گیف عید تا عید گیف عید تا عید
فیلترهای اعمال شده حذف فیلترها

خنک کننده پردازنده lga 1700

مرتب سازی
ASUS ROG RYUJIN III 360 Black ARGB Liquid CPU Cooler
۲۸,۱۰۰,۰۰۰۸%
۲۵,۹۹۰,۰۰۰ تومان
Gamdias Boreas E1-210 Mono Fan CPU
۸۵۰,۰۰۰۵%
۸۰۹,۰۰۰ تومان
Deep Cool LE720 CPU RGB Liquid Cooler
۴,۶۰۰,۰۰۰۱۰%
۴,۱۴۰,۰۰۰ تومان
Deep Cool AG500 120mm CPU Cooler
۲,۰۰۰,۰۰۰۱۸%
۱,۶۴۰,۰۰۰ تومان
Deep Cool AG620 ARGB CPU Cooler
۳,۱۹۹,۰۰۰۶%
۳,۰۲۰,۰۰۰ تومان
۱۶۷ کالا

خنک کننده پردازنده lga 1700

خرید فن سی پی یو LGA 1700 و عوامل تاثیر گذار بر قیمت خنک کننده پردازنده LGA 1700

وظیفه پردازش اطلاعات در هر سیستم کامپیوتری، بر عهده قطعه کوچک اما مهمی است که واحد پردازنده مرکزی یا CPU نام دارد. واحد پردازنده مرکزی در حین پردازش اطلاعات، انرژی الکتریکی را مصرف و گرما تولید می‌کند. هر چقدر فرایند پردازش اطلاعات سنگین‌تر باشد، گرمای تولید شده توسط این قطعه نیز بیشتر خواهد شد. بنابراین وجود یک سیستم خنک کننده برای این قطعه ضروری است. در غیر اینصورت، این قطعه به راحتی آسیب می بیند و دیگر قابل استفاده نیست. سیستمی که برای خنک کردن پردازنده مورد استفاده قرار می گیرد، از یک هیت سینک و فن تشکیل شده است. گرما از طریق هیت سینک به فن منتقل می شود و فن این گرما را به بیرون هدایت می کند. اما نکته مهمی که در این میان وجود دارد این است که، هر فنی با هر پردازنده‌ای سازگار نیست. به عنوان مثال، در مورد پردازنده با سوکت LGA 1700، فن های قدیمی سازگار نیستند. در این مقاله قصد داریم در خصوص فن CPU با سوکت LGA 1700 صحبت کنیم. فنی که با جدیدترین سوکت های واحد پردازنده مرکزی اینتل سازگاری دارند. در واقع خرید فن پردازنده LGA 1700 اینتل و عوامل تاثیرگذار بر قیمت فن CPU با سوکت LGA 1700 موضوع اصلی صحبت های ما در این مقاله است. چنانچه به دنبال خرید یک فن سی پی یو برای CPU کامپیوتر خود هستید، لطفا تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

 

صحبتی در خصوص سوکت جدید LGA 1700

اخیرا شرکت اینتل سوکت جدید LGA 1700 را معرفی و وارد بازار کرده است. این سوکت تفاوت هایی با سوکت قبلی یعنی LGA 1200 دارد. به عنوان مثال ارتفاع سوکت LGA 1700 به مراتب کمتر از ارتفاع سوکت قبلی است. همچنین ابعاد سوکت قبلی ۳۷.۵ در ۳۷.۵ میلیمتر است؛ اما سوکت LGA 1700، مستطیلی با ابعاد ۳۷.۵ در ۴۵ میلیمتر است که از نظر مساحت از نمونه قبلی بزرگتر است. از نظر تعداد پایه همدو سوکت تفاوت هایی با هم دارند. قطعا تغییرات ایجاد شده، بازار تجهیزات کامپیوتری را دچار اختلال می‌کند. به عنوان مثال سوالی که مطرح می‌شود این است که، آیا فن قابل استفاده برای خنک کردن سی پی یو LGA 1200 برای پردازنده با سوکت LGA 1700 هم سازگار است. اجازه دهید در قسمت بعدی به این مسئله بپردازیم.

 

فن سی پی یو LGA 1700

با توضیحاتی که در قسمت قبلی ارائه کردیم، به این نتیجه می‌رسیم که فن‌های قدیمی با CPU LGA 1700 سازگار نیستند. بنابراین شرکت های تولید کننده فن، از جمله فن های بادی و آبی، محصولات جدیدی که با سوکت LGA 1700 سازگار است را طراحی، تولید و روانه بازار کردند. اگر بخواهیم چند شرکت که در زمینه تولید فن سازگار با پردازنده با سوکت LGA 1700 فعالیت می کنند را نام ببریم، می توانیم به شرکت گرین، شرکت کولر مستر، شرکت نوکتوا و غیره اشاره کنیم. محصولات مختلف این شرکت ها در مدل های و قیمت های مختلف در بازار ایران وجود دارد. بنابراین کاربران آزادی عمل بیشتری برای انتخاب محصول متناسب با سیستم کامپیوتری و بودجه ای که تخصیص داده‌اند، دارند.

