تخفیف بالای هدر تخفیف بالای هدر
فیلترهای اعمال شده حذف فیلترها

سی پی یو Core i3

مرتب سازی
Intel Core i3-14100F Processor 4.7GHz Raptor Lake Refresh Tray CPU
۷,۲۰۰,۰۰۰۷%
۶,۷۳۹,۰۰۰ تومان
Intel Core i3-12100 3.3GHz FCLGA 1700 Alder Lake TRAY CPU
۶,۶۰۰,۰۰۰۱۳%
۵,۷۵۰,۰۰۰ تومان
Intel Core i3 12100 3.3GHz FCLGA 1700 Alder Lake BOX CPU
۷,۲۰۰,۰۰۰۱۴%
۶,۱۹۹,۰۰۰ تومان
Intel Core i3-12100F 3.3GHz FCLGA 1700 Alder Lake TRAY CPU
۶,۱۰۰,۰۰۰۳۰%
۴,۲۹۸,۰۰۰ تومان
Intel Core i3-10100F 3.6GHz LGA 1200 Comet Lake BOX CPU
۳,۹۰۰,۰۰۰۱۶%
۳,۲۹۰,۰۰۰ تومان
Intel Core i3-10100F 3.6GHz LGA 1200 Comet Lake TRAY CPU
۳,۶۵۰,۰۰۰۱۷%
۳,۰۳۵,۰۰۰ تومان
Intel Core i3-10100 3.6GHz LGA 1200 Comet Lake TRAY CPU
۵,۴۰۰,۰۰۰۱۰%
۴,۸۹۰,۰۰۰ تومان
Intel Core i3-10100 3.6GHz LGA 1200 Comet Lake BOX CPU
۵,۵۹۰,۰۰۰۸%
۵,۱۸۰,۰۰۰ تومان
Intel Core i3-9100 3.6GHz LGA 1151 Coffee Lake TRAY CPU
۳,۶۵۰,۰۰۰۸%
۳,۳۶۹,۰۰۰ تومان
Intel Core-i3 7100 3.9GHz LGA 1151 Kaby Lake TRAY CPU
۱,۴۴۰,۰۰۰۱۱%
۱,۲۸۴,۰۰۰ تومان
Intel Core i3-4150 3.5GHz LGA 1150 Haswell TRAY CPU
۵۶۵,۰۰۰۱۹%
۴۵۹,۰۰۰ تومان
Intel Core i3-4160 3.6GHz LGA 1150 Haswell TRAY CPU
۵۸۵,۰۰۰۲۰%
۴۶۹,۰۰۰ تومان
۵۶ کالا

سی پی یو Core i3

اینتل بزرگترین تولیدکننده واحد پردازنده مرکزی برای سیستم‌های کامپیوتری در دنیا به شمار می‌رود. در گذشته این شرکت از دو معماری پنتیوم و سلرون رونمایی کرده است اما بعد از آن این شرکت با به خدمت گرفتن علم و تکنولوژی توانست پردازنده‌های جدید و کارآمدی را با عنوان معماری سوم پردازنده‌ها به بازار معرفی کند. اولین محصول معماری سوم اینتل پردازنده‌هایی با عنوان core i3 بودند. یکی از ویژگی‌هایی که در زمان عرضه این محصول بسیار مورد توجه قرار گرفت، فناوری تریدینگ در این محصول بود که به هسته‌هایی مجهز بودند که هرکدام از این هسته‌ها توانایی انجام یک فعالیت را داشته اند. علاوه بر آن شرکت اینتل این پردازنده‌ها را در سری‌ها و نسل‌های گوناگونی به بازار عرضه کرد که فضایی رقابتی برای فروش محصولات خود با کاربری‌های مختلف به وجود آورد.این پردازنده‌ها نسبت به معماری اول و دوم اینتل از قدرت پردازشی بالاتری برخوردارند اما این پایان راه نبود و محصولات دیگر این خانواده بعد از مدت زمان نه چندان طولانی به بازار عرضه شدند. به عنوان نمونه، پردازنده‌های core i5 و core i7 برای اجرای برنامه‌های سنگین‌تر معرفی شدند. اخیرا هم پردازنده پرقدرت و سطح بالای core i9 به بازار معرفی شده که توان پردازشی فوق‌العاده‌ای دارد. 

