گیف عید تا عید گیف عید تا عید
فیلترهای اعمال شده حذف فیلترها

اس اس دی M2

مرتب سازی
۲۴۱ کالا

اس اس دی M2

SSD M2 چیست؟

SSD M2 یک درایو حالت جامد یا همان SSD است که در محل مخصوص در مادربرد نصب می‌شود. حافظه‌های SSD M2 مطابق با مشخصات صنعت کامپیوتر هستند و به گونه‌ای طراحی شده‌اند که ذخیره‌سازی با کارایی بالا را در دستگاه‌های نازک و با محدودیت انرژی، مانند لپ‌تاپ‌ها و تبلت‌ها امکان‌پذیر می‌کنند. این حافظه SSD به طور کلی کوچک‌تر از سایر SSDها هستند.

رابط M2

کانکتور M2 که قبلا با نام NGFF شناخته می‌شد، نوعی کانکتور داخلی کامپیوتر است. این رابط جایگزین استاندارد mSATA می شود و به شما امکان می‌دهد کارت های توسعه کوچک را در همه چیز از رایانه های شخصی رومیزی گرفته تا لپ تاپ های نازک و سبک نصب کنید. کانکتور M2 می‌تواند سیگنال‌های PCI Express، SATA و USB را ارسال کند، که آن را همه‌کاره می‌کند و به سازندگان اجازه می‌دهد تا انواع ماژول‌های مختلف را با استفاده از آن بسازند. مشخصات مربوط به فرم فاکتور M2 توسط سازمان بین المللی SATA و همچنین PCI SIG که کنسرسیومی از فروشندگان صنعت فناوری است، تعریف شده است.

SSD M2 چگونه کار می‌کند؟

درایوهای SSD M2 برای اتصال به مادربرد نیازی به کابل ندارند. در عوض، آنها مستقیما با یک اسلات اتصال اختصاصی M2 به مادربرد وصل می‌شوند. یک SSD M2 را می‌توان با هر دو پروتکل SATA و PCIe استفاده کرد. SATA استانداردی برای اتصال و انتقال داده‌ها از‌هارد دیسک‌ها به سیستم‌های کامپیوتری است. PCIe که یک استاندارد گذرگاه گسترش سریال است، برای اتصال کامپیوتر به یک یا چند دستگاه جانبی استفاده می‌شود.

SSD‌های M2 همچنین از درایوهای اکسپرس حافظه غیر فرار (NVMe) مبتنی بر PCIe پشتیبانی می‌کنند. NVMe می‌تواند سرعت انتقال داده بین سیستم‌های کلاینت و SSD‌ها را از طریق یک گذرگاه PCIe افزایش دهد. پشتیبانی NVMe برای کاهش تنگناها و بهبود عملکرد توسعه یافته است. همچنین امکان افزایش پردازش موازی برای درخواست‌های خواندن و نوشتن را فراهم می‌کند. به دلیل طراحی، پشتیبانی NVMe می‌تواند تا پنج برابر بیشتر از مدل‌های SATA M2 پهنای باند اضافه کند و ممکن است رایانه را قادر به ارائه عملکرد بهتر برای کارهایی مانند انتقال فایل کند.

SSD‌های M2 همچنین می‌توانند یک طرفه یا دو طرفه باشند. بردهای یک طرفه M2 در جاهایی که فضا محدود است، مانند لپ تاپ‌های بسیار نازک، استفاده می‌شود. با این حال، تراشه‌های دو طرفه فضای فیزیکی بیشتری را اشغال می‌کنند اما ظرفیت ذخیره سازی بیشتری دارند.

یک ماژول M2 در یک انتها دارای بریدگی‌هایی است که به عنوان رابط عمل می‌کنند که به آنها کلیدهای ماژول گفته می‌شود. ماژول‌های M2 مستطیلی هستند. یک رابط لبه در یک طرف با یک سوراخ نصب در لبه مقابل قرار دارد. کانکتور لبه دارای ۷۵ موقعیت با حداکثر ۶۷ پین است. هر پایه تا ۵۰ ولت و نیم آمپر رتبه بندی می‌شود.

