فیلترهای اعمال شده حذف فیلترها

سی پی یو Core i3

مرتب سازی
Intel Core i3-9100F 3.6GHz LGA 1151 Coffee Lake BOX CPU
۴,۲۵۵,۰۰۰۱۹%
۳,۴۵۰,۰۰۰ تومان
۵۰ کالا

سی پی یو Core i3

راهنمای خرید پردازنده core i3

اینتل بزرگترین تولیدکننده واحد پردازنده مرکزی برای سیستم‌های کامپیوتری در دنیا به شمار می‌رود. در گذشته این شرکت از دو معماری پنتیوم و سلرون رونمایی کرده است اما بعد از آن این شرکت با به خدمت گرفتن علم و تکنولوژی توانست پردازنده‌های جدید و کارآمدی را با عنوان معماری سوم پردازنده‌ها به بازار معرفی کند. اولین محصول معماری سوم اینتل پردازنده‌هایی با عنوان core i3 بودند. این پردازنده‌ها نسبت به معماری اول و دوم اینتل از قدرت پردازشی بالاتری برخوردارند اما این پایان راه نبود و محصولات دیگر این خانواده بعد از مدت زمان نه چندان طولانی به بازار عرضه شدند. به عنوان نمونه، پردازنده‌های core i5 و core i7 برای اجرای برنامه‌های سنگین‌تر معرفی شدند. اخیرا هم پردازنده پرقدرت و سطح بالای core i9 به بازار معرفی شده که توان پردازشی فوق‌العاده‌ای دارد. 

و اما در این مقاله قصد داریم در خصوص پردازنده core i3 شرکت اینتل صحبت کنیم. در واقع خرید پردازنده core i3 و عوامل تاثیرگذار بر قیمت پردازنده core i3 محور صحبت‌های ما در این مقاله است. چنانچه از علاقمندان به تکنولوژی هستید پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

 

آیا پردازنده corei3 سه‌هسته‌ای است؟

حتماً با مفهوم هسته در پردازنده‌های شرکت اینتل آشنا هستید. وقتی می‌گوییم یک پردازنده دوهسته‌ای است به این معناست که سیستم عامل این پردازنده را به عنوان دو واحد پردازنده مجزا شناسایی می‌کند بنابراین دو پردازش مختلف را می‌تواند در آن واحد به آن بسپارد که نتیجه آن افزایش سرعت سیستم خواهد بود. 

اما بسیاری از افراد به اشتباه فکر می‌کنند پردازنده core i3 دارای سه هسته حقیقی برای پردازش اطلاعات است. این افراد به همین ترتیب فکر می‌کنند پردازنده‌های core i5 و core i7 به ترتیب ۵ و ۷ هسته‌ای هستند. این یک اشتباه ساده است و به هیچ عنوان عددی که مقابل i نوشته شده عدد هسته‌های پردازنده نیست. به عنوان مثال پردازنده‌های core i3 دو یا چهار هسته حقیقی دارند که یعنی می‌توانند دو یا چهار فعالیت پردازشی را در آن واحد انجام دهند بدون آنکه سیستم دچار هنگی شود.

 

آیا پردازنده core i3 به تکنولوژی رشته مجهز است؟

یکی از تکنولوژی‌های به کار رفته در ساخت پردازنده‌های شرکت اینتل تکنولوژی رشته یا ترد است به این صورت که هر هسته خود از دو رشته  تشکیل شده است که کار پردازش اطلاعات را سریع‌تر می‌کنند. برخی به اشتباه فکر می‌کنند پردازنده‌های core i3 به دلیل آنکه از اولین پردازنده‌های معماری سوم اینتل به حساب می‌آیند به تکنولوژی رشته مجهز نیستند اما این کاملا اشتباه است. پردازنده‌های core i3 موجود در بازار هم به تکنولوژی رشته مجهزند و هر هسته این پردازنده‌ها دو رشته دارد بنابراین پردازنده core i3 با دو هسته دارای چهار رشته است که باعث بهبود عملکرد سیستم می‌شوند.

 

توربو بوست در پردازنده core i3

یکی از ویژگی‌های مهم برخی از پردازنده‌های شرکت اینتل مجهز بودن آنها به تکنولوژی توربو بوست است. با این تکنولوژی پردازنده بر اساس نیاز سیستم، قدرت پردازشی خود را تنظیم میکند. به عنوان مثال اگر برای پردازش اطلاعات به فرکانس پایه نیاز باشد پردازنده از این فرکانس پایین استفاده می کند اما به هنگام اجرای برنامه‌های سنگین‌تر که به توان پردازشی بالاتری نیاز است پردازنده خود را با شرایط وفق می‌دهد و از توان و فرکانس بالاتری برای پردازش اطلاعات استفاده می‌کند. به همین دلیل در مشخصات فنی لپ تاپ‌های جدید دو عدد فرکانس پایه و فرکانس افزایشی یا توربو را برای واحد پردازنده مرکزی مشاهده می‌کنید. 

به عنوان مثال در یک لپ تاپ، فرکانس پایه برای پردازش اطلاعات ۲.۴ گیگاهرتز و در حالت افزایشی یا همان توربو ۴.۲ گیگاهرتز است. متاسفانه در پردازنده‌های core i3 شرکت اینتل، حالت توربو بوست وجود ندارد به همین دلیل پیشنهاد ما برای کسانی که به دنبال اجرای برنامه‌های سنگین گرافیکی، ویرایش ویدیو یا گیمینگ هستند این است که سراغ پردازنده‌های core i9 و core i7 ،core i5 بروند که امکان توربو بوست در آنها مهیاست.


