تخفیف بالای هدر تخفیف بالای هدر
فیلترهای اعمال شده حذف فیلترها

مادربرد B660

مرتب سازی
ASUS Prime B660-PLUS D4 LGA 1700 Motherboard
۸,۵۰۰,۰۰۰۱۳%
۷,۴۳۹,۰۰۰ تومان
ASUS Prime B660M-K D4 LGA 1700 Motherboard
۵,۴۸۹,۰۰۰۵%
۵,۲۳۰,۰۰۰ تومان
ASUS Prime H610M-E D4 LGA 1700 Motherboard
۴,۲۵۰,۰۰۰ تومان
۴۱ کالا

مادربرد B660

مادربردهای B660 را باید جزء مادربردهای میان‌رده به حساب آورد. این مادربردها در مقایسه با مادربردهای H610 در سطح بالاتری قرار می‌گیرند و امکانات بیشتری هم دارند در حالی که قیمت‌شان در گران‌ترین حالت تنها 100 دلار گران‌تر از مادربردهای H610 است و این دقیقا همان چیزی است که شاید نظر بسیاری از کاربران را به خود جلب کند؛ مادربردی با امکانات بیشتر و تنها 100 دلار گران‌تر آن هم در گران‌ترین حالت خود وگرنه در حالت معمول شاید بتوان حتی مادربرد B660 هم پیدا کرد که قیمتش تفاوت زیادی با مادربردهای سطح‌پایین‌تر H610 نداشته باشد. به هر حال قبل از اینکه راجع به قیمت مادربرد B660 صحبت کنیم بد نیست کمی بیشتر در مورد این نوع از مادربردها بدانیم به خصوص پردازنده و حافظه رمی که از آن پشتیبانی می‌کنند. 

پردازنده‌های پشتیبانی شده توسط مادربردهای B660

مادربردهای B660 دارای چیپ‌ست B660 هستند و همانطور که شاید بدانید سوکت کلیه چیپ‌ست‌های سری 600‌ که شامل چیپ‌ست‌های B660 نیز می‌شود سوکت LGA 1700‌ است. در واقع همین سوکت است که مشخص می‌کند مادربرد از چه پردازنده‌هایی پشتیبانی می‌کند. سوکت LGA 1700 از پردازنده‌های Core نسل دوازدهم، سیزدهم و چهاردهم اینتل و همچنین پردازنده‌های پنتیوم گولد و سلرون این شرکت پشتیبانی می‌کند و به همین ترتیب مادربردهای B660 نیز از این پردازنده‌ها پشتیبانی می‌کنند. البته اگر به صفحه مشخصات یک مادربرد B660 در وبسایت سازنده‌اش مراجعه کنید احتمالا در آنجا خواهید دید که مادربرد فقط از پردازنده‌های نسل دوازده و سیزده اینتل پشتیبانی می‌کند اما واقعیت این است که امکان دارد از پردازنده‌های نسل چهارده نیز پشتیبانی کند. 

بهترین روش برای آنکه بدانید مادربرد B660‌ موردنظرتان دقیقا از چه پردازنده‌هایی پشتیبانی می‌کند مراجعه به لیست پردازنده‌های پشتیبانی شده توسط مادربرد است که به صورت یک لینک در صفحه مشخصات برخی از مادربردها قرار داده شده است. با کلیک روی این لینک صفحه‌ای باز می‌شود که در آنجا می‌توانید لیستی از پردازنده‌هایی را ببینید که مادربرد از آنها پشتیبانی می‌کند. حتی امکان اینکه مادربرد از برخی از پردازنده‌های نسل دوازده و سیزده هم پشتیبانی نکند وجود دارد اما اگر اسم پردازنده‌ای در این لیست بود دیگر می‌توانید صد در صد مطمئن باشید که مادربرد از آن پردازنده پشتیبانی می‌کند. 

