فیلترهای اعمال شده حذف فیلترها

مادربرد H610

مرتب سازی
ASUS Asus Pro H610M C D5 CSM LGA 1700 Motherboard
۵,۵۰۰,۰۰۰۷%
۵,۱۴۰,۰۰۰ تومان
GigaByte H610M-K DDR4 LGA 1700 Motherboard
۴,۳۵۰,۰۰۰۱۵%
۳,۷۳۹,۰۰۰ تومان
ASUS PRIME H610M-R D4 LGA 1700 Motherboard
۳,۸۹۰,۰۰۰۱۳%
۳,۴۲۰,۰۰۰ تومان
GigaByte H610M H DDR4 LGA 1700 Motherboard
۴,۴۰۰,۰۰۰ تومان
ASUS Pro H610M-C-CSM LGA 1700 D4 12th Gen Micro-ATX Motherboard
۵,۰۶۰,۰۰۰ تومان
ASUS PRIME H610M-D D4 LGA 1700 Motherboard
۴,۵۲۰,۰۰۰ تومان
ASUS PRIME H610M-K D4 LGA 1700 Motherboard
۴,۳۰۰,۰۰۰۱۷%
۳,۶۱۰,۰۰۰ تومان
MSI PRO H610M-G DDR4 LGA 1700 Motherboard
۴,۲۸۹,۰۰۰ تومان
ASUS Prime H610M-E D4 LGA 1700 Motherboard
۴,۳۵۰,۰۰۰ تومان
ASUS PRIME H610M-A D4 LGA 1700 Motherboard
۵,۰۵۰,۰۰۰ تومان
۲۶ کالا

مادربرد H610

مادربردهایی اقتصادی که از پردازنده‌های Core اینتل از نسل دوازدهم، سیزدهم و چهاردهم پشتیبانی می‌کنند و ممکن است حتی از حافظه رم DDR5 نیز پشتیبانی کنند. این بهترین تعریفی است که می‌توان برای مادربردهای H610 ارائه داد. دلیل اینکه این مادربردها از پردازنده‌های نسل دوازدهم، سیزدهم و چهاردهم اینتل پشتیبانی می‌کنند آن است که سوکت آنها LGA 1700 است و در واقع سوکت آنهاست که از چنین پردازنده‌هایی پشتیبانی می‌کند. قبل از اینکه راجع به قیمت مادربرد H610 صحبت کنیم بد نیست کمی در مورد مشخصات این مادربردها بدانیم اما قبل از آن توجه داشته باشید که H610 در واقع اشاره به چیپ‌ست مادربرد است که توسط شرکت اینتل تامین می‌شود لذا آنچه که در زیر گفته می‌شود برای تمام مادربردهای H610 از تمام برندها صدق می‌کند. 

پردازنده‌های پشتیبانی شده توسط مادربردهای H610

همانطور که در بالا هم گفتیم سوکت مادربردهای H610 سوکت LGA 1700 است و این سوکت از پردازنده‌های Core‌ اینتل از نسل دوازدهم، سیزدهم و چهاردهم و همچنین پردازنده‌های پنتیوم گولد و سلرون هم پشتیبانی می‌کند. البته بهترین روش برای اینکه بدانید مادربرد H610 موردنظرتان از چه پردازنده‌هایی پشتیبانی می‌کند مراجعه به صفحه مشخصات آن در سایت سازنده‌اش است. در این صفحه به طور مشخص ذکر شده که مادربرد از چه پردازنده‌هایی پشتیبانی می‌کند. مثلا ممکن است ذکر شده باشد مادربرد از پردازنده‌های Core نسل دوازدهم و سیزدهم اینتل پشتیبانی می‌کند؛ در این صورت تنها امکان نصب همین پردازنده‌ها را در مادربرد خواهید داشت و نه مثلا پردازنده‌های Core نسل چهاردهم. 

حتی در صفحه مشخصات مادربرد برخی از برندها لینکی در قسمت پردازنده‌های پشتیبانی شده توسط مادربرد قرار داده شده که با کلیک روی آن به صفحه‌ای هدایت خواهید شد که در آنجا به طور مشخص از پردازنده‌های پشتیبانی شده توسط مادربرد نام برده شده است. مثلا حتی ممکن است برخی از پردازنده‌های نسل 12 یا 13 هم توسط مادربرد پشتیبانی نشوند ولی اگر نام پردازنده‌ای در صفحه مذکور آمده باشد بدون شک مادربرد از آن پردازنده پشتیبانی خواهد کرد. 

