راهنمای خرید مادربرد گیمینگ - بخش دوم

  • زمان مطالعه: ۸ دقیقه
  • نویسنده : گروه تولید محتوای تاپ رایان
  • شنبه 21 فروردین 1400
  • 309 بازدید
  • لینک محصول


در بخش اول مقاله راهنمای خرید مادربرد گیمینگ، شما را با این قطعه آشنا کردیم و همچنین توضیحاتی درباره نوع سوکت پردازنده، سایز و پورت های مادربرد و همچنین درگاه های جانبی مادربرد ارائه دادیم. در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با سایر نکات مهم در خرید مادربرد گیمینگ یعنی رم، کارت گرافیک، هارد و ... آشنا کنیم.


همچنین در تاپ رایان بخوانید : بخش اول راهنمای خرید مادربرد گیمینگ


پشتیبانی مادربرد گیمینگ از کارت گرافیک انتخابی

یکی از کارهای مهم کامپیوترهای شخصی، انتقال اطلاعات ورودی به انسان ها می باشد. این امر توسط رایانه به صورت بصری انجام می شود. به همین منظور این وسیله بااستفاده از نمایش تصاویر بر روی صفحه نمایش اطلاعات را منتقل می کند. کارت گرافیک یا پردازنده گرافیکی (GPU)، یکی از قطعات سخت افزاری رایانه ها می باشد. این وسیله تصاویر را بر روی صفحه نمایش کامپیوتر انتقال می دهد و باعث می شود اطلاعات توسط صفحه نمایش به انسان نمایش داده شود. از دیگر نکاتی که در خرید و انتخاب مادربرد گیمینگ حائز اهمیت می باشد، این است که مادربرد انتخابی از پردازنده گرافیکی موردنظر پشتیبانی کند. در برخی از پردازنده های برند اینتل، پردازنده گرافیکی داخلی (Integrated GPU) تعبیه شده است که همین پردازنده ها تصاویر را به صفحه نمایش انتقال می دهند.

ناگفته نماند که پردازنده های گرافیکی این CPU ها دارای یک عیب می باشند. این پردازنده ها قدرت بالایی نداشته و نمی توان از آن ها در برنامه های سنگین مانند برنامه ویرایش ویدیو و یا بازی های سنگین ویدیویی استفاده کرد. از این پردازنده ها می توان در مواردی همچون کارهای ساده کامپیوتری و یا بازی های ضعیف ویدیویی استفاده کرد. درغیراینصورت باید یک کارت گرافیک جداگانه برحسب نوع مادربرد برای کامپیوتر تهیه شود. باید درنظر داشت که مادربرد مورد استفاده از چه نوع کارت گرافیک و چه تعداد پشتیبانی می کند.


اتصال پردازنده های گرافیکی به مادربرد گیمینگ

همانطور که گفته شد، برای اتصال قطعات مختلف همچون پردازنده ها به مادربرد از درگاه استفاده می شود. برای اتصال پردازنده های گرافیکی به مادربرد نیز از درگاه PCIe استفاده می شود. متداول ترین نوع این درگاه ها، درگاه PCIe x16 می باشد. همچنین حداقل درگاه مورد نیاز برای کار کردن پردازنده های گرافیکی جدید، درگاه PCIe 3.0 می باشد که این نسخه، نسخه  استاندارد درگاه PCI نیز می باشد. مورد دیگری که باید به آن توجه کرد، پهنای هرکدام از درگاه های PCIe می باشد. اغلب پردازنده های گرافیکی نیازمند پهنای مورد نیاز برای دو درگاه هستند. درصورت استفاده کارت گرافیک از دو درگاه PCIe ، ممکن است تعدادی از درگاه های PCIe دیگر مادربرد گیمینگ قابل استفاده نباشند. فلذا باید در انتخاب مادربرد گیمینگ به درگاه های PCIe توجه شود. بنابراین لازم است تا هنگام انتخاب پردازنده گرافیکی، مشخصات سخت افزاری آن به دقت بررسی شده و با ویژگی ها و مشخصات مادربرد گیمینگ تطبیق داده شود تا گزینه مناسبی انتخاب شود.


