تخفیف بالای هدر تخفیف بالای هدر
فیلترهای اعمال شده حذف فیلترها

مانیتور Full HD

مرتب سازی
۳۳۹ کالا

مانیتور فول اچ دی

خرید مانیتور Full HD و عوامل موثر بر قیمت مانیتور Full HD

هرچند تا همین ۵۰ سال پیش، حتی در دانشگاه‌های مطرح ایران هم خبری از کامپیوتر و رایانه نبود، اما امروزه سبک و سیاق زندگی مردم ایجاب می‌کند در هر خانه‌ای حداقل یک سیستم کامپیوتری وجود داشته باشد. بگذریم که در برخی از خانه‌ها چندین سیستم کامپیوتری وجود دارد! از این رو مردم بیشتر زمانشان را پای کامپیوتر و در مقابل مانیتورها سپری می‌کنند. از سوی دیگر، تولیدکنندگان بزرگ سیستم‌های کامپیوتری و مانیتور در دنیا، این فرصت را غنیمت شمردند تا محصولات به روز و مناسب‌تری را طراحی، تولید و در اختیار کاربران قرار دهند. سرعت به روز شدن مانیتورها در جهان آنقدر زیاد است که ما متوجه آمدن و رفتن یک تکنولوژی نمی‌شویم. هنوز مانیتورهایی با کیفیت HD در بین مردم جای خود را باز نکرده بودند، که مانیتورهای Full HD پا به میدان گذاشتند. هنوز مردم با مانیتورهای Full HD مانوس نشده بودند که مانیتورهایی با رزولوشن 2k و و بعد از آن 4k وارد بازار شدند.

خرید مانیتور Full HD و عوامل تاثیر گذار بر قیمت مانیتور Full HD ، محوریت اصلی این مقاله را تشکیل می‌دهند. در این مقاله قصد داریم به طور خاص به سوالات شما کاربران عزیز در خصوص مانیتور با کیفیت Full HD پاسخ دهیم. پس چنانچه قصد تعویض مانیتور خود را دارید و یا می‌خواهید برای اولین بار یک مانیتور Full HD خریداری کنید، پیشنهاد می‌‍‌‌کنیم تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.


مانیتور با کیفیت Full HD چیست؟

بگذارید یک بار برای همیشه به این سوال پاسخ دهیم که منظور ما از مانیتورهای Full HD چه مانیتورهایی هستند؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم رزولوشن و کیفیت مانیتورها، بستگی به پیکسل‌ها یا مربع هایی دارد که بر روی صفحه نمایش وجود دارد. هرچقدر تعداد این پیکسل‌ها بیشتر باشد، وضوح تصویر بالاتر خواهد بود. مانیتورهای Full HD ، ۱۹۲۰ پیکسل در راستای افقی و ۱۰۸۰ پیکسل در راستای عمودی دارند. اگر این دو عدد را در هم ضرب کنیم، عدد ۲۰۷۳۶۰۰ به دست می‌آید. این بدان معناست که، مانیتورهای Full HD بر روی صفحه نمایش شان در حدود دو میلیون پیکسل و یا مربع برای نشان دادن تصویر دارند. به همین دلیل به مانیتورهای Full HD ، مانیتورهایی با رزولوشن ۱۰۸۰ × ۱۹۲۰ هم گفته می‌شود. البته برخی هم عادت کردند، این مانیتورها را به طور مخفف مانیتورهای ۱۰۸۰ پیکسلی هم نام گذاری کنند.