حافظه رم پشتیبانی شده توسط مادربردهای B660

مادربردهای B660 هم از حافظه رم DDR4‌ و هم حافظه رم DDR5‌ پشتیبانی می‌کنند اما معنای این حرف آن نیست که در آنها می‌شود هر دو نوع این حافظه‌ها را نصب کرد. در واقع برای آنکه متوجه شوید مادربرد B660 موردنظرتان از چه حافظه رمی و با چه سرعت‌هایی پشتیبانی می‌کند باید به صفحه مشخصات آن در وبسایت‌های فروشگاهی یا سایت سازنده‌اش مراجعه کنید. در این صفحه ذکر شده که مادربرد از حافظه رم DDR4‌ پشتیبانی می‌کند یا حافظه رم DDR5؛ همچنین سرعت‌های پشتیبانی شده توسط مادربرد برای حافظه رم را نیز می‌توانید در همین صفحه ببینید. 

مثلا فرض کنید در صفحه مشخصات مادربرد B660 موردنظرتان آمده باشد که مادربرد از حافظه رم DDR4‌ با سرعت‌های 2400، 2666، 2800، 2933، 3000 و 3200 مگاهرتز پشتیبانی می‌کند. این بدان معناست که در این مادربرد فقط حافظه رم DDR4 می‌توانید نصب کنید آن هم در صورتی که سرعت آن یکی از سرعت‌های مذکور باشد. البته به غیر از این سرعت‌ها ممکن است سرعت‌های دیگری هم ببینید که مقدار عددی‌شان بیشتر است و جلوی آنها کلمه OC داخل پرانتز آمده است. OC مخفف اورکلاک است و اورکلاک به استفاده از یک قطعه با سرعتی بیش از سرعت استانداردش گفته می‌شود که البته در درازمدت باعث کاهش عمر قطعه می‌شود. 

وقتی حافظه رم را اورکلاک می‌کنید در واقع از آن با سرعتی بیش از سرعت استانداردش استفاده می‌کنید اما برای آنکه بتوانید این کار را انجام دهید مادربرد باید از این قابلیت پشتیبانی کند که خوشبختانه مادربردهای B660 بر خلاف مادربردهای H610 از آن پشتیبانی می‌کنند. بنابراین اگر در صفحه مادربرد B660 موردنظرتان دیدید که مثلا مادربرد از یک سری از سرعت‌ها در حالت معمول برای حافظه رم پشتیبانی می‌کند و سرعت‌های 4000 و 4600 مگاهرتز با کلمه OC آمده‌اند به این معناست که در صورت اورکلاک کردن حافظه رم می‌توانید از آن با سرعت‌های 4000 و 4600 مگاهرتز نیز استفاده کنید ولی در حالت معمول نمی‌توانید پا را از سرعتی که برای حافظه رم‌تان تعریف شده فراتر بگذارید. 

مورد دیگری که در اینجا باید به آن اشاره کنیم آن است برخی از مادربردهای B660 همانند مادربردهای H610 دارای دو شیار حافظه رمند در حالی که برخی دیگر از آنها چهار شیار حافظه رم دارند. آنهایی که دارای دو شیار حافظه رمند معمولا هم قیمتی در حد همان مادربردهای H610 دارند اما آنهایی که چهار شیار حافظه رم دارند حداقل 20 دلار گران‌ترند. مادربردهای B660 مثل بسیاری دیگر از مادربردهای موجود در بازار از قابلیت Dual Channel‌ نیز برای حافظه رم پشتیبانی می‌کنند که به این معناست که اگر دو ماژول حافظه رم در آنها نصب شود هر دو ماژول در آن واحد می‌توانند با پردازنده اصلی ارتباط برقرار کنند که قطعا باعث افزایش سرعت سیستم خواهد شد. البته خود حافظه‌های رم نیز باید از این قابلیت پشتیبانی کنند و اینکه آیا حافظه رمی از این قابلیت پشتیبانی می‌کند یا خیر را می‌توانید با مراجعه به صفحه مشخصات آن در وبسایت‌های فروشگاهی یا سایت سازنده‌اش متوجه شوید (معمولا حافظه‌های رمی که به صورت دوتایی فروخته می‌شوند از این قابلیت پشتیبانی می‌کنند). 

