بنر هدر تخفیفات بنر هدر تخفیفات
فیلترهای اعمال شده حذف فیلترها

پردازنده نسل ۱۲ (12th Gen Intel CPU)

مرتب سازی
Intel Core i5-14400 Processor 4.7GHz Raptor Lake Refresh Tray CPU
۱۶,۲۰۰,۰۰۰۱۲%
۱۴,۴۰۰,۰۰۰ تومان
Intel Core i5-13400F Raptor Lake LGA1700 13th Gen TRAY CPU
۱۴,۹۰۰,۰۰۰۷%
۱۳,۹۰۰,۰۰۰ تومان
Intel Core i5-13400 Raptor Lake LGA1700 13th Gen TRAY CPU
۱۵,۳۰۰,۰۰۰۶%
۱۴,۴۰۰,۰۰۰ تومان
Intel Core i5 13600K 2.6GHz LGA 1700 Raptor Lake TRAY CPU
۱۷,۷۰۰,۰۰۰۵%
۱۶,۹۹۰,۰۰۰ تومان
Intel Core i7 13700K 2.5GHz LGA 1700 Raptor Lake TRAY CPU
۲۳,۸۰۰,۰۰۰۶%
۲۲,۵۹۰,۰۰۰ تومان
Intel Core i3-12100 3.3GHz FCLGA 1700 Alder Lake TRAY CPU
۶,۶۰۰,۰۰۰۱۳%
۵,۷۵۰,۰۰۰ تومان
Intel Core i3 12100 3.3GHz FCLGA 1700 Alder Lake BOX CPU
۷,۲۰۰,۰۰۰۱۰%
۶,۴۹۰,۰۰۰ تومان
Intel Core i5-12400 2.50GHz FCLGA 1700 Alder Lake TRAY CPU
۹,۵۵۰,۰۰۰۹%
۸,۷۵۰,۰۰۰ تومان
Intel Core i5-12400 2.50GHz FCLGA 1700 Alder Lake BOX CPU
۱۰,۳۰۰,۰۰۰۸%
۹,۴۹۰,۰۰۰ تومان
۸۸ کالا

سی پی یو نسل 12

خرید پردازنده اینتل نسل ۱۲ آلدر لیک

در نوامبر سال 2021 بود که اینتل پردازنده های دسکتاپ نسل دوازدهم Intel Core خود را معرفی کرد که با نام رمز "Alder Lake" معرفی کرد. که قابل توجه ترین ویژگی آن معماری هیبریدی جدید است که از ترکیبی از هسته های با پرفورمنس بالا و کارآمد استفاده می کند. هسته های عملکرد P-cores همان چیزی است که معمولاً در مورد هسته CPU به آن فکر می کنید و برای به حداکثر رساندن عملکرد برای بارهای کاری سنگین طراحی شده اند. از سوی دیگر، هسته ‌های کارآمدE-cores ، یا برای کارهایی در نظر گرفته شده ‌اند که می ‌توانند به صورت موازی اجرا شوند، یا برای کارهای پس‌زمینه طراحی شده اند که در آن‌ ها کارایی بالاتر لازم نیست.

مزیت این نوع معماری هیبریدی در درجه اول به این واقعیت مربوط می ‌شود که هسته‌ های E فضای کمتری را در قالب CPU اشغال می‌ کنند و همچنین نیاز به انرژی بسیار کمتری دارند. به همین دلیل، اینتل قادر است تعداد بیشتری از کل هسته‌ ها را در پردازنده‌ های خود قرار دهد که می‌ تواند عملکرد چند رشته ‌ای را تقویت کند.

با این حال، مشکل این است که سیستم باید بتواند به صورت پویا انتخاب کند که چه وظایفی روی هر نوع هسته اجرا می شود. به عنوان مثال، اگر فتوشاپ بر روی E-core اجرا شود، ایده آل نیست زیرا مرورگر وب شما تصمیم گرفته است که تمام هسته های P را اشغال کند. برای توضیح و حل این موضوع، اینتل فناوری به نام Thread Director را راه ‌اندازی کرده است که با سیستم عامل کار می‌ کند تا به صورت پویا فرآیندهایی را که روی هر هسته اجرا می‌ شوند، تنظیم کند.