 

مشخصات فنی فن سی پی یو LGA 1700

هنگام خرید فن پردازنده با سوکت LGA 1700، به مشخصات فنی آن توجه داشته باشید. در این جا قصد داریم در خصوص مشخصات فنی عمومی فن CPU LGA 1700 نکاتی را با شما عزیزان به اشتراک بگذاریم. اولین نکته‌ای که به هنگام خرید فن سی پی یو LGA 1700 باید به آن توجه کنید، تعداد فن های کار شده بر روی دستگاه است. به عنوان مثال، در برخی از این خنک کننده‌ها، تنها یک فن تعبیه شده است؛ در برخی دیگر دو فن و در برخی هم سه فن برای خنک کردن سی پی یو در نظر گرفته شده است. بدون شک قیمت فن LGA 1700 به تعداد فن‌هایی که در آن به کار رفته است بستگی دارد. نکته دیگری که به هنگام خرید فن پردازنده LGA 1700 باید به آن توجه کنید، تعداد دور بر دقیقه فن یا همان RPM است. به عنوان مثال در یک خنک کننده سی پی یو، RPM فن ۸۰۰ دور بر دقیقه است اما در مدل دیگر این عدد به ۲۰۰۰ دور بر دقیقه می رسد. بدون شک، یکی از عواملی که در خنک کنندگی فن اثرگذار است، همین عدد است. اما به این نکته هم توجه داشته باشید که، هر چقدر تعداد دور بر دقیقه فن بالاتر رود، احتمال دارد که سر و صدای ایجاد شده توسط آن هم بیشتر شود. یکی از مشخصه‌های باکیفیت بودن فن، سر و صدای کمتر تولید شده با تعداد دور بر دقیقه بیشتر آن است. مشخصه فنی دیگر خنک کننده‌های سی پی یو، جریان هوایی است که فن توانایی انتقال آن را دارد. معمولا جریان هوای انتقال داده شده توسط فن بر حسب فوت مکعب بر دقیقه اندازه گیری می شود. به هنگام خرید فن سی پی یو LGA 1700 در این مورد هم توجه کافی داشته باشید. در مقام مقایسه، در یک نمونه فن ارزان قیمت، میزان جریان هوا در حدود ۳۰ فوت مکعب بر دقیقه است؛ در صورتی که در یک فن با قیمت بالاتر، این عدد به ۸۶ فوت مکعب بر دقیقه می رسد. مورد بعدی که به هنگام خرید فن پردازنده باید به آن توجه کافی داشته باشید، نوع خنک کننده از نظر آبی یا بادی بودن آن است. در مورد این دو نوع در ادامه بیشتر توضیح می‌دهیم.

 

خنک کننده سی پی یو با سوکت LGA 1700: فن

در بخش قبلی که در خصوص مشخصات فنی خنک کننده سی پی یو سازگار با سوکت LGA 1700 توضیح دادیم. می‌دانیم که به طور کلی دو نوع سیستم خنک کننده مورد استفاده قرار می‌گیرد. نوع هوا خنک که به اختصار به آن فن می‌گوییم و نوع دیگر که برای انتقال حرارت از آب یا مایع دیگری استفاده می‌کند. حال در این قسمت و قسمت بعدی می خواهیم در خصوص مزایا و معایب هر کدام از این مدل ها، مطالبی را با شما عزیزان به اشتراک بگذاریم.خنک کننده بادی یا هوایی سازگار با سی پی یو LGA 1700، یک سیستم خنک کننده پرطرفدار در بین کاربران است که ساختار بسیار ساده‌ای دارد. این خنک کننده که شامل یک فن و هیت سینک است به وفور در بازار به فروش می رسد و قیمت بسیار مناسبی هم دارد. ساز و کار خنک کنندگی این فن به این صورت است که، هیت سینک قرار داده شده بر روی سی پی یو، گرمای سی پی یو را به فن انتقال می دهد و فن با چرخش به دور محور خود، هوای گرم را به بیرون منتقل می کند. قیمت مقرون به صرفه، نصب راحت و آسان و از همه مهمتر در دسترس بودن این سیستم خنک کننده، امتیازات بزرگی است که می‌توانیم برای آن برشماریم. اما فن های بادی یا هوایی نواقصی هم دارند. به عنوان مثال زمانی که سی پی یو در حالت اورکلاک قرار میگیرد، این فن توانایی خنک‌کنندگی کامل سی پی یو را نخواهد داشت. در این صورت بهتر است از یک خنک کننده مایع برای سی پی یو LGA 1700 خود استفاده کنید. 

