مقایسه بهترین برندهای کارت گرافیک - بخش اول

  • زمان مطالعه: ۱۴ دقیقه
  • نویسنده : گروه تولید محتوای تاپ رایان
  • سه شنبه ۸ تیر ۱۴۰۰
  • ۱,۵۴۴ بازدید
  • لینک محصول
مقایسه بهترین برندهای کارت گرافیک - بخش اول


کارت گرافیک، گونه ای از پردازنده گرافیکی در کامپیوترها، لپ تاپ ها، تلفن های هوشمند و انواع ابزارها است که مسئول نشان دادن و ارائه تصاویر بر صفحه نمایش ها است. ما تصمیم گرفتیم که در این متن، کارت گرافیک Nvidia و Intel را معرفی کرده و به قیاس آن با AMD بپردازیم. کارت گرافیک، قسمت مهم عملیات پردازش در رایانه ها را انجام می دهد و همین امر، سبب زیاد شدن سرعت در رایانه های جدید و کم شدن میزان کارکرد پردازشگر اصلی در رایانه می شود. بنابراین، نوع کارت گرافیک استفاده شده در سیستم ها خیلی اهمیت دارد. وقتی که تصمیم به تهیه کامپیوتر می گیرید، با سه مارک بااهمیت کارت گرافیک مواجه خواهید شد که عبارتند از Nvidia، Intel و AMD. این سه شرکت، بااهمیت ترین تراشه های گرافیکی را برای عمده رایانه ها و لپ تاپ ها می سازند و رقابت جانانه ای برای اینکه بازار فروش را از آن خود کنند، دارند. ما در این متن، کارت گرافیک Nvidia و Intel با AMD مقایسه می کنیم. ما را همراهی کنید تا با کارکرد، قدرت، نرخ و دیگر خصوصیات این سه مارک بااهمیت آشنا شوید. با تاپ رایان همراه باشید.


خرید بهترین کارت گرافیک های بازار از تاپ رایان


آشنایی با بهترین کارت گرافیک های بازارپیش از صحبت درباره خصوصیات سه مارک بااهمیت کارت گرافیک، بهتر است درباره خود این قطعه و اجزایی که آن را تشکیل داده اند، بگوییم. کارت گرافیک، متشکل از یک بُرد یا درایور، مدار چاپی، حافظه و پردازشگر گرافیکی (Graphics Processing Unit) است. پردازشگر گرافیکی، بااهمیت ترین قسمت کارت گرافیک است و بسیار بر عملکرد کلی آن، تاثیر دارد. پرسش حائز اهمیت، این است که مسئولیت عمده کارت گرافیک چیست؟ در جواب می توانیم به سادگی بگوییم که کارت گرافیک در رایانه، لپ تاپ، تلویزیون و دستگاه هایی از این قبیل، اطلاعات و داده های گرافیکی دیجیتالی را به داده های گرافیکی آنالوگ تبدیل می کند و آن ها را می فرستد تا در نمایشگر رایانه، لپ تاپ و غیره، نشان داده شوند. پردازنده اصلی یا همان GPU، مسئول ارائه تصاویر و ویدئوها در انواع انیمیشن های دوبعدی، سه بعدی و رایانه ها و غیره است. وجود پردازنده های اصلی در کارت گرافیک، کمک بزرگی برای پردازشگر عمده رایانه ها است؛ چون فشار کاری زیادتر آن ها را کم می کند و بنابراین، سرعت پردازش در رایانه ها زیاد می شود. کلا، دو گونه کارت گرافیک هست: یکپارچه (Integrated) و مخصوص یا گسسته (Dedicated). کارت های گرافیک یکپارچه، فاقد حافظه مجزا هستند؛ بنابراین، از حافظه اصلی سیستم بهره می برند. احتمالا نبود حافظه مخصوص به منزله برتری برای این گونه نوع کارت های گرافیک نیست، ولی این گونه کارت ها به ایجاد گرمای پایین تری می پردازند، مصرف برق پایین تری دارند و از سویی دارای نرخ کمی هستند که به دنبال آن، قیمت تهیه رایانه هم کمتر خواهد شد. مورد استفاده این گونه کارت ها را می توان انجام امور گرافیکی ساده، انیمیشن های دوبعدی و ادیت تصاویر دوبعدی دانست.

