تخفیف بالای هدر تخفیف بالای هدر
فیلترهای اعمال شده حذف فیلترها

کیبورد مکانیکال

مرتب سازی
Tsco TK 8037 Keyboard
۳۲۰,۰۰۰ تومان
۵۹۰ کالا

کیبورد مکانیکال

کیبورد مکانیکال یا صفحه کلید مکانیکال یک صفحه کلید کامپیوتری است که از سوئیچ‌های فنردار استفاده می‌کند. برخلاف کیبوردهای با مکانیزم قیچی که در لپ‌تاپ‌های مدرن یا صفحه‌کلیدهای غشایی لاستیکی که در کنار اکثر رایانه‌های شخصی یافت می‌شوند، یک کیبورد مکانیکال از قطعات مجزایی استفاده می‌کند که می‌توان آن‌ها را به هر شکلی که قابل تصور است، سفارشی‌سازی کرد. پیشنهاد می‌کنیم اگر قصد خرید کیبورد مکانیکال دارید، با این مطلب از فروشگاه اینترنتی تاپ رایان همراه باشید.

چه چیزی یک کیبورد را مکانیکال می‌کند؟

همه کیبوردها مکانیکی هستند، درست است، پس چه چیزی یک کیبورد مکانیکال را خاص می‌کند؟ جنبه مکانیکی که ما به آن اشاره می‌کنیم سوئیچ فنردار است. سوئیچ‌های فنری، یا فقط سوئیچ‌ها، اجزایی هستند که واسط بین کلید و قطعات الکترونیکی زیر آن هستند. سوئیچ‌ها قلب و روح کیبوردهای مکانیکال هستند زیرا نقش تعیین کننده‌ای در نحوه صدا و احساس صفحه کلید مکانیکال دارند. به علاوه، بدون آن‌ها صفحه کلید شما کار نمی‌کند.

کیبورد مکانیکال برای چه کاری مناسب است؟ 

کیبورد مکانیکال که جزیی از لوازم جانبی کامپیوتر می باشد در درجه اول برای تایپ، بازی و برنامه نویسی استفاده می‌شود، اگرچه این کیبوردها در تولید موسیقی، طراحی گرافیک و هر چیز دیگری که برای آن از کیبورد استفاده می‌کنید، کاربرد دارد.

مردم به دلایل زیادی از کیبوردهای مکانیکال استفاده می‌کنند. برخی افراد از این کیبوردها برای تایپ و بازی سریع‌تر استفاده می‌کنند. برخی از تایپیست‌های حرفه‌ای از آنها برای جلوگیری از اشتباهات تایپی استفاده می‌کنند. برخی از مردم فقط به احساس کار و نوع صدای کیبورد مکانیکی علاقه دارند. اینها فقط چند دلیل هستند! اینجا بعضی از دلایل دیگر استفاده از کیبورد مکانیکال آورده شده‌اند:

  • برای حس نوستالژی این کیبوردها
  • برای تغییر در حال و هوای فضای کاری کسالت آور
  • برای ابراز وجود
  • برای تایپ در نور کم (مخصوصا برای کیبورد مکانیکال برنامه نویسی)

ممکن است متوجه شوید که شما هم برای خرید کیبورد لپ تاپ مکانیکال یک یا چند تا از این دلایل را دارید، اما رایج‌ترین دلیلی که مردم از کیبوردهای مکانیکال استفاده می‌کنند این است که به شما امتیازی را می‌دهند که صفحه‌کلیدهای غیرمکانیکال ندارند. گزینه‌های شخصی سازی زیاد.

کیبورد مکانیکال چگونه کار می‌کند؟ 

کیبورد مکانیکال هم مثل هر صفحه کلید دیگری فشرده شدن یک کلید خاص را به کامپیوتر اعلام می‌کند، به طوری که رایانه شما می‌تواند آن ضربه زدن به کلید را در یک بازی، مرورگر یا برنامه دیگر ثبت کند. این فرآیند به ظاهر ساده با کلاهک کلید شروع می‌شود، که قطعه پلاستیکی است که نشان دهنده یک عدد یا حرف است.