آیا مانیتورهای با کیفیت پایین‌تر و یا بالاتر از مانیتورهای Full HD هم وجود دارد؟ 

در این بخش از مقاله قصد داریم به این مطلب بپردازیم که، آیا مانیتورهایی وجود دارند که کیفیت شان پایین تر از مانیتورهای Full HD باشد؟ از سوی دیگر، آیا تکنولوژی آنقدر رشد کرده است که مانیتورهایی با کیفیت بالاتر از Full HD هم داشته باشیم؟ در بخش قبلی به این مطلب اشاره کردیم که، هر چقدر تعداد پیکسل‌های موجود در یک مانیتور بالاتر باشد، آن مانیتور از کیفیت و رزولوشن بالاتری نیز برخوردار است. مانیتورهای Full HD، ۱۹۲۰ پیکسل افقی و ۱۰۸۰ پیکسل عمودی دارند. به عبارتی، در مجموع این مانیتورها در حدود دو میلیون پیکسل دارند. اما مانیتورهایی هم وجود دارند که تعداد پیکسل‌ها یشان کمتر از پیکسل‌های مانیتور با کیفیت Full HD است. در حقیقت مانیتورهای SD، با داشتن ۴۸۰ × ۶۴۰ پیکسل و مانیتورهای HD، با داشتن ۷۲۰ × ۱۲۸۰ پیکسل، نسل‌های قبل از مانیتورهایی با کیفیت Full HD را تشکیل می‌دهند.

اما همانطور که در مقدمه این مقاله خدمت شما عزیزان عرض کردیم، سرعت پیشرفت تکنولوژی مافوق تصور ما است. بعد از مانیتورهای Full HD ، مانیتورهای2K و 4K پا به عرصه وجود گذاشتند. مانیتورهایی با تعداد پیکسل‌های به مراتب بیشتر! به ترتیب مانیتورهای 2K  با داشتن ۱۴۴۰ × ۲۵۶۰ پیکسل و مانیتورهای 4K   با داشتن ۲۱۶۰ × ۳۸۴۰ پیکسل نسل‌های بعدی بعد از مانیتور Full HD را تشکیل می‌دهند.اگر بخواهیم تصوری از کیفیت مانیتورهای  4Kداشته باشیم، بهتر است مانیتورهای 4K را با مانیتور با کیفیت Full HD مقایسه کنیم.

همچنین شما عزیزان برای اطلاع از مزایا و معایب مانیتور استوک و خرید انواع مدل‌های آن می‌توانید با کارشناسان ما در تاپ رایان در ارتباط باشید.

 

آیا مانیتور با کیفیت Full HD ارزش خرید دارند؟

حال که با انواع مانیتورها با رزولوشن‌های مختلف آشنا شدیم، این سوال مطرح می‌شود که آیا با وجود مانیتورهای2K  و 4K، خرید مانیتور با کیفیت Full HD عاقلانه است یا نه؟ آیا این مانیتور‌ها کیفیت لازم را به ما می دهند؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم، بله! مانیتور با کیفیت Full HD هنوز هم از کیفیت تصویر بسیار بالایی برخوردار است و برای بسیاری از کارها مناسب می باشد. به همین دلیل این مانیتورها ارزش خرید بالایی دارند و در قبال هزینه‌ای که به هنگام خرید مانیتور Full HD پرداخت می‌کنیم، کیفیت و قابلیت می‌توانیم برداشت کنیم.


آیا مانیتور با کیفیت Full HD برای طراحان گرافیک، مانیتور با کیفیتی محسوب می‌شود؟ 

در بین کاربران کامپیوتر و استفاده کنندگان از مانیتور، طراحان گرافیک از جمله مهمترین گروه‌هایی هستند که با کیفیت تصویر دست و پنجه نرم می‌کنند و هرچقدر کیفیت تصویر دریافتی از مانیتورشان بالاتر باشد، کارشان ارزش بیشتری نیز پیدا می‌کند و راحت‌تر می‌توانند پروژه‌های مختلف را انجام دهندبرای طراحان و گرافیست‌هایی که به تازگی وارد حوزه طراحی گرافیک شدند، مانیتور با کیفیت Full HD بسیار مناسب است. در حقیقت مانیتورهای Full HD برای انجام پروژه‌های کوچک و برای امر آموزش بسیار مناسب هستند. اما به این گروه از کاربران پیشنهاد می‌شود برای انجام کارهای سنگین‌تر و حرفه‌ای تر، از مانیتورهایی با رزولوشن بالاتر مانند4K  و غیره که در بخش قبلی به معرفی آنها پرداختیم، استفاده کنند.


