بنر هدر تخفیفات بنر هدر تخفیفات
  • ۶۲۹ بازدید
  • زمان مطالعه: ۱۳ دقیقه
  • ۱۴۰۰/۰۸/۱۹ ۲۱:۱۲

بهترین مانیتور های گیمینگ بازار در سال 2020 و 2021

بهترین مانیتور های گیمینگ بازار در سال 2020 و 2021


همانگونه که از اسم نوع مانیتورها مشخص است، برای بازی ساخته شده‌اند و دارای خصوصیات ویژه‌ای هستند. در زمان بازی، برای اجرای روان تر به فریم ریت بالاتری نیاز است. به همین خاطر، یک نمایشگر گیمینگ باید قادر به نشان دادن کامل همه این فریم‌ها باشد. علاوه بر این، نمایشگرها توسط تولیدکنندگان نمایشگرهای گیمینگ به نوعی طراحی می‌شوند که مطابق با بیشتر کارت‌های گرافیکی باشند و قادر به نمایش تصاویر با وضوح‌های گوناگون هستند. بودن بعضی از قابلیت‌ها در یک نمایشگر گیمینگ واجب است تا پلیرها برترین تجربه را در زمان بازی داشته باشند. در ادامه با تاپ رایان همراه باشید تا شما را با بهترین نمایشگرهای گیمینگ 2020 و 2021 آشنا سازیم.

سایز نمایشگر گیمینگ

بهترین مانیتور گیمینگ 2020 – بهترین مانیتور گیمینگ 2021 – بهترین برند مانیتور گیمینگ – بهترین مانیتور گیمینگ ارزان


بااهمیت‌ترین مسئله در بین مسائل مربوط به خرید نمایشگر گیمینگ، اندازه آن است. هیچکس مانند شما اطلاعی از اندازه صفحه نمایش درخور برای بازی‌هایتان ندارد. البته انتخاب درست اندازه صفحه نمایش روی دیگر ویژگی‌های بااهمیت هم موثر است. نخست باید اطلاع داشته باشید که هرقدر اندازه صفحه نمایش بالاتر رود، بهتر قادر به شناسایی موارد روی صفحه هستید. البته مطلوب‌تر است که اندازه صفحه نمایش‌تان در بازی را 21 تا 27 اینچ مد نظر قرار دهید. هرقدر که اندازه صفحه نمایش بالاتر رود، تراکم پیکسلی آن کم می‌شود. به همین خاطر در زمان گزینش اندازه، باید کیفیت تصویر نمایشگر را هم مد نظر قرار دهید. مثلا یک نمایشگر گیمینگ 27 اینچی فول اچ دی، دارای تراکم پیکسلی و کیفیت خیلی خوبی نیست. نمایشگرهای 24 اینچی معمولا گزینه مطلوبی برای بازی‌های رایانه ای هستند. این اندازه نمایشگر نه خیلی کوچک است که در زمان بازی به ایراد خاصی بربخورید و نه خیلی بزرگ است که جای زیادی را روی میزتان بگیرد. با برگزیدن این اندازه صفحه نمایش نیز، تراکم پیکسلی مطلوبی را با هر وضوح تصویری کسب می‌کنید.


محصول پیشنهادی : مانیتور 22 اینچ جی پلاس مدل 225JN -  بهترین مانیتور گیمینگ ارزان


وضوح نمایش تصویر در مانیتور گیمینگ

بهترین مانیتور گیمینگ 2020 – بهترین مانیتور گیمینگ 2021 – بهترین برند مانیتور گیمینگ – بهترین مانیتور گیمینگ ارزان


با اطمینان قادر به بیان این مسئله هستیم که این مورد، در زمره بااهمیت‌ترین موارد در راهنمای خرید نمایشگر گیمینگ است. حقیقتا همین وضوح است که کیفیت کلی نمایشگر را معلوم می‌کند. نخست باید بیان کنیم که وضوح 1080*1920 حداقل وضوحی است که شما می‌بایست در زمان خرید نمایشگر گیمینگ در پی آن باشید. این وضوح با عناوینی مانند Full HD و یا FHD هم گفته می‌شود. البته در حال حاضر بیشتر مانیتورهای گیمینگ دارای رزولوشن 4K هستند که دقت پیکسلی آن 2160*3840 پیکسل است. دقت کنید که گزینش وضوح، تنها با توجه به سلیقه نیست و می‌بایست موارد گوناگونی را مد نظر قرار داد؛ مانند اینکه هرقدر کیفیت و وضوح صفحه نمایش بالاتر رود، سخت افزار قدرتمندتری برای اجرای بازی در آن وضوح لازم دارید. مورد خیلی بااهمیتی که در زمان انتخاب وضوح صفحه نمایش با آن مواجه می‌شوید، چک کردن کارت گرافیک رایانه‌تان است. هرقدر وضوح بیشتر شود، گرافیک شما به پردازش قدرتمندتری برای مدیریت پیکسل‌ها نیاز خواهد داشت. حقیقتا می‌بایست درباره توان کارت گرافیک تان در پردازش میزان زیادی از پیکسل‌ها اطلاع داشته باشید.