حافظه رم پشتیبانی شده توسط مادربردهای H610

مادربردهای H610 می‌توانند از حافظه رم DDR4‌ یا DDR5 پشتیبانی کنند اما معنای این حرف آن نیست که هر دوی این حافظه‌ها را می‌توانید در آنها نصب کنید! در واقع بهتر است بگوییم این مادربردها یا از حافظه رم DDR4‌ یا حافظه رم DDR5‌ پشتیبانی می‌کنند. بهترین روش برای اینکه متوجه شوید مادربرد H610 موردنظرتان از چه حافظه رمی پشتیبانی می‌کند مراجعه به صفحه مشخصات آن در وبسایت‌های فروشگاهی یا سایت سازنده‌اش است. در این صفحه حتما ذکر می‌شود که مادربرد از حافظه رم DDR4 پشتیبانی می‌کند یا حافظه رم DDR5؛ همچنین سرعت‌های پشتیبانی شده توسط مادربرد برای حافظه رم را می‌توانید در همین قسمت ببینید. 

به عنوان مثال اگر در صفحه مشخصات مادربرد آمده باشد که مادربرد از حافظه رم DDR4 با سرعت‌های مثلا 2666، 2933 و 3200 مگاهرتز پشتیبانی می‌کند در این صورت فقط حافظه رم DDR4 با یکی از این سرعت‌ها را می‌توانید در آن نصب کنید. نکته‌ای که در مورد مادربردهای H610 وجود دارد این است که این مادربردها از اورکلاک یا اصطلاحا استفاده از یک قطعه با سرعتی بیش از سرعت استانداردش پشتیبانی نمی‌کنند و به همین دلیل هم هست که در بخش حافظه رم در صفحه مشخصات این مادربردها فقط سرعت‌های استاندارد حافظه رم می‌آید و نه سرعت‌های اورکلاک که جلویشان داخل پرانتز کلمه OC قرار می‌گیرد. 

نکته دیگری که باید به آن اشاره کنیم آن است که مادربردهای H610 به جای چهار شیار تنها دارای دو شیار حافظه رمند که البته این موضوع یعنی حذف دو شیار حافظه رم از آنها به هیچ عنوان باعث کمبود فضای حافظه رم در آنها نخواهد شد چرا که اگر از حافظه رم DDR4 پشتیبانی کنند می‌شود در آنها 64 گیگابایت حافظه رم نصب کرد و اگر از حافظه رم DDR5‌ پشتیبانی می‌کنند این مقدار باز هم بیشتر می‌شود. همانطور که شاید بدانید حتی برای حرفه‌ای‌ترین کاربری‌ها مثل گیمینگ یا طراحی هم حداقل در حال حاضر به طور معمول 16 گیگابایت و حداکثر 32 گیگابایت فضای حافظه رم کافی است.  

ضمنا مادربردهای H610 مثل بسیاری دیگر از مادربردها از قابلیت Dual Channel حافظه رم پشتیبانی می‌کنند به این معنا که در صورت نصب دو ماژول حافظه رم در آنها هر دو ماژول حافظه رم در می‌توانند در آن واحد با پردازنده اصلی ارتباط برقرار کنند که در نهایت باعث افزایش سرعت سیستم خواهد شد. البته خود حافظه‌های رم نیز باید از این قابلیت پشتیبانی کنند (معمولا حافظه‌های رمی که به صورت دوتایی فروخته می‌شوند از این قابلیت پشتیبانی می‌کنند). 

شیار PCI-E x16 در مادربردهای H610

همانطور که شاید بدانید شیار PCI-E x16 تقریبا در تمام مادربردها وجود دارد و از آن برای نصب کارت گرافیک استفاده می‌شود. مادربردهای H610 نیز از این قاعده مستثنی نیستند اما اولا در آنها فقط یک شیار از این نوع وجود دارد که البته عیبی برای آنها محسوب نمی‌شود و ثانیا نسخه این شیار 4.0 است که باید بگوییم باز هم برای آنها عیبی محسوب نمی‌شود و همچنان امکان نصب کارت‌های گرافیک حرفه‌ای با رابط PCI-E 4.0‌ یا حتی PCI-E 5.0 نیز در آنها وجود دارد اما باید به این نکته هم توجه داشته باشید که در صورت نصب کارت گرافیک با رابط PCI-E 5.0 در آنها سرعت روی همان نسخه 4.0 که نصف نسخه 5.0 است تنظیم خواهد شد. 