رم (RAM)

random Access Memory یا به بطور خلاصه RAM به حافظه ای گفته می شود که پردازنده اصلی به هنگام روشن بودن سیستم کامپیوتری، اطلاعات را در آن ذخیره می کند. رم کامپیوتر در تمام سیستم های کامپیوتری وجود دارد و امروزه حداقل میزان رم موجود در کامپیوترهای شخصی، 4 گیگابایت می باشد. میزان و نوع استفاده هر فرد در انتخاب رم برای کامپیوتر شخصی تاثیر دارد. درصورت استفاده کم تر، رم هایی با حجم کم تر مانند رم های 8 گیگابایتی مناسب است. اما درصورت استفاده بیشتر و سنگین تر باید از رم های بیشتر مانند رم های 16 گیگابایتی استفاده شود.

رم نیز مانند سایر قطعات برای اتصال به مادربرد گیمینگ نیاز به درگاه دارد. درگاه مورد استفاده برای اتصال رم به مادربرد، Dual in-line memory module یا به طور خلاصه DIMM نام دارد. این درگاه به شکل مستطیل می باشد. تعداد درگاه های DIMM یک مادربرد گیمینگ ثابت نیست و بستگی به حداکثر میزان رمی دارد که می توان در سیستم کامپیوتری از آن استفاده کرد. عموما تعداد این درگاه ها در سیستم کامپیوتری از دو تا هشت عدد متغیر است. برای عملکرد بهتر رم لازم است تا در قالب های دو عددی به مادربرد متصل شود. ظرفیت رم نیز متفاوت است و از 1 گیگابایت تا 128 گیگابایت در بازار وجود دارد. قیمت هر رم نیز براساس ظرفیت آن متفاوت است. رم های با ظرفیت بالا مانند 128 گیگابایتی قیمت بالاتری داشته و اغلب در سرورهای کامپیوتری به کار می روند. در رایانه های شخصی معمولا ظرفیت رم بین 4 گیگابایت تا 64 گیگابایت است. در اتصال رم به مادربرد باید به ظرفیت هر رم توجه شود.  برای مثال برای ایجاد یک رم باظرفیت 16 گیگابایت در یک رایانه شخصی لازم است تا دو عدد رم DIMM هشت گیگابایتی و یا چهار عدد رم DIMM چهار گیگابایتی به مادربرد وصل شود. همانطور که قبل تر اشاره شد باید در انتخاب مادربرد گیمینگ به تعداد درگاه های آن توجه کرد. باید درنظر داشت که مادربرد گیمینگ منتخب، تعداد درگاه کافی برای رم های لازم راداشته باشد. همچنین باید مادربردی که خریداری می شود پاسخگوی نیازهای آینده نیز باشد و با ارتقا رم و یا ارتقا سرعت بتواند آن را پشتیبانی کند.


هارد، اتصالات و موارد دیگر

یکی دیگر از نکاتی که باید در انتخاب مادربرد گیمینگ به آن توجه کرد، نوع و میزان حافظه (Storage) مادربرد می باشد. برای ذخیره سازی اطلاعات در کامپیوتر دو نوع حافظه SSD و هارد HDD به کار می رود. یکی از تفاوت های این دو هارد، سرعت آن ها می باشد. سرعت هارد HDD کم تر از هارد SSD می باشد. کاربرد هر هارد به سرعت آن بستگی دارد. در هارد HDD اطلاعات با میزان زیاد ذخیره می شوند و حافظه SSD برای پردازش سیستم عامل و همچنین ذخیره برنامه های کاربردی و گیم های سنگین به کار می رود. از نکات دیگری که باید در هنگام خرید مادربرد گیمینگ به آن توجه شود، اتصالات هارد مورد استفاده می باشد. نوع و تعداد اتصالات برای حافظه داخلی مادربرد از نکات حائز اهمیت در خرید آن می باشد. علاوه بر حافظه داخلی نکته مهم دیگر در مادربرد، اتصالات جانبی آن می باشد. این اتصالات شامل USB، جک هدفون و بسیاری موارد دیگر باتوجه به کاربرد آن و نیاز کابر می باشد. مورد آخر در خرید مادربرد گیمینگ مناسب، خرید آن از شرکت های تولیدکننده مناسب است. تعدادی از شرکت های تولیدکننده مادربرد  ویژگی ها و قابلیت های بیشتری را برای کاربران ارائه می دهند. نمونه ای از این قابلیت ها عبارتند از فضای بیشتر جهت افزودن پردازنده های گرافیکی بیشتر و یا افزودن سیستم های نوری LED برای افزایش جذابیت بصری.