میزان تازه سازی تصاویر (refresh rate) در مانیتور گیمینگ 

بهترین مانیتور گیمینگ 2020 – بهترین مانیتور گیمینگ 2021 – بهترین برند مانیتور گیمینگ – بهترین مانیتور گیمینگ ارزان


هرقدر که نرخ تازه سازی یا رفرش ریت نمایشگر زیادتر باشد، فریم‌ها روان‌تر نشان داده می‌شوند. به همین خاطر، نمایشگرهای گیمینگ می‌بایست دارای میزان تازه سازی بالایی باشند تا بازیکن بیشتر از بازی خود لذت برده و واکنش‌های سریعتر و مطلوب تری داشته باشد. میزان تازه سازی تصاویر در نمایشگرها، با فرکانس معلوم می‌شود و کلا چند فرکانس ثابت برای تعیین مقیاس میزان تازه سازی داریم که عبارتند از: 240 هرتز، 180 هرتز، 144 هرتز،  120 هرتز، 60 هرتز.

دقت کنید که میزان تازه سازی تصویر 60 هرتز، همان میزانی است که در نمایشگرهای عادی هست. بنابراین در صورتی که نمایشگر گیمینگ ای که برگزیدید دارای این میزان تازه سازی است، می‌بایست عنوان «گیمینگ» را از مدل آن بردارید.

در صورتی که کارت گرافیک تان دارای قابلیت رِندِر کردن 100 فریم بر ثانیه در یک بازی خاص باشد ولی نرخ تازه سازی نمایشگرتان 60Hz باشد، شما عملا هنوز در حال دیدن 60 فریم بر ثانیه هستید و نه 100 فریم! زیاد بودن میزان بروزرسانی تصویر در حالتی که کارت گرافیک تان هم قابلیت رِندِر کردن در آن مقدار را دارا باشد، تصویر را بخاطر امکان دیدن فریم‌های بالاتر در ثانیه به سوی روان بودن هرچه بالاتر سوق می‌دهد. در صورتی که دارای یک نمایشگر 144هرتزی باشید ولی قابلیت کارت گرافیک تان در یک بازی خاص در حد رِندِر کردن 60 فریم بر ثانیه باشد، هنوز همان 60 فریم را مشاهده خواهید کرد؛ مگر اینکه کارت گرافیک قوی تری بگیرید تا از فواید میزان بروزرسانی زیاد صفحه نمایشتان بهره ببرید.

144 هرتز بودن میزان تازه سازی در نماشگرهای پیشرفته گیمینگ جدید، یک استاندارد غیرقابل تغییر است و توصیه ما هم به شما، نمایشگری 144 هرتزی است. البته برای بازیکن‌هایی که خواهان برترین نمایشگرها هستند، صفحه نمایش‌های نوینی هم با میزان بروزرسانی تصویر 180 هرتز یا 240 هرتز عرضه شده اند.


محصول پیشنهادی : مانیتور گیمینگ 27 اینچ ام اس آی مدل Optix G27C4  - بهترین مانیتور گیمینگ سال 2020


زمان واکنش (response time

بهترین مانیتور گیمینگ 2020 – بهترین مانیتور گیمینگ 2021 – بهترین برند مانیتور گیمینگ – بهترین مانیتور گیمینگ ارزان


زمان واکنش (response time) نشان دهنده مدت زمانی است که نمایشگرتان قادر به صرف آن برای تعویض تصویر کنونی با تصویر بعدی است. هرقدر این زمان برحسب میلی ثانیه (ms) پایین تر بیاید، بهتر است و حقیقتا یعنی سرعت عوض شدن تصویر بالاتر می‌رود. مثلا فکر کنید در یک بازی تیراندازی اول شخص (FPS) تصمیم گرفتید زاویه دیدتان را یهویی از راست به چپ عوض کنید. در صورتی که این جابجایی تصویر خیلی کُند باشد، سایه تصویر پیشین را هم در زمان عوض کردن تصویر به روشنی در تصویر جدید می‌بینید که به این مورد Ghosting می‌گویند. این موردی نیست که یک بازیکن حرفه‌ای سبک FPS قادر به تحملش باشد؛ زیرا هدف گیری به کمک این مورد، خیلی دشوار شده و دقیقا مانند این است که دو تصویر روی هم افتاده باشند. پس ممکن است در عوض شلیک به حریف تان به سایه اش و از تصویر پیشین شلیک کنید! در نظریه هرقدر زمان واکنش نمایشگر گیمینگ پایین تر بیاید، مطلوب تر است؛ ولی می‌بایست توجه کنید که این میزان در پنل‌های گوناگون نمایشگرها فرق خواهد کرد. رنگ‌ها در بعضی از پنل‌ها به زیباترین حالت ممکن نشان داده می‌شوند؛ ولی دارای زمان واکنش مطلوبی نیستند. همچنین در نقطه مخالف، بعضی از پنل‌ها هستند که با وجود زمان واکنش خیلی کم، قادر به نشان دادن رنگ‌ها با کیفیت عالی نیستند. پس مطلوب تر است که با در نظر گرفتن سَبک بازی‌های محبوبتان، در این مورد تصمیم بگیرید.  