در ادامه این مطلب قصد داریم تا به توضیح cpu core i3 بپردازیم و درباره کاربرد‌هایی که این نسل از پردازنده‌ها به شما می‌دهند، بررسی بیشتری داشته باشیم. در صورتی که تمایل دارید تا درباره این پردازنده اینتل اطلاعات بیشتری به دست آورید و اگر برای خرید سی پی یو i3 نیاز به راهنمایی دارید، در این مطلب شما را راهنمایی می‌کنیم تا بهترین انتخاب را برای خرید پردازنده داشته باشید.

پردازنده Core i3

آیا پردازنده corei3 سه‌هسته‌ای است؟

حتماً با مفهوم هسته در پردازنده‌های شرکت اینتل آشنا هستید. وقتی می‌گوییم یک پردازنده دوهسته‌ای است به این معناست که سیستم عامل این پردازنده را به عنوان دو واحد پردازنده مجزا شناسایی می‌کند بنابراین دو پردازش مختلف را می‌تواند در آن واحد به آن بسپارد که نتیجه آن افزایش سرعت سیستم خواهد بود. 

اما بسیاری از افراد به اشتباه فکر می‌کنند پردازنده core i3 دارای سه هسته حقیقی برای پردازش اطلاعات است. این افراد به همین ترتیب فکر می‌کنند پردازنده‌ core i5 و core i7 به ترتیب ۵ و ۷ هسته‌ای هستند. این یک اشتباه ساده است و به هیچ عنوان عددی که مقابل i نوشته شده عدد هسته‌های پردازنده نیست. به عنوان مثال پردازنده‌های core i3 دو یا چهار هسته حقیقی دارند که یعنی می‌توانند دو یا چهار فعالیت پردازشی را در آن واحد انجام دهند بدون آنکه سیستم دچار هنگی شود. 

آیا پردازنده core i3 به تکنولوژی رشته مجهز است؟

یکی از تکنولوژی‌های به کار رفته در ساخت پردازنده‌های شرکت اینتل تکنولوژی رشته یا ترد است به این صورت که هر هسته خود از دو رشته  تشکیل شده است که کار پردازش اطلاعات را سریع‌تر می‌کنند. برخی به اشتباه فکر می‌کنند پردازنده‌های core i3 به دلیل آنکه از اولین پردازنده‌های معماری سوم اینتل به حساب می‌آیند به تکنولوژی رشته مجهز نیستند اما این کاملا اشتباه است. پردازنده‌های core i3 موجود در بازار هم به تکنولوژی رشته مجهزند و هر هسته این پردازنده‌ها دو رشته دارد بنابراین پردازنده core i3 با دو هسته دارای چهار رشته است که باعث بهبود عملکرد سیستم می‌شوند.

توربو بوست در پردازنده core i3

یکی از ویژگی‌های مهم برخی از پردازنده‌های شرکت اینتل مجهز بودن آنها به تکنولوژی توربو بوست است. با این تکنولوژی پردازنده بر اساس نیاز سیستم، قدرت پردازشی خود را تنظیم میکند. به عنوان مثال اگر برای پردازش اطلاعات به فرکانس پایه نیاز باشد پردازنده از این فرکانس پایین استفاده می کند اما به هنگام اجرای برنامه‌های سنگین‌تر که به توان پردازشی بالاتری نیاز است پردازنده خود را با شرایط وفق می‌دهد و از توان و فرکانس بالاتری برای پردازش اطلاعات استفاده می‌کند. به همین دلیل در مشخصات فنی لپ تاپ‌های جدید دو عدد فرکانس پایه و فرکانس افزایشی یا توربو را برای واحد پردازنده مرکزی مشاهده می‌کنید. 

به عنوان مثال در یک لپ تاپ، فرکانس پایه برای پردازش اطلاعات ۲.۴ گیگاهرتز و در حالت افزایشی یا همان توربو ۴.۲ گیگاهرتز است. متاسفانه در پردازنده‌های core i3 شرکت اینتل، حالت توربو بوست وجود ندارد به همین دلیل پیشنهاد ما برای کسانی که به دنبال اجرای برنامه‌های سنگین گرافیکی، ویرایش ویدیو یا گیمینگ هستند این است که سراغ پردازنده‌های core i9 و core i7 ،core i5 بروند که امکان توربو بوست در آنها مهیاست.

