فیلترهای اعمال شده حذف فیلترها

لیست قیمت و خرید CPU اینتل Core i3

مرتب سازی
Intel Core-i3 6100 3.7GHz LGA 1151 Skylake TRAY CPU
۱,۷۹۵,۰۰۰۳۱%
۱,۲۵۰,۰۰۰ تومان
۴۸ کالا

سی پی یو core i3

راهنمای خرید سی پی یو Corei3

اینتل، بزرگترین تولید کننده واحد پردازنده مرکزی برای سیستم های کامپیوتری در دنیا به شمار می رود. در گذشته، این شرکت از دو معماری پنتیوم و سلرون رونمایی کرده است. اما بعد از آن، با به خدمت گرفتن علم و تکنولوژی، این شرکت توانست پردازنده های جدید و کارآمدی را با عنوان معماری سوم پردازنده ها، به بازار معرفی کند. اولین محصول معماری سوم اینتل، پردازنده هایی با عنوان corei3 بودند. این پردازنده ها نسبت به معماری اول و دوم اینتل، از قدرت پردازشی بالاتری برخوردار است. اما این پایان راه نبود و محصولات دیگر این خانواده بعد از مدت زمان نه چندان طولانی به بازار عرضه شد. به عنوان نمونه، پردازنده های corei5 و corei7، برای اجرای برنامه های سنگین تر معرفی شدند. اخیرا هم پردازنده پرقدرت و سطح بالای coeei9 به بازار تکنولوژی معرفی شده است، که توان پردازشی فوق‌العاده‌ای دارد. 

و اما در این مقاله، قصد داریم در خصوص سی پی یو corei3 شرکت اینتل صحبت کنیم. در واقع خرید سی پی یو corei3 و عوامل تاثیر گذار بر قیمت سی پی یو corei3، محوریت صحبت‌های ما در این مقاله را تشکیل می دهد. چنانچه از علاقه مندان به تکنولوژی هستید، پیشنهاد می کنیم تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

 

آیا سی پی یو corei3 ، سه هسته ای است؟

حتماً با مفهوم هسته در پردازنده های شرکت اینتل آشنا هستید. وقتی میگوییم یک پردازنده دو هسته ای است، به این معناست که سیستم عامل، این پردازنده را به عنوان دو واحد پردازنده مجزا شناسایی می کند. بنابراین دو پردازش مختلف را می‌تواند در آن واحد به آن بسپارد، که نتیجه آن افزایش سرعت سیستم خواهد شد. 

اما بسیاری از افراد به اشتباه فکر می کنند، سی پی یو corei3، دارای سه هسته حقیقی برای پردازش اطلاعات است. این افراد به همین ترتیب فکر می‌کنند، پردازنده های corei5 و corei7 به ترتیب ۵ و ۷ هسته ای هستند. این یک اشتباه ساده است و به هیچ عنوان، عددی که در مقابل Corei نوشته شده است، به معنای تعداد هسته های آن پردازنده نمی باشد. به عنوان مثال، سی پی یو corei3، دو یا چهار هسته حقیقی دارند. یعنی این پردازنده ها می توانند دو و یا چهار فعالیت پردازشی را در آن واحد انجام دهند، بدون آنکه سیستم دچار هنگی شود.

 

آیا سی پی یو corei3، به تکنولوژی رشته مجهز است؟

یکی از تکنولوژی های به کار رفته در ساخت پردازنده های شرکت اینتل، تکنولوژی رشته یا ترد می‌باشد. به این صورت که، هر هسته خود از دو رشته مختلف تشکیل شده است، که کار پردازش اطلاعات را سریع تر می کند. برخی به اشتباه فکر می کنند، پردازنده های corei3، به دلیل آنکه از اولین پردازنده های معماری سوم اینتل به حساب می آیند، به تکنولوژی رشته مجهز نیستند. اما این کاملا اشتباه است. پردازنده های corei3 موجود در بازار هم، به تکنولوژی و فناوری رشته مجهز هستند و هر هسته این پردازنده‌ها عموما دو رشته مختلف دارد. بنابراین سی پی یو corei3 با دو هسته، دارای چهار رشته است کار پردازش اطلاعات سیستم کامپیوتری را بهبود می دهد.

 

توربو بوست در سی پی یو corei3

یکی از ویژگی‌های مهم برخی از پردازنده های شرکت اینتل، مجهز بودن آنها به تکنولوژی توربو بوست است. با این تکنولوژی، پردازنده بر اساس نیاز سیستم، قدرت پردازشی خود را تنظیم می کند. به عنوان مثال، اگر برای پردازش اطلاعات به فرکانس پایه نیاز باشد، پردازنده از این فرکانس پایین استفاده می کند. اما به هنگام اجرای برنامه های سنگین تر که به توان پردازشی بالاتری نیاز هست، پردازنده خود را آداپته می‌کند و از توان و فرکانس بالاتری برای پردازش اطلاعات استفاده می کند. به همین دلیل در مشخصات فنی لپ تاپ های جدید دو عدد فرکانس پایه و فرکانس افزایشی یا توربو را برای واحد پردازنده مرکزی مشاهده می کنید. 

