تخفیف بالای هدر تخفیف بالای هدر
فیلترهای اعمال شده حذف فیلترها

سی پی یو نسل 13

مرتب سازی
Intel Core i3-14100F Processor 4.7GHz Raptor Lake Refresh Tray CPU
۷,۲۰۰,۰۰۰۷%
۶,۷۳۹,۰۰۰ تومان
Intel Core i5-14400 Processor 4.7GHz Raptor Lake Refresh Tray CPU
۱۶,۲۰۰,۰۰۰۲۱%
۱۲,۸۴۹,۰۰۰ تومان
Intel Core i5 14600K Raptor Lake Refresh FCLGA1700 14th Gen Tray Processor
۱۷,۵۲۵,۰۰۰۶%
۱۶,۵۲۵,۰۰۰ تومان
Intel Core i7 14700KF Raptor Lake Refresh FCLGA1700 14th Gen Tray Processor
۲۴,۴۵۰,۰۰۰۷%
۲۲,۸۴۰,۰۰۰ تومان
Intel Core i7 14700K Raptor Lake Refresh FCLGA1700 14th Gen Tray Processor
۲۳,۳۵۰,۰۰۰۴%
۲۲,۴۸۰,۰۰۰ تومان
Intel Core i9 14900K Raptor Lake FCLGA1700 14th Gen Tray Processor
۳۵,۶۵۰,۰۰۰۱۳%
۳۱,۲۶۹,۰۰۰ تومان
Intel Core i5-13400F Raptor Lake LGA1700 13th Gen TRAY CPU
۱۴,۹۰۰,۰۰۰۳۶%
۹,۵۹۰,۰۰۰ تومان
Intel Core i5-13400 Raptor Lake LGA1700 13th Gen TRAY CPU
۱۱,۳۰۰,۰۰۰۷%
۱۰,۵۲۹,۰۰۰ تومان
Intel Core i5 13600K 2.6GHz LGA 1700 Raptor Lake TRAY CPU
۱۶,۴۰۰,۰۰۰۶%
۱۵,۵۳۶,۰۰۰ تومان
۷۵ کالا

سی پی یو نسل 13

خرید سی پی یو نسل 13 اینتل

پردازنده‌ نسل 13 اینتل با نام Raptor Lake هسته‌های بیشتر، معماری هسته‌ای اصلاح‌شده، پشتیبانی از SSD‌های PCIe 5.0 و افزایش فرکانس حداکثری 6.0 گیگاهرتزی که به‌طور رسمی تأیید شده است را به ارمغان می‌آورند. تراشه‌های Raptor Lake بر اساس فرآیند Intel 7 ساخته شده‌اند و دارای 15 درصد افزایش عملکرد تک رشته‌ای و 41 درصد افزایش عملکرد در پردازش های چند رشته نسبت به Alder Lake، و در کل «40 درصد افزایش در مقیاس‌بندی عملکرد» خواهند بود. پردازنده نسل ۱۳ اینتل دارای ویژگی‌های اورکلاک پیشرفته و پشتیبانی از ماژول AI M.2 است.

این تراشه‌ها در 20 اکتبر سال ۲۰۲۲ وارد بازار و همزمان با پردازنده‌های AMD Zen 4 Ryzen 7000 عرضه شد تا زمینه را برای نبردی سخت برای این دو برند بزرگ تولید کننده پردازنده رایانه‌های رومیزی فراهم کند. به ویژه برای رسیدن به عنوان بهترین CPU برای بازی و با توجه به اینکه رقابت اینتل و AMD در این بخش وارد مرحله جدیدی شده است.

پردازندهAlder Lake  اینتل، این شرکت را از جایگاه رهبری تولید پردازنده های کامپیوتری به آن دست یافته بود خارج کرد، زیرا AMD بی وقفه در سری پردازنده های Ryzen خود پیشرفت را چاشنی تولیدات خود قرار داده بود و از همین رو رشته نوآوری های AMD در نهایت با از دست دادن جایگاه بهترین عملکرد برای پردازنده های اینتل به اوج خود رسید. پردازنده های Ryzen 5000 از تراشه های اینتل از هر نظر، عملکرد، قیمت و قدرت در سال 2020 پیشی گرفتند.

اگرچه نسل ۱۲ پردازنده های اینتل بهترین فرآیند پیاده سازی فناوری 10 نانومتری در محصولات اینتل را به ارمغان آوردند که نرخ کلاک بالاتر، مصرف انرژی کمتر را ممکن می‌سازد و راه را برای Raptor Lake هموار می‌کند. اینتل پردازنده‌های Raptor Lake را بر روی یک نسخه اصلاح‌شده از همان گره پردازشی حک و آن را با معماری هیبریدی x86 خود که به تازگی اصلاح شده است، جفت کرده است. طرحی که ترکیبی از هسته‌های بزرگ‌تر با کارایی بالا و هسته‌های کوچک‌تر با کارایی بالا را ترکیب می‌کند.