اندازه SSD M2

به طور کلی، SSD M2 ۲۲ میلی متر عرض و ۶۰ میلی متر یا ۸۰ میلی متر طول دارند. اگرچه، طول کارت می‌تواند متفاوت باشد. اندازه کارت با یک عدد چهار یا پنج رقمی مشخص می‌شود. دو رقم اول عرض و اعداد باقیمانده طول هستند. به عنوان مثال، کارت 2260 ۲۲ میلی متر عرض و ۶۰ میلی متر طول دارد. درایوهای بزرگ‌تر M2 معمولا تراشه‌های NAND بیشتری را برای افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی در خود جای می‌دهند. سایزهای دیگر عبارتند از:

 • 2280 -- ۲۲ میلی متر × ۸۰ میلی متر
 • 2230 -- ۲۲ میلی متر × ۳۰ میلی متر
 • 2242 -- ۲۲ میلی متر × ۴۲ میلی متر
 • 2260 -- ۲۲ میلی متر × ۶۰ میلی متر
 • 22110 -- ۲۲ میلی متر × ۱۱۰میلی متر

عرض ۲۲ میلی متر استاندارد برای دسکتاپ و لپ تاپ است. یک کارت ۸۰ میلی متری یا ۱۱۰ میلی متری می‌تواند هشت تراشه NAND را با ظرفیت 2 ترابایت در خود جای دهد.

کلیدهای ماژول M2

کلیدها یا همان بریدگی‌های اتصالات لبه ماژول‌های M2 می‌توانند نوع محصول M2 را مشخص کنند. ماژول‌های SSD M2 از طریق کانکتورهای دو طرف به بردهای مدار متصل می‌شوند. برخلاف mSATA، کارت‌های SSD M2 دارای دو نوع اتصال هستند که به عنوان سوکت نیز شناخته می‌شوند: سوکت‌های کلید B و سوکت‌های کلید M. یک کارت واحد همچنین می‌تواند هر دو نوع کلید را داشته باشد. نوع کلید تعداد خطوط PCIe را که سوکت پشتیبانی می‌کند تعیین می‌کند. یک کلید B یک یا دو خط PCI express را پشتیبانی می‌کند، در حالی که یک کلید M حداکثر چهار خط PCIe را پشتیبانی می‌کند. کانکتور لبه کلید B دارای عرض شش پایه و کانکتور لبه کلید M دارای پنج پایه است.

مزایا و معایب SSD M2

مزایای استفاده از SSD M2 عبارتند از:

 • اندازه و ظرفیت: در یک لپ‌تاپ، یک SSD M2 فضای بسیار کمتری را اشغال می‌کند و انرژی بسیار کمتری نسبت به درایو حالت جامد استاندارد SATA یا SAS (Serial-Attached SCSI) مصرف می‌کند. با این حال، اگر ظرفیت ذخیره سازی انبوه در یک دستگاه قابل حمل مورد نیاز باشد، شکل‌های دیگر حافظه ذخیره‌سازی مناسب‌تر خواهند بود.
 • کارایی: به عنوان مثال، یک SSD M2 بر اساس مشخصات NVMe، می‌تواند با سرعت بسیار بیشتری نسبت به SATA یا SAS SSD بخواند و بنویسد.
 • رابط انعطاف پذیر: یک SSD M2 از PCIe، SATA، USB 3.0، بلوتوث و Wi-Fi پشتیبانی می‌کند. اگر کاربر یک لپ تاپ با رابط M2 خریداری کند، گزینه‌های پیکربندی زیادی برای تجهیزات جانبی خواهد داشت.

با این حال، برخی از اشکالاتی که در SSD‌های M2 وجود دارد عبارتند از:

 • قیمت: یک SSD M2 بیشتر از SATA SSD هزینه دارد. قیمت حافظه‌های ذخیره سازی ۲.۵ اینچی SATA SSD به دلیل تولید تعداد بیشتری کاهش یافته است.
 • ظرفیت محدود: در حالی که ۱ ترابایت یا ۲ ترابایت احتمالا برای اکثر برنامه‌های کاربردی تلفن همراه کافی است، سیستم‌های ذخیره سازی سازمانی به ظرفیت‌های بالاتری نیاز دارند.

گزینه‌های خرید M2 SSD چیست؟

حافظه‌های SSD M2 معمولا در دستگاه‌های محاسباتی قابل حمل جدیدتر استفاده می‌شوند. از آنجایی که فرم فاکتور با کارت‌های mSATA متفاوت است، SSD‌های M2 با سیستم‌های قدیمی‌تر سازگار نیستند و ممکن است برای دستگاه‌های ذخیره‌سازی بزرگ سازمانی مناسب نباشند. با این حال، فروشندگان ذخیره سازی سازمانی شروع به ترکیب SSD‌های M2 در آرایه‌های ذخیره سازی هیبریدی و تمام فلش خود کرده‌اند. حتی با وجود ظرفیت‌های محدود، اندازه و چگالی SSD‌های M2 همچنان به فروشندگان ذخیره‌سازی اجازه می‌دهد تا ظرفیت‌های با کارایی بالا را در یک منطقه کوچک قرار دهند.