آیا مانیتورهای Full HD برای گیمرها هم گزینه مناسبی به شمار می‌روند؟

احتمالا تعداد زیادی از مخاطبان این مقاله، افرادی هستند که در دنیای گیمینگ فعال می‌باشند. گیمرها از جمله کاربران حرفه‌ای تجهیزات الکترونیک و کامپیوتری به شمار می‌روند. ما در این مقاله که در خصوص خرید مانیتور Full HD صحبت می کنیم، این سوال مطرح می‌شود که آیا این مانیتورها برای گیمرها گزینه مناسبی هستند یا نه؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم، هرچند گیمرها می‌توانند با پرداخت هزینه بالاتر، مانیتورهایی با رزولوشن بالاتر به دست آورند، اما از نظر فنی و از نظر کیفیت، مانیتورهای Full HD برای گیمر ها کاملا مناسب هستند و آن‌ها می‌توانند بازی‌های مختلف کامپیوتری را با وضوح بالا در این مانیتورها اجرا نمایند.

اما کیفیت تصویر تنها پارامتر انتخاب مانیتور توسط گیمرها نیست. فاکتورهای دیگری هم برای مناسب بودن یک مانیتور برای یک گیمر دخیل هستند. دو مورد از این فاکتورها، رفرش ریت و ریسپانس تایم یک مانیتور است. هر چقدر رفرش ریت یک مانیتور بالاتر باشد، آن مانیتور گزینه  مناسبی برای یک گیمر به حساب می‌آید. از سوی دیگر هر چقدر ریسپانس تایم یک مانیتور پایین‌تر باشد، آن مانیتور برای گیمینگ مناسب به شمار می‌رود. رفرش ریتی در حدود ۱۲۰ هرتز و ریسپانس تایمی در حدود ۳ میلی‌ثانیه، برای گیمرها بسیار مناسب می باشند. به همین دلیل در پاسخ قطعی به این سوال باید بگوییم، مانیتوربا کیفیت Full HD با رفرش ریت و ریسپانس تایم مناسب می‌تواند یک گزینه اقتصادی و مناسب برای گیمرها باشد.


کدام یک از مانیتورهای Full HD آسیب کمتری به چشم وارد می‌کنند؟

در مقدمه این مقاله عنوان کردیم، امروزه مردم ناگزیر به استفاده از سیستم کامپیوتری و درنتیجه مانیتور هستند. خواه‌ ناخواه استفاده از مانیتور و نگاه کردن طولانی مدت به صفحه آن، برای سلامت چشم می‌تواند عواقبی داشته باشد. از سوی دیگر تولید کنندگان مانیتور در دنیا به این وجه ماجرا نگاه ویژه داشته‌اند و تاکنون تمام سعی و تلاش شان بر این بود که مانیتورهایی تولید کنند که سازگاری بیشتری با چشم داشته باشد. این بود که مانیتورهای خمیده پا به عرصه وجود گذاشتند.در حقیقت مانیتورهای خمیده به دلیل ساختار مناسب‌تری که نسبت به مانیتورهای تخت دارند، فشار کمتری را در طولانی مدت به چشم وارد می‌کنند. هنگامی که به یک مانیتور تخت نگاه می‌کنید، فاصله بین چشم شما تا وسط مانیتور کمتر از فاصله بین چشم تا گوشه‌های سمت راست و چپ مانیتور است. همین مسئله باعث می‌شود زمانی که برای مدت طولانی به مانیتور نگاه می‌کنید، فشار مضاعفی بر چشمان شما وارد شود. اما این مسئله در مانیتورهای خمیده متفاوت است. مانیتور خمیده قسمتی از یک دایره است. وقتی که در مقابل مانیتور قرار می‌گیریم، چشمان ما  در مرکز این دایره قرار می‌گیرد. بنابراین فاصله تمام نقاط مانیتور از چشمان ما به یک اندازه خواهد بود. به همین دلیل مانیتور فشار کمتری را به چشم وارد می‌کند.

البته یک نکته را هم ذکر کنیم و آن این که چه مانیتور شما خمیده باشد و چه تخت، استفاده درست از مانیتور باعث می‌شود به چشم کمترین فشار و آسیب وارد شود. یکی از مواردی که در استفاده درست از مانیتور باید مد نظر داشته باشید، رعایت فاصله حداقلی است. محققان عنوان کردند، مناسب ترین فاصله برای قرار گیری در مقابل مانیتور بین ۵۰ تا ۱۰۰ سانتیمتر است. اگر این فاصله را رعایت کنید، مانیتور فشار کمتری بر چشم شما وارد می‌کند.