تفاوت نسل های مختلف پردازنده core i3

از تاریخی که پردازنده core i3 به عنوان اولین پردازنده معماری سوم شرکت اینتل به بازار عرضه شد نسل‌های مختلفی از این پردازنده توسط شرکت اینتل طراحی، تولید و روانه بازار شده است. نسل های مختلف پردازنده core i3 شرکت اینتل تفاوتهایی با یکدیگر دارند. به طور کلی هرچقدر نسل پردازنده‌ای جدیدتر باشد آن پردازنده از قدرت پردازشی بالاتری برخوردار است. به‌ عنوان‌ مثال توان پردازشی پردازنده core i3 نسل ۱۰ از توان پردازشی پردازنده core i3 نسل ۴ بالاتر است. 

تفاوت دیگری که نسل‌های مختلف پردازنده core i3 با یکدیگر دارند تفاوت در TDP آنهاست. TDP گرمای تولید شده توسط پردازنده هنگام پردازش اطلاعات است که با وات اندازه‌گیری می‌شود. مسلما پردازنده‌ها هنگام پردازش برنامه‌های سنگین‌تر، گرمای بیشتری تولید می‌کنند. با نو شدن نسل پردازنده های core i3 عدد TDP آنها کاهش می‌یابد. به عنوان مثال TDP نسل اول پردازنده‌های core i3 در حد ۷۰ وات است در صورتی که TDP نسل دهم این پردازنده‌ها ۱۷ وات است. 

کاربرد‌های مختلف پردازنده‌های core i3

از آنجایی که سی پی یو i3 اینتل از جمله پردازنده‌های میان رده شرکت اینتل محسوب می‌شود، می‌توان به این نتیجه رسید که برای فعالیت‌های روزمره از گزینه‌های بسیار مناسب محسوب می‌شوند. با وجود اینکه این پردازنده‌ها از جمله پردازنده‌های میان رده هستند اما از کیفیت خوبی برخوردار می‌باشند و بسیاری از نیاز‌های روزانه ما را برطرف می‌سازند. 

به طور کلی می‌توان گفت پردازنده core i3 برای انجام فعالیت‌هایی که نیاز به پردازش با سرعت بالایی ندارند و انجام امور اداری و خانگی موارد بسیار مناسبی محسوب می‌شوند. علاوه بر آن این پردازنده‌ها برای انجام امور دانشجویی نیز قطعات مطلوبی به حساب می‌آیند. اگر برای فعالیت‌هایی نظیر آفیس و انجام پروژه‌های مهندسی و دانشجویی نیاز به سیستمی اقتصادی دارید تا از قیمت مناسبی نیز برخوردار باشند، پردازنده i3 بهترین گزینه برای شما است. 

البته می‌توان گفت که این پردازنده‌ها نیز دارای مدل‌های گوناگونی هستند که شما بر اساس نیاز و کاربرد خود می‌توانید مناسب‌ترین مدل را برای خود انتخاب کنید. در نتیجه کاربرد پردازنده core i3 به موارد مختلفی از جمله هدف شما از استفاده از سیستم بستگی دارد.

پردازنده core i3 برای چه افرادی مناسب است؟

حال که با پردازنده core i3 آشنا شدیم این سوال مطرح می‌شود که لپ تاپ‌هایی که پردازنده آنها core i3 است به درد چه افرادی می‌خورند؟ لپ تاپ هایی که پردازنده core i3 دارند می‌توانند کارهای سبک را به راحتی انجام دهند به همین دلیل کاربران لپ تاپ‌هایی که پردازنده آنها core i3 است نباید انتظار زیادی از لپ تاپ‌شان داشته باشند. این لپ‌تاپ‌ها برای دانشجویان کاملا مناسبند و آنها را قادر می‌سازند تمام فعالیت‌ها و کارهای دانشجویی از جمله کار با نرم‌افزارهای آفیس، وبگردی، انجام پروژه‌های مختلف دانشجویی، شرکت در کلاس‌های آنلاین و غیره را به راحتی انجام دهند. اما کسانی که برای اجرای برنامه های سنگین‌تر سراغ لپ تاپ می‌روند بهتر است از لپ تاپ‌هایی با پردازنده‌های core i9 یا core i7 ،core i5 استفاده کنند. 