تفاوت نسل های مختلف پردازنده core i3

از تاریخی که پردازنده core i3 به عنوان اولین پردازنده معماری سوم شرکت اینتل به بازار عرضه شد نسل‌های مختلفی از این پردازنده توسط شرکت اینتل طراحی، تولید و روانه بازار شده است. نسل های مختلف پردازنده core i3 شرکت اینتل تفاوتهایی با یکدیگر دارند. به طور کلی هرچقدر نسل پردازنده‌ای جدیدتر باشد آن پردازنده از قدرت پردازشی بالاتری برخوردار است. به‌ عنوان‌ مثال توان پردازشی پردازنده core i3 نسل ۱۰ از توان پردازشی پردازنده core i3 نسل ۴ بالاتر است. 

تفاوت دیگری که نسل‌های مختلف پردازنده core i3 با یکدیگر دارند تفاوت در TDP آنهاست. TDP گرمای تولید شده توسط پردازنده هنگام پردازش اطلاعات است که با وات اندازه‌گیری می‌شود. مسلما پردازنده‌ها هنگام پردازش برنامه‌های سنگین‌تر، گرمای بیشتری تولید می‌کنند. با نو شدن نسل پردازنده های core i3 عدد TDP آنها کاهش می‌یابد. به عنوان مثال TDP نسل اول پردازنده‌های core i3 در حد ۷۰ وات است در صورتی که TDP نسل دهم این پردازنده‌ها ۱۷ وات است.

 

پردازنده core i3 برای چه افرادی مناسب است؟

حال که با پردازنده core i3 آشنا شدیم این سوال مطرح می‌شود که لپ تاپ‌هایی که پردازنده آنها core i3 است به درد چه افرادی می‌خورند؟ لپ تاپ هایی که پردازنده core i3 دارند می‌توانند کارهای سبک را به راحتی انجام دهند به همین دلیل کاربران لپ تاپ‌هایی که پردازنده آنها core i3 است نباید انتظار زیادی از لپ تاپ‌شان داشته باشند. این لپ‌تاپ‌ها برای دانشجویان کاملا مناسبند و آنها را قادر می‌سازند تمام فعالیت‌ها و کارهای دانشجویی از جمله کار با نرم‌افزارهای آفیس، وبگردی، انجام پروژه‌های مختلف دانشجویی، شرکت در کلاس‌های آنلاین و غیره را به راحتی انجام دهند. اما کسانی که برای اجرای برنامه های سنگین‌تر سراغ لپ تاپ می‌روند بهتر است از لپ تاپ‌هایی با پردازنده‌های core i9 یا core i7 ،core i5 استفاده کنند.

 

قیمت پردازنده core i3

با توضیحاتی که ارائه شد نتیجه می‌گیریم پردازنده core i3 نسبت به پردازنده‌های پنتیوم و سلرون از قدرت پردازشی و تکنولوژی بالاتری برخوردارند. به همین دلیل انتظار داریم این پردازنده‌ها نسبت به پردازنده های نسل اول و دوم معماری اینتل از قیمت بالاتری برخوردار باشند. اما در مجموع قیمت پردازنده core i3 بسیار مقرون به صرفه است طوری که اگر بخواهیم قیمت این پردازنده را با پردازنده های core i5 و core i7 ،core i9 مقایسه کنیم به این نتیجه می‌رسیم که مقرون به صرفه‌ترین پردازنده نسل سوم معماری اینتل همین پردازنده‌های core i3 هستند.

 

کلام پایانی

به این ترتیب به انتهای این مقاله رسیدیم. در این مقاله در خصوص پردازنده core i3 شرکت اینتل مطالبی را خدمت شما عرض کردیم. به طور خلاصه باید بگوییم پردازنده core i3 از قیمت بسیار مقرون به صرفه‌ای برخوردار است و برای اجرای برنامه‌های سبک بسیار مناسب است. چنانچه قصد خرید پردازنده core i3 را دارید پیشنهاد می کنیم از سایت تاپ رایان خرید کنید. امیدواریم مطالبی که گفته شد برای شما مفید فایده بوده باشد. در پایان توجه شما را به جدول مشخصات کلی پردازنده Core i3 جلب می‌کنیم:

سری محصولپردازنده اینتل Core i3
سازندهIntel
سری Core i3
کاربریاداری و روزمره
تعداد هسته2 و 4
آخرین نسل13
مشاهده بیشتر

پرسش و پاسخ (۲)

دانیال احتشام (۱۹ مرداد ۱۴۰۲) ارسال پاسخ

سیپیو کور آی 3 برای کارای اداری واقعا جوابگوئه. من حتی دیدم برای سیستم گیمینگ هم بستن و جواب داده البته نسل جدیدش

حامد قلی پور (۲۲ آبان ۱۴۰۱) ارسال پاسخ

پردازنده cpu core i3 رو زیاد پیشنهاد نمیکنم تو رنج قیمتی خودش بد نیست ولی اگر بتونید بیشتر هزینه کنید یکی دو لول بالاترشو بگیرید

دیدگاه شما
مشاهده بیشتر

سوالات متداول

پردازنده Core i3 شرکت اینتل در حال حاضر در نسل 13 در حال تولید است و قدیمی نیست.

سی پی یو کور آی3 اینتل مناسب افرادی است که یک سیستم برای انجام کارهای روزمره و برنامه‌های سبک نیاز دارند.