به هنگام خرید مانیتور Full HD، چه مشخصاتی را باید چک کنید؟

تا به اینجای ماجرا اطلاعات نسبتاً خوبی در خصوص مانیتور با کیفیت Full HD به دست آوردیم. حال اگر بخواهیم در مقام عمل، اقدام به خرید مانیتور Full HD کنیم، چه ویژگی‌هایی را باید در مشخصات فنی مانیتور جستجو کنیم؟ اولین موردی که به هنگام خرید مانیتور Full HD باید مد نظر داشته باشیم، سایز مناسب مانیتور است. امروزه مانیتور با کیفیت Full HD در سایزهای مختلفی به بازار عرضه می‌شود. از سایز‌های کوچک گرفته تا سایزهای بزرگ!

اینکه کدام مانیتور با چه ابعادی برای شما مناسب است، به مقدار زیادی به فضای میز کامپیوتر شما و کاربری شما وابسته است. اما بر اساس تحقیقاتی که انجام شده است، مانیتورهای ۲۴ اینچ، ۲۷ اینچ و ۳۲ اینچ بهینه‌ترین مانیتورهایی هستند که کاربران می‌توانند از آن استفاده کنند. خوشبختانه تمام شرکت‌های تولید کننده مانیتور با کیفیت Full HD، این سایز مانیتورها را تولید می‌کنند. به همین دلیل شما عزیزان به هنگام انتخاب مشکلی از این بابت نخواهید داشتدومین موردی که هنگام خرید مانیتور Full HD باید مد نظر داشته باشید، پنل مورد استفاده برای ساخت مانیتور است. سه نوع پنل TN, VA, IPS برای ساخت مانیتور مورد استفاده قرار می‌گیرد، که هرکدام ویژگی‌های خاص خود را دارند و برای کاربری خاصی طراحی شده اند. به عنوان مثال برای گیمرها، پنل‌های وی ای بسیار مناسب هستند. در حالی که برای کسانی که با نرم افزار فتوشاپ کار می‌کنند، شاید پنل آی پی اس مناسب تر باشد. انتخاب نوع پنل هم به میزان زیادی به کاربری افراد مربوط می‌شود‌.

گیمرها و کسانی که در صنعت گیمینگ مشغول به کار هستند، علاوه بر این دو مورد باید به رفرش ریت و ریسپانس تایم مانیتور هم توجه داشته باشند. همانطور که قبلا هم اشاره کردیم، بهترین صفحه نمایش برای گیمرها، مانیتورهایی با رفرش ریت های بالا مانند ۱۲۰ و ۱۴۴ هرتز و ریسپانس تایمی بین ۱ الی ۵ میلی ثانیه است. اما به جز گیمرها، سایر افراد می‌توانند از مانیتورهایی با رفرش ریت و ریسپانس تایم معمولی استفاده کنند. لازم به ذکر است هر چقدر میزان رفرش ریت و ریسپانس تایم یک مانیتور بهینه‌تر برای گیمرها باشد، قیمت مانیتور Full HD هم به همان نسبت افزایش می‌یابد .مورد دیگری که به هنگام خرید مانیتور Full HD باید به آن توجه کنید، درگاه‌ها و پورت‌های موجود در بدنه مانیتور است. برای کسانی که  کسب و کارشان ویرایش عکس و ویدیو است، این مسئله بسیار حائز اهمیت است که بتواند وسایل جانبی خود را به مانیتور متصل کنند. البته این مسئله برای سایر کاربران هم از اهمیت بالایی برخوردار است. مانیتورها عموماً به درگاه‌های یو اس بی، اچ دی ام آی و جک سه و نیم میلیمتری مجهز هستند. قبل از خرید مانیتور Full HD، در دفترچه راهنما و مشخصات فنی، درگاه‌های آن را چک کنید


