تخفیف بالای هدر تخفیف بالای هدر

نقد و بررسی لپ تاپ ایسوس TUF Gaming FX517ZE + تصویر

لپ تاپ ایسوس TUF Gaming FX517ZE را می‌توان یک لپ تاپ تقریبا میان‌رده به حساب آورد. چرا می‌گوییم تقریبا؟ چون این لپ تاپ از بعضی جهات شبیه به لپ تاپ‌های میان‌رده است و از بعضی جهات دیگر شبیه به لپ تاپ‌های اقتصادی. از آن جهت که پردازنده Core i7 نسل دوازدهمی و حافظه رم DDR5 دارد شبیه به لپ تاپ‌های میان‌رده است و از آن جهت که نمایشگر آن حداکثر از وضوح تصویری Full HD پشتیبانی می‌کند و پردازنده گرافیکی آن هم بین پردازنده‌های گرافیکی RTX یکی از پایین‌رده‌هاست (RTX 3050 Ti) شبیه به لپ تاپ‌های اقتصادی است. در واقع آن را می‌توان ترکیبی از لپ تاپ‌های اقتصادی و میان‌رده به حساب آورد. در زیر برخی از مشخصات سخت‌افزاری این لپ تاپ را به اختصار آورده‌ایم.

لپ تاپ ایسوس TUF Gaming FX517ZE

پردازنده اصلی لپ تاپ ایسوس TUF Gaming FX517ZE

یکی از نقاط قوت این لپ تاپ ایسوس این است که آن را بیشتر به لپ تاپ‌های میان‌رده نزدیک می‌کند. پردازنده اصلی این لپ تاپ، پردازنده Core i7 12650H است که همانطور که می‌بینید یک پردازنده نسل دوازدهمی است. مزیت بزرگ پردازنده‌های نسل دوازدهم به بعد آن است که دارای دو سری هسته هستند؛ یکی هسته‌های موثر که سرعت بیشتری دارند و برای اجرای بازی‌ها و برنامه‌های سنگین مناسبند و دیگری هسته‌های کاربردی که سرعت کمتر و البته مصرف کمتری هم دارند و کارشان مدیریت پروسه‌های ویندوز و برنامه‌های سبک‌تر است تا در حین اجرای بازی‌ها تمام قدرت هسته‌های کاربردی به اجرای بازی اختصاص یابد. شکی نیست که وقتی تمام قدرت هسته‌های کاربردی به اجرای بازی اختصاص یابد بازی بهتر هم اجرا خواهد شد.

برخی از مشخصات پردازنده Core i7 12650H را می‌توانید در جدول زیر ببینید:

برخی از مشخصات پردازنده Core i7 12650H

تعداد هسته‌های کاربردی

6

تعداد هسته‌های موثر

4

تعداد کل هسته‌ها

10 هسته حقیقی و 16 هسته مجازی

سرعت هسته‌های کاربردی

حداقل 2.3 و حداکثر 4.7 گیگاهرتز

سرعت هسته‌های موثر

حداقل 1.7 و حداکثر 3.5 گیگاهرتز

میزان حافظه کش

24 مگابایت

معماری و فناوری ساخت

Alder Lake (10 نانومتری)

توضیح اینکه مقصود از حداکثر سرعت در جدول بالا زمانی است که از پردازنده در حالت توربو یا همان اورکلاک استفاده می‌شود (اورکلاک به معنای استفاده از یک قطعه با سرعتی بیش از سرعت استاندارد آن است که البته در درازمدت باعث کاهش عمر قطعه می‌شود). جالب است بدانید بر اساس آخرین تحقیقات انجام شده توسط وبسایت‌های نقد و بررسی برای اجرای جدیدترین بازی‌ها به حداکثر 4 هسته حقیقی و هشت هسته مجازی نیاز است و 20 مگابایت حافظه کش هم کفایت می‌کند. جهت اطلاع بیشتر در این مورد لطفا به مقاله "بهترین پردازنده‌های مخصوص بازی" در همین وبلاگ مراجعه نمایید. همانطور که می‌بینید مشخصات پردازنده Core i7 12650H از آنچه برای اجرای جدیدترین بازی‌ها به آن نیاز است هم بیشتر است.