چند نمونه از SSD‌های مختلف M2 برای انتخاب عبارتند از Adata XPG SX8200 Pro یا Samsung 970 EVO Plus. مشخصات حافظه برای Adata M2 SSD شامل ظرفیت ذخیره سازی ۲۵۶ گیگابایت تا ۲ ترابایت، با سرعت خواندن و نوشتن متوالی به ترتیب تا ۳۵۰۰ مگابایت و ۳۰۰۰ مگابایت در ثانیه است. میانگین زمان بین خرابی‌ها ۲ میلیون ساعت است. با این حال، سرعت دسترسی تصادفی در مقایسه با سایر گزینه‌ها کمتر است. به این معنی که سرعت ذخیره‌سازی ممکن است نسبتا کندتر باشد.

برند‌های تولید کننده SSD M2

قیمت یکSSD  ۲ ترابایتی M2 معمولا از ۱۵۰ تا ۲۰۰ دلار متغیر است. ظرفیت‌های پایین‌تر بسیار ارزان‌تر هستند، با ۲۵۶ گیگابایت SSD M2 با قیمت حدود ۵۰ دلار. همانطور که در بالا ذکر شد، به عنوان مثال، ای دیتا و سامسونگ، انواع SSD‌های M2 را در ظرفیت‌های مختلف می‌فروشند. سایر برند‌های تولید کننده SSD M2 عبارتند از:

 • Crucial که متعلق به Micron Technology است
 • کینگستون
 • پلکستور
 • گروه تیم
 • توشیبا
 • سامسونگ
 • ای دیتا

علاوه بر این، اینتل بزرگترین فروشنده آداپتورهای بی سیم M2 است.

چگونه یک SSD M2 را انتخاب می‌کنید؟

درایوهای M2 SATA و درایوهای M2 NVMe در حال تبدیل شدن به استاندارد برای ساخت و ارتقاء رایانه‌های جدید هستند، چون هر روز ارزان‌تر و محبوب‌تر می‌شوند. اولین نکته هنگام برنامه ریزی برای خرید یک SSD M2 برای رایانه این است که مشخص کنیم یک یا دو جایگاه M2 دارد. اگر لپ تاپ با مشخصات M2 سازگار باشد، دارای رابط فیزیکی خواهد بود و سیستم عامل دستگاه باید قبلا شامل درایورهای رابط کنترل کننده پیشرفته میزبان برای فعال کردن نصب کارت ذخیره سازی M2 باشد. همچنین ممکن است لازم باشد که تنظیماتی در سیستم ورودی/خروجی اصلی دستگاه انجام شود تا بتواند فضای ذخیره سازی M2 را تشخیص دهد.

اگر رایانه عمدتا برای کارهای روزانه یا بازی استفاده می‌شود، درایو M2 SATA کافی است. با این حال، اگر کاربر به بهترین سرعت محاسباتی نیاز دارد یا به سرعت خواندن و نوشتن متوالی سریع برای موارد استفاده مانند ویرایش ویدیوی 4K یا انتقال فایل‌های بزرگ نیاز دارد، باید درایو M2 NVMe انتخاب شود.

اگر مادربرد دارای اسلات M2 نباشد، کاربر می‌تواند درایو M2 را روی یک کارت تبدیل تهیه کند که فروشندگانی مانند Asus یا MSI ارائه می‌کنند. اینها درایو M2 را روی یک شکاف PCIe قرار می‌دهند و امکان استفاده از M2 را از طریق اسلات‌های PCIe فراهم می‌کنند.

تفاوت‌های SSD‌های M2، mSATA و NVMe چیست؟

M2 معمولا به عنوان جایگزین mSATA نامیده می‌شود، اما SSD‌های mSATA هنوز وجود دارند و ممکن است برای مدتی طولانی کماکان در بازار بمانند. به ویژه، در سیستم‌های کامپیوتری قابل حمل مثل لپ تاپ‌هایی که از این رابط استفاده می‌کنند. از آنجایی که کارت‌های M2 و mSATA متفاوت هستند و کانکتورهای متفاوتی دارند، نمی‌توان آن‌ها را به یک دستگاه وصل کرد. این واقعیت به این معنی است که هر دو هنوز موارد استفاده خود را دارند.