مقاله‌ی مرتبط: راهنمای تشخیص نسل پردازنده‌های اینتل intel و بررسی تفاوت های آن‌ها

معماری ترکیبی با عملکرد پیشرفته

پردازنده‌های Intel Core نسل سیزدهم معماری هیبریدی عملکرد را با حداکثر هشت هسته عملکردی  P-coreو حداکثر 16 هسته بهره وری  E-core ، همراه فناوری Intel® Thread Director2 که هدایت هوشمند حجم های کاری  را انجام می دهد پیاده سازی کرده است.

تراشه های Raptor Lake از نسل سیزدهم دارای هسته های عملکردی (P-cores) با ریزمعماری جدید Raptor Cove خواهند بود. این هسته ها برای کارها و پردازش هایتک رشته ای و سبک طراحی شده اند، مانند حجم کاری بازی. هسته‌های بهره‌وری (E-cores) همچنین دارای نشانه‌هایی از ریزمعماری اصلاح‌شده، مانند حافظه نهان دو برابر شده L2 هستند. این هسته‌ها برای کاهش وقفه ها و پردازش بارهای کاری شدید، پردازش پس‌زمینه و چندوظیفگی وارد عمل می‌شوند.

Intel® Thread Director چیست؟

این فناوری حجم کاری مناسب را در زمان مناسب به هسته مناسب ارسال می کند. این به اولویت بندی و مدیریت توزیع بارهای کاری و همینطور ارسال وظایف به بهینه ترین رشته کمک می کند. این ویژگی به طور پیش فرض روشن است و برای توزیع هوشمند حجم کار با سیستم عامل کار می کند. برای دریافت کامل قابلیت های Intel Thread Director، لازم است تا یک پردازنده دسکتاپ نسل سیزدهم Intel® Core™ را با ویندوز 11 در کنار هم قرار دهید.

مقالات مرتبط: تفاوت نسل های پردازنده اینتل

ساخته شده برای بازی های مدرن 

نسل ۱۳ پردازنده های اینتل با معماری ترکیبی عملکرد اینتل با حداکثر هشت هسته Performance و تا 16 هسته Efficient-core برای گیمرهایی ساخته شده که به دنبال حداکثر کارایی برای اجرای جدیدترین بازی ها و استریم هستند. در عین حال دارای قابلیت هایی برای پردازش بارها یا فشارهای پردازشی دیگر هستند. رایانه‌های شخصی مبتنی بر پردازنده‌های نسل سیزدهم Intel Core همه این کارها را ممکن می‌سازند.

خانواده پردازنده‌های Intel® Core™ نسل سیزدهم، هسته‌های P سریع‌تر و هسته‌های E بیشتری را با پشتیبانی از DDR4/DDR5 و PCIe 4.0/5.0 ارائه می‌کنند. این فناوری پلتفرمی را فراهم می کند که می تواند چندوظیفگی و انتخاب را برای پیکربندی به حداکثر برساند و انجام پردازش های از این دست پردازنده نسل 13 اینتل شما را کند نمی کند.

مقالات مرتبط: چه سخت‌افزارهایی برای بازی اهمیت دارند؟

سفارشی سازی برای کاری که هر روزمره

پردازنده های نسل سیزدهم Intel® Core معماری بسیار انعطاف پذیر و ابزارهای پیشرو در صنعت تولید پردازنده ها را برای سفارشی سازی عملکرد نهایی ارائه می دهند. یک تجربه اورکلاک عالی برای علاقه مندان به اورکلاک در تمام سطوح از مبتدی تا حرفه ای از ویژگی های  پردازنده نسل 13 اینتل است. نرم افزار Intel® Extreme Tuning Utility، همراه با پردازنده Core آنلاک اینتل، فرآیند اورکلاک را آسان می کند.

همان طور که گفته شد مانند نسل ۱۲، پردازندهRaptor Lake از ویژگی‌های جدید مانند PCIe 5.0 و DDR5 نیز پشتیبانی می‌کند، اما پشتیبانی از DDR4 را هم برای همراهی با مادربردها و سیستم های ارزان‌تر حفظ می‌کند. اینتل ویژگی های اورکلاک CPU بیشتری را برای Raptor Lake  معرفی و در نظر گرفته است. 

قیمت پردازنده نسل ۱۳ اینتل 

اینتل از زمان عرضه پردازنده Alder Lake یک رویکرد کاهش قیمت را در نظر گرفته است و تلاش می کند سهم بازاری را که به AMD  واگذار کرده بود پس بگیرد. این رویکرد برای پردازنده های سری Core i7 و Core i9نسل 13  هم ادامه دارد. به عنوان مثال، پردازنده 13900k درمقابل Ryzen 9 7950X AMD با قیمتی حدود ۱۰۰ دلار پایین تر عرضه می شود اما سطوح عملکردی بسیار مشابه ای را ارائه می دهد.

پردازنده های نسل 13 با پسوند K پردازنده هایی هستند که قابلیت اورکلاک دارند یا در اصطلاح آنلاک هستند. و پردازنده های نسل 13 با پسوند KF به پردازنده هایی گفته می شود که برای کاهش قیمت بدون تراشه گرافیکی عرضه می شوند تا قیمت نهایی تولید این پردازنده ها کاهش یافته و بتوانند مزیت رقابتی خود را در برابر رقبا حفظ کنند.

