گیف عید تا عید گیف عید تا عید
فیلترهای اعمال شده حذف فیلترها

رم 32 گیگ کامپیوتر

مرتب سازی
Geil  Polaris 5600MHZ 32GB DDR5 Desktop RAM
۵,۹۹۹,۰۰۰۴%
۵,۷۹۸,۰۰۰ تومان
Patriot VIPER VENOM RGB 32GB 16GBx2 7200MHz CL46 DDR5 Desktop Ram
۸,۶۰۰,۰۰۰۴%
۸,۲۹۹,۰۰۰ تومان
Patriot Patriot Viper Steel RGB 32GB 2x16GB 3600MHz CL18 DDR4 Desktop Ram
۴,۶۰۰,۰۰۰۴%
۴,۴۲۰,۰۰۰ تومان
Patriot VIPER VENOM RGB 32GB 16GBx2 6000MHz CL36 DDR5 Desktop Ram
۶,۴۰۰,۰۰۰۵%
۶,۱۴۰,۰۰۰ تومان
۲۵۳ کالا

رم 32 گیگ کامپیوتر

راهنمای خرید رم 32 گیگ کامپیوتر

قبل از پرداختن به رم 32 گیگ کامپیوتر که بعضا با نام "رم 32 کامپیوتر" نیز شناخته می‌شود باید بگوییم آوردن کلمه "کامپیوتر" در عباراتی مثل "رم 32 گیگ کامپیوتر" یا "رم 32 گیگابایت کامپیوتر" شاید در ابتدا غیرضروری به نظر برسد ولی این کلمه در اصل نشان‌دهنده آن است که حافظه رم مربوطه برای کامپیوترهای رومیزی (دسکتاپ) است و نه لپ تاپ‌ها چون همانطور که شاید بدانید رم لپ تاپ هم به صورت جداگانه در بازار وجود دارد. ضمنا در طول این راهنما هر جا صحبت از "استیک" یا "ماژول" حافظه رم می‌شود مقصود خود حافظه رم از لحاظ فیزیکی است که در شیار مخصوص به خود روی مادربورد قرار می‌گیرد. 

 

در مورد قیمت رم کامپیوتر 32 گیگابایت به طور اختصار باید بگوییم به دلیل بیشتر بودن حجم حافظه رم 32 گیگابایتی در مقایسه با رم‌های 16 و 8 گیگابایت، قیمت آن نیز بیشتر است و بد نیست بدانید این بیشتر بودن قیمت به همان اندازه‌ای است که حجم حافظه رم بیشتر است؛ مثلا همان‌طور که حجم حافظه رم 32 گیگ کامپیوتر دو برابر حجم حافظه رم 16 گیگابایتی کامپیوتر است قیمت آن نیز دو برابر این حافظه است و به همین ترتیب قیمت رم 32 گیگابایت کامپیوتر نیز چهار برابر قیمت رم 8 گیگابایتی کامپیوتر است چرا که حجم این حافظه چهار برابر حجم یک حافظه رم 8 گیگابایتی است. اما بیایید نگاهی بیاندازیم به انواع رم 32 گیگ کامپیوتر؛ فقط قبل از آن توجه داشته باشید که مواردی که در زیر ذکر می‌شوند برای سایر رم‌ها از جمله رم‌های 16 و 8 گیگابایتی هم صادقند چرا که اساسا در آنها نیز از همان فناوری‌ها استفاده می‌شود.

 

رم 32 گیگ کامپیوتر چه انواعی دارد؟

همانند رم‌های دیگر با حجم‌های دیگر، رم 32 گیگ کامپیوتر نیز در حال حاضر دارای انواع DDR3، DDR4 و DDR5 است که البته دو نوع اخیر آن یعنی DDR4 و DDR5 رواج بیشتری در بازار دارند. سرعت رم‌های DDR4 فارغ از حجم‌شان چیزی بین 1600 تا 3200 مگاهرتز و سرعت رم‌های DDR5‌ نیز چیزی بین 4000 تا 8000 مگاهرتز است لذا قیمت رم 32 گیگ کامپیوتر اگر نوع آن DDR5 باشد به طور قطع بیشتر است.