این معماری هیبریدی جدید، از نظر تئوری، باید به پردازنده‌های نسل دوازدهم اینتل اجازه دهد تا در کارهای سبک و با رشته‌های بالا برتری داشته باشند، اما این تنها ویژگی این نسل از پردازنده های اینتل نیست. در میان پیشرفت‌ های مختلف معماری، پردازنده‌ های نسل دوازدهم از رم‌های DDR4 و DDR5 پشتیبانی می‌ کنند و همچنین دارای ۱۶ خط PCIe 5.0 هستند. البته هم DDR5 و هم PCIe 5.0 به احتمال زیاد تاثیر زیادی در زمان راه اندازی نخواهند داشت زیرا این موارد فناوری های بسیار جدیدی هستند که قبل از اینکه ما پتانسیل کامل آن ها را ببینیم برای تکامل نیاز به زمان دارند، اما همه این پیشرفت ها در کنار هم باید به پردازنده های نسل دوازدهم در ایجاد یک تغییر اساسی نسبت به پردازنده های نسل قبل کمک می کند.

مقالات مرتبط: تفاوت نسل های پردازنده اینتل


مقایسه عملکرد پردازنده‌ اینتل نسل 12 و پردازنده AMD

به طور خلاصه، پردازنده‌های جدید نسل دوازدهم Intel Core فراتر از انتظار عمل کردند و توانایی‌ های معماری هیبریدی جدید را برجسته می‌ کند. افزایش عملکرد 15 تا 20 درصدی یک اتفاق رایج در مقایسه با نسل قبل است و در برخی موارد شاهد بهبود 30 درصدی (یا حتی بیشتر) نسبت به پردازنده های نسل 11 اینتل هستیم. در واقع، پردازنده‌های نسل دوازدهم به قدری خوب عم هستند که در تست های بنچ مارک مدل پایه Core i5 12600K  و یا (پردازنده Core i5 نسل 12) در تمام آزمایشات مدل برتر Core i9 11900K نسل قبلی را شکست داد.

در مقایسه با پردازنده ‌های سری Ryzen 5000 AMD، پردازنده‌ های نسل دوازدهم اینتل به طور کلی پیشتاز هستند، اگر چه مقدار دقیق آن بر اساس استفاده در برنامه خاص متفاوت است. به عنوان یک میانگین کامل در تمام آزمایش‌های، Core i9 12900K حدود 8 درصد سریعتر از پردازنده Ryzen 5900X با حافظه DDR4 یا تقریباً 17درصد سریعتر با DDR5 عمل می کند. اینتل در واقع در سطوح i7 و i5 در رقابت پیشتاز است، به طوری که Core i7 12700K (.) به طور متوسط 16 درصد از Ryzen 5800X و Core i5 12600K با 26 درصد از Ryzen 5600X پیشی گرفته است. و بر اساس آنچه در تست های پردازنده اینتل i9 12900K دیدیم، اگر بخواهید از حافظه DDR5 استفاده کنید، انتظار می رود که که اعداد بالا به طور متوسط تقریباً 10 درصد افزایش داشته باشند.

 

نکته جالب این است که در کارهای بسیار پیچیده‌ مانند رندر، تا کنون تعداد هسته‌ های بالاتر سری Ryzen معمولاً پردازنده های شرکت AMD را به گزینه قوی‌ تر تبدیل می ‌کرد. با این حال، با هسته های E اضافی به نسل دوازدهم پردازنده ها، اینتل این تفاوت را جبران می کند و به خصوص در سطح i5، با فاصله زیادی یکه تازی می کند. اگر چه در اجرای برنامه های رایج تری مانند نرم افزارهای افتر افکت و فتوشاپ، اینتل با Core i9 12900K پیشتاز مناسبی دارد اما در سطح i5 و i7 برتری بسیار بالایی را نشان می دهد.

نکته جذاب در تست های ثبت شده این است که فقط در تست Unreal Engine پردازنده AMD Ryzen 5900X حدود 9 درصد سریعتر از Intel Core i9 12900K عملکرد. با این حال، این نتیجه فقط زمانی به دست آمد که حافظه استفاده شده DDR4 بود و به محض اینکه این حافظه به DDR5 تغییر پیدا کرد، اینتل یک بار دیگر در صدر قرار گرفت و Ryzen 5900X را با اختلافی  14 درصدی شکست داد.

