مقایسه پردازنده های intel و AMD - بخش دوم

  • زمان مطالعه: ۸ دقیقه
  • نویسنده : گروه تولید محتوای تاپ رایان
  • جمعه 24 اردیبهشت 1400
  • 399 بازدید
  • لینک محصول


در بخش اول مقاله مقایسه پردازنده های اینتل و AMD به مقایسه محصولات این دو برند در زمینه های قیمت ، گیمینگ و تولید محتوا پرداختیم. در این بخش قصد داریم به معرفی این دو نوع پردازنده در سایر زمینه ها بپردازیم و آن ها را با هم مقایسه کنیم. با تاپ رایان همراه باشید.


همچنین در تاپ رایان بخوانید: مقایسه پردازنده های intel و AMD - بخش اول 


مقایسه پردازنده های اینتل و ای ام دی از نظر مشخصات


شرکت AMD هریک از پردازنده های خود را با نام های رایزن 3، رایزن 5، رایزن 7، رایزن 9 و Threadripper تولید می کند و شرکت اینتل نیز محصولاتش را در خانواده های Core i3 و Core i5 و Core i7 و Core i9 و همچنین Cascade Lake-X عرضه می کند. اگر بخواهیم به مقایسه محصولات این دو شرکت بپردازیم، باید هر محصول را با هم رده خود مقایسه کنیم. برای نمونه نمی توان AMD A10 با  خانواده Core i7 از شرکت اینتل را مقایسه کرد. زیرا این دو هم رده نیستند. برای مقایسه بهتر پردازنده ها باید محصولات هر شرکت، در یک جدول قرار داده و بایکدیگر مقایسه شود. در ادامه به معرفی بهترین پردازنده ها و بررسی هریک از لحاظ قدرت و عملکرد می پرازیم.

همانطور که گفته شد، شرکت AMD درمقابل ارزشی که ارائه می کند، هزینه کم تری دریافت می کند. شرکت AMD در پردازنده های میان رده و رده بالای خود، هسته، رشته و حافظه کش بیشتری نسبت به پردازنده های شرکت اینتل دارد. مورد دیگر این که، این پردازنده ها از PCIe 4.0 پشتیبانی می کند. همچنین رم استفاده شده در پردازنده های AMD سرعت بیشتری نسبت به اینتل دارد. درنتیجه درمقابل این ویژگی ها، قیمت پردازنده های شرکت AMD مقرون به صرفه تر است. با مقایسه محصولات شرکت AMD با پردازنده های شرکت اینتل می توان نتیجه گرفت که محصولات AMD ارزش خرید بیش تری دارد. 


مقایسه Intel و AMD از لحاظ اورکلاک


اگر پردازنده های دو شرکت را ازلحاظ اورکلاک بررسی کنیم، درمی یابیم که شرکت اینتل بهتر از AMD عمل می کند. پردازنده های شرکت اینتل، فرکانس های پردازشی بالاتری دارد. در مطالب قبلی هم اشاره شد که در پردازنده های سری K شرکت اینتل، برای بهره مندی از اورکلاک، باید یک مادربرد سری Z و یک خنک کننده باکیفیت تهیه شود. همچنین این سری از پردازنده ها، قیمت بیش تری نسبت به سایر محصولات دارد.

پردازنده های شرکت اینتل، موارد بیشتری برای اورکلاک سی پی یو ارائه می کند. با اورکلاک کردن تمام هسته های پردازنده شرکت اینتل، بیشترین فرکانسی که ارائه می دهد، چند صد مگاهرتز از نهایت فرکانس تک هسته ای کمتر است. این باعث می شود، با اورکلاک کردن تمام هسته ها، در پردازش های سبک عملکرد پردازنده ضعیف تر شود. پردازنده های نسل دهم کامت لیک شرکت اینتل قابلیتی دارد که با اورکلاک می توان به فرکانس 5 گیگاهرتز نیز دست پیدا کرد. این مقدار تنها در خنک کننده های نیتروژن مایع در پردازنده های شرکت AMD قابل دسترسی می باشد.

در مقایسه دو شرکت از لحاظ اورکلاک، آبی پوشان یعنی شرکت اینتل پیروز می شود. پردازنده های شرکت اینتل فرکانس های بیشتری را ارائه می کند. اما باید این نکته را درنظر داشت که باید برای بهره مندی از اورکلاک شرکت اینتل باید مادربرد و خنک کننده جداگانه خریداری کرد. آن دسته از پردازنده های شرکت AMD که قابلیت اورکلاک دارد، برای استفاده کاربران تازه کار مناسب تر است زیرا این محصولات با ارائه برنامه Precision Boost Overdrive ، باعث می شود کاربران عملکرد بهتری بر اساس توانایی های سیستمشان داشته باشند.