 

از بین رم‌هایی که به یک نوع تعلق دارند قیمت آن رمی بیشتر است که سرعتش بیشتر باشد. مثلا اگر دو حافظه رم DDR5‌ داشته باشید که سرعت یکی 6000 و دیگری 5200 مگاهرتز باشد قیمت آن رمی که سرعتش 6000 مگاهرتز است بیشتر است. سرعت و نوع حافظه رم حتما در صفحه مشخصاتش در وبسایت‌های فروشگاهی یا سایت سازنده‌اش ذکر می‌شود. نوع حافظه رم همانطور که گفتیم یکی از انواع DDR3، DDR4 و DDR5 و سرعت آن نیز مطابق با نوعش متغیر خواهد بود. اما برخی از حافظه‌های رم قابلیت اورکلاک شدن هم دارند. در مورد اورکلاک به طور اختصار باید بگوییم استفاده از یک قطعه با سرعتی بیش از سرعت استاندارد آن است که البته در درازمدت باعث کاهش عمر قطعه می‌شود. این شامل حافظه‌های رم نیز می‌شود.

 

قابلیت اورکلاک شدن

اگر حافظه رمی از اورکلاک شدن پشتیبانی کند سرعت آن در حالت اورکلاک نیز در صفحه مشخصاتش ذکر می‌شود. برای اینکه این سرعت را از سرعت استاندارد حافظه رم جدا کنند جلویش داخل پرانتز کلمه OC را قرار می‌دهند که مخفف اورکلاک است. مثلا اگر سرعت حافظه رمی در حالت استاندارد 2666 مگاهرتز باشد و سرعت 3200 مگاهرتز با کلمه OC در صفحه مشخصاتش آمده باشد به این معناست که سرعت این حافظه رم در حالت اورکلاک به 3200 مگاهرتز می‌رسد. به هر حال اگر قابلیت اورکلاک شدن برایتان مهم است و قرار است بعدا از آن استفاده کنید قبل از خرید رم 32 گیگ کامپیوتر یا کلا هر رم دیگری با هر حجمی، این موضوع را در صفحه مشخصات آن رم در وبسایتی که می‌خواهید از آن خرید کنید یا در سایت سازنده آن رم حتما چک کنید.

 

تعداد کانال‌ها در حافظه رم 32 گیگ کامپیوتر

این هم یکی از آن مشخصاتی است که مختص حافظه رم 32 گیگ کامپیوتر نیست و شامل حافظه رم لپ تاپ‌ها و حافظه‌های رم با حجم‌های دیگر نیز می‌شود. اگر به صفحه مشخصات حافظه‌های رم در وبسایت‌های فروشگاهی سری بزنید در آنجا احتمالا با عباراتی همچون تک‌کاناله، دو‌کاناله و چهارکاناله مواجه خواهید شد. منظور از این عبارات چیست؟ در جواب باید بگوییم یک یا چندکاناله بودن حافظه رم قابلیتی است که به ارتباط حافظه رم و پردازنده اصلی مربوط می‌شود. اگر حافظه رمی تک‌کاناله باشد فقط یکی از ماژول‌های آن در آن واحد می‌تواند با پردازنده اصلی ارتباط برقرار کند در حالی که در حافظه رمی که دوکاناله است هر دوی ماژول‌ها می‌توانند در آن واحد این کار را انجام دهند یا به عبارت بهتر، به صورت همزمان می‌توانند با پردازنده اصلی ارتباط برقرار کنند که در نهایت باعث افزایش سرعت و بهبود عملکرد سیستم خواهد شد.