مقالات مرتبط: مقایسه پردازنده‌های AMD Ryzen و Intel Core


خرید پردازنده های اینتل نسل 12 

به طور کلی، پردازنده‌های نسل دوازدهم اینتل از همه نظر فوق‌العاده هستند و عملکرد بسیار خوبی را نسبت به پردازنده‌های نسل یازدهم قبلی و سری Ryzen 5000 AMD نشان می دهند. همان طور که گفته شد پردازنده های شرکت AMD تا پیش از این در اجرای برنامه های چند هسته ای عملکرد بهتری را نسبت به پردازنده های اینتل ثبت می کردند که حالا اینتل با تولید سری جدید محصولات از هر نظر بهتر از محصولات AMD عمل می کند.

پس اگرتصمیم به خرید پردازنده نسل 12 دارید، می توانید با خیال راحت و بدون در نظر گرفتن کاربرد و کارایی سیستم یکی از مدل هایCore i5  تا Core i9 را بسته به بودجه ای که در نظر دارید خریداری کنید. همان طور که می دانید پردازندهای موجود در بازار در دو دسته ی بدون جعبه و با جعبه به فروش می رسند که از نظر قیمت تفاوت بسیار زیادی با هم دارند. اگر چه در صورت انتخاب یک پردازنده بدون باکس می توانید همان پرفورمنس و کارایی را از آن انتظار داشته باشید. از این رو تاپ رایان با موجود کردن پردازنده های بدون باکس با توجه به افزایش قیمت زیاد در قطعات کامپیوتر تلاش کرده تا کاربران بتوانند به آخرین نسل از پردازنده های اینتل با قیمتی مناسب و با تضمین سلامت و اصالت کالا دسترسی داشته باشند.

مقالات مرتبط: راهنمای تشخیص نسل پردازنده‌های اینتل intel و بررسی تفاوت‌های آن‌ها
قیمت پردازنده اینتل نسل 12

تا چند سال قبل، پردازنده های اینتل یک تاز تولید پردازنده در جهان بودند. اما شرکت AMD با تولید پردازنده هایی با قدرت پردازشی بالا و هم رده با محصولات اینتل اما با قیمت پایین تر توانست بخشی از بازار را به دست بگیرد. حالا این اینتل است که تلاش می کند محصولات خود را قیمتی مناسب به فروش برساند. 

قیمت پردازنده اینتل نسل 12 با توجه به فناوری جدید به کار رفته قطعا بالاتر از محصولات هم رده AMD و نسل قبل پردازنده های اینتل است. اما بسته به بودجه و نیاز پردازشی خود می توانید پردازنده های نسل 12 را با هزینه ای بین 5 تا 20 میلیون تومان خریداری کنید.

بیشتر بخوانید: بهترین پردازنده‌های مخصوص بازی و مناسب‌ترین CPU‌های گیمینگ

در پایان توجه شما را به جدول مشخصات کلی این سری از پردازنده‌های اینتل جلب می‌کنیم:

سری محصولپردازنده نسل 12 اینتل
سوکتLGA 1700
هسته4 و بیشتر
سال معرفی 2021
سریi3, i5, i7, i9
مشاهده بیشتر

پرسش و پاسخ (۳)

محمد عامری (۱۹ مرداد ۱۴۰۲)
۴

اگه می‌خواید سیستم ببندید به نظرم بهتره برید سمت نسل 13. درسته نسل ۱۲ به مادربرد جدیدا میخوره ولی در کل نسل 13 اینتل بهتره

ارسال پاسخ
محمد تقوی (۲۲ آبان ۱۴۰۱)
۴

سلام برای خرید سی پی یو نسل 12 چه مادربردی رو باید انتخاب کرد ؟

ارسال پاسخ
پاسخ اپراتور (۲۲ آبان ۱۴۰۱)
با سلام - بستگی به سری انتخابی مادربرد شما داره
دیدگاه شما
مشاهده بیشتر

سوالات متداول

یکی از بهترین پردازنده‌های نسل ۱۲ اینتل از نظر ارزش در برابر قیمت، پردازنده core i5 با کد 12400F است. این پردازنده میان رده عملکردی بسیار عالی دارد.

به طور متوسط پردازنده‌های نسل ۱۲ اینتل، ۱۲ درصد عملکرد بهتری نسبت به نسل قبلی خود دارند.