گیف عید تا عید گیف عید تا عید
فیلترهای اعمال شده حذف فیلترها

لپ تاپ Core i3

مرتب سازی
۳۰۸ کالا

لپ تاپ Core i3

راهنمای خرید لپ تاپ Core i3

لپ تاپ Core i3 که این روزها به آن لپ تاپ i3‌ هم می‌گویند همانطور که از اسمش هم پیداست لپ تاپی است که پردازنده اصلی آن یکی از پردازنده‌های Core i3 اینتل است و از آنجا که پردازنده‌های Core i3 بهترین انتخاب برای کاربری عمومی هستند لپ تاپی هم که پردازنده آن Core i3 باشد بیشتر برای کاربری‌های عمومی که شامل وبگردی، دیدن فیلم و عکس، باز کردن فایل‌های آفیس و کارهای سبکی از این قبیل می‌شوند مناسب است. این چیزی است که حتما قبل از خرید لپ تاپ Core i3 باید به یاد داشته باشید و احیانا چنین لپ تاپ‌هایی را برای بازی یا کار با برنامه‌های سنگین گرافیکی و مهندسی خریداری نکنید.

 

نکته‌ای که در اینجا باید به آن اشاره کنیم آن است که خرید لپ تاپ Core i3 این روزها به دلیل قیمت کمترش بیشتر مورد توجه قرار گرفته و این را به راحتی می‌توان از روی جستجوهای اینترنتی کاربران نیز متوجه شد. عباراتی همچون "خرید لپ تاپ Core i3"، "قیمت لپ تاپ Core i3"، "خرید لپ تاپ i3" و "قیمت لپ تاپ i3" از جمله عباراتی هستند که بیشترین جستجو را در رابطه با لپ تاپ‌های Core i3 داشته‌اند و نشان‌دهنده تمایل کاربران به خرید چنین لپ تاپ‌هایی‌اند.

 

مزیت لپ تاپ‌های Core i3

بزرگترین مزیت لپ تاپ‌های Core i3 قیمت کمتر آنها در مقایسه با لپ تاپ‌های Core i5، Core i7 و Core i9 است که آنها را تبدیل به انتخابی شیرین برای کاربرانی می‌کند که از یک سو کاربری‌هایشان به آنچه در بالا گفتیم محدود می‌شود و از سوی دیگر می‌خواهند هزینه کمتری برای خرید لپ تاپ بپردازند. البته باید به یک نکته هم دقت کنید و آن هم نسل پردازنده است. در واقع قیمت لپ تاپ Core i3 زمانی از لپ تاپ‌های دیگر کمتر است که نسل پردازنده آن بالاتر نباشد. به عنوان مثال بین دو لپ تاپی که پردازنده یکی Core i3 مثلا نسل دهم و پردازنده دیگری Core i5‌ یا Core i7 نسل دهم است به طور قطع لپ تاپ Core i3 قیمت کمتری خواهد داشت ولی اگر پردازنده لپ تاپ Core i3 به نسل دوازدهم یا سیزدهم تعلق داشته باشد آن وقت هیچ تضمینی وجود ندارد که قیمت آن از قیمت لپ تاپ‌هایی با پردازنده Core i5 و Core i7 نسل دهم کمتر باشد.

پس اگر به دنبال خرید لپ تاپ Core i3 هستید و پایین‌تر بودن قیمت آن هم برایتان مهم است به نسل پردازنده آن دقت داشته باشید. قطعا هر چقدر نسل پردازنده بالاتر باشد پردازنده عملکرد بهتری هم خواهد داشت چرا که از معماری جدیدتری هم در آن استفاده می‌شود اما از طرف دیگر، قیمت آن هم بیشتر خواهد بود. بد نیست بدانید در حال حاضر لپ تاپ‌های Core i3 موجود در بازار اغلب دارای پردازنده نسل دهم به بالا هستند که برای کاربری‌های عمومی کاملا کافی است و حتی شاید زیاد هم باشد (برای کاربری‌های عمومی حتی پردازنده‌های Core i3 نسل‌های قدیمی‌تر مثل نسل هفتم و هشتم نیز کفایت می‌کند). اما برای تشخیص نسل پردازنده در یک لپ تاپ Core i3 باید بگوییم معمولا یک یا دو رقم اول بعد از کلمه Core i3 نشان‌دهنده نسل پردازنده است. اگر می‌خواهید در این مورد بیشتر بدانید پیشنهاد می‌کنیم به مقاله "چطور نسل پردازنده را تشخیص دهیم؟" در وبلاگ همین سایت مراجعه کنید.