کارت های گرافیک مخصوص، دارای حافظه ویژه خودشان هستند. این گونه کارت ها برای پردازش از حافظه خودشان بهره می برند و توجهی به حافظه سیستم (RAM) ندارند. این برتری مطلوبی است. این گونه کارت ها برای بازی کننده هایی که بازی هایی با گرافیک زیاد دارند و یا برای گرافیست امور پیشرفته، خیلی مفید است. ولی توجه کنید که داشتن حافظه مخصوص به معنای ایجاد گرمای بالاتر است که ضرورت بهره بردن از پنکه های خنک کننده قدرتمند را به وجود می آورد. البته این گونه کارت ها، دارای نرخ بالاتری هم هستند.

با توجه به اینکه کارت گرافیک گونه ای از سخت افزار است، بنابراین درایور ویژه خود را دارد که در سیستم مورد نظر نصب می شود. مسئله بااهمیت، ضرورت آپدیت منظم این درایور است. قادر به دریافت به روز رسانی درایور کارت گرافیک از وبسایت شرکت تولیدکننده آن هستیم.


پردازنده های گرافیکی Nvidia


Nvidia شرکتی آمریکایی است که در سال 1993 به بهره برداری رسیده است. کار این شرکت، ساخت و تولید کارت های گرافیک و پردازنده های گرافیکی (GPU) است و یکی از رقیبان عمده دو شرکت Intel و AMD در حوزه تولید تراشه های گرافیکی می باشد. این شرکت، گونه های متنوعی از کارت های گرافیک را می سازد که هر یک دارای ویژگی های مختص به خودشان هستند. شایسته است که بدانید Nvidia از معماری های گوناگونی در کارت های گرافیک خود بهره می برد که مهم ترین آن ها شامل تورینگ، کودا و پاسکال هستند. اگر تمایل به اطلاع از اهمیت این معماری ها در کارت های گرافیک داشته باشید، بهتر است جواب آن را از بازی کننده های حرفه ای و سازنده  های محتواهای گرافیکی بخواهید.

برترین گونه معماری استفاده شده در کارت گرافیک Nvidia، همان معماری تورینگ است که در سال 2018 توسط جنسن هوانگ (مدیرعامل این شرکت) تحت عنوان پیشرفته ترین معماری ای که در کارت های گرافیک این شرکت هست، معرفی شد. با وجود این گونه معماری، گرافیک بازی های کامپیوتری به شکل فوق العاده ای طبیعی تر شده است. وجود خاصیت ارائه ترکیبی در معماری تورینگ نیز در نشان دادن تصاویر بخصوص در پویانمایی های سه بعدی، بسیار مهم است. وجود این گونه خصوصیات در کارت گرافیک نسل جدید Nvidia، منجر به ایجاد تصاویری شبه واقعی شده که نمی توان آن ها را از حقیقت تشخیص داد.

این شرکت اعتقاد دارد که نسل جدید کارت های گرافیکش، توانایی محاسبه یک میلیارد پرتو در ثانیه را به جهت ایجاد تصاویر گرافیکی دارند که به آن، خصیصه ردیابی فوری پرتو (Real-Time Ray Tracing) می گویند. این خصیصه، خود را هنگامی بیشتر نمایش می دهد که در حال بازی های کامپیوتری هستید.