درپوش یا کلاهک کلید روی یک سوئیچ که وسیله‌ای مکانیکال است و از پلاستیک، یک فنر فلزی و اتصالات الکتریکی فلزی ساخته شده، قرار می‌گیرد. هنگامی که کلید را به سمت پایین فشار می‌دهید، سوئیچ را نیز فشار می‌دهید. هنگامی که کلید فشار داده می‌شود، کانکتورهای الکتریکی داخل آن تماس پیدا می‌کنند، که یک مدار الکتریکی را به جریان می‌اندازد.

درست مانند کلاهک که روی سوئیچ قرار گرفته، سوئیچ نیز روی یک برد مدار قرار دارد که مانند سیستم عصبی صفحه کلید است. برد مدار برای هر کلاهک یک مدار دارد. هنگامی که کانکتورهای الکتریکی سوئیچ تماس پیدا می‌کنند، مداری را با برد مدار تشکیل می‌دهند، که سپس به رایانه شما می‌گوید که مدار کامل شده است. 

آیا کیبورد‌های مکانیکال پر سر و صدا هستند؟

ممکن است شنیده باشید که صدای کیبورد مکانیکال زیاد است. اگرچه کیبورد مکانیکال می‌تواند صدای بلندی داشته باشد، اما حتما این طور نیست که همه کیبوردهای مکانیکال صدای بلند داشته باشند. آنها کاملا قابل تنظیم هستند. در واقع در دنیای کیبوردهای مکانیکال، کامیون‌های پر سر و صدا و خودروهای بی‌صدای برقی وجود دارند. بنابراین کیبورد مکانیکال بی صدا (در استاندارد کیبورد مکانیکال) هم وجود دارد.

آیا کیبورد‌های مکانیکال گران هستند؟

ممکن است مقالات یا ویدیوهای یوتیوب را در مورد افرادی که هزاران دلار برای کیبورد مکانیکال خرج می‌کنند و فکر می‌کنند برای شما بسیار گران است، دیده باشید. اما در حقیقت، همیشه این‌طور نیست. قیمت کیبورد مکانیکال از ارقام کمتر از ۱ میلیون تومان شروع می‌شود. حتی اگر به خرید کیبورد مکانیکال اقتصادی فکر می‌کنید، می‌توانید اجزای آن را جداگانه تهیه کنید و جز به جز آن را تکمیل کنید.

آیا کیبورد‌های مکانیکال برای گیمینگ و تایپ بهتر هستند؟

پاسخ کوتاه به این سوال این است: کاملا! کیبورد مکانیکال برای تایپ بسیار بهتر از صفحه‌کلیدهای معمولی ست، زیرا نیازی به فشار دادن کامل کلید ندارد. فشار دادن کامل کلید باعث می‌شود فشار مضاعف روی انگشتان و مفاصل شما وارد شود. کیبورد مکانیکال معمولا فقط به فشار دادن یک کلید تا نیمه نیاز دارد تا سیگنالی به رایانه شما ارسال شود و تایپ سریع‌تر و آسان‌تر امکان‌پذیر باشد.

برای سرعت بیشتر، می‌توانید از سوئیچ‌های فعال‌کننده سریع استفاده کنید که به شما امکان می‌دهد تا سریع‌تر و با تلاش کمتر تایپ کنید. همچنین صفحه کلیدهای قابل برنامه ریزی وجود دارد که به شما امکان می‌دهد میانبرها، لایه‌های چندگانه و حتی طرح QWERTY را به هم بریزید. همه این موارد می‌توانند در وقت و تلاش شما صرفه جویی کنند.

آیا کیبوردهای مکانیکال ارگونومیک‌تر هستند؟ 

کیبورد مکانیکال به خاطر ذات قابل شخصی سازی که دارد، می‌تواند یک کیبورد بسیار ارگونومیک باشد. به عنوان مثال، یک کیبورد مکانیکال دو یا چند بخشی، می‌تواند برای وضعیت بدن و قسمت بالای کمر شما بسیار بهتر باشد. یک کیبورد مکانیکال چند بخشی مانند یک صفحه کلید معمولی است مگر اینکه به دو نیمه مستقل از هم جدا شود. وقتی آن نیمه‌ها را روی میز خود جدا می‌کنید، به شانه‌هایتان اجازه می‌دهید به عقب بروند و قسمت بالایی پشتتان در وضعیت آسوده تری قرار بگیرد.