دیگر شیارهای PCI-E در مادربردهای H610

مادربردهای H610 از لحاظ شیارهای PCI-E خیلی غنی نیستند و شاید یکی از دلایل اقتصادی بودن آنها نیز همین باشد. اگر شیار PCI-E x16 در این مادربردها که مخصوص نصب کارت گرافیک است را کنار بگذارید شیارهای PCI-E‌ دیگر در آنها در اغلب موارد به یک شیار PCI-E x1 نسخه 3.0 ختم می‌شود که در آن امکان نصب کارت‌های جانبی از قبیل کارت صدا، کارت شبکه و کارت ضبط (کپچر کارت) وجود دارد اما حتی بعضی مواقع همین یک شیار هم در آنها وجود ندارد. توجه داشته باشید که مادربردهای H610 تنها از نسخه 4.0 شیار PCI-E x16 پشتیبانی می‌کنند و در مورد سایر شیارهای PCI-E این نسخه، نسخه 3.0 خواهد بود.  

درایوهای قابل نصب در مادربردهای H610

تمام مادربردهای H610 دارای چهار اتصال‌دهنده (کانکتور) SATA 3.0 هستند که امکان اتصال آنها را به درایوهای SSD و HDD 2.5 اینچی با رابط SATA فراهم می‌آورد. با فرض اینکه هر درایو 2.5 اینچی 2 ترابایت باشد می‌توان گفت در مادربردهای H610 می‌توان حداکثر 8 ترابایت حافظه ذخیره‌سازی نصب کرد که برای هر نوع استفاده و کاربری کافی است. البته داستان به همین جا ختم نمی‌شود!‍ بسیاری از مادربردهای H610 دارای حداقل یک شیار PCI-E NVMe هم هستند که امکان نصب درایوهای M.2 را نیز در آنها فراهم می‌آورد. همانطور که شاید بدانید سرعت درایوهای M.2 حداقل پنج برابر درایوهای SSD با رابط SATA است که البته این هم به نسخه رابط PCI-E آنها بستگی دارد (اگر این نسخه 3.0 باشد اختلاف همان پنج برابر است). 

اگر یادتان باشد قبلا گفتیم مادربردهای H610 فقط از نسخه 3.0 شیار PCI-E‌ پشتیبانی می‌کنند البته به غیر از شیار PCI-E x16 مخصوص نصب کارت گرافیک که نسخه آن 4.0 است؛ با این فرض نسخه شیارهای PCI-E NVMe که در این مادربردها وجود دارد نیز نسخه 3.0 است و این یعنی اگر درایو M.2 بخرید که نسخه رابط PCI-E آن 4.0 باشد باز هم می‌توانید آن را در این مادربردها نصب کنید ولی باید توجه داشته باشید که سرعت روی همان نسخه 3.0 تنظیم خواهد شد و از حداکثر سرعت درایو M.2 خود بی‌بهره خواهید ماند پس بهتر است موقع خرید درایو M.2 به این نکته توجه داشته باشید و درایوی بخرید که نسخه رابط آن PCI-E 3.0 باشد تا بدین ترتیب هم هزینه کمتری برای خرید درایو پرداخت کرده باشید و هم بتوانید از حداکثر سرعت درایو خود بهره ببرید. 

مورد دیگری که هنگام خرید درایو M.2 باید به آن توجه داشته باشید ابعاد آن است. مادربردهایی که دارای شیار PCI-E NVMe برای نصب درایو M.2 هستند حتما در صفحه مشخصات‌شان به این نکته اشاره می‌شود که از درایو M.2 با چه اندازه‌هایی پشتیبانی می‌کنند. اندازه درایو M.2 با یک عدد چهار رقمی مشخص می‌شود که دو رقم اولش همیشه 22 است و نشان‌دهنده عرض درایو M.2 به واحد میلی‌متر. آنچه مهم است دو رقم بعدی است که نشان‌دهنده طول درایو M.2 به همان واحد میلی‌متر است و می‌تواند یکی از ارقام 30، 42، 60، 80 یا 110 باشد. به طور خلاصه اگر مثلا مادربردی از درایو M.2 با اندازه 2230، 2242 و 2260 پشتیبانی کند به این معناست که درایوهای M.2 با این اندازه‌ها قابلیت نصب در آن را دارند ولی نه درایوهای M.2‌ که اندازه‌شان 2280 یا 22110 است. 