خرید بهترین کارت گرافیک های انویدیا (Nvidia) از تاپ رایان


پردازنده های گرافیکی Intel


Intel' شرکتی آمریکایی و چند ملیتی است که در سال 1968 به بهره برداری رسید. این شرکت، یکی از بزرگترین شرکت های سازنده CPU در لپ تاپ ها و رایانه ها است. CPU که به آن پردازنده می گویند، مغز متفکر رایانه است که بسیار بر سرعت پردازش اطلاعات موثر است. البته این شرکت، دارای سایر ساخته های سخت افزاری مانند گونه های ریزپردازشگرها، فلش کارت ها، کارت های گرافیکی و غیره نیز هست. این شرکت در تولید کارت های گرافیک نیز پیشتاز است و در این خصوص، از بااهمیت ترین رقیب های شرکت AMD است. در قسمت مرتبط با مقایسه کارت گرافیک، درباره ویژگی های کارت گرافیک Intel بیشتر خواهیم گفت. نکته مهم درباره پردازنده های گرافیکی اینتل، این است که این شرکت فعالیت زیادی در تولید کارت گرافیک های مجزا ندارد و بیشتر کارت گرافیک های مجتمع خود را در سی پی یو های خود عرضه می کند.

خرید بهترین محصولات اینتل (intel) از تاپ رایان


پردازنده های گرافیکی AMD


شرکت AMD و یا به عبارتی Advanced Micro Devices شرکتی آمریکایی است که انواع ریزپردازشگر ها را می سازد و در سال 1969 به وسیله جری ساندرز به بهره برداری رسید. بیشتر کالاهایی که این شرکت می سازد، سی پی یو (CPU) و کارت گرافیک است. این برند در مقایسه با دو شرکت Intel و Nvidia، همچنین دارای قسمتی از بازار عظیم سخت افزارهای کامپیوتر است. قادریم در مقایسه AMD با دیگر رقیبان موجود بگوییم که موفقیت در ساخت CPUهایی با سرعت پردازش زیاد، نصیب این شرکت شده است که البته در برخی خصوصیات خود دارای ضعف هایی هم هست که در فرصت مناسب، آن ها را بیان خواهیم کرد. این شرکت رسما در سال 2006 با خرید سهم شرکت ATI وارد میدان ساخت کارت های شد. کلا قادریم در مقایسه AMD با Intel بگوییم که Intel در زمینه ساخت پردازشگرها، رقیبی جدی برای AMD است. مثلا شرکت AMD در زمینه ساخت CPUهای 64 بیتی که قابلیت پشتیبانی تا 8 گیگابایت رم را دارند، خیلی موفق بوده و قادر به پیشی گرفتن از رقیب خود یعنی Intel شده و توانسته بخش بیشتری از فروش را از آن خود کند.


خرید بهترین کارت گرافیک های ای ام دی (AMD) از تاپ رایان


مقایسه کارت گرافیک Nvidia و Intel با AMD

در این قسمت، کارت گرافیک شرکت های Nvidia، Intel و AMD را مقایسه می کنیم. لازم است بگوییم که ساخت کارت گرافیک، منحصر به این سه برند شناخته شده است که هر سه رقابت می کنند تا بخش بیشتری از بازار فروش را از آن خود کنند. دقت کنید که این سه برند، به ساخت چیپست کارت گرافیک می پردازند؛ به بیان دیگر، این برندها پردازشگر گرافیکی را می سازند که برای تولید یک کارت گرافیک کامل استفاده می شود. سایر برندهای شناخته شده مانند ایسوس، گیگابایت و غیره، از این چیپست ها برای تولید کارت گرافیک کامل بهره می برند. مورد دیگر این که در بیان فرق کارت گرافیک های Nvidia با AMD و یا در مقایسه کارت گرافیک Intel و Nvidia و یا کلا، در مقایسه پردازشگرهای گرافیکی Intel، AMD و Nvidia، قادر به اظهار اینکه به شکل کلی کدام گرافیک مطلوب تر است، نمی باشیم. هر کدام از کارت گرافیک های این سه برند با عنایت به هدف مورد انتظار برای استفاده، دارای مزایا و معایبی هستند. در مقایسه کارت گرافیک سه شرکت گفته شده، موارد زیر را بررسی می کنیم:


نحوه عملکرد در بازی های رایانه ای


کدام گرافیک برای بازی مناسب است؟ در مقایسه کارت گرافیک سه برند Nvidia، Intel و AMD از نظر کارکردشان در بازی های کامپیوتری، باید اظهار کرد هر سه گونه کارت گرافیک دارای قابلیت اجرای بازی های کامپیوتری هستند. ولی در صورتی که یک بازی کننده حرفه ای هستید و در پی صحنه های حقیقی و طبیعی از بازی هستید، حتما باید دقت زیادتری در گزینش کارت گرافیک داشته باشید.

