تخفیف بالای هدر تخفیف بالای هدر
فیلترهای اعمال شده حذف فیلترها

پردازنده نسل ۱۱ (11th Gen CPU)

مرتب سازی
Intel Core i5-11400F 2.60GHz FCLGA 1200 Rocket Lake TRAY CPU
۴,۹۶۹,۰۰۰۲%
۴,۸۹۹,۰۰۰ تومان
Intel Core i3-10100F 3.6GHz LGA 1200 Comet Lake BOX CPU
۳,۹۰۰,۰۰۰۱۶%
۳,۲۹۰,۰۰۰ تومان
Intel Core i3-10100F 3.6GHz LGA 1200 Comet Lake TRAY CPU
۳,۶۵۰,۰۰۰۱۷%
۳,۰۳۵,۰۰۰ تومان
Intel Core i3-10100 3.6GHz LGA 1200 Comet Lake TRAY CPU
۵,۴۰۰,۰۰۰۱۰%
۴,۸۹۰,۰۰۰ تومان
Intel Core i3-10100 3.6GHz LGA 1200 Comet Lake BOX CPU
۵,۵۹۰,۰۰۰۸%
۵,۱۸۰,۰۰۰ تومان
۵۳ کالا

سی پی یو نسل 11

راهنمای خرید پردازنده اینتل نسل 11

بدون شک، اینتل بزرگترین تولید کننده پردازنده در دنیا به شمار می‌رود. پردازنده‌های تولید شده توسط شرکت اینتل در انواع سیستم‌های کامپیوتری، گوشی‌های تلفن همراه و غیره مورد استفاده قرار می گیرند. با گذشت زمان، شاهد پیشرفت پردازنده‌های تولید شده توسط این شرکت هستیم به طوری که هر نسل از پردازنده‌های آن نسبت به نسل قبلی قدرت پردازشی بیشتری پیدا کرده است. به عنوان مثال پردازنده نسل ۱۱ اینتل از قدرت پردازشی بسیار بالایی برخوردار است به همین دلیل برای کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

در این مقاله قصد داریم در خصوص نسل یازدهم پردازنده‌های شرکت اینتل صحبت کنیم. چنانچه قصد خرید پردازنده جدیدی برای سیستم کامپیوتری خود را دارید پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مقاله با ما همراه باشید چرا که قرار است تمام پردازنده‌های نسل ۱۱ این شرکت را به صورت کلی مورد بررسی قرار دهیم پس با ما همراه باشید.

راهنمای خرید: تفاوت نسل های پردازنده اینتل

 

نسل ۱۱ کدام یک از پردازنده‌های شرکت اینتل در بازار وجود دارد ؟

همانطور که میدانید نسل ۱۱ و ۱۲ پردازنده‌های شرکت اینتل قدمت زیادی ندارند و جزء جدیدترین نسل‌های این شرکت به شمار می‌روند. با توجه به این مطلب، این سوال در ذهن ایجاد می‌شود که آیا نسل ۱۱ تمام پردازنده های چهارگانه این شرکت یعنی core i3، core i5 و ،core i7 ،core i9 در بازار وجود دارد؟ آیا اولین عضو معماری سوم اینتل یعنی core i3 هم نسل ۱۱ دارد؟ 

در پاسخ به این سوالات باید بگوییم خوشبختانه نسل ۱۱ تمام پردازنده‌های معماری سوم اینتل، طراحی و تولید شده است و شما می‌توانید بر اساس نیاز خود یکی از آنها را انتخاب و خریداری نمایید. در ادامه به صورت موشکافانه، نسل ۱۱ هر یک از پردازنده‌های معماری سوم اینتل را مورد بررسی قرار می‌دهیم و اطلاعاتی در خصوص تعداد هسته‌ها، میزان کش و فرکانس پردازشی این پردازنده‌ها در اختیار شما قرار می‌دهیم. در همین جا به این نکته اشاره کنیم که چنانچه قصد خرید پردازنده اینتل نسل ۱۱ را دارید می‌توانید فرایند خرید را از طریق فروشگاه‌های آنلاینی همچون تاپ رایان انجام دهید.

محصولات مرتبط: لیست قیمت پردازنده Core i7 نسل 11


بررسی پردازنده core i3 نسل ۱۱

پردازنده core i3 اولین و قدیمی‌ترین عضو خانواده معماری سوم اینتل است. اما این بدان معنا نیست که شرکت اینتل نسخه‌های جدید این پردازنده را تولید نکرده است بلکه برعکس! شما می‌توانید حتی نسل ۱۱ این پردازنده را هم در بازار پیدا کنید.