به عنوان مثال، در یک لپ تاپ، فرکانس پایه برای پردازش اطلاعات ۲.۴ گیگاهرتز و در حالت افزایشی و توربو فرکانس به ۴.۲ گیگاهرتز می رسد. متاسفانه در سی پی یو corei3 شرکت اینتل، حالت توربو بوست وجود ندارد. به همین دلیل پیشنهاد ما برای کسانی که به دنبال اجرای برنامه های سنگین گرافیکی، ویرایش ویدیو و یا گیم هستند، این است که به سراغ سی پی یو corei9,corei7, corei5 بروند که امکان توربو بوست در آنها مهیا است.


تفاوت نسل های مختلف سی پی یو corei3

از تاریخی که پردازنده corei3 به عنوان اولین پردازنده معماری سوم شرکت اینتل به بازار عرضه شد، نسل های مختلفی از این پردازنده توسط شرکت اینتل طراحی تولید و روانه بازار شده است. نسل های مختلف پردازنده corei3 شرکت اینتل، تفاوتهایی با یکدیگر دارند. به طور کلی، هرچقدر نسل پردازنده جدید تر باشد، آن پردازنده از قدرت پردازشی بالاتری برخوردار است. به‌عنوان‌مثال توان پردازشی پردازنده Corei3 نسل ۱۰، از توان پردازشی پردازنده کور آی تری نسل ۴ بالاتر است. 

تفاوت دیگری که نسل های مختلف پردازنده corei3 با یکدیگر دارند، تفاوت در TDP آنها است. تی دی پی، گرمای تولید شده توسط پردازنده به هنگام پردازش اطلاعات می باشد که با وات اندازه گیری می شود. مسلما، پردازنده ها به هنگام پردازش برنامه های سنگین تر، گرمای بیشتری را تولید می‌کنند. با نو شدن نسل پردازنده های corei3، عدد TDP آنها کاهش می یابد. به عنوان مثال، تی دی پی نسل اول سی پی یو corei3 ، در حدود ۷۰ وات است، در صورتی که تی دی پی نسل دهم این پردازنده در حدود ۱۷ وات است.

 

سی پی یو corei3 برای چه افرادی مناسب است؟

حال که با پردازنده corei3 آشنا شده ایم، این سوال مطرح می‌شود که لپ تاپ هایی که مجهز به سی پی یو corei3 هستند، به درد چه افرادی می خورد؟ لپ تاپ هایی که مجهز به پردازنده یا سی پی یو corei3 هستند، می توانند از کارهای سبک به راحتی پشتیبانی کنند. به همین، دلیل کاربران لپ تاپ هایی که مجهز به پردازنده corei3 هستند، نباید انتظارات چندان زیادی از این محصول داشته باشد. 

به عنوان مثال، این لپ‌تاپ‌ها برای دانشجویان کاملا مناسب است و این افراد می‌توانند تمام فعالیت‌ها و تسک‌های دانشجویی از جمله کار با نرم افزارهای آفیس، وب گردی، انجام پروژه های مختلف دانشجویی، شرکت در کلاس آنلاین و غیره را با این لپ تاپ به راحتی انجام دهند. اما کسانی که برای اجرای برنامه های سنگین تر به سراغ لپ تاپ می‌روند، بهتر است از لپ تاپ هایی با پردازنده های corei9, corei7, corei5 استفاده کنند.

 

قیمت پردازنده Corei3

با توضیحاتی که ارائه شد، نتیجه می گیریم سی پی یو corei3 نسبت به پردازنده های پنتیوم و سلرون از قدرت پردازشی و تکنولوژی بالاتری برخوردار هستند. به همین دلیل، انتظار داریم این پردازنده‌ها نسبت به پردازنده های نسل اول و دوم معماری اینتل، از قیمت بالاتری برخوردار باشند. اما در مجموع قیمت سی پی یو corei3 بسیار مقرون به صرفه است. به طوری که اگر بخواهیم قیمت این پردازنده را با پردازنده های corei5, corei7, corei9 مقایسه کنیم، به این نتیجه می‌رسیم که مقرون به صرفه ترین پردازنده نسل سوم معماری اینتل، همین پردازنده‌های corei3 هستند.

 

کلام پایانی

به این ترتیب به انتهای این مقاله نزدیک می شویم. در این مقاله در خصوص سی پی یو corei3 شرکت اینتل، مطالبی را خدمت شما بیان کردیم. به طور خلاصه باید بگوییم، سی پی یو corei3 از قیمت بسیار مقرون به صرفه ای برخوردار است و برای اجرای برنامه‌های سبک بسیار مناسب می باشد. چنانچه قصد خرید سی پی یو corei3 را دارید، ما به شما پیشنهاد می کنیم، فرایند خرید را از طریق سایت تاپ رایان انجام دهید.

امیدواریم مطالبی که گفته شد برای شما مفید فایده بوده باشد.

مشاهده بیشتر

پرسش و پاسخ (۱)

حامد قلی پور (۲۲ آبان ۱۴۰۱) ارسال پاسخ

پردازنده cpu core i3 رو زیاد پیشنهاد نمیکنم تو رنج قیمتی خودش بد نیست ولی اگر بتونید بیشتر هزینه کنید یکی دو لول بالاترشو بگیرید

دیدگاه شما
مشاهده بیشتر