در مورد مادربردهای مبتنی بر پردازنده های نسل ۱۳ هم انتظار همان روندی را داریم که در مادربردهای Alder Lake  دیدیم. بردهای پشتیبانی‌کننده DDR5 به دلیل تکنیک‌های ساخت گران‌تر و مواد مورد نیاز برای پشتیبانی از رابط سریع‌تر، برتری بیشتری نسبت به همتایان DDR4 خود دارند. با این حال، پشتیبانی از مادربردهای DDR4 مزیت قابل توجهی نسبت به پلتفرم های رقیب Ryzen 7000 که فقط حافظه های DDR5 پشتیبانی می کنند، خواهد بود. همان طور که گفته شد این پردازنده از حافظه دو کاناله DDR4-3200 و DDR5-5600، رابط x16 PCIe 5.0 و x4 PCIe 4.0 و پورت های اتصال Thunderbolt 4 / USB 4 پشتیبانی می کند.

مشخصات و ویژگی های پردازنده نسل ۱۳ اینتل 

پردازنده‌های رده بالای Raptor Lake در تنظیمات فرکانس تا 6 گیگاهرتز می‌رسند و رکورد جهانی اورکلاک 8 گیگاهرتز را ثبت کرده‌اند. 

قابل ذکر است که پیک 6 گیگاهرتز 300 مگاهرتز سریعتر از 5.7 گیگاهرتز برای پردازنده های Ryzen 7000 AMD است، اما اینتل اعلام نکرده است که کدام محصول نسل 13 اینتل به این حداکثر سرعت رسیده است.

در لیست رسمی ویژگی های پردازدنده نسل 13 اینتل تا 24 هسته و 32 رشته با Core i9-13900K، 16 هسته و 24 رشته با i7-13700K، و 14 هسته و 20 رشته با Core i5-13600K ارائه شده و از سوکت 1700 بهره می برد.

مقالات مرتبط: مقایسه پردازنده‌های AMD Ryzen و Intel Core

کلام آخر

خرید پردازنده های اینتل یک انتخاب مطمئن است. این پردازنده در کنار مادربردهایی سری Z790 که برای گیمرها، تولیدکنندگان محتوا و همه کاربرانی که نیاز به قدرت پردازشی بالایی دارند، بهینه‌سازی شده‌اند، می توانند سیستمی را در اختیار شما بگذارند که تا مدت ها شما را در اوج نگاه دارد. اما برای خرید پردازنده نسل 13 اینتل حتما از طریق فروشگاه های معتبر اقدام نمایید. باتوجه به اینکه اکثر پردازنده های موجود در سطح بازار کشور بدون گارانتی هستند و لازم است از جایی پردازنده خود را تهیه کنید که در صورت مشکل احتمالی پاسخگوی شما باشد. در پایان توجه شما را به جدول مشخصات کلی این محصول جلب می‌کنیم:

سری محصول
پردازنده نسل 13 اینتل
سوکت
LGA 1700
سری
i3, i5, i7, i9
هسته
4 و بیشتر
سال معرفی
2022
مشاهده بیشتر

پرسش و پاسخ (۵)

دانیال محرمی (۳۱ مرداد ۱۴۰۲)
۵

بهترین سیپیو‌های اینتل الان نسل ۱۳ هستن. واقعا معلوم نیست نسل بعدی چقدر پیشرفت داشته باشه.

ارسال پاسخ
کریم ناصحی (۱۹ مرداد ۱۴۰۲)
۵

نسل 13 اینتل واقعا خوب درومد. مخصوصا i9

ارسال پاسخ
پوریا ناصری (۱۴ تیر ۱۴۰۲)
۵

هیچ سیپیو ای به پای نسل 13 کور آی 9 نمیرسه تو عملکرد.

ارسال پاسخ
ژینا امینی (۳۰ بهمن ۱۴۰۱)
۵

درسته که سی پیو‌های اینتل نسل ۱۳ خیلی گرون وارد بازار شدن اما قابلیت‌های جدیدشون واقعا منحصر به فرده و برای هر کاربردی حس میشه

ارسال پاسخ
مجید نورالهی (۲۲ آبان ۱۴۰۱)
۵

بنظرم اینتل و مخصوصن سی پی یو نسل 13 این برند انتخاب من توی بستن سیستم هست - فقط منتظرم قیمتش پایینتر بیاد - لطفا تاپ رایان هر چه زودتر سی پی یو نسل 13 رو تخفیف بزن

ارسال پاسخ
دیدگاه شما
مشاهده بیشتر

سوالات متداول

بله، سی پی یو‌های نسل ۱۳ اینتل از مادربرد‌های نسل ۱۲ که چیپست سری ۶۰۰ اینتل را دارند پشتیبانی می‌کنند.

core i9 13900K نه تنها سریع‌ترین پردازنده گیمینگ در میان محصولات اینتل است، بلکه در حال حاضر سریع‌ترین پردازنده گیمینگ دنیا محسوب می‌شود.