مقایسه پردازنده اینتل و AMD از لحاظ مصرف برق و حرارت


اگر طراحی پردازنده های این دو شرکت را بررسی کنیم، معماری 7 میلی متری پردازنده های AMD بر میزان گرمای آن تاثیر خوبی می گذارد. همچنین طراحی پردازنده همانند طراحی لیتوگرافی و معماری به میزان مصرف برق آن نیز تاثیر دارد. پردازنده های شرکت AMD در کنار ریزمعماری Zen 2 سبب شدند جدیدترین پردازنده های رایزن به اندازه قابل توجهی مصرف و حرارت کمتری داشته باشند. به علاوه هرچه میزان مصرف برق یک پردازنده بالاتر باشد، حرارت آن نیز بیشتر خواهد بود. شرکت اینتل در طول 5 سالی که از عرضه پردازنده های 14 نانو متری می گذرد توانسته تا 70 درصد نرخ انرژی به عملکرد آن ها را بهبود دهد. اما در پردازنده های جدیدی که این شرکت ارائه کرده است، این امر تغییر کرده است؛ زیرا شرکت اینتل برای رقابت با AMD توان پردازنده های خود را افزایش داده است و همین موضوع باعث افزایش حرارت آن ها نسبت به پردازنده های قبلی شده است. این امر سبب ایجاد اختلال در کارکرد خنک کننده های استوک اینتل می شود و کاربران را دچار مشکل می کند. از عوامل دیگری که باعث افزایش مصرف برق پردازنده های شرکت اینتل می شود، نیاز به مادربورد و پاور قدرتمند برای برق رسانی به پردازنده و خنک کننده است. همچنین شرکت AMD در پردازنده های خود از معماری 7 نانومتری استفاده می کند و همین سبب شده است که پردازنده های این شرکت نسبت به معماری 14 نانومتری اینتل کارآمدی بیشتری داشته باشد. این ویژگی سبب می شود، به ازای هر وات، پردازنده مصرف بیشتری داشته باشد؛ به علاوه خنک کننده های AMD نیز مشکلات اینتل را ندارند. 


مقایسه Intel و AMD از لحاظ لیتوگرافی


اگر پردازنده های این دو شرکت را ازلحاظ لیتوگرافی بررسی کنیم، شرکت AMD عملکرد بهتری دارد. شرکت AMD، در ورژن جدید پردازنده های رایزن خود از نودهای 7 نانومتری استفاده می کند که ساخت شرکت تایوانی تی اس ام سی است. شرکت تی اس ام سی نودهای محصولات اپل و هواوی را نیزتولید می کند. شرکت اینتل 5 سال است که از پردازنده های 14 نانومتری برای دسکتاپ و مدل های 10 نانومتری برای لپ تاپ استفاده می کند. به همین دلیل نودهای AMD عملکرد بهتری دارند و کمپانی اینتل تنها با معرفی نودهای 5 نانومتری با لیتوگرافی AMD رقابت خواهد کرد؛ درغیر اینصورت باوجود بهره مندی شرکت اینتل از تمام پتانسیل موجود در نودهای 14 نانومتری، شرکت AMD نسبت به اینتل برتری خواهد داشت. برای رقابت با شرکت AMD لازم است تا شرکت اینتل تولید  پردازنده های دسکتاپ 10 یا 7 نانومتری را شروع کند.


مقایسه پردازنده های اینتل و AMD از لحاظ معماری


در طراحی پردازنده های شرکت اینتل و AMD  دو عامل اتصالات داخلی و ریزمعماری، تاثیر زیادی بر عملکرد آن می گذارد. در برند AMD تعدادی دای را در داخل یک پردازنده مجمع به کمک فناوری Infinity Fabric توانسته به یکدیگر وصل کند. فناوری  Infinity Fabricهمانند چند قطعه از یک پازل است که با قرار دادن این قطعات در کنار یکدیگر می توان یک تصویر کلی ایجاد کرد. بدین صورت شرکت AMD به جای استفاده از یک دای بزرگ ، از چندین دای کوچک در کنار هم استفاده می کند. به همین دلیل پردازنده هم عملکرد بهتری پیدا می کند و هم هزینه تولید آن کمتر می شود.

شرکت AMD در معماری Zen خود از فناوری Infinity Fabric استفاده کرده و این عمل به بهبود IPC (دستورات در هر چرخه) به میزان 52 نسبت به معماری قبلی یعنی Bulldozer کمک می کند. امروزه پردازنده های تولید شده در شرکت AMD از معماری Zen 2 استفاده می کنند که باعث می شود نسبت به Zen، 15 درصد دیگر IPC را بهبود دهد. به علاوه این شرکت توانسته عملکرد هر هسته را با به کارگیری از نودهای 7 نانومتری در کنار Zen 2 تا 31 درصد ارتقا دهند. به موجب همین، پردازنده های AMD تقریبا هم سطح بهترین پردازنده های اینتل قرار می گیرد.

شرکت اینتل برای استفاده از ریزمعماری جدید، جهت بهبود پردازنده هایش، لازم است تا پردازنده های 10 نانومتری را تولید کند. برای رفع این مشکل لازم است تا در آینده ریزمعماری هایی که قابل استفاده در نودهای مختلف هستند، توسعه داده شود. اما تا وقتی که این کار انجام نشود، باید  ریزمعماری قدیمی Skylake استفاده شود.

شرکت اینتل در سال 2015 معماری Skylake را معرفی کرده و از همان زمان از این معماری استفاده می کند. به همین دلیل با مقایسه CPU AMD Intel در زمینه معماری، برند AMD پیشرفت های بسیاری در این زمینه داشته است. کمپانی ADM با پیشرفت در زمینه معماری توانسته است از شرکت رقیب خود که متکی به معماری 5 سال پیش خود است پیشی بگیرد.

بعد از بررسی پردازنده های هر شرکت لازم به ذکر است که با پیشرفت های بسیار پردازنده های شرکت AMD همچنان کاربران بسیاری پردازنده های اینتل را ترجیح می دهند. دلیل انتخاب اینتل، عدم نیاز به یک پردازنده گرافیکی است. اما با مقایسه پردازنده اینتل و AMD مشخص می شود که شرکت AMD برنده است. اما باید توجه داشت که انتخاب یک پردازنده به نیاز و استفاده کاربر بستگی دارد. برای کاربردهایی همچون گیمینگ و اورکلاک برند اینتل انتخاب مناسب تری است. اما درصورتی که اولویت، قیمت محصول باشد، برند AMD براساس ارزشی که ارائه می دهد، قیمت مناسب تری دارد.