M2 یک فرم فاکتور است که می‌تواند به شکل SATA SSD یا PCIe NVMe SSD باشد. SSD‌های M2 سریعتر هستند و داده‌های بیشتری را نسبت به اکثر کارت‌های mSATA ذخیره می‌کنند. SSD‌های M2 از انواع استانداردهای رابط مانند رابط‌های PCIe 3.0، SATA 3.0 و USB 3.0 در مقایسه با mSATA که فقط از استانداردهای رابط SATA پشتیبانی می‌کند، پشتیبانی می‌کنند. SSD‌های M2 SATA عملکردی مشابه کارت‌های mSATA دارند، اما کارت‌های M2 PCIe به طور قابل توجهی سریعتر هستند. علاوه بر این، SSD‌های SATA حداکثر سرعت ۶۰۰ مگابایت بر ثانیه دارند، در حالی که کارت‌های M2 PCIe می‌توانند به ۴ گیگابایت در ثانیه دست پیدا کنند.

پشتیبانی از PCIe همچنین به کارت‌های M2 اجازه می‌دهد تا از پروتکل NVMe استفاده کنند. درایو NVMe به دلیل کاهش تأخیر، افزایش عملیات ورودی/خروجی در ثانیه و مصرف انرژی کمتر، مزیت عملکردی بزرگی نسبت به درایوهای مبتنی بر انواع دیگر اینترفیس‌ها ارائه می‌دهد.

مزیت اصلی یک SSD PCIe مبتنی بر NVMe نسبت به SATA و mSATA سرعت است. در حالی که SATA با سرعت 750 مگابایت در ثانیه کار می‌کند، NVMe با سرعت 1 گیگابایت در ثانیه در پایین ترین حالت کار می‌کند. با توجه به مزایای سرعت درایوهای NVMe، درایوهای SSD M2 NVMe انتخاب خوبی برای بارهای کاری فشرده یا حجم کاری هستند که نیاز به خواندن و نوشتن درایوهای سخت دارند.

خرید SSD M2 از تاپ رایان

تاپ رایان به عنوان بزرگترین فروشگاه تخصصی لپ تاپ و قطعات کامپیوتری، طیف وسیعی از انواع SSDهای M2 را برای فروش عرضه می‌کند. با استفاده از همین صفحه می‌توانید تمام مدل‌های SSD M2 موجود در بازار را از برند‌های مختلف با مشخصات گوناگون مشاهده و قیمت‌ها را مقایسه کنید. خرید SSD M2 از تاپ رایان با کم‌ترین اتلاف وقت و هزینه امکان پذیر است. 

سخن پایانی

در این مطلب از تاپ رایان، در مورد حافظه‌های ذخیره سازی SSD با کانکتور M2 صحبت کردیم. ابتدا به بررسی کلی رابط M2 پرداختیم و پس از آن در مورد ابعاد مختلف SSD با کانکتور M2 و گزینه‌های موجود برای انتخاب صحبت کردیم. پس از آن به برند‌های تولید کننده SSD M2 نگاهی داشتیم و در پایان بهترین راه خرید SSD M2 را معرفی کردیم.

در تاپ رایان، گزینه‌های خرید قطعات کامپیوتر محدودیتی ندارند. به هیچ برند خاص یا حتی نوع خاصی از قطعات محدود نیستید. کامل‌ترین سبد محصول قطعات کامپیوتر با بهترین قیمت در تاپ رایان موجود است و می‌توانید با استفاده از امکانات تخصصی فروشگاه اینترنتی تاپ رایان، به آسانی و سریع به محصول مورد نظر دست پیدا کنید. در پایان توجه شما را به جدول مشخصات کلی این سری محصول جلب می‌کنیم:

سری محصولحافظه SSD M.2
رابط M.2
ظرفیت128 گیگابایت تا 4 ترابایت
سرعت خواندن/نوشتنتا ۲۰ گیگابیت
برند‌هاکروشیال، ای دیتا، سامسونگ و..
مشاهده بیشتر

پرسش و پاسخ (۳)

مینا شکری (۳۱ فروردین ۱۴۰۲)
۲

همیشه قیمت هارد ssd سامسونگ نسبت به بقیه برندها بیشتر بوده ولی از نظر قدرت چیز بیشتر نداشته

ارسال پاسخ
شروین میرآفتابی (۲۷ دی ۱۴۰۱)
۵

لپ تاپ من هم SSD ساتا داره هم M2 که دیگه کم کم باید به فکر ارتقا M2 باشم. هم حجمش کمه هم به نسبت قدیمی و کنده.

ارسال پاسخ
حسن حسینی (۶ آذر ۱۴۰۱)
۵

لپ تاپ ایسوس من ssd m2 میخوره یا نه؟

ارسال پاسخ
دیدگاه شما
مشاهده بیشتر

سوالات متداول


خیر زیرا سایز به خودی خود بر عملکرد SSD تأثیر نمی‌گذارد.

خیر در عوضش، آنها مستقیما با یک اسلات اتصال اختصاصی M2 به مادربرد وصل می‌شوند.