پردازنده گرافیکی لپ تاپ ایسوس TUF Gaming FX517ZE

بدون شک برای اجرای بازی‌ها به غیر از پردازنده اصلی قوی به یک کارت گرافیک قوی هم نیاز دارید و این چیزی است که حتی در لپ تاپ‌ گیمینگ اقتصادی هم به آن توجه شده است. پردازنده گرافیکی لپ تاپ ایسوس TUF Gaming FX517ZE پردازنده GeForce RTX 3050 Ti است که همانطور که در بالا اشاره کردیم بین پردازنده‌های گرافیکی RTX یکی از رده‌پایین‌هاست اما در این مورد باید به چند نکته توجه کنید. اول اینکه استفاده از پردازنده‌های گرافیکی رده‌بالاتر باعث افزایش قیمت لپ تاپ به شکلی قابل‌توجه می‌شود؛ دوم اینکه در پردازنده RTX 3050 Ti از همان معماری استفاده شده که در پردازنده‌های RTX دیگر از سری 30 (معماری Ampere) و بالاخره سوم اینکه هر چند RTX 3050 Ti در مقایسه با RTX‌های دیگر از سری 30 در رده پایین‌تری قرار می‌گیرد اما عملکرد آن در اجرای جدیدترین بازی‌ها با سنگین‌ترین تنظیمات گرافیکی در وضوح تصویری Full HD قابل قبول است.

منظور ما از "قابل قبول" در بالا چیست؟ خب! منظورمان به طور دقیق این است که پردازنده RTX 3050 Ti می‌تواند جدیدترین بازی‌ها (بازی‌های سال 2022 و 2023) را با سنگین‌ترین تنظیمات گرافیکی در وضوح تصویری Full HD با حداقل فریم ریت 30 اجرا کند. البته این تا حد زیادی به خود بازی هم بستگی دارد و مثلا باید بگوییم این فریم ریت در برخی از بازی‌ها به 60 یا حتی به بالای 100 هم رسیده است اما همانطور که گفتیم تقریبا هیچ وقت به زیر 30 نرسیده است. همانطور که شاید بدانید بازی که با فریم ریت بین 30 و 40 اجرا می‌شود هر چند کاملا روان نیست ولی قابل بازی کردن است و می‌توان از بازی لذت برد. اجرای بازی با فریم ریت بین 40 تا 60 بهتر است ولی ایده‌آل نیست و اگر فریم ریت به 60 یا بالای 60 برسد بازی کاملا روان اجرا می‌شود.

با وجود آنچه در بالا گفتیم شاید برای یک گیمر هیچ چیزی مهم‌تر از این نباشد که از عملکرد لپ تاپش در بازی‌ها مطلع شود. به همین جهت بخش بعدی را به عملکرد پردازنده RTX 3050 Ti در بازی‌ها اختصاص داده‌ایم.

عملکرد پردازنده گرافیکی RTX 3050 Ti در اجرای بازی‌ها

یکی از سایت‌های نقد و بررسی عملکرد پردازنده گرافیکی RTX 3050 Ti را در بازی‌های مختلف مورد بررسی قرار داده و در نهایت فریم ریت به دست آمده در هر بازی را با تنظیمات گرافیکی مختلف منتشر کرده است. چیزی که باید به آن توجه کرد شرایط تست است یعنی پردازنده مذکور در کنار کدام کارت گرافیک و چه حافظه رمی مورد آزمایش قرار گرفته است؟ چون عملکرد دو قطعه مذکور نیز به طور مستقیم بر اجرای بازی‌ها تاثیر می‌گذارد و فقط پردازنده گرافیکی نیست که نتیجه نهایی به آن بستگی پیدا می‌کند.

