مقایسه پردازنده های intel و AMD - بخش اول

  • زمان مطالعه: ۱۳ دقیقه
  • نویسنده : گروه تولید محتوای تاپ رایان
  • چهارشنبه 22 اردیبهشت 1400
  • 470 بازدید
  • لینک محصول


امروزه دو شرکت اینتل و AMD تنها شرکت های تولید کننده پردازنده در جهان هستند. در چند سال گذشته، رقابت بین این دو شرکت شدت گرفته است و این موضوع توجه مخاطبان را به خود جذب کرده است. چون این دو شرکت، تنها شرکت های تولید کننده پردازنده هستند، درنتیجه کاربرانی که نیاز به یک پردازنده برای کامپیوتر گیمینگ یا کامپیوتر شخصی خود دارند، باید پردازنده خود را از یکی از این دو شرکت تهیه کنند و همین موضوع سبب افزایش جذابیت مقایسه این دو برند می شود. با این وجود طی این رقابت ها، باز هم کاربران بسیاری از انتخاب خود راضی نیستند و نمی توانند پردازنده مناسب و متناسب با نیاز خود را تهیه کنند. باوجود این که شرکت ADM در سه سال گذشته نزدیک به ورشکستگی بود اما عموما کاربران این برند را ترجیح می دهند. 

همانطور که گفته شد، اغلب ترجیح کاربران، شرکت ADM می باشد و پردازنده های این شرکت را بهتر از دیگر برندها می دانند. بنابراین امروزه این شرکت نسبت به رقیب خود، عملکرد بهتری داشته و سهم بازار بیشتری را به خود اختصاص داده است. با این وجود شرکت رقیب، یعنی اینتل، به رقابت خود ادامه داده و پردازنده های نسل دهم خود را عرضه بازار کرده است و با این کار، همچنان از برندهای معتبر و از رقیبان شرکت ADM محسوب می شود. در این مقاله به مقایسه ویژگی های این دو شرکت می پردازیم تا بهترین نوع پردازنده را انتخاب کنیم. این مقاله در دو بخش نگارش شده است که بخش اول آن را در تاپ رایان می خوانید.


مقایسه پردازنده اینتل و AMD


در متن بالا گفته شد که مشتریان نمی توانند پردازنده متناسب با نیاز خود را انتخاب کنند درنتیجه به مقایسه دو برند تولید کننده یعنی اینتل و AMD از نظر قیمت، عملکرد، پشتیبانی از درایوها، مصرف برق، امنیت و نحوه استفاده می پردازیم. برای انتخاب یک پردازنده، توجه به نام آن مهم نیست. بلکه موضوع حائز اهمیت قیمت و ویژگی های عملکردی آن است. در این مقاله با بررسی موارد ذکر شده، یک شرکت مناسب برای خرید مشتریان معرفی خواهد شد.


مقایسه پردازنده Intel با AMD از لحاظ قیمت


امروزه در خرید یک محصول، مهم ترین ویژگی برای مشتریان، قیمت محصول می باشد. در خرید پردازنده نیز همانند دیگر محصولات، کابران بیشتر به قیمت آن توجه می کنند. قیمت پردازنده های شرکت AMD باتوجه به کیفیت و ویژگی هایی که دارد، بسیار اقتصادی و مقرون به صرفه تر از برند اینتل می باشد. البته ناگفته نماند که پردازنده های سری XT این شرکت، قیمت بالایی داشته و از این ویژگی برخوردار نیستند. از دیگر ویژگی هایی که پردازنده های این شرکت در اختیار کاربران قرار می دهد عبارت است از: خنک کننده، قابلیت پشتیبانی از اورکلاک در برخی مدل ها و نرم افزارهایی مانند Precision Boost Overdrive برای اورکلاک خودکار پردازنده. همچنین تمامی مادربوردهای این شرکت بجز سری A از اورکلاک پشتیبانی می کنند. علاوه بر این موارد، پردازنده های قدیمی و جدید شرکت ADM، قابلیت سازگاری با بسیاری از مادربوردهایی که از تراشه AM4 استفاده می کنند را نیز دارد. یکی دیگر از ویژگی های این برند که اصلی ترین نقاط قوت آن محسوب می شود، هسته ها و رشته های بیشتر آن و نیز پشتیبانی این پردازنده ها از درگاه PCIe 4.0 سریع تر می باشد. کمپانی اینتل نیز پردازنده های سری کامت لیک اس را معرفی  و عرضه کرده است که در این پردازنده ها سعی شده است با ثابت نگه داشتن قیمت هسته ها، رشته ها ویژگی هایی دیگری به این محصول اضافه شود. باتوجه به این ویژگی کمپانی AMD برای رقابت با شرکت اینتل، قیمت پردازنده های خود را کاهش داده است. درنتیجه همانطور که در ابتدا گفته شد، شرکت AMD ازنظر قیمت بهتر و اقتصادی تر از برند اینتل است.