GPUها یا پردازشگرهای گرافیکی، نقش بااهمیتی در پیشرفت بازی های کامپیوتری دارند. یک کارت گرافیک قدرتمند، کیفیت تصویر بازی را زیاد می کند و از سویی، منجر به اجرای بازی با تاخیر کمتری می-شود. در مقایسه Nvidia با دو برند دیگر، باید گفت کارت های گرافیک قدرتمند و گسسته Nvidia برای اجرای بازی های حرفه ای و یا انیمیشن های سه بعدی، انتخاب مطلوبی هستند. مثلا، کارت گرافیک جی فورس 3090 (Ge Force RTX) Nvidia، برترین گونه کارت گرافیک برای اجرای بازی های حرفه ای است. این کارت دارای 24 گیگابایت حافظه و قدرت وضوح تصویر  4kاست. با این وجود، قیمت آن خیلی زیاد است. مدل RTX 3080 نیز با تقریبا 8700 هسته کودا برای اجرای بازی های حرفه ای و سطح زیاد، خیلی درخور است و علاوه بر آن، نرخ تقریبا کمتری هم دارد.

در مقایسه AMD با Nvidia باید بیان کرد که پردازشگر گرافیکی AMD نیز برای اجرای بازی های حرفه ای و یا پویانمایی های سه بعدی مناسب است. این دو برند، کارت گرافیک های ویژه و یا گسسته ارائه می دهند که این گونه گرافیک ها برای بازی و یا دیدن ویدئوهای باکیفیت، امتیاز مطلوبی هستند. ممکن است که گرافیک AMD در مقایسه با Nvidia، نتواند خود را مطرح کند؛ با این وجود، کارت های سری 7000 این برند دارای قدرت زیادی هستند. مدل جدید این کارت ها، گونه TRESS FX است که صحنه های خیلی حقیقی و واضح را در بازی ها نشان می دهد. کارت گرافیک AMD برای بازی های قدیمی مانند Tomb Raider خیلی مناسب است. تفاوت Nvidia با AMD در این بازی، مرتبط با نشان دادن تعداد فریم بر ثانیه است؛ به گونه ای که در این بازی، گرافیک Nvidia تقریبا 20 فریم بر ثانیه بالاتر از AMD است.

در مقایسه کارت گرافیک Intel با دو برند دیگر، باید یک مسئله بااهمیت را بیان کرد. در بین کالاهای برند Intel، کارت گرافیک های یکپارچه ای هستند که برای اجرای بازی های میان رده و عادی، انتخاب مطلوبی هستند. در پاراگراف های قبلی، توضیحاتی درباره این گونه کارت گرافیک ها ارائه کرده ایم. با در نظر گرفتن نرخ کم، ساخت گرمای پایین تر و زیاد کردن عمر باتری، قادر هستند بازی های عادی را به شکل مطلوبی اجرا کنند. در تلفن های همراه و بیشتر لپ تاپ ها، تراشه های گرافیکی یکپارچه Intel پیدا می شوند. مثلا، کارت گرافیک Intel Iris Plus برای بازی های میان رده و عادی مانند League of Legends دارای عملکرد مطلوبی هستند و این بازی را به آسانی و بدون افت فریم اجرا می کند.

قادریم که در مقایسه Intel با Nvidia و AMD گفت که با اینکه گرافیک های یکپارچه Intel دارای قیمت کمتر و برتری های مطلوبی نیز هستند, ولی در صورتی که در پی بازی های حرفه ای و ایجاد حقایق مجازی هستید، به گرافیک های یکپارچه Intel توجه نکنید.


بخش دوم مقاله مقایسه بهترین برندهای کارت گرافیک بازار را در تاپ رایان بخوانید...