 

خنک کننده آبی (مایع) سی پی یو با سوکت LGA 1700

خنک کننده آبی یا به اصطلاح فن آبی همان سیستم های خنک کننده قوی و البته گران قیمتی است که برای خنک کردن پردازنده در سیستم های کامپیوتری به کار می رود. ساز و کار خنک کنندگی این سیستم خنک کننده به این صورت است که، لوله هایی که روغن یا مایع خاصی درون آن وجود دارد، فرایند انتقال حرارت را برعهده دارند. در این سیستم های خنک کننده پیشرفته، پمپ کوچکی متشکل از مایعی با نام فلوئوروکربن و آب مقطر قرار دارد. در زیر این پمپ، یک قطعه مسی قرار گرفته است که به طور مستقیم با سی پی یو در ارتباط است و کار انتقال حرارت سی پی یو به مایع درون پمپ را برعهده می گیرد. مایع درون پمپ بعد از گرم شدن از طریق چند لوله به فاصله دورتر ای از سی پی یو منتقل و فن هایی کار خنک کن کردن لوله و مایع درون آن را بر عهده می گیرند.در حالت کلی فن CPU LGA 1700 کارایی کمتری نسبت به خنک کننده آبی CPU LGA 1700 دارد. به خصوص در زمان اورکلاک سی پی یو، فن های آبی توانایی بالاتری برای خنک کنند کردن CPU دارند. یکی دیگر از مزایای خنک کننده‌های آبی نسبت به بادی، سر و صدای کمتری است که ایجاد می‌کنند. این مزیت بزرگی به شمار می رود. در صورتی که در زمان اورکلاک هم به سختی می توانیم صدای سیستم خنک کننده آبی را بشنویم. اما قیمت بالاتر فن های آبی نسبت به بادی، یکی از معایب آن به شمار می‌رود.


خرید فن سی پی یو سازگار با سوکت LGA 1700

اگر قصد جمع کردن یک سیستم کامپیوتری با آخرین نسل پردازنده‌های اینتل دارید، حتما به یک خنک کننده مناسب برای سی پی یو LGA 1700 خود نیاز دارید. بهترین فن LGA 1700 را می‌توانید در همین صفحه از سایت تاپ رایان مشاهده و انتخاب کنید. خنک کننده‌های پردازنده با سوکت LGA 1700 انوع مختلفی دارند که نوع مناسب بر اساس نیاز و مشخصات سیستم شما مشخص می‌شود. می‌توانید برای انتخاب فن سی پی یو LGA 1700 مناسب، از مشخصات هر محصول کمک بگیرید یا با مقایسه مدل بهتر را انتخاب کنید. تاپ رایان اصالت کالا و بهترین قیمت را تضمین می‌کند.

کلام پایانی 

خرید فن CPU LGA 1700 و عوامل تاثیر گذار بر قیمت فن سی پی یو LGA 1700، مواردی بودند که در این مقاله در خصوص آن صحبت کردیم. در حالت کلی، سوکت‌های LGA 1700، سوکت‌های جدیدی هستند که هر فن یا خنک کننده‌ای با آن سازگار نیست و فن های جدید قابلیت سازگار شدن با آنها را دارند. از این رو به هنگام خرید سیستم خنک کننده سی پی یو به مواردی که در این مقاله عنوان شد حتما توجه داشته باشید. امیدواریم مطالبی که عنوان شد، برایتان مفید بوده باشد. در پایان توجه شما را به جدول مشخصات کلی این سری محصول جلب می‌کنیم:

سری محصولفن سی پی یو LGA 1700
نوع سوکت LGA 1700
عملکردکاهش دمای سی پی یو
سازگار بابسته به محصول
انواعفن و لیکوئید
مشاهده بیشتر

پرسش و پاسخ (۱)

جمال محمدی (۱۵ اسفند ۱۴۰۱)
۵

سی پی یو من راحت تراتل می‌کنه، باید یه دونه از این خنک کننده‌ها بگیرم ولی نمیدونم کدوم مدلش بهتره

ارسال پاسخ
دیدگاه شما
مشاهده بیشتر

سوالات متداول

معمولا فن ‌های خنک کننده، همراه با براکت و تبدیل برای تطبیق با سوکت‌های دیگر ارائه می‌شوند. هنگام خرید حتما توضیحات محصول را مطالعه کنید.

بله، می‌توان خنک کننده جدید را بدون باز کردن مادربرد نصب کرد اما بهتر است هنگام انجام این کار نظافت اجزای داخلی کیس را هم مد نظر قرار دهید.