اما شرایط تست، استفاده از پردازنده اصلی Core i7 11700H و به احتمال زیاد 16 گیگابایت حافظه رم DDR4 بوده است. البته در مورد دوم به طور مستقیم اشاره‌ای نشده ولی شواهد حکایت از این مقدار حافظه رم می‌کند. به هر حال لپ تاپ ایسوس TUF Gaming FX517ZE هم پردازنده اصلی بهتری دارد و هم اینکه حافظه رم آن DDR5 است بنابراین نتایجی که در زیر می‌بینید به احتمال زیاد برای این لپ تاپ بهتر خواهد بود. نتایج به فریم ریت یا همان تعداد فریم‌های نمایش داده شده در واحد ثانیه است که در مورد آن در بالا توضیح کافی دادیم. ضمنا وضوح تصویری انتخاب شده در این تست هم Full HD بوده است.

عملکرد پردازنده گرافیکیRTX 3050 Ti  در اجرای بازی‌ها بر اساس فریم در ثانیه

نام بازی

تنظیمات گرافیکی

بسیار سنگین (Ultra)

سنگین (High)

متوسط (Medium)

The Witcher 3 v 4.0 (2023)

58

74

92

The Callisto Protocol (2022)

36

37

63

Need for Speed - Unbound (2022)

47

63

84

FIFA 23 (2022)

90

92

118

Cyberpunk 2077 (2022)

41

45

57

Far Cry 6 (2021)

58

66

72

Hitman 3 (2021)

87

92

105

Call of Duty - Black Ops Cold War (2020)

43

58

83

Assassin’s Creed - Valhalla (2020)

26

35

59

Red Dead Redemption 2 (2019)

27

50

75

همانطور که در بالا می‌بینید پردازنده گرافیکی RTX 3050 Ti بیشتر بازی‌ها را با سنگین‌ترین تنظیمات گرافیکی با فریم ریت بالای 30 اجرا کرده است. تنها در دو بازی آخر، این فریم ریت کمی کمتر از 30 شده لیکن به شرایط تست هم باید توجه کرد. پردازنده اصلی لپ تاپ ایسوس TUF Gaming FX517ZE بهتر از پردازنده‌ای است که در تست استفاده شده و حافظه رم آن نیز DDR5 است و این یعنی به احتمال خیلی زیاد اجرای این دو بازی هم در این لپ تاپ با فریم ریت بالای 30 خواهد بود.

کاربرد لپ تاپ ایسوس TUF Gaming FX517ZE


حافظه رم لپ تاپ ایسوس TUF Gaming FX517ZE

حافظه رم نیز در اجرای بازی‌ها تاثیر دارد. هر چقدر سرعت برقراری ارتباط این حافظه با پردازنده اصلی و گرافیکی بیشتر باشد اطلاعات سریعتر منتقل شده و بازی هم سریعتر یا بهتر بگوییم با فریم ریت بالاتری اجرا خواهد شد. همانطور که در ابتدای این مقاله به آن اشاره شد لپ تاپ ایسوس TUF Gaming FX517ZE دارای 16 گیگابایت حافظه رم DDR5 است. سرعت این حافظه رم 4800 مگاهرتز است و این در حالی است که حداکثر سرعت حافظه‌های رم DDR4 از 3200 مگاهرتز تجاوز نمی‌کند. همانطور که می‌بینید سرعت حافظه رم این لپ تاپ 1600 مگاهرتز از سریعترین رم‌های DDR4 بیشتر است و در مورد حجم آن هم باید بگوییم برای اجرای جدیدترین بازی‌ها کافی است.

اگر نگاهی به بخش حداقل سیستم لازم و سیستم پیشنهادی برای اجرای جدیدترین بازی‌ها نگاهی بیاندازید خواهید دید که حداکثر حافظه رم لازم برای اجرای تقریبا تمام آنها 16 گیگابایت است و حداقل آن در برخی از آنها (نه تمام آنها) 8 گیگابایت. پس از لحاظ مقدار حافظه رم هیچ نگرانی به خود راه ندهید به اضافه اینکه حافظه رم این لپ تاپ را می‌توانید تا 40 گیگابایت هم ارتقاء دهید.