 

بگذارید منظورمان را با یک مثال روشن کنیم. فرض کنید دو ماژول رم 32 گیگ دارید که هر دو تک‌کاناله و دو ماژول رم 32 گیگ هم دارید که هر دو دوکاناله هستند. از لحاظ حجمی فرقی نمی‌کند که ماژول‌های تک‌کاناله را در کامپیوترتان نصب کنید یا دوکاناله را؛ در هر دو صورت، 64 گیگابایت حافظه رم خواهید داشت اما تفاوت آنجاست که در حالت اول (ماژول‌های تک‌کاناله) فقط یکی از ماژول‌ها می‌تواند در آن واحد با پردازنده اصلی ارتباط برقرار کند ولی در حالت دوم (ماژول‌های دوکاناله) هر دوی ماژول‌ها به صورت همزمان می‌توانند با پردازنده اصلی ارتباط داشته باشند که همانطور که در بالا گفتیم باعث عملکرد بهتر سیستم و افزایش سرعت آن خواهد شد. بنا بر آنچه گفته شد شکی در این نیست که رم‌های دوکاناله از رم‌های تک‌کاناله بهترند و به همین ترتیب هم رم‌های چهارکاناله به رم‌های دوکاناله برتری دارند.

 

در اینجا به یک نکته هم باید توجه کنید آن هم اینکه دوکاناله بودن حافظه رم زمانی تاثیر خودش را در عملکرد سیستم نشان می‌دهد که عملا دو ماژول یا دو استیک از حافظه رم در کامپیوتر نصب شده باشد. به عبارت دیگر اگر فقط یک ماژول حافظه رم با یک سرعت خاص داشته باشید (مثلا 2666 مگاهرتز) فرقی نمی‌کند که آن ماژول، تک‌کاناله باشد یا دوکاناله چون به هر حال از خاصیت دوکاناله بودن آن به دلیل نبود ماژول دوم استفاده‌ای نخواهد شد. هنگام خرید رم 32 گیگابایت کامپیوتر یا کلا هر رمی با هر حجمی این را به خاطر داشته باشید که اگر حافظه رم، دوکاناله است حتما دو ماژول از آن وجود داشته باشد که خوشبختانه در اکثر موارد به همین شکل است یعنی تولیدکنندگان حافظه رم برای راحتی کار کاربران اگر حافظه رمی را دوکاناله تولید کرده باشند آن را به صورت یک جفت ماژول نیز عرضه می‌کنند.

 

 

بهترین برندهای رم 32 گیگ کامپیوتر

در این مورد نباید فرقی از لحاظ حجمی گذاشت چرا که همان برندهایی که رم 32 گیگ کامپیوتر تولید می‌کنند رم‌هایی با حجم‌های دیگر همچون 4، 8 و 16 گیگابایت هم تولید می‌کنند. اما در مورد برندهای تولیدکننده حافظه رم باید بگوییم تعدادشان از پنجاه برند هم تجاوز می‌کند و حتی در بین آنها برندهای معروفی همچون اچ پی را هم می‌توان دید. هر چند که تمام این برندها از نظر فناوری‌هایی که در تولید رم از آنها استفاده می‌کنند یکسانند ولی قطعا بعضی از آنها تجربه و قدمت بیشتری در این کار دارند که از جمله آنها می‌توان به برندهای Kingston، Corsair، Crucial و Geil‌ اشاره کرد. شاید نتوانیم بگوییم این برندها بهترین برندهای حافظه رم هستند ولی به طور قطع به دلیل تجربه بیشتری که در این کار دارند بیشتر هم اطمینان کاربران را به خود جلب کرده‌اند. 

 

قیمت رم 32 گیگ کامپیوتر

قبل از هر چیز باید بگوییم قیمت رم 32 گیگ کامپیوتر و کلا هر رمی با هر حجمی به برند آن بستگی ندارد و لذا حافظه‌های رم از برندهایی که در بالا معرفی کردیم نیز قیمتی در حد حافظه‌های رم از برندهای دیگر دارند البته به شرط یکسان بودن مشخصات‌شان. چیزی که در قیمت رم 32 گیگ کامپیوتر و هر حافظه رم دیگری تاثیر دارد نوع، سرعت و تعداد کانال‌های آن است. البته نوع حافظه رم تا حدودی تعیین‌کننده سرعت آن نیز هست ولی خب! باز هم بین رم‌هایی که همه از یک نوعند (مثلا همه رم‌های DDR4) بعضی‌ها سرعت کمتر و بعضی‌ها سرعت بیشتری دارند که از طیف سرعتی مربوط به آن نوع خاص تجاوز نمی‌کند.