محصولات مختلف این خانواده عموماً دو یا چهار هسته حقیقی دارند. همانطور که می‌دانید هر هسته به منزله یک واحد پردازنده مرکزی است بنابراین وقتی می‌گوییم پردازنده اینتل core i3 نسل ۱۱ دارای چهار هسته است به این معناست که سیستم عامل آن را به عنوان چهار پردازنده مجزا در نظر می‌گیرد و می‌تواند چهار کار پردازشی مختلف را به آن بسپارد. اگر برای هر هسته دو رشته یا ترد در نظر بگیریم می‌توانیم بگوییم پردازنده‌های core i3 نسل ۱۱ عموما ۴ یا ۸ ترد دارند که این مسئله خود سبب افزایش قدرت پردازشی آنها شده است.

حافظه کش حافظه‌ای پیشرفته است و اطلاعاتی را که قرار است توسط پردازنده پردازش شود به طور موقت در خود ذخیره می‌کند. در پردازنده اینتل core i3 نسل ۱۱ از ۶ یا ۸ مگابایت حافظه کش استفاده شده است. فرکانس پردازشی پردازنده core i3 نسل یازده متفاوت است و اعداد مختلفی همچون ۳.۵، ۳.۷، ۳.۹، ۴.۱ و ۴.۴ گیگاهرتز را شامل می‌شود.

راهنمای خرید: بهترین پردازنده های اینتل برای کار اداری

 

بررسی پردازنده core i5 نسل ۱۱

پردازنده core i5 دومین عضو خانواده معماری سوم اینتل به شمار می‌رود که به طور کلی از قدرت پردازشی بالاتری نسبت به core i3 برخوردار است. نسل ۱۱ این خانواده به دلیل داشتن قدرت پردازشی بسیار بالا حتی برای اجرای بازی‌های سنگین هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه مشخصات این محصول را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

در پردازنده‌های core i5 تعداد هسته‌های حقیقی ۴ یا ۶ عدد است. بنابراین زمانی که چهار یا شش برنامه مختلف را روی کامپیوتری  که چنین پردازنده‌ای دارد اجرا کنیم سیستم هنگ نخواهد کرد. بر طبق قاعده‌ای که می‌گوید هر هسته حقیقی از دو رشته تشکیل شده است می‌توانیم نتیجه بگیریم تعداد رشته‌های محصولات مختلف این خانواده 8 یا ۱۲ عدد است بنابراین سرعت پردازشی نسبتاً بالای این محصول مدیون وجود این تعداد هسته و رشته است. فرکانس پردازش اطلاعات در مدل‌های مختلف پردازنده core i5 نسل ۱۱ متفاوت و بین ۳.۷ تا ۴.۹ گیگاهرتز متغیر است. همچنین در برخی از پردازنده‌های core i5 نسل ۱۱ از ۸ مگابایت و در برخی دیگر از ۱۲ مگابایت حافظه کش استفاده شده است.

 

بررسی پردازنده core i7 نسل ۱۱

اگر پردازنده core i5 و core i3 نسل ۱۱ برای سیستم‌های معمولی مناسب باشد می‌توانیم بگوییم پردازنده core i7 نسل ۱۱ برای کارهای پیشرفته‌تر بسیار مناسب هستند. در ادامه نسل ۱۱ پردازنده‌های core i7 را مورد بررسی قرار خواهیم داد و به تفاوت‌های ایجاد شده در این پردازنده نسبت به نمونه‌های قبلی اشاره خواهیم کرد. 

پردازنده‌های core i7 نسل ۱۱ از چهار، شش و هشت هسته حقیقی و از ۸، ۱۲ و ۱۶ هسته مجازی یا ترد تشکیل شده‌اند بنابراین قدرت پردازش بالاتری نسبت به پردازنده‌های core i5 و core i3 دارند و برای اجرای برنامه‌های سنگین‌تر به راحتی می‌توان از آنها استفاده کرد. همچنین سرعت پردازش اطلاعات در این پردازنده‌ها بیشتر از پردازنده‌های قبلی است که در موردشان صحبت کردیم. فرکانس پردازش اطلاعات در پردازنده core i7 نسل ۱۱ بین ۴.۴ گیگاهرتز تا ۵ گیگاهرتز متغیر است. برخی از محصولات این خانواده ۱۲ مگابایت و برخی دیگر از آنها ۱۶، ۱۸ و حتی ۲۴ مگابایت حافظه کش دارند. همانطور که می‌دانید هر چقدر میزان این حافظه بیشتر باشد قدرت پردازش اطلاعات پردازنده هم افزایش می‌یابد.