 شرکت اینتل نیز همانند AMD در پردازنده برخی مدل ها قابلیت اورکلاک ندارد. این شرکت در این پردازنده ها فن های خنک کننده تعبیه کرده است. اما این فن ها در حالت تنظیمات کارخانه عملکرد خوبی نداشته و کاربران چندان رضایتی از این محصولات ندارند. کمپانی AMD نیز برخی پردازنده های خود را مجهز به خنک کننده کرده است که این فن ها از قابلیت نورپردازی RGB هم پشتیبانی می کنند اما برعکس خنک کننده های اینتل عملکرد خوبی دارند. یک تفاوت دیگر در این برندها این است که  خنک کننده های شرکت AMD توانایی اورکلاک کردن پردازنده را دارند. این درحالی است که برند اینتل خنک کننده را تنها در پردازنده هایی تعبیه می کند که قابلیت اورکلاک ندارند و درصورت خرید پردازنده هایی که قابلیت اورکلاک دارند، لازم است تا خنک کننده جداگانه تهیه شود و این امر سبب افزایش هزینه خرید این محصول می شود. پردازنده های قابل اورکلاک شرکت اینتل هزینه کمی دارند اما با این وجود، برای خرید مادربوردهای سری Z که قابلیت پشتیبانی از اورکلاک را دارند لازم است هزینه بیشتری پرداخت چراکه کمپانی اینتل اجازه اورکلاک پردازنده با مادربوردهای سری H یا B را نمی دهد. همچنین از از موارد دیگر می توان به سابقه طولانی شرکت اینتل در عرضه سریع سوکت های جدید اشاره کرد. این به این معنا است که درصورت استفاده از محصولات اینتل، می توان با مادربورد فعلی از یک پردازنده جدید استفاده کرد و یا احتمال استفاده از یک پردازنده قدیمی در یک مادربورد جدید بسیار کم است. علاوه بر مواردی که گفته شد، شرکت اینتل از PCIe 4.0 نیز پشتیبانی نمی کنند و از PCIe 3.0 که سرعت بسیار پایینی دارد استفاده می کند.

در متن بالا اشاره شد که شرکت AMD باوجود ویژگی ها و قابلیت هایی که دارد، قیمت مناسبی دارد اما برخی از مدل های این پردازنده ها همانند Ryzen 9 3950X از این امر مستثنی بوده و قیمت بالایی دارد. شرکت AMD اخیرا پردازنده های جدید خود یعنی Ryzen 9 3900XT، پردازنده Ryzen 7 3800XT و Ryzen 5 3600XT را معرفی کرده است که تنها تفاوت این پردازنده ها نسبت به مدل های قبلی، افزایش 100 الی 200 مگاهرتزی سرعت این پردازنده هاست. علاوه براین موارد، در مدل های 3900XT و 3800XT نیز خنک کننده قرارداده نمی شود و همچنین پیش تر نیز اشاره شد که سری XT نیز قیمت بالایی نسبت به سری X دارد. بنابراین اگر اولویت اول در انتخاب پردازنده، قیمت باشد،  مدل های فعلی AMD پیشنهاد می شود. درصورتی که به بررسی دو برند اینتل و AMD از لحاظ قیمت بپردازیم، سرخ پوشان  یعنی شرکت AMD قابلت های بیشتر و عملکرد بهتری نسبت به قیمت خود دارند. اما درصورت تمایل به داشتن گرافیک مجمع در کنار یک پردازنده با 4 هسته یا بیشتر، برند اینتل گزینه خوبی برای انتخاب و خرید می باشد.