قیمت پردازنده core i3

با توضیحاتی که ارائه شد نتیجه می‌گیریم پردازنده core i3 نسبت به پردازنده‌های پنتیوم و سلرون از قدرت پردازشی و تکنولوژی بالاتری برخوردارند. به همین دلیل انتظار داریم این پردازنده‌ها نسبت به پردازنده های نسل اول و دوم معماری اینتل از قیمت بالاتری برخوردار باشند. اما در مجموع قیمت پردازنده core i3 بسیار مقرون به صرفه است طوری که اگر بخواهیم قیمت این پردازنده را با پردازنده های core i5 و core i7 ،core i9 مقایسه کنیم به این نتیجه می‌رسیم که مقرون به صرفه‌ترین پردازنده نسل سوم معماری اینتل همین پردازنده‌های core i3 هستند. در نتیجه پردازنده core i3 برای کسانی که به دنبال سیستم اقتصادی و با قیمت مناسب هستند، پردازنده مطلوبی محسوب می‌شود و نیاز‌های روزمره او را برطرف می‌کنند.

خرید پردازنده core i3

در صورتی که تمایل دارید تا نسبت به خرید پردازنده core i3 اقدام کنید، اکنون این امکان برای شما فراهم است تا با مراجعه به پردازنده‌های core i3 موجود در فروشگاه اینترنتی تاپ رایان، مشخصات این پردازنده‌ها را بررسی کرده و مناسب‌ترین گزینه را متناسب با سیستم مورد نظر خود و بودجه مد نظر خود خریداری نمایید. از آنجایی که cpu core i3 از مقرون به صرفه‌ترین و مناسب‌ترین پردازنده‌های موجود در بازار محسوب می‌شود، امکان خرید اقتصادی پردازنده core i3 نیز در تاپ رایان با قیمت مناسب برای شما وجود دارد. در حقیقت شما علاوه بر اطمینان از اصالت کالا خریدی اقتصادی را در تاپ رایان تجربه خواهید کرد.

کلام پایانی

به این ترتیب به انتهای این مقاله رسیدیم. در این مقاله در خصوص پردازنده core i3 شرکت اینتل مطالبی را خدمت شما عرض کردیم. به طور خلاصه باید بگوییم پردازنده core i3 از قیمت بسیار مقرون به صرفه‌ای برخوردار است و برای اجرای برنامه‌های سبک بسیار مناسب است. چنانچه قصد خرید پردازنده core i3 را دارید پیشنهاد می کنیم از سایت تاپ رایان خرید کنید. امیدواریم مطالبی که گفته شد برای شما مفید فایده بوده باشد. در پایان توجه شما را به جدول مشخصات کلی پردازنده Core i3 جلب می‌کنیم:

سری محصول
پردازنده اینتل Core i3
سازنده
Intel
سری 
Core i3
کاربری
اداری و روزمره
تعداد هسته
2 و 4
آخرین نسل
13
مشاهده بیشتر

پرسش و پاسخ (۲)

دانیال احتشام (۱۹ مرداد ۱۴۰۲)
۴

سیپیو کور آی 3 برای کارای اداری واقعا جوابگوئه. من حتی دیدم برای سیستم گیمینگ هم بستن و جواب داده البته نسل جدیدش

ارسال پاسخ
حامد قلی پور (۲۲ آبان ۱۴۰۱)
۵

پردازنده cpu core i3 رو زیاد پیشنهاد نمیکنم تو رنج قیمتی خودش بد نیست ولی اگر بتونید بیشتر هزینه کنید یکی دو لول بالاترشو بگیرید

ارسال پاسخ
دیدگاه شما
مشاهده بیشتر

سوالات متداول

پردازنده Core i3 شرکت اینتل در حال حاضر در نسل 13 در حال تولید است و قدیمی نیست.

سی پی یو کور آی3 اینتل مناسب افرادی است که یک سیستم برای انجام کارهای روزمره و برنامه‌های سبک نیاز دارند.