برخی از کیبوردهای مکانیکال چند بخشی را می‌توان به صورت زاویه دار روی میز قرار داد، به‌گونه‌ای که از درد ناشی از قرار گرفتن افقی در مچ دست‌ها جلوگیری کرد.

آیا کیبورد‌های مکانیکال فقط سیم دار هستند؟

اگرچه اکثر مدل‌های کیبورد مکانیکال از اتصال سیمی استفاده می‌کنند، مدل‌های کیبورد مکانیکال بی سیم هم وجود دارند. البته بیشتر کاربران کیبورد مکانیکال ترجیح می‌دهند صفحه کلید سیم دار استفاده کنند.

آیا کیبورد‌های مکانیکال قابل شخصی سازی هستند؟ 

تقریبا تمام قسمت‌های یک کیبورد مکانیکی قابل شخصی سازی است. واضح ترین اجزای قابل شخصی سازی این کیبوردها، سوئیچ‌ها، کلاهک‌های کلید و کابل اتصال جدا شونده است. برخی از کیبورد های مکانیکال دارای چندین گزینه قاب یا بدنه هستند و می‌توانند در رنگ‌ها و طرح‌بندی‌های متنوعی عرضه شوند.

چند نوع سوئیچ کیبورد مکانیکال وجود دارد؟ 

به طور کلی، سوئیچ‌ها به سه گروه دسته بندی می‌شوند. خطی، لمسی یا کلیکی. سوئیچ‌های خطی هنگام فشار دادن صدا ایجاد نمی‌کنند یا ضربه ای لمسی ایجاد نمی کنند - بی صدا و نرم هستند. سوئیچ‌های لمسی هنگام فشار دادن یک ضربه بی صدا و در عین حال با بازخورد ایجاد می‌کنند. سوئیچ‌های کلیکی یک «کلیک» شنیدنی ایجاد می‌کنند و با فشار دادن یک بازخورد لمسی ایجاد می‌کنند.

آیا کیبورد مکانیکال با گیمینگ فرق دارد؟ 

برخلاف کیبورد مکانیکال که تعریف واضحی دارد (یعنی صفحه‌کلیدی که از سوئیچ‌های مکانیکال استفاده می‌کند)، هیچ تعریف واضحی از صفحه‌کلید بازی وجود ندارد. یک صفحه کلید بازی می‌تواند از سوئیچ‌های مکانیکال، غشاهای لاستیکی (ممبرین)، سوئیچ‌های قیچی یا سوئیچ‌های نوری استفاده کند. در واقع، هر صفحه کلیدی را می‌توان برای بازی استفاده کرد. بنابراین، هر صفحه‌کلیدی را می‌توان یک صفحه‌کلید بازی نامید.

حالا آیا بین کیبورد گیمینگ و کیبورد مکانیکال گیمینگ تفاوت‌هایی وجود دارد؟ می‌تواند باشد. شما می‌توانید کیبورد مکانیکال گیمینگ را به‌عنوان گونه‌ای از کیبورد مکانیکال در نظر بگیرید. یک کیبورد مکانیکال مخصوص بازی شباهت‌های زیادی با یک کیبورد مکانیکال ساده دارد که برای تایپ یا برنامه نویسی بهینه شده است، اما می‌تواند تفاوت‌هایی نیز داشته باشد. این تفاوت‌ها می‌تواند شامل نوع سوئیچ، طرح بندی، قابلیت برنامه ریزی و موارد دیگر باشد و از مدلی به مدل دیگر متفاوت است.