انواع و تعداد پورت‌های USB در مادربردهای H610

مادربردهای H610 می‌توانند به صورت اسمی یا همان روی کاغذ دارای ده پورت USB 2.0، دو پورت USB 3.2 نسل دوم با سرعت 10 گیگابیت در ثانیه و چهار پورت USB 3.2 نسل اول با سرعت 5 گیگابیت در ثانیه باشند اما پورت USB 3.2‌ نسل دوم با سرعت 20 گیگابیت در ثانیه ندارند. البته تمام این تعداد پورتی که در بالا گفتیم در یک مادربرد H610 موجود نیست و این در واقع حداکثر تعداد پشتیبانی شده توسط مادربردهای H610 است. به هر حال در هر مادربرد H610 تعدادی از این پورت‌ها در نظر گرفته شده که اگر می‌خواهید راجع به تعداد دقیقش بدانید باید به صفحه مشخصات مادربرد H610 مورد نظرتان در سایت سازنده‌اش مراجعه کنید. مادربردهای H610 به طور مشخص دارای پورت تاندربولت در قسمت پشتی خود نیستند اما ممکن است روی آنها هِدر تاندربولت در نظر گرفته شده باشد که اگر کیس‌تان دارای چنین پورتی باشد با اتصال آن به این هدرها می‌توانید از آن استفاده کنید. 

دیگر پورت‌های به کار رفته در مادربردهای H610

مادربردهای H610 مثل بسیاری دیگر از مادربردها دارای پورت Ethernet یا همان پورت LAN، خروجی‌های صدا و پورت HDMI برای اتصال به نمایشگرهای خارجی‌اند. پورت Ethernet برای اتصال مستقیم به مودم است و در مادربردهای H610 سرعتی در حد 1 گیگابیت در ثانیه دارد که می‌شود حدود 125 مگابایت در ثانیه. چنین سرعتی برای استفاده از اینترنت کافی و حتی زیاد هم هست ولی به هر حال این را هم باید به یاد داشته باشید که در مادربردهای رده‌بالاتر سرعت پورت Ethernet می‌تواند 2.5 یا حتی 10 گیگابیت در ثانیه هم باشد. خروجی‌های صدا در مادربردهای H610 سه‌تایی‌اند که به این معناست که به آنها می‌توانید اسپیکرهای معمولی (دوتکه) و همچنین هدفون، هدست و میکروفون وصل کنید ولی نه اسپیکرهای حرفه‌ای تر که شامل اسپیکرهای پنج و هفت‌تکه‌ای می‌شود. 

پورت HDMI همانطور که شاید بدانید برای انتقال صدا و تصویر است اما در کنار این پورت در مادربردهای H610 ممکن است یکی از پورت‌های D-Sub‌ یا VGA هم وجود داشته باشند که پورت دوم یعنی پورت VGA امکان اتصال کامپیوتر به نمایشگرهای قدیمی‌تر را فراهم می‌آورد. به هر حال اگر کارت گرافیکی در مادربردتان نصب نکرده باشید با استفاده از این پورت‌ها می‌توانید تصویر را از پردازنده گرافیکی روی تراشه پردازنده اصلی (پردازنده گرافیکی مجتمع) دریافت و روی مانیتور ببینید. همچنین چون مادربردهای H610 از سه نمایشگر مستقل پشتیبانی می‌کنند زمانی که یک نمایشگر را به کارت گرافیک متصل کرده‌اید می‌توانید از این پورت‌ها برای اتصال نمایشگرهای دیگر به مادربرد استفاده کنید. شایان ذکر است که برخی از مادربردهای H610 دارای پورت PS/2 نیز هستند که امکان اتصال ماوس‌ها و کیبوردهای قدیمی‌تر را به آنها فراهم می‌آورد. 

قیمت مادربرد H610

همانطور که در ابتدای این راهنما هم گفتیم مادربردهای H610 با وجود داشتن سوکت LGA 1700 و پشتیبانی‌شان از پردازنده‌های نسل دوازدهم و سیزدهم اینتل و همچنین امکان پشتیبانی از حافظه رم DDR5 همچنان جزء مادربردهای اقتصادی به شمار می‌آیند چرا که از برخی لحاظ‌های دیگر در سطح پایین‌تری نسبت به مادربردهای رده‌بالا قرار می‌گیرند که از جمله آنها می‌توان مثلا به وجود تنها دو شیار حافظه رم و عدم پشتیبانی از پورت USB 3.2 با سرعت 20 گیگابیت در ثانیه در آنها اشاره کرد به اضافه اینکه تعداد شیارهای PCI-E که برای نصب کارت‌های جانبی در آنهاست یا یکی است یا اصلا چنین شیاری در آنها وجود ندارد و اینکه نسخه این شیارها نیز نسخه 3.0 است که سرعت کمتری در مقایسه با نسخه 4.0 آنها دارد. 