شیار PCI-E x16 برای نصب کارت گرافیک در مادربردهای B660

یکی از جذابیت‌های مادربردهای B660 آن است که اولا شیار PCI-E x16 در آنها می‌تواند نسخه 5.0 باشد و ثانیا در برخی از آنها می‌توان دو یا سه کارت گرافیک هم نصب کرد. به عبارت دیگر این مادربردها می‌توانند دارای یک، دو یا سه شیار PCI-E x16 برای نصب کارت گرافیک باشند اما باید توجه داشته باشید که تنها یکی از این شیارها نسخه 4.0 یا 5.0 است و نسخه دو تای دیگر 3.0 است. همانطور که شاید بدانید سرعت انتقال اطلاعات در هر نسخه از شیار PCI-E x16 دو برابر نسخه قبل از خود است و این یعنی سرعت شیار PCI-E x16 نسخه 5.0 دو برابر شیار PCI-E x16 نسخه 4.0 و به همین ترتیب سرعت شیار PCI-E x16 نسخه 4.0 نیز دو برابر شیار PCI-E x16‌ نسخه 3.0 است.   

البته باید به این نکته هم توجه داشته باشید که نسخه رابط PCI-E کارت گرافیک با نسخه شیار PCI-E x16 مادربرد یکی باشد در غیر این صورت سرعت روی نسخه پایین‌تر تنظیم خواهد شد. مثلا اگر کارت گرافیکی با رابط PCI-E 5.0 داشته باشید ولی نسخه شیار PCI-E x16 مادربردتان 4.0 باشد در این صورت سرعت روی نسخه 4.0 تنظیم خواهد شد و لذا نخواهید توانست از حداکثر سرعت کارت گرافیک‌تان بهره‌مند شوید. 

دیگر شیارهای PCI-E‌ در مادربردهای B660

مادربردهای B660 علاوه بر شیار PCI-E x16 که مخصوص نصب کارت گرافیک است از شیارهای PCI-E x1‌ و PCI-E x4 نسخه 3.0 نیز پشتیبانی می‌کنند اما از شما چه پنهان که شیار PCI-E x16 در آنها به صورت معمول وجود ندارد بلکه به صورت شیار PCI-E NVMe‌ است که آن هم مخصوص نصب درایوهای M.2 است. اما شیار PCI-E x1‌ که مخصوص نصب کارت‌های جانبی مثل کارت صدا، کارت شبکه و کارت ضبط (کپچر کارت) است در اغلب موارد در مادربردهای B660 وجود دارد هر چند که در بعضی موارد هم ممکن است موجود نباشد یا حتی تعدادش به جای یکی، دو تا باشد. 

درایوهای قابل نصب در مادربردهای B660

در مادربردهای B660 هم امکان نصب درایوهای SSD و HDD‌ 2.5 اینچی با رابط SATA 3.0‌ وجود دارد و هم درایوهای M.2 با رابط PCI-E NVMe که سرعت‌شان حداقل پنج برابر بیشتر از درایوهای SSD با رابط SATA 3.0 است. این مادربردها همانند مادربردهای H610 دارای چهار اتصال‌دهنده (کانکتور) SATA 3.0 روی خود هستند که به این معناست که می‌توانید چهار درایو SSD یا HDD 2.5 اینچی با رابط SATA 3.0‌ به آنها وصل کنید. با فرض اینکه هر درایو 2.5 اینچی با رابط SATA دو ترابایت حجم داشته باشد می‌توان گفت در مادربردهای B660 امکان نصب 8 ترابایت فضای ذخیره‌سازی وجود دارد. 

البته درایوهای M.2‌ را هم نباید فراموش کنید و اگر حجم آنها را به حجم مذکور اضافه کنید قطعا امکان نصب فضای ذخیره‌سازی بیشتری در مادربردهای B660 وجود خواهد داشت. درایوهای M.2 دارای رابط PCI-E NVMe‌ هستند و در شیار مخصوص به خود روی مادربرد که اساسا یک شیار PCI-E x4 است نصب می‌شوند. سرعت درایوهای M.2 اگر نسخه رابط PCI-E NVMe آنها 3.0 باشد حدود پنج برابر و اگر نسخه این رابط 4.0 باشد حدود ده برابر بیشتر از درایوهای SSD با رابط SATA 3.0 است و به همین دلیل هم هست که این درایوها طرفداران بیشتری دارند. بد نیست بدانید سرعت یک درایو SSD با رابط SATA 3.0‌ در انتقال اطلاعات حدود 600 مگابایت در ثانیه است و همین سرعت در یک درایو M.2‌ با رابط PCI-E NVMe نسخه 3.0 همانطور که گفتیم به پنج برابر این مقدار یعنی 3 گیگابایت در ثانیه می‌رسد. 

