت پایین تر استفاده نمائید. علت این است که با این کار شما بجای پرداخت رقم بالا و بصورت یکجا می توانید با هزینه کمتری و به مرور زمان فضای ذخیره سازی خود را گسترش دهید. نکته مهمتر این است که هارد درایو نیز مانند هر وسیله الکترونیکی دیگر ممکن است دچار خرابی و ایراد شود. درصورت وقوع چنین اتفاقی، اولا شما زیان کمتری را متحمل خواهید شد چراکه بجای اینکه یک هارد درایو گران قیمت با ظرفیت بالا را از دست بدهید یک هارد درایو با قیمت و ظرفیت پایین تر را از دست خواهید داد. ثانیا بجای از دست رفتن کلیه اطلاعات، حجم کمتری از آن ها را از دست خواهید داد. اکنون به سراغ حافظه SSD می رویم. حافظه های SSD درگذشته از ظرفیت کمتری برخوردار بودند. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی ظرفیت آن ها به چندین ترابایت می رسد. باتوجه به اینکه حافظه های SSD با ظرفیت بالا قیمت بالاتری نیز دارند، توصیه می شود اگر برای مواردی مانند لود شدن سیستم عامل و... به دنبال یک هارد درایو مناسب هستید؛ از یک حافظه SSD با ظرفیت 160 و یا 256 گیگابایتی استفاده کنید اما اگر با حجم وسیعی از داده ها و اطلاعات مواجه هستید یک حافظه HDD می تواند گزینه مناسب تری باشد. 

برای مشاهده هارد اکسترنال 2 ترابایت کلیک کنید .

تفاوت حافظه HDD و SSD در سرعت


فاکتور سرعت را می توان مهمترین وجه تمایز بین هارد دیسک های SSD و HDD دانست. حافظه های SSD نسبت به حافظه HDD از سرعت بالاتری در ذخیره سازی و لود اطلاعات برخوردار هستند. علت این است سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات در حافظه HDD به نرخ چرخش دیسک دایره مانند آن و برحسب دور بر دقیقه (RPM=Round per Minutes) می باشد. به عبارت دیگر هرچقدر سرعت چرخش دیسک بیشتر باشد به همان میزان سرعت پردازش قراخوانی آن ها بیشتر خواهد بود. تقریبا بیشتر حافظه های HDD نرخ چرخشی معادل 5400 دور در دقیقه دارند. این مقدار در مقایسه با حافظه های مدرن بسیار پایین و کند است. بطوریکه امروزه یک هارد درایو پرسرعت و مقرون به صرفه ریت چرخشی به میزان 7200 دور در دقیقه دارد. این عدد در هاردهای پرسرعت به رقم 10000 دور در دقیقه و حتی بیشتر نیز می رسد. البته این هارد درایو ها قیمت بسیار بالاتری نیز دارند. افزون بر نرخ چرخش دیسک در هارد دیسک های سنتی، نوع اتصال و درگاه هارد درایو عامل دیگری است که می تواند در سرعت این قطعات تاثیر بسزایی داشته باشد. نرخ انتقال اطلاعات در یک حافظه HDD که از درگاه SATA III پشتیبانی می کند در حدود 100 مگابایت در ثانیه می باشد. این رقم برای حافظه های پرسرعت امروزی به 150 مگابایت در ثانیه می رسد.

سرعت حافظه SSD: پیش تر اشاره کردیم که حافظه های SSD فاقد هرگونه بخش متحرکی در ساختار خود می باشند. بنابراین سرعت این حافظه به نرخ چرخش دیسک بستگی نداشته و عوامل دیگری همچون تکنولوژی NVMe بکار رفته در حافظه و نیز نوع اتصالات استفاده شده بر سرعت آن تاثیر دارند بطور متوسط سرعت خواندن و نوشتن . یک حافظه SSD که از درگاه SATA III بهره می برد بترتیب 550 و 520 مگابایت در ثانیه است. البته گفتنی است که این رقم با استفاده از فناوری های جدید به 600 مگابایت در ثانیه نیز می رسد. اگرچه استفاده از درگاه SATA III بر عملکرد حافظه SSD تاثیرگذاشته و سرعت عملکرد آن را کاهش می دهد اما با این حال همچنان این حافظه 4 برابر سریع تر نسبت به حافظه های HDD اطلاعات را منتقل می کند. البته این میزان درصورت استفاده از درگاه های بهینه تری چون درگاه های M.2 و یا PCIe بسیار بیشتر خواهد بود. جالب است بدانید درصورت استفاده از این درگاه ها، سرعت انتقال داده ها در حافظه SSD در حدود 1.2 تا 1.4 گیگابایت در ثانیه خواهد بود. بنابراین اگر سرعت برای شما مهم است به سراغ حافظه های SSD بروید.

تفاوت حافظه HDD و SSD از جنبه های دیگر 


علاوه بر موارد گفته شده، عوامل دیگری نیز وجود دارد که می تواند در خرید شما تاثیرگذار باشد. از آنجایی که حافظه های SSD فاقد بخش متحرک هستند، لذا از مقاومت و استحکام بیشتری نیز برخوردار اند. به همین جهت برای استفاده در دستگاه های قابل حملی چون لپ تاپ و گوشی های هوشمند گزینه بهتری هستند. حافظه های SSD در مقایسه با هارد دیسک های سنتی مصرف انرژی کمتری دارند. از این رو در هنگام استفاده از این نوع حافظه لپ تاپ شما باتری کمتری مصرف کرده و می توانید برای مدت بیشتری از سیستم خود استفاده نمائید. البته میزان مصرف انرژی در انواع SSD متفاوت از یکدیگر است اما بطور کلی و در مقایسه با حافظه HDD مصرف بهینه تری دارند. اگر جزء آن دسته از کاربرانی هستید که فضای کافی برای نصب دو یا چند هارد دیسک اضافی تر را ندارید می توانید از درایوهای ترکیبی SSHD استفاده کنید. این هارد درایوها به عنوان بهترین حافظه های موجود در بازار شناخته می شوند و ترکیبی از سرعت و کارایی بالای حافظه SSD را در کنار ظرفیت بالای حافظه HDD برای شما به ارمغان می آورند.

دیدگاه های کاربران
دیدگاه شما
مشاهده بیشتر