مقایسه سی پی یو AMD با Intel از لحاظ گیمینگ


پس از قیمت، مورد دیگری که کاربران در خرید پردازنده به آن توجه می کنند، این است که کدام یک از برندهای  AMD یا Intel  برای گیم مناسب تر است. با بررسی و مقایسه می توان نتیجه گرفت که پردازنده های شرکت اینتل عملکرد بهتری به ازای هر هسته دارد. پردازنده های این شرکت زمانی که پردازش سبک لازم است یا در زمان هایی که برای اجرای برنامه ها نیاز به رابطه خوب با هسته و رشته های زیاد نیست، با سرعت بیش تری عمل می کنند. در اجرای بازی ها نیز به سبب ویژگی گفته شده، سرعت عملکرد اینتل بالاتر است گزینه مناسبی برای این امر محسوب می شود. اما این به آن معنا نیست که برند AMD برای گیمینگ مناسب نیست. بلکه این شرکت به ویژه با پردازنده های میان رده خود، در بسیاری موارد عملکرد بالایی دارد و با بررسی بنچمارک پردازنده های این شرکت، نتیجه می شود که این پردازنده ها در بحث گیمینگ نیزعملکرد بالایی دارد.

باتوجه به مواردی که گفته شد از هر دو برند می توان برای گیمینگ استفاده کرد اما پردازنده های Core i9-10900K و Core i7-10700K شرکت اینتل بهترین انتخاب در زمینه گیمینگ می باشد. در مورد انتخاب پردازنده برای گیمینگ، اختلاف زیادی بین پردازنده های اینتل و AMD وجود ندارد. درنتیجه نمی توان انتظار داشت با پرداخت هزینه بیش تر، پردازنده بهتری خریداری کرد. اما قیمت در پردازنده های میان رده مزیت رقابتی محسوب می شود. در این نوع پردازنده ها قیمت یکی از مهم ترین عوامل برای انتخاب پردازنده است. همانطور که گفته شد برند AMD باتوجه به قیمت پردازنده ها، عملکرد بهتری دارد و مقرون به صرفه است. شرکت اینتل نیز برای رقابت با شرکت AMD، پردازنده Core i5-10600K به قیمت 260 دلار را معرفی و به بازار عرضه کرده است.

ویژگی  دیگری که به بررسی آن می پردازیم، قدرت پردازشی پردازنده ها است. پردازنده های کمپانی اینتل قدرت پردازشی بالایی دارند، اما برای بهره مندی از قدرت بالای این پردازنده ها نیاز به یک پردازنده گرافیکی قدرتمند و یک مانیتور با نرخ  تازه سازی بالا است؛ اما باید در نظر داشت که درصورت بازی با رزولوشن های بالا بر روی پردازنده های گرافیکی بیشتر از پردازنده های اصلی فشار وارد می شود و قدرت پردازشی بالای پردازنده، تغییر چندانی ایجاد نمی کند. بنابراین لازم است تا به جای بازی در رزلوشن بالا مانند 1440p در رزولوشن های پایین تر مانند 1080p بازی شود. برای حل این مشکل، شرکت اینتل به زودی یک پردازنده گرافیکی نسل جدید به نام Big Navi یا GTX 3080 / Ampere انویدیا را به بازار عرضه می کند.