اما این واقعیت که مادربردهای H610 از پردازنده‌های نسل دوازدهم و سیزدهم اینتل پشتیبانی می‌کنند و امکان نصب حافظه رم DDR5 نیز در برخی از آنها وجود دارد به تنهایی به این معناست که قدرت آنها در حد مادربردهای میان‌رده و نزدیک به مادربردهای رده‌بالاست در حالی که قیمت آنها در حد مادربردهای اقتصادی باقی مانده است و این دقیقا همان چیزی است که شاید مطلوب بسیاری از کاربران باشد به خصوص کاربرانی که بودجه کمتری برای خرید مادربرد دارند ولی در عین حال می‌خواهند سیستمی نسبتا قوی ببندند (اسمبل کنند).  

با تمام آنچه در بالا گفتیم اگر باز هم می‌خواهید دیدی کلی نسبت به قیمت مادربرد H610 پیدا کنید باید بگوییم این قیمت بازه‌ای بین 80 تا 120 دلار دارد که برای مادربردی که از پردازنده‌های نسل دوازده و سیزده اینتل پشتیبانی می‌کند و بعضا امکان نصب حافظه رم DDR5 نیز در آن وجود دارد واقعا عالی است. چرا این حرف را می‌زنیم؟ برای اینکه قیمت مادربردهای رده‌بالاتر که دقیقا همین مشخصات را دارند چیزی بین 600 تا 700 است که اگر آن را با محدوده قیمت مادربرد H610 مقایسه کنید خواهید دید که چندین برابر بیشتر است. 

خرید مادربرد H610

بهترین گزینه برای خرید مادربرد H610 و کلا هر مادربرد یا قطعه دیگری مراجعه به وبسایت‌های فروشگاهی مثل همین وبسایت است که کارشان فروش وسایل الکترونیکی و قطعات کامپیوتر است. در این وبسایت‌ها می‌توانید قبل از خرید با مراجعه صفحه مشخصات مادربرد یا کالای موردنظرتان مشخصات فنی آن را کاملا چک کرده و با چشم بازتری خریدتان را انجام دهید؛ امکانی که شاید هنگام خرید سنتی از فروشگاه‌های سطح شهر با تمام جزئیاتش برایتان فراهم نباشد. علاوه بر این، در وبسایت‌های فروشگاهی از خدماتی همچون پرداخت اینترنتی، پرداخت در محل و امکان عودت کالا در صورت معیوب بودن آن و بازپس‌گیری وجه پرداختی نیز بهره‌مند خواهید شد. 

مورد دیگری که باید به آن اشاره کنیم آن است که برخی از وبسایت‌های فروشگاهی از جمله همین وبسایت نه تنها مادربرد بلکه کالاهای دیگر خود را نیز با قیمت‌های رقابتی عرضه می‌کنند که مطابق با قیمت روز بازار بوده و حتی بعضی مواقع از آن کمتر است لذا با خرید از این فروشگاه‌ها دیگر می‌توانید مطمئن باشید که مبلغی بیش از آنچه قیمت روز کالاست پرداخت نکرده‌اید. 

سری محصول
مادربرد H610
سوکت
LGA 1700
چیپست
H610 اینتل
رم
DDR4
برند‌ها
Asus, Gigabyte, MSI, ...
مشاهده بیشتر

پرسش و پاسخ (۲)

محمدرضا فرهان (۶ آذر ۱۴۰۱) ارسال پاسخ

سری h610 بهتره یا b660؟

حیدر شکوری (۲۳ آبان ۱۴۰۱) ارسال پاسخ

مادربرد H610 بخاطر استفاده از درگاه‌های ارتباطی PCIe 4.0 توانایی ساپورت بروزترین کارت گرافیک هارو داره . که با سرعت انتقال بالایی که داره توانایی کنترل لود‌های سنگین و داره

دیدگاه شما
مشاهده بیشتر

سوالات متداول

مادربرد H610 با توجه به بهره‌گیری از چیپست سری ۶۰۰ و سوکت LGA1700 از پردازنده‌های نسل ۱۲ و ۱۳ اینتل پشتیبانی می‌کند.

محبوب‌ترین برند سازنده مادربرد H610 در بازار شرکت ایسوس است.