در مادربردهای B660 نسخه شیارهای PCI-E NVMe می‌تواند 3.0 یا 4.0 باشد. برای اینکه از این موضوع مطلع شوید می‌توانید به صفحه مشخصات مادربرد در وبسایت‌های فروشگاهی یا سایت سازنده‌اش مراجعه کنید اما این را هم به یاد داشته باشید که حتی اگر نسخه رابط PCI-E NVMe درایو M.2‌ شما با نسخه شیار PCI-E NVMe روی مادربرد مطابقت نداشته باشد باز هم امکان نصب آن در مادربرد وجود دارد ولی سرعت روی نسخه پایین‌تر تنظیم خواهد شد و لذا مثلا اگر نسخه رابط درایو شما بالاتر باشد به دلیلی که ذکر شد نمی‌توانید از حداکثر سرعت درایوتان بهره ببرید. بنابراین توصیه می‌شود هنگام خرید درایو M.2 به نسخه رابط آن توجه کنید و درایوی بخرید که نسخه رابط آن با نسخه شیارهای PCI-E NVMe مادربردتان یکی باشد. البته برخی از مادربردهای B660 ممکن است هم دارای شیارهای PCI-E NVMe نسخه 3.0 و هم شیارهای PCI-E NVMe نسخه 4.0 باشند که در این صورت زیاد مشکلی از نظر تطابق نسخه رابط درایو با نسخه شیارهای PCI-E NVMe‌ مادربرد نخواهید داشت.

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید اندازه درایو M.2 است که با یک عدد چهار رقمی مشخص می‌شود. دو رقم اول از سمت چپ در این عدد نشان‌دهنده عرض درایو به واحد میلی‌متر بوده و همیشه 22 است و دو رقم بعدی هم نشان‌دهنده طول درایو به همان واحد میلی‌متر است و می‌تواند یکی از اعداد 30، 42، 60، 80 یا 110 باشد. عرض درایو چون همیشه 22 میلی‌متر است مشکلی بوجود نمی‌آورد اما طول درایو باید با طول درایوهای M.2 که مادربرد از آنها پشتیبانی می‌کند همخوانی داشته باشد. مثلا اگر به صفحه مشخصات مادربرد موردنظرتان مراجعه کردید و در آنجا دیدید که از درایوهای M.2‌ با اندازه 2230، 2242 و 2260 پشتیبانی می‌کند به این معناست که فقط درایوهایی با این اندازه‌ها قابلیت نصب در آن را دارند و نه درایوهایی با اندازه 2280 یا 22110. 

تعداد و نوع پورت‌های USB در مادربردهای B660

مادربردهای B660 از حداکثر 12 پورت USB 2.0، دو پورت USB 3.2 نسل دوم با سرعت 20 گیگابیت در ثانیه، چهار پورت USB 3.2 نسل دوم با سرعت 10 گیگابیت در ثانیه و شش پورت USB 3.2‌ نسل اول با سرعت 5 گیگابیت در ثانیه پشتیبانی می‌کنند که جمعا می‌شود 24 پورت USB اما معنای این حرف آن نیست که تمام این 24 پورت در مادربردهای B660 وجود دارند! در واقع این حداکثر تعداد پورت‌های USB است که مادربردهای B660 از آن پشتیبانی می‌کنند و تعداد واقعی این پورت‌ها بسته به نوع و مدل مادربرد می‌تواند متفاوت باشد (معمولا بین پنج تا هشت پورت است). 

نکته مهمی که در اینجا باید به آن توجه کنید آن است که مادربردهای B660 از دو پورت USB 3.2 نسل دوم با سرعت 20 گیگابیت در ثانیه پشتیبانی می‌کنند در حالی که چنین پورتی اصلا در مادربردهای H610 وجود ندارد و این در واقع یکی از برتری‌های مادربردهای B660 در مقایسه با مادربردهای H610 با وجود قیمت تقریبا یکسان آنهاست. همچنین در این مادربردها با وجود آنکه پورت تاندربولت وجود ندارد ولی همانند مادربردهای H610 ممکن است هِدر تاندربولت روی خود مادربرد وجود داشته باشد که اگر کیس‌تان دارای چنین پورتی باشد در این صورت می‌توانید با اتصال آن به این هدر از آن استفاده کنید. 