 

چرا قیمت لپ تاپ Core i3‌ کمتر است؟

یکی از دلایلش آن است که پردازنده به کار رفته در یک لپ تاپ Core i3 در مقایسه با پردازنده‌های Core i5، Core i7 و Core i9 هم‌نسل خود در لپ تاپ‌های دیگر در رده پایین‌تری قرار می‌گیرد. اما نکته‌ای که شاید کمتر مورد توجه قرار بگیرد آن است که در یک لپ تاپ Core i3 سایر قطعات لپ تاپ مثل پردازنده گرافیکی، نوع و میزان حافظه رم، حافظه ذخیره‌سازی و حتی نمایشگر هم مطابق با پردازنده لپ تاپ انتخاب می‌شوند. این قطعات در مقایسه با قطعات متناظر خود در لپ تاپ‌هایی با پردازنده Core i5 و مخصوصا Core i7 و Core i9 در رده پایین‌تری قرار می‌گیرند و لذا ارزش کمتری هم دارند و وقتی مجموع قطعات یک لپ تاپ ارزش کمتری داشته باشند بدون شک خود آن لپ تاپ هم که در اینجا همان لپ تاپ Core i3 باشد قیمت کمتری در مقایسه با سایر لپ تاپ‌ها خواهد داشت.

 

البته وقتی در مورد قطعات لپ تاپ Core i3 می‌گوییم "رده‌پایین‌تر" منظورمان بدتر نیست بلکه منظور این است که مجموع قطعات یک لپ تاپ Core i3 برای کاربری‌های عمومی مثل وبگردی، دیدن فیلم و عکس، باز کردن فایل‌های آفیس و از این قبیل مناسبند ولی برای اجرای بازی‌های جدید یا برنامه‌های گرافیکی سنگین مناسب نیستند هر چند که قابلیت اجرای آنها را هم دارند ولی در این صورت به قدری کند خواهند شد که یا در روند اجرای بازی و در کار با برنامه‌های سنگین گرافیکی عملا اختلال بوجود خواهد آمد یا اصلا بازی و برنامه گرافیکی اجرا نخواهد شد. تنها شانسی که در اجرای بازی‌ها با یک لپ تاپ Core i3 دارید آن است که بازی‌های سطح پایین یا خیلی قدیمی را با آن اجرا کنید (بازی‌هایی که از سال ساخت‌شان بیش از ده سال گذشته باشد) آن هم با تنظیمات گرافیکی معمولی و نه خیلی سنگین.

 

پردازنده گرافیکی در لپ تاپ‌های Core i3

اگر به توضیحاتی که در بالا دادیم رجوع کنید خواهید دید که در آنجا از پردازنده گرافیکی هم نام برده‌ایم و اینکه در لپ تاپ‌های Core i3 این پردازنده در حد و اندازه سایر قطعات لپ تاپ است. واقعیت این است که در بیشتر لپ تاپ‌های Core i3‌ عملا پردازنده گرافیکی مجزایی وجود ندارد و لپ تاپ از همان پردازنده گرافیکی که روی تراشه پردازنده اصلی قرار گرفته (اصطلاحا پردازنده گرافیکی مجتمع) استفاده می‌کند. قدرت این پردازنده گرافیکی در مجموع برای کاربری‌های عمومی کافی است و لذا نیازی هم نیست که در لپ تاپی که برای کاربری‌های عمومی ساخته شده (لپ تاپ Core i3) از پردازنده گرافیکی مجزا استفاده شود. 

 

از پردازنده گرافیکی مجزا اغلب در لپ تاپ‌های میان‌رده تا رده‌بالایی استفاده می‌شود که مخصوص گیمینگ یا اجرای برنامه‌های سنگین گرافیکی‌اند؛ دلیلش هم این است که اجرای بازی‌ها و برنامه‌های گرافیکی سنگین به قدرت پردازش گرافیکی بالایی نیاز دارد که از عهده پردازنده گرافیکی مجتمع بر نمی‌آید. به هر حال باید بگوییم قیمت لپ تاپ Core i3 به دلیل عدم وجود پردازنده گرافیکی مجزا در آن به شکل قابل توجهی کمتر از لپ تاپ‌هایی است که پردازنده گرافیکی مجزا دارند و لذا یک لپ تاپ Core i3 می‌تواند بهترین انتخاب برای کاربرانی باشد که استفاده آنها از لپ تاپ در حد کاربری‌های عمومی است و نمی‌خواهند هزینه زیادی برای خرید لپ تاپ بپردازند. 

 

قیمت لپ تاپ Core i3

در مورد اینکه چرا قیمت لپ تاپ Core i3 به طور نسبی از سایر لپ تاپ‌ها کمتر است (مقصود لپ تاپ‌های Core i5، Core i7 و Core i9‌ است) در بالا صحبت کردیم ولی اگر می‌خواهید دیدی کلی از محدوده قیمت لپ تاپ Core i3 در بازار داشته باشید باید بگوییم این قیمت از چیزی در حدود 250 دلار برای ارزان‌ترین لپ تاپ‌های Core i3 با مشخصات سطح پایین‌تر و امکانات کمتر شروع شده و به حدود 550 دلار برای گران‌ترین لپ تاپ‌های Core i3 با مشخصات بهتر و امکانات بیشتر ختم می‌شود. ذکر قیمت دلاری لپ تاپ برای آن است که درگیر نوسانات ارزش ریال در برابر دلار نشوید و قیمت باثبات‌تری از لپ تاپ در اختیار داشته باشید.