محصول پیشنهادی : مانیتور منحنی 32 اینچ سامسونگ مدل LC32T550FD  - بهترین مانیتور گیمینگ سال 2021


فناوری تولید پنل صفحه نمایش

قادریم پنل‌ها را به سه نوع اساسیTN ، VA و IPS تقسیم بندی کرد که هر یک با در نظر گرفتن روش عملکردشان، دارای خصوصیات گوناگونی هستند.

پنل TN یا Twisted Nematic

خصوصیت اساسی پنل‌های TN، زمان واکنش عالی و قیمت پایین ترشان است. البته کیفیت رنگ در این نمایشگرها خیلی خوب نبوده و دارای زاویه دید وسیعی هم نیستند. نمایشگرهای دارای این پنل‌ها بخاطر زمان واکنش خیلی پایین و میزان تازه سازی (refresh rate) زیاد، گزینه نخست برای بازیکن‌های سَبک FPS و رقابتی هستند. انواع معمول این پنل، 144 هرتزی هستند. این پنل تنها پنلی است که در بعضی از انواع، میزان تازه سازی حدودا 240 هرتز هم دارد!

پنل IPS (In-Plane Switching)

خصوصیت طبیعی پنل IPS، نشان دادن رنگ‌ها به زیباترین و باکیفیت ترین حالت ممکن است و برای طراحان گرافیکی و نیز بازیکن‌هایی که خیلی به بازی‌های سَبک FPS توجه ندارند و جلوه‌های گرافیکی و رنگ بندی‌های جذاب در زمره خصوصیت‌های اغلب بازی‌های محبوبشان است، برترین گزینه است.

پنلVA  (Vertical Alignment) 

ساختار اصلی پنل VA بر اساس بالاتر بودن کنتراست است و برترین کیفیت رنگ سیاه را هم در بین پنل‌های حال حاضر عرضه می‌کند. در این پنل، برخلاف سایر پنل‌ها که رنگ سیاه را بطور براق و یکپارچه نشان می‌دهند، این رنگ به مشخص ترین و حقیقی ترین حالت ممکن نشان داده می‌شود. حال این پرسش بیان می‌شود که فواید رنگ سیاه کلا تیره چیست؟ باید بیان کنیم که هنگامی که رنگ سیاه در یک بازی یا فیلم بطور صحیح و تیره بی تلالو نشان داده شود، شما قادر به دیدن جزئیات زیادتری در بخش سیاه هستید. به همین سبب، پنل VA را می‌توان دوست داشتنی ترین گزینه برای پلیرهای دوستدار بازی ترسناک یا علاقمندان به دیدن فیلم و سریال دانست.

محصول مرتبط : مانیتور gplus

درگاه‌های وصل کردن نمایشگر به کامپیوتر

نمایشگرهای نوین، دارای درگاه‌های گوناگونی هستند تا با هیچ ایرادی برای اتصال به کارت گرافیک‌های نوین مواجه نشوند. بیشتر نمایشگرهای قدیمی دارای درگاه انتقال تصویر VGA هستند، ولی درگاه‌های تصویر قدیمی با گذشت زمان از نمایشگرها و کارت‌های گرافیک حذف شدند. کلا درگاه‌های نمایشگر گیمینگ شامل درگاه Display 1.4، درگاه HDMI 1.4 / 2.0 و درگاه ویژه انتقال صوت هستند. 

درگاه Display، یکی از نوین ترین درگاه‌های دیجیتالی صفحه نمایش هاست که صوت و تصویر را بطور همزمان انتقال می‌دهد. این درگاه با میزان انتقال تصویر زیادش، قادر به نشان دادن تصاویر در حداکثر وضوح ممکن روی نمایشگر است. درگاه HDMI در بین همگان معروف است و تابحال، خیلی از آن بهره گرفته شده است؛ این در حالی است که درگاه HDMI دارای میزان تازه سازی کمتری در مقایسه با درگاه Display است، ولی مطلوب تر که در نمایشگر موردعلاقه شما وجود داشته باشد. با کمک درگاه صورت 5 میلیمتری هم قادریم انواع هدفون یا هدست را به نمایشگر وصل کنیم. این توانایی برای اشخاصی که دارای هدفونی با سیم کوتاه هستند، فایده ای بزرگ است. با بهره بردن از تبدیل مخصوص، قادر به وصل کردن انواع هندزفری هم به نمایشگرتان هستید.

بهترین برند مانیتور گیمینگ 

امروزه شرکت‌های مختلفی در زمینه تولید مانیتور گیمینگ فعالیت می‌کنند. مشهورترین برندهای تولیدکننده مانیتور گیمینگ عبارتند از سامسونگ ، ال جی ، ایسوس ، بنکیو و ... . به طور کلی محصولات این برندها از کیفیت مناسبی برخوردارند و خرید این محصولات حتما رضایت شما را در پی خواهد داشت.

دیدگاه های کاربران
دیدگاه شما
مشاهده بیشتر