دیگر پورت‌ها در مادربردهای B660

مادربردهای B660 علاوه بر انواع پورت‌های USB که در بالا از آنها یاد شد دارای پورت HDMI، پورت DisplayPort، پورت Ethernet یا همان LAN و خروجی‌های صدا نیز هستند. پورت DisplayPort برای انتقال تصویر و پورت HDMI برای انتقال صدا و تصویر به طور همزمان به کار می‌رود. کاربرد این پورت‌ها یکی زمانی است که کارت گرافیکی در مادربردتان نصب نکرده‌اید و یکی هم زمانی که می‌خواهید چند مانیتور یا نمایشگر را به کامپیوترتان وصل کنید. در مورد اول یعنی زمانی که کارت گرافیکی در مادربردتان نصب نکرده‌اید هر کدام از این دو پورت می‌توانند برای انتقال سیگنال‌های تصویری که از پردازنده گرافیکی موجود روی تراشه پردازنده اصلی (اصطلاحا پردازنده گرافیکی مجتمع) دریافت می‌شود مورد استفاده قرار گیرند. این بستگی به مانیتورتان دارد که کدام یک از این پورت‌ها را داشته باشد؛ به هر حال هر کدام از این پورت‌ها را که به مانیتور وصل کنید می‌توانید تصویر دریافتی از پردازنده گرافیکی مجتمع را روی مانیتور ببینید. 

در مورد دوم هم تقریبا وضع به همین شکل است. مادربردهای B660 امکان اتصال به چهار مانیتور یا نمایشگر خارجی را به صورت همزمان دارند و لذا حتی اگر کارت گرافیک هم در مادربردتان نصب کرده باشید می‌توانید مثلا یک یا دو نمایشگر را به کارت گرافیک و دو نمایشگر دیگر را هم به پورت‌های HDMI و DisplayPort‌ در قسمت پشتی مادربرد وصل کنید. اما در مورد پورت Ethernet یا همان LAN باید بگوییم در تمام مادربردها از جمله مادربردهای B660 وجود دارد و فقط سرعت آن است که می‌تواند متغیر باشد. در مادربردهای B660 و البته خیلی دیگری از مادربردها این پورت غالبا دارای سرعت 2.5 گیگابیت در ثانیه است که به واحد مگابایت سرعتش می‌شود چیزی در حدود 312 مگابایت در ثانیه. پورت Ethernet برای اتصال مستقیم به مودم و دسترسی به شبکه داخلی یا استفاده از اینترنت به کار می‌رود و سرعت آن در عمل شاید در حال حاضر در اینترنت دست‌نیافتنی باشد ولی قطعا خودش را در جابجایی اطلاعات و فایل‌ها در شبکه‌های داخلی نشان خواهد داد طوری که تفاوت آن مثلا با پورت‌های Ethernet با سرعت 1 گیگابیت در ثانیه مشخص خواهد شد. 

برای خروجی‌های صدا شاید نیاز چندانی به توضیح نباشد. این خروجی‌ها امکان اتصال مادربرد به اسپیکر، هدفون، هدست و از این قبیل را فراهم می‌آورند فقط اینکه در برخی از مادربردهای B660 تعداد این خروجی‌ها سه تاست که در این صورت می‌شود یک اسپیکر دوتکه معمولی و همچنین هدفون یا هدست به مادربرد متصل کرد در حالی که در برخی دیگر از این مادربردها تعداد این خروجی‌ها به پنج یا هفت خروجی هم می‌رسد که به این معناست که امکان اتصال اسپیکرهای حرفه‌ای‌تر پنج یا هفت تکه نیز به مادربرد وجود خواهد داشت. به هر حال اگر قصد استفاده از چنین اسپیکرهایی را دارید بد نیست قبل از خرید مادربرد B660 موردنظرتان از وجود خروجی‌های صوتی لازم روی آن اطمینان حاصل کنید. 