محصولات مرتبط: لیست قیمت پردازنده Core i5 نسل 11


بررسی پردازنده core i9 نسل ۱۱

پردازنده core i9 نسل ۱۱ از جمله پردازنده‌های رده‌بالای شرکت اینتل است که برای کاربردهایی همچون گیمینگ، ادیت ویدیو، رندرگیری و غیره بسیار مناسب است. این پردازنده هشت هسته حقیقی و ۱۶ هسته مجازی یا ترد دارد و توان پردازشی آن در حالت پایه در حدود ۳.۵ گیگاهرتز و در حالت افزایشی یا توربو حدود ۵.۳ گیگاهرتز است. پردازنده‌های core i9 نسل ۱۱ دارای ۱۶ و ۲۴ مگابایت حافظه کش هستند.

 

قیمت پردازنده نسل 11 اینتل

تا به اینجا چهار مورد از پردازنده‌های نسل ۱۱ اینتل را مورد بررسی قرار دادیم. همانطور که از این بررسی ها بر می آید، پردازنده core i9 و core i7 نسل ۱۱ قدرت پردازشی بالاتری نسبت به پردازنده‌های core i3 و core i5 دارند به همین دلیل انتظار داریم قیمت این پردازنده‌ها با توجه به قابلیت‌هایشان متفاوت باشد. در حالت کلی قیمت پردازنده‌های core i3 و core i5 اینتل نسل ۱۱ مقرون به صرفه و اقتصادی است اما برای اجرای برنامه‌های سنگین نمی‌توان از آنها استفاده کرد. این پردازنده‌ها پاسخگوی نیازهای معمولی کاربران هستند. اما پردازنده‌های core i7 و core i9 نسل ۱۱ برای اجرای برنامه‌های سنگین همچون بازی‌های سطح بالا و جدید مناسبند و قیمت بالاتری هم دارند.

راهنمای خرید: راهنمای تشخیص نسل پردازنده‌های اینتل intel و بررسی تفاوت های آن‌ها


 

کلام پایانی

به این ترتیب به انتهای این مقاله رسیدیم. در این مقاله پردازنده‌های نسل ۱۱ اینتل را مورد بررسی قرار دادیم و در خصوص قیمت آنها مطالبی را خدمت شما خوانندگان عزیز عرض کردیم. چنانچه قصد خرید پردازنده نسل ۱۱ اینتل را دارید به شما پیشنهاد می‌کنیم این کار را از طریق سایت تاپ رایان انجام دهید. امیدواریم مطالبی که گفته شد برای شما مفید فایده بوده باشد. در پایان توجه شما را به جدول مشخصات کلی پردازنده نسل 11 اینتل جلب می‌کنیم:


سری محصولسی پی یو اینتل نسل 11
نسل 11
سوکتLGA 1200
تعداد هسته‌ها2 و بیشتر
رمDDR
مشاهده بیشتر

پرسش و پاسخ (۴)

محمدعلی سلمانپور (۲۷ فروردین ۱۴۰۳)
۴

درود آیا cpu i9 نسل 11 رو میتونم روی مادربورد Asus h510 بندازم؟

ارسال پاسخ
پاسخ اپراتور (۲۸ فروردین ۱۴۰۳)
سلام دوست عزیز ، بله مادربرد H510 از نسل پردازنده های نسل 11 پشتیبانی می کند.
عباس محمدی (۲۲ آبان ۱۴۰۱)
۴

سی پی یو نسل 11 مدل 11700k بهتره یا سی پی یو amd رایزن9 ؟

ارسال پاسخ
پاسخ اپراتور (۲۲ آبان ۱۴۰۱)
سلام به چند عامل بستگی داره مثلا مادربرد هم میبایست مدل بفرمایید
دیدگاه شما
مشاهده بیشتر

سوالات متداول

پردازنده نسل 11 اینتل مناسب افرادی است که یک پردازنده نسبتا به روز اما با قیمتی کمتر از آخرین نسل پردازنده‌ها نیاز دارند.

محبوب‌ترین سی پی یو اینتل نسل 11 در فروشگاه اینترنتی تاپ رایان، مدل core i5 11400 است.