 

بهترین برندهای لپ تاپ Core i3

در این زمینه عملا برندی را نمی‌توان به برندهای دیگر برتری داد فقط اینکه بعضی از برندها مثل ایسوس، لنوو، ایسر و اچ پی شناخته‌شده‌ترند و لپ تاپ‌های بیشتری از آنها در بازار موجود است. هر کدام از این برندها هم به چیزی شهرت دارند که از جمله آن می‌توان به عملکرد مطمئن برای لپ تاپ‌های ایسوس، قیمت مقرون به صرفه برای لپ تاپ‌های لنوو و خوش‌ساخت بودن برای لپ تاپ‌های اچ پی اشاره کرد. البته باید بگوییم هیچ کدام از این ویژگی‌ها باعث برتری مطلق یک برند به برندهای دیگر نمی‌شود و لذا عملا چیزی به عنوان "بهترین برند لپ تاپ" وجود خارجی ندارد چه رسد به آنکه بخواهیم بهترین برند لپ تاپ Core i3‌ را مشخص کنیم!

 

خرید لپ تاپ Core i3‌ از تاپ رایان

برای خرید لپ تاپ Core i3 بهترین گزینه رجوع به وبسایت‌های فروشگاهی از جمله وبسایتی است که در آن هستید (تاپ رایان)؛ دلیلش هم این است که قبل از خرید لپ تاپ Core i3 یا کلا هر کالای دیگری در این وبسایت‌ها می‌توانید با مراجعه به صفحه مشخصات آن در سایت از مشخصات فنی‌اش مطلع شده و با آگاهی بیشتری خریدتان را انجام دهید. علاوه بر این می‌توانید از خدماتی همچون پرداخت اینترنتی، پرداخت در محل و امکان عودت کالا در صورت معیوب بودن آن و بازپس‌گیری وجه پرداختی‌تان نیز بهره‌مند شوید. ضمنا تاپ رایان از جمله وبسایت‌های فروشگاهی است که نه تنها لپ تاپ‌های Core i3 بلکه سایر کالاهایش را نیز با قیمت‌های رقابتی عرضه می‌کند که مطابق با قیمت روز بازار و حتی بعضی مواقع از آن کمتر است بنابراین با خرید از این وبسایت و وبسایت‌های مشابه آن که قیمت‌های رقابتی دارند دیگر می‌توانید مطمئن باشید که مبلغی بیش از آنچه ارزش واقعی کالاست پرداخت نخواهید کرد.

مشاهده بیشتر

پرسش و پاسخ (۴)

شهرام ملایی (۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲)
۵

اگه دنبال یه لپتاب کار راه انداز مناسب برای روزمرگیتون و فیلم دیدن و ... با خرابی کمتر و هزینه تعمیرات سبک دارید میتونید از لپتاب‌های ایسوس Core i3 استفاده کنید

ارسال پاسخ
هادی مشعوفی (۲۴ دی ۱۴۰۱)
۵

من چون همه کارم با اکسل و ورد بود یه لپ تاپ core i3 برداشتم، چند وقت پیش به یاد جوونیام بازی گاد فادر نصب کردم، خوب اجرا کرد. بازی قدیمیا رو میشه با اینا بازی کرد. البته لپ تاپ من ۲ گیگ گرافیک داره.

ارسال پاسخ
سجاد بابایی (۱۵ آذر ۱۴۰۱)
۴

لپ تاپ ایسوس core i3 هم از لحاظ قیمت و کیفیت عالی هستن.

ارسال پاسخ
یحیی ناصری (۷ آذر ۱۴۰۱)
۴

خرید لپ تاپ‌های Core i3 رو به افرادی که دنبال یه لپ تاپ کم مصرف هستن و صرفا میخوان باهاش کارای روزمرشون رو انجام بدن پیشنهاد میکنم!
به هر حال لپ تاپ‌های قوی در کنار تمام فایده هاشون دردسر هایی هم دارن که بهتره به نسبت نیازمون هزینه کنیم و لپ تاپ مورد استفادمون رو بخریم!

ارسال پاسخ
دیدگاه شما
مشاهده بیشتر

سوالات متداول

بله، برخلاف تصور عمومی لپ تاپ‌های Core i3 به هیچ وجه قدیمی نیستند و این لپ تاپ‌ها با نسل 13 هم در حال تولید هستند.

لپ تاپ Core i3 برای کارهای روزمره و سبک قابل استفاده است.