 

البته حجم حافظه رم نیز یکی از عوامل تاثیرگذار بر قیمت آن است ولی چون اینجا فقط راجع به رم‌های 32 گیگ صحبت می‌کنیم از لحاظ کردن این فاکتور صرف نظر کرده‌ایم. با توجه به آنچه در بالا گفتیم رم‌های DDR5 در حال حاضر بیشترین قیمت را دارند و بعد از آنها به ترتیب رم‌های DDR4 و DDR3 قرار می‌گیرند. همانطور که گفته شد بین رم‌هایی که همه از یک نوعند رمی که سرعت بیشتری دارد قیمت بیشتری هم خواهد داشت. مثلا حافظه رم DDR4 با حجمی مشخص و سرعت 3200 مگاهرتز قطعا قیمت بیشتری در مقایسه با حافظه رم DDR4‌ دیگری با همان حجم ولی سرعت 2666 مگاهرتز دارد. همچنین هر چقدر تعداد کانال‌های حافظه رم بیشتر باشد قیمت آن هم به طور نسبی بیشتر خواهد بود و لذا رم‌های چهارکاناله قیمت بیشتری در مقایسه با رم‌های دوکاناله و رم‌های دوکاناله هم قیمت بیشتری در مقایسه با رم‌های تک‌کاناله دارند.

 

خرید رم 32 گیگ کامپیوتر از تاپ رایان

اگر قصد خرید رم 32 گیگ کامپیوتر را از فروشگاه‌های سطح شهر داشته باشید انتخاب‌هایتان محدود خواهد بود در صورتی که با مراجعه به وبسایت‌های فروشگاهی از جمله وبسایتی که در آن هستید (تاپ رایان) می‌توانید حافظه رم موردنظرتان را از بین انواع و اقسام حافظه‌های رم که بعضی مواقع تعدادشان به بیش از صد نوع مختلف می‌رسد انتخاب کنید. این یعنی تنوع بیشتر در انتخاب ولی از این مهم‌تر آن است که می‌توانید قیمت حافظه‌های رم مختلف را با یکدیگر مقایسه کرده و علاوه بر این با مراجعه به صفحه مشخصات هر رمی از مشخصات فنی آن نیز مطلع شوید.

 

همچنین در بسیاری از وبسایت‌های فروشگاهی خدماتی همچون پرداخت اینترنتی، پرداخت در محل و امکان عودت کالا در صورت معیوب بودن آن و بازپس‌گیری وجه پرداختی نیز وجود دارد ضمن آنکه بسیاری از این وبسایت‌ها از جمله همین وبسایت (تاپ رایان) نه تنها حافظه‌های رم بلکه سایر کالاهای خود را با قیمت‌های رقابتی عرضه می‌کنند که مطابق با قیمت روز بازار و حتی بعضی مواقع از آن کمتر است. بنابراین با خرید از این فروشگاه‌ها دیگر می‌توانید مطمئن باشید که مبلغی بیش از آنچه ارزش واقعی کالاست پرداخت نخواهید کرد.

مشاهده بیشتر

پرسش و پاسخ (۱)

امیرمحمد فرهادی (۲۴ اسفند ۱۴۰۱)
۵

آدم دو تا ماژول رم 32 گیگ ببنده رو سیستم! چه شود

ارسال پاسخ
دیدگاه شما
مشاهده بیشتر

سوالات متداول

رم 32 گیگابایت کامپیوتر برای گیمرهای حرفه‌ای و افرادی که قصد رندر و مدل سازی دارند مناسب است.

بهترین تولید کنندگان رم 32 گیگابایت شرکت‌های کورسیر، جی اسکیل و کروشیال هستند.