مقایسه بهترین برندهای کارت گرافیک - بخش دوم

  • زمان مطالعه: ۱۰ دقیقه
  • نویسنده : گروه تولید محتوای تاپ رایان
  • سه شنبه 8 تیر 1400
  • 584 بازدید
  • لینک محصول

در بخش اول مقاله آشنایی با بهترین کارت گرافیک های بازار، شما را با بهترین برندهای این زمینه آشنا ساختیم. در این بخش قصد داریم ضمن بررسی این برندها، محصولات آن ها را در زمینه های گوناگون با یکدیگر مقایسه کنیم. با تاپ رایان همراه باشید.


بخش اول مقاله مقایسه بهترین برندهای کارت گرافیک 


ویژگی های ممتاز و بااهمیت

مطلوب است که در مقایسه Intel با Nvidia و AMD به فناوری های بااهمیت استفاده شده در پردازشگرهای گرافیکی این برندها نیز توجه داشته باشیم. با در نظر گرفتن مقایسه پردازشگر گرافیکی Nvidia و AMD، قادر به بیان این هستیم که اکثر خصوصیات استفاده شده در هر دو گرافیک نام برده شده به یکدیگر شباهت دارند، اما از نظر کارکرد و استفاده فرق دارند. مثلا هر دو پردازشگر گرافیکی برندهای یاد شده دارای خصوصیت ردیابی پرتو (Ray Tracing) هستند که در نتیجه، منجر به آفرینش تصاویری با کیفیت بالا می شوند. ولی فقط این خصیصه برای داشتن یک تجربه خوب از بازی کافی نیست. علاوه بر این خصیصه باید مقدار حافظه، وضوح و سایر مسائل را نیز مد نظر قرار داد. ولی اولویت در بیان مقایسه کارت گرافیک، خصیصه ردیابی پرتو است. این فناوری با ردیابی اشعه در زمان حقیقی، نورپردازی شبه واقعی را از بازی به نمایش می گذارد و منجر به ایجاد شبیه سازی مطلوب تری از تعامل اشیا با محیط می شود. این خصیصه در ایجاد حقایق مجازی، خیلی مهم است. یکی از خصوصیاتی که برند Nvidia در گرافیک های سری RTX خود ایجاد کرده، فناوری DLSS (Deep Learning Super Sampling) است. این تکنولوژی، یک روش یادگیری عمیق است که با نمونه برداری و زیاد شدن توجه نقاط تصویر، مانع شطرنجی شدن لبه کالاها و اشیا می شود. در مقام مقایسه Nvidia با AMD و Intel، قادر هستیم بیان کنیم که این خصیصه عالی برای Nvidia است. ولی این پرسش مطرح می شود که آیا حقیقتا این خصیصه دارای کاربرد لازم است یا نه؟


تفاوت گرافیک های برندها از نظر ساختار


اکنون خیلی از رایانه ها، کنسول ها و بازی ها دارای قابلیت پشتیبانی از این خصیصه نیستند. هزینه اجرای DLSS زیاد است و نیاز به زیرساخت قدرتمندی هم دارد. مطلوب است که اطلاع داشته باشید که برخی از بازی ها، دارای قدرت پشتیبانی از خصیصه ردیابی پرتو نیز نیستند و همین مورد، باعث افت فریم در بازی ها می شود. مطلوب است که در مقایسه کارت گرافیک AMD با دو کارت دیگر، اطلاع داشته باشید که کارت گرافیک های نسل اخیر AMD با اسم رمز Navi که در ایکس باکس های سری ایکس استفاده می شوند، دارای خصیصه ردیابی پرتو هستند و همین مورد باعث خارج شدن بازار رقابت از دست Nvidia شده است. خصیصه بعدی از لحاظ مقایسه پردازشگر گرافیکی،  VRR (Variable Refresh Rate)یا نرخ تازه سازی متغیر است. نمایشگر با در نظر گرفتن این خصیصه، قادر به تنظیم سرعت نمایش به جهت تطبیق با نوع محتوا است. این خصیصه برای بازی خیلی مهم است، چون مانع افت کیفیت تصویر می شود. این پرسش مطرح می شود که کدام کارت گرافیک ها دارای این فناوری هستند؟ با در نظر گرفتن مقایسه Nvidia با AMD باید اظهار داشت که خصیصه VRR در هر دو کارت گرافیک موجود است. این تکنولوژی در AMD تحت عنوان FreeSync و در Nvidia تحت عنوان G-Sync معروف است. از لحاظ مقایسه AMD با Nvidia باید اظهار داشت با اینکه این تکنولوژی در هر دو یکسان است، ولی فرق آشکاری در کارکردشان هست. در مقایسه کارت گرافیک این دو، باید اظهار داشت که تکنولوژی FreeSync در AMD با مانیتورهای 60 هرتز مطابقت دارد و کارکرد خیلی مطلوبی در مانیتورهای بالای 60 هرتز ندارد و منجر به افت فریم می شود. در مقابل، با اینکه Nvidia G-Sync دارای فناوری قدرتمندی است، ولی هزینه خیلی زیادی دارد. با در نظر گرفتن کیفیت و استاندارد زیاد کالاهای شرکت Nvidia، نمی توان انتظار داشت که قیمت کمی را شاهد باشیم.