قیمت مادربرد B660

ارزان‌ترین مادربردهای B660 قیمتی در حد مادربردهای H610 دارند که چیزی بین 80 تا 120 دلار است اما گران‌ترین آنها که دو یا سه شیار PCI-E x16 یا شیار PCI-E x16‌ نسخه 5.0 برای نصب کارت گرافیک دارند و دارای چندین شیار PCI-E NVMe‌ برای نصب درایوهای M.2 هستند قیمتی در حد 180 تا 200 دلار دارند که البته همانطور که مشخص است به دلیل امکانات بیشتر آنهاست و الا این مادربردها از لحاظ پردازنده‌هایی که در آنها قابلیت نصب دارند و همچنین نوع حافظه رمی که از آن پشتیبانی می‌کنند تفاوتی با مادربردهای B660 ارزان‌تر ندارند. در اینجا باید بگوییم قسمت شیرین ماجرا برای کسانی که قصد خرید مادربرد B660 را دارند آن است که حتی مادربردهای B660 با امکانات و قیمت بیشتر تنها حدود 100 دلار گران‌تر از مادربردهای B660 با امکانات کمترند؛ اختلافی که بدون شک برای بسیاری از کاربران قابل پرداخت خواهد بود. 

خرید مادربرد B660

بهترین گزینه برای خرید مادربرد B660 یا کلا هر مادربرد دیگری مراجعه به وبسایت‌های فروشگاهی مثل همین وبسایت است که کارشان فروش وسایل الکترونیکی و قطعات کامپیوتر است. در این وبسایت‌ها می‌توانید قبل از خرید با مراجعه به صفحه مشخصات مادربرد یا کالای موردنظرتان از مشخصات کامل آن مطلع شده و به قول معروف خرید آگاهانه‌تری را تجربه کنید. همچنین در این وبسایت‌ها از خدماتی همچون پرداخت اینترنتی، پرداخت در محل و امکان عودت کالا در صورت معیوب بودن آن و بازپس‌گیری وجه پرداختی نیز بهره‌مند خواهید شد.

مورد دیگری که باید به آن اشاره کنیم آن است که برخی از وبسایت‌های فروشگاهی از جمله همین وبسایت نه تنها مادربرد بلکه سایر کالاهای خود را نیز با قیمت‌های رقابتی عرضه می‌کنند که مطابق با قیمت روز بازار بوده و حتی بعضی مواقع از آن نیز کمتر است لذا با خرید از این فروشگاه‌ها دیگر می‌توانید مطمئن باشید که مبلغی بیش از آنچه قیمت روز کالاست پرداخت نکرده‌اید.

نام محصول
مادبرد B660
سوکت
LGA 1700
نسل پردازنده
۱۲ و ۱۳
پشتیبانی از رم
حداکثر ۱۲۸ گیگابایت
چیپست 
B660 اینتل
کاربری
از مادربرد B660 می‌توان برای سیستم‌های میان رده و گیمینگ اقتصادی استفاده کرد.
مشاهده بیشتر

پرسش و پاسخ (۲)

پیمان ا (۳۱ فروردین ۱۴۰۲)
۳

قیمت b660 مادربردهای ام اس آی نسبت به بقیه بصرفه تره

ارسال پاسخ
سامان اکبری زاده (۲۳ آبان ۱۴۰۱)
۵

مادربرد asus b660 یکی از مادربرد‌های خیلی خوب و با کیفیت توی بازاره.
که استفاده بیشتر از این مادربرد توی سیستم هایی استفاده میشه که برای ادمین‌های IT، مانیتورینگ و مدیریت شبکه و ارتقاء مسائل امنیتی مناسبه!

ارسال پاسخ
دیدگاه شما
مشاهده بیشتر

سوالات متداول

تفاوت اصلی این دو مدل در چیپست‌هایی است که استفاده می‌کنند. مادربرد B660 از چیپست سری ۶۰۰ اینتل و دیگری از چیپست سری ۵۰۰ اینتل استفاده می‌کند که قدیمی‌تر است. علاوه بر این مادربرد B660 از نسل ۱۲ پردازنده‌های اینتل پشتیبانی می‌کند و مادربرد B560 فقط از نسل‌های ۱۰ و ۱۱

مادربرد Z690 نسبت به B660 حرفه‌ای‌تر است. مسیرهای PCI بیشتری دارد و امکان اورکلاک را در اختیار کاربر قرار می‌دهد.