همانطور که گفته شد، برای بهره مندی از قدرت پردازش بیشتر، یک پردازنده گرافیکی قدرتمند نیاز است؛ اما در اغلب سیستم های میان رده از پردازنده های گرافیکی قدرتمند استفاده نمی شود. همین امرسبب شده است تا قدرت بالای پردازنده، برای گیمینگ کارایی زیادی نداشته باشد. اما یک ویژگی که اکثر پردازنده های AMD دارند، ارائه رشته ها و هسته های بیشتر است. این ویژگی باعث می شود درصورت چت کردن و یا استفاده از مرورگر در هنگام اجرای بازی، در عملکرد رایانه مشکلاتی همچون لگ و یا کرش ایجاد نشود.

امروزه انتخاب مناسب برای گیمرها، برند اینتل می باشد. شرکت اینتل نسبت به رقیب خود عملکرد بالاتر و قدرت بیشتری را ارائه می دهد. بنابراین این برند می تواند فریم های بازی را به بهترین شکل اجرا کند. همچنین پردازنده های رده بالای این برند قابلیت اورکلاک را نیز دارد و یک گزینه مناسب به ویژه درصورت خرید یک پردازنده گرافیکی جدید است. اما در بین پردازنده های میان رده، AMD گزینه مناسبی است. همانطور که گفته شد، در زمینه گیمینگ برند اینتل و AMD تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند و تنها درصورت استفاده از بهترین کارت گرافیک و یا مانیتورهای بازار تفاوت میان عملکرد این دو برند مشخص می شود.


مقایسه پردازنده اینتل و AMD از لحاظ بهره وری و تولید محتوا


باتوجه به موارد گفته شده، در زمینه گیمینگ دو برند اینتل و AMD تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. درموارد بعدی تفاوت این دو برند مشخص می شود. در پردازنده های AMD تعداد هسته ها، رشته ها و کش بیشتر است؛ به همین علت این پردازنده ها در زمینه عملکرد چند رشته ای و برنامه های تولید محتوا عملکرد بسیار بهتری دارند. تلاش پردازنده های شرکت اینتل در جهت ساخت نودهای پردازشی کوچکتر و متراکم تری بوده است درنتیجه در زمینه تعداد هسته ها به خوبی عمل نکرده است. به همین دلیل امروزه شرکت AMD توانسته پردازنده هایی برای کامپیوترهای رده بالا و میان رده تولید کند که کمپانی اینتل توانایی رقابت با این شرکت را ندارد.

از نمونه های برتری برند AMD نسبت به اینتل، پردازنده Ryzen 9 3950X شرکت AMD است که دارای 16 هسته است واین تعداد بسیار بیشتر از تعداد هسته های پردازنده Core i9-10900K کمپانی اینتل می باشد. یک نمونه دیگر، پردازنده رایزن Threadripper 3990X است که دارای 64 هسته پردازشی و 128 رشته است که این رقم بسیار بالا است. باتوجه به این ویژگی و عملکرد بهتر پردازنده های AMD در این زمینه، بدیهی است که قیمت آن ها هم نسبت به پردازنده های پرچمدار اینتل بیش تر است. اما همانطور که گفته شد باتوجه به قابلیت ها و عملکرد بهتر AMD، این برند مقرون به صرفه تر است؛ البته بجز سری XT که قیمت بالایی دارد. ارزش تعداد هسته های بیشتر پردازنده ها، در پردازش سنگینی مثل رندرنیگ و پردازش ویدیو نمایان می شود.

باتوجه به این ویژگی، پردازنده های شرکت AMD، برای استفاده کاربران حرفه ای در زمینه تولید محتوا و برنامه های بهره وری کار می کنند و نیاز به عملکرد بسیار خوبی دارند، مناسب تر است. اما در پردازنده های 6 هسته ای و بالاتر AMD، گرافیک مجمع وجود ندارد و درصورتی که کاربران تمایلی به خرید کارت گرافیک نداشته باشند، باید از پردازنده های برند اینتل استفاده کنند. اما معمولا کاربران حرفه ای پردازنده های گرافیکی اختصاصی و قدرتمند را ترجیح می دهند.