کیبورد مکانیکال چقدر عمر می‌کند؟

بسته به کیفیت اجزا از یک سال تا چندین دهه. تا زمانی که صفحه کلید خود را تمیز و خشک نگه دارید، برد مدار باید بین ۵۰ تا ۷۰ سال دوام بیاورد. وقتی صحبت از کلاهک کلید می‌شود، عامل تعیین کننده برای طول عمر، نوع پلاستیکی است که کلاه کلید از آن ساخته شده است. پلاستیک ABS با استفاده براق می‌شود زیرا چربی انگشتان را به مرور زمان جذب می‌کند. در نهایت، حروف محو می‌شوند و یک پتینه براق تشکیل می‌شود. این مانع از کارکردن کیبورد نمی شود، اما بسیاری از علاقه مندان به کیبورد مکانیکال از ظاهر آن متنفرند. از طرف دیگر، پلاستیک PBT، در حالی که می‌تواند گران‌تر باشد، چربی انگشتان شما را جذب نمی‌کند، بنابراین به مرور زمان براق نمی‌شوند. اگر اتفاق خاصی نیفتد، کلیدهای PBT باید چندین دهه دوام بیاورند.

وقتی صحبت از سوئیچ‌ها می‌شود، سوئیچ‌های مکانیکال Cherry MX برای ۵۰ میلیون فشار کلید طراحی شده‌اند. در صورت استفاده زیاد، آن‌ها می‌توانند بین ۱۰ تا ۱۵ سال دوام بیاورند. از سوی دیگر، یک صفحه‌کلید غشایی لاستیکی معمولی، تنها برای ۵ میلیون فشار کلید طراحی شده، که تقریبا به معنای حدود دو سال استفاده سنگین است.

کیبورد مکانیکال ارزان یا اقتصادی 

همانطور که گفتیم یک کیبورد مکانیکی الزاما گران قیمت نیست. با نگاهی به بازار کیبورد های مکانیکال در کشورمان، شاهد حضور کیبورد مکانیکال ایرانی هستیم که نسبت به رقبا قیمت کمتری دارند. یکی از مزایای کیبورد مکانیکال ایرانی، حک شدن حروف فارسی روی کیبورد است که ممکن است برای برخی کاربران مهم باشد. در واقع اگر یک کیبورد مکانیکال فارسی بخواهید گزینه‌های محدودتری خواهید داشت. اگر کیبورد مکانیکال ایرانی را کنار بگذاریم، خرید کیبورد مکانیکال مینی که از نمونه‌های فول سایز ارزان‌تر است می‌تواند نقطه شروع خوبی برای ورود به دنیای بی انتهای کیبورد های مکانیکال باشد.

سخن پایانی

کیبورد مکانیکال می‌تواند بسیار جالب باشد و برای خود دنیای جذاب دارد. برای مشاهده مدل‌های مختلف کیبورد مکانیکال، می‌توانید از صفحه مخصوص این نوع صفحه کلید در فروشگاه اینترنتی تاپ رایان بازدید کنید. در صفحه مخصوص کیبورد مکانیکال سایت تاپ رایان، علاوه بر مشاهده مدل‌های مختلف، امکان مقایسه امکانات، نوع سوئیچ و قیمت‌ها وجود دارد و همچنین قیمت کیبورد مکانیکال نسبت به فروشگاه های دیگر به صرفه تر می‌باشد .

امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. در پایان توجه شما را به جدول مشخصات کلی کیبوردهای مکانیکال جلب می‌کنیم:

سری محصولکیبورد مکانیکال (کیبورد مکانیکی)
کاربریگیمینگ و تایپ
اندازه‌هاFull Size, TKL و 60%
انواع سوئیچخطی، لمسی، کلیکی
برند‌هالاجیتک، ردراگون، ریزر و...

 

مشاهده بیشتر

پرسش و پاسخ (۱)

دانیال بصیری (۱۵ اسفند ۱۴۰۱)
۵

کیبورد مکانیکال برای تایپ واقعا مناسبه، دیگه هیچ کاراکتری از دست نمیره. البته باید سوئیچ مناسب انتخاب کنید.

ارسال پاسخ
دیدگاه شما
مشاهده بیشتر

سوالات متداول

متداول‌ترین اندازه‌ عبارتند از Full-Sized (104 کلید)، TKL (87 کلید)، و 60٪ (68 کلید). هر سایز با ویژگی های متفاوت منحصر به فرد است

به طور کلی، سه نوع سوئیچ اصلی وجود دارد: خطی، لمسی و کلیکی. اکثر شرکت‌ها این سوئیچ‌ها را از نظر رنگ برچسب‌گذاری می‌کنند که قرمز خطی، قهوه‌ای لمسی و آبی کلیکی است.