قیمت مانیتور Full HD

از آنجایی که مانیتوربا کیفیت Full HD، کیفیتی بین مانیتورهای4K  و مانیتورهای اچ دی دارند، انتظار داریم قیمت مانیتور اچ دی از مانیتورهای 4K پایین تر و از مانیتورهای اچ دی بالاتر باشد. اگر سری به وب سایت‌های ارائه دهنده مانیتور با کیفیت Full HD همچون تاپ رایان بزنید، می‌بینید تنوع قیمت مانیتوربا کیفیت Full HD بسته به اینکه از کدام پنل برای ساخت آن استفاده شده باشد، در چه سایزی طراحی شده باشد و البته عوامل دیگر، متفاوت است.


خرید مانیتور Full HD از فروشگاه‌های آنلاین

این روزها به دلیل تنوع تجهیزات الکترونیک در یک شاخه همچون مانیتور، انتخاب محصول درست از فروشگاه‌های سطح شهر کاری دشوار و طاقت فرسا می‌باشد. چرا که اولا فروشنده یک مغازه فرصت کافی ندارد تا تمام اطلاعات مورد نیاز برای خرید مانیتور را در اختیار شما قرار دهد، همچنین به دلیل بعد مسافت، سر زدن به تمام فروشگاه‌ها و کسب اطلاعات در خصوص مانیتور مورد نظر Full HD ، دشوار است. به همین دلیل ما به شما پیشنهاد می‌کنیم فرآیند خرید را از طریق وب سایت‌های فروشگاهی و فروشگاه‌های آنلاین انجام دهید.

شرکت تاپ رایان از مجموعه شرکت‌هایی است که مانیتوربا کیفیت Full HD را در تنوع مختلف عرضه می کند. شما می توانید با جستجوی عبارت خرید مانیتور Full HD از تاپ رایان، وارد سایت این شرکت شوید، محصولات مختلف را مشاهده کنید، مشخصات فنی هر محصول را مطالعه نمایید، قیمت‌ها را مقایسه کنید و بهترین محصول را متناسب با بودجه که اختصاص داده اید، انتخاب کنید. چنانچه در فرایند خرید سوال و یا ابهامی برای شما باقی ماند، می‌توانید با همکاران ما در واحد فروش تماس بگیرید. همکاران ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.

 

سخن پایانی

به این ترتیب به انتهای این مقاله نزدیک می‌شویم. در این مقاله در خصوص خرید مانیتورFull HD و عوامل تاثیر گذار بر قیمت مانیتور Full HD، کیبورد فرسایی کردیم. همچنین در این مقاله به سوالات متداولی که در خصوص مانیتور با کیفیت Full HD پیش می‌آید، پاسخ دادیم. از این رو توانستیم اطلاعات مفید و جامعی را در خصوص این محصول گردآوری نماییم. در مجموع باید عرض کنیم، مانیتور با کیفیت Full HD، برای بیشتر کاربران یک راه حل خوب به شمار می‌رود. گیمرها، طراحان عکس، فیلمسازان و کاربران عادی هر کدام به نوعی می توانند از مانیتور با کیفیت Full HD استفاده کنند و از کیفیت و امکانات ویژه این مانیتور بهره مند شوند. 

نام سری محصولمانیتور با رزولوشن FHD
اندازه19 تا 32
نرخ تازه‌سازی60 تا 240
نوع پنلTN, VA, IPS, OLED
مناسب برای انواع کاربری
مشاهده بیشتر

پرسش و پاسخ (۱)

حمید صادقی (۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۲)
۵

به نظرم تا اندازه ۲۷ بهترین رزولوشن همین FullHD باشه. البته به فاصله هم بستگی داره

ارسال پاسخ
دیدگاه شما
مشاهده بیشتر

سوالات متداول

محبوب‌ترین مانیتور با رزولوشن فول اچ دی در فروشگاه تاپ رایان، مانیتور ۲۴ اینچ سامسونگ مدل C24F390 است.

مانیتور با رزولوشن FHD به طور کلی می‌تواند برای کارهای طراحی استفاده شود، اما بهتر است با بزرگتر شدن اندازه مانیتور از رزولوشن‌های بالاتر استفاده کنید.