در صورتی که تمایل به مقایسه Intel با دو برند Nvidia و AMD از نظر خصوصیات گفته شده در بالا داشته باشیم، باید بیان کنیم که ممکن است که Intel در حد Nvidia و یا AMD نباشد، ولی پا پس نکشیده است. گزارش ها حاکی از آن است که کارت گرافیک پیشتاز Xe HPG این شرکت به خصیصه رهگیری پرتو تجهیز شده است. این کارت گرافیک گسسته براساس معماری Xe ویژه کامپیوترهای دسکتاپ است. این کارت گرافیک را می توان انتخاب مطلوبی برای بازی کننده های حرفه ای دانست.


نوع درایورها و نرم افزار

در مقوله مقایسه پردازشگر گرافیکی سه شرکت شناخته شده Intel با Nvidia و AMD، اکنون زمان مقایسه درایورها و نرم افزارهای این سه گرافیک است. قادر نیستیم که درباره درایور و نرم افزار با اطمینان بیان کنیم که کدام گرافیک مطلوب است؟ قبل تر در مقایسه کارت گرافیک Nvidia و AMD، تعدادی از کاربران از پردازشگرهای گرافیکی سری RX 5000 Navi برند AMD شکایت داشتند مبنی بر اینکه اغلب با صفحه سیاه در نمایشگر مواجه می شوند. اما بسیاری هم دچار این مشکل نشدند. البته برند AMD در درایورهای تازه خود، این مشکل را برطرف نموده است. درایورهای Nvidia هم فاقد ایراد نیستند و این، با نوع بازی و سخت افزار آن مرتبط است. فرق AMD و Nvidia در این است که تمامی نسخه های منتشر شده از سوی Nvidia گواهینامه WHQL دارند. این برند تلاش کرده که همچنان برای بازی های بااهمیت، درایورهای گرافیک خود را آپدیت نماید. مقایسه کارت گرافیک AMD و Nvidia در حوزه درایورها نشانگر این است Nvidia همیشه تلاش می کند رضایت بازی کننده ها را جلب کند. بنابراین، این برند به طور منظم امکانات گوناگونی را برای کارکرد مطلوب کارت گرافیک در زمان بازی ارائه می دهد. امکان ثبت تصاویر و ویدئو در زمان بازی، یکی دیگر از برتری های این برند است.


مقایسه کارت گرافیک های nvidia با amd


مقایسه AMD با رقیبانش، بیانگر این است که این برند نیز سعی در پیشی گرفتن از رقیبش دارد. مثلا، نرم افزار Radeon Adrenalin 2019 امکانات مطلوبی در زمان بازی برای بازی کننده فراهم می آورد. امکان استریم بازی در موبایل و یا اجرای بازی های حقیقت مجازی در آن، جز قابلیت های این نرم افزار است. درباره مقایسه Intel با سایر رقیب ها، می توان اظهار داشت که بیشتر پردازشگرهای گرافیکی Intel از نوع یکپارچه هستند. ممکن است که قابلیت این پردازشگرها در مقایسه با Nvidia و AMD دارای تنوع زیادی نباشند، اما توان مصرفی کم، قیمت کمتر و عمر بیشتر باتری، برتری  هایی هستند که نمی توان به سادگی از آن ها صرف نظر کرد. می توانیم در فرق AMD و Intel بگوییم که گرافیک یکپارچه Intel دارای بیست درصد عملکرد بهینه تر است.


قیمت و موجودی کالا


در مقایسه کارت گرافیک Intel و Nvidia و AMD به مبحث نرخ و میزان کالای در دسترس که می رسیم، دیگر نمی توان به قیاس کردن پرداخت. کارت گرافیک های رده بالای Nvidia دارای نرخ خیلی زیادی هستند. از سوی دیگر، توقع نداشته باشید که همواره به سادگی قادر به یافتن آن ها باشید. مقایسه Nvidia با AMD نشان دهنده صرفه اقتصادی پردازشگرهای AMD است. کارت گرافیک های یکپارچه هم دارای قیمت کمتری در مقایسه با کارت گرافیک های گسسته هستند. بنابراین برای بازی کننده های عادی و یا سیستم هایی که نیازمند گرافیک سنگین نمی باشند، پردازنده های یکپارچه Intel انتخاب مطلوبی هستند. با در نظر گرفتن بازار نابسامان ارز و زیاد شدن بی حساب و کتاب نرخ آن در کشور، پردازشگرهای گرافیکی با نرخی چند برابر قیمت حقیقی شان فروخته می شوند. اکنون، نرخ کارت گرافیک هایی که در بازار وجود دارند را می توان از تقریبا سه میلیون تا حدود نود میلیون تومان برآورد کرد. به یک مسئله دیگر نیز توجه کنید: وقتی که تمایل به تهیه یک کارت گرافیک قدرتمند دارید، باید سایر قطعات قوی مانند CPU را هم داشته باشید. بنابراین، باید قادر به هزینه کردن به شکل مناسب برای همه این ابزارها باشید.


سخن پایانی

در پایان و در صورتی که تمایل به انتخاب گرافیک برتر داشته باشیم، باید بگوییم که جواب واضحی برای این سوال نیست؛ چون گزینش از میان پردازشگرهای گرافیک Intel و Nvidia و AMD به نیاز و البته بودجه شخص، بستگی دارد. مثلا، حتما یک بازی کننده حرفه ای در پی تهیه گرافیک یکپارچه Intel نیست. بازی کننده ها هر دو مارک Nvidia و AMD را دوست دارند. هر سه برند، کالاهای گرافیکی گوناگونی در محدوده قیمت های متنوعی عرضه می کنند و هر یک نیز دارای هواداران ویژه خود هستند.


خرید بهترین کارت گرافیک های بازار از تاپ رایان