حافظه ذخیره‌سازی لپ تاپ ایسوس TUF Gaming FX517ZE

یک ترابایت و از نوع حافظه SSD با رابط NVMe PCI-E 3.0 است که سرعت آن شش برابر بیشتر از حافظه‌های SSD با رابط SATA است. هر چقدر سرعت حافظه ذخیره‌سازی در انتقال اطلاعات بیشتر باشد هم ویندوز و هم بازی‌ها سریعتر بارگذاری خواهند شد و چه کسی است که از سریعتر بارگذاری شدن آنها لذت نبرد؟! اما در مورد حجم این حافظه ذخیره‌سازی باید بگوییم حتی بدون ارتقاء هم کافی است. البته این حرف را بدون مدرک و دلیل نمی‌زنیم. 

بیشتر بازی‌های رده‌بالای جدید به حجمی معادل 50 تا 70 گیگابایت برای نصب شدن نیاز دارند. این در حالی است که تعدادی از آنها هم به 100 یا 120 گیگابایت فضا نیاز دارند. اگر بازی رده‌بالا نباشد این میزان حتی به 20 یا 10 گیگابایت هم تقلیل پیدا می‌کند. حالا خودتان حساب کنید با یک فضای ذخیره‌سازی هزار گیگابایتی تقریبا چند بازی می‌شود نصب کرد؟ اگر فرض را بر این بگیریم که تمام بازی‌های نصب شده رده‌بالا و ترکیبی از دسته اول و دوم باشند آن وقت می‌توانید به طور تقریبی حدود 15 بازی در لپ تاپ‌تان نصب کنید. البته یک خبر خوب هم برایتان داریم و آن هم اینکه یک شیار خالی برای نصب یک حافظه ذخیره‌سازی دیگر هم در این لپ تاپ وجود دارد که در آن هم می‌توانید 1 ترابایت حافظه ذخیره‌سازی نصب کنید.

محصول مرتبط : لپ تاپ ایسوس FX507

نمایشگر لپ تاپ ایسوس TUF Gaming FX517ZE

نقطه پایان تمام دغدغه‌های شماست! جایی که می‌توانید قدرت پردازنده اصلی و گرافیکی لپ تاپ‌تان را به خصوص در اجرای بازی‌ها به عینه ببینید. نمایشگر لپ تاپ ایسوس TUF Gaming FX517ZE نمایشگری 15.6 اینچی با وضوح تصویری Full HD (1920*1080) است. نرخ بازآوری تصویر (ریفرش ریت) در این نمایشگر 144 هرتز است که کاملا مناسب گیمینگ است اما در مورد زمان پاسخ (Response Time) آن حتی در صفحه این لپ تاپ در سایت ایسوس هم صحبتی نشده لیکن بعید می‌دانیم که از حد استاندارد مناسب بازی یعنی 5 میلی‌ثانیه کمتر باشد. 

در مورد وضوح تصویری این نمایشگر باید بگوییم حداقل لازم برای اجرای بازی‌هاست (Full HD) و این شاید سیاستی باشد برای پایین نگه داشتن قیمت لپ تاپ؛ البته یک مورد دیگر هم هست و آن اینکه اگر وضوح تصویری این نمایشگر بالاتر بود آن وقت پردازنده گرافیکی لپ تاپ به دلیل افزایش تعداد پیکسل‌ها نمی‌توانست بازی‌های جدید را با فریم ریت قابل قبول اجرا کند و بالاخره اینکه پنل نمایشگر این لپ تاپ، IPS است که بین پنل‌های LCD بهترین کیفیت و زاویه دید را دارد.

اما از همه اینها که بگذریم باید بگوییم مانیتور این لپ تاپ یک نقطه ضعف هم دارد و آن هم اینکه طیف رنگ‌های sRGB را تنها تا 62.5 درصد پوشش می‌دهد. این یعنی رنگ‌ها در آن آنطور که باید و شاید زنده جلوه نمی‌کنند. اگر پوشش رنگ‌ها به صد در صد می‌رسید بهتر بود اما به احتمال زیاد این هم سیاستی است برای پایین نگه داشتن قیمت لپ تاپ. به هر حال اگر انتظارات‌تان خیلی زیاد نباشد یا خیلی روی بازتولید رنگ‌ها حساسیت نداشته باشید آن وقت نمایشگری با این مختصات هم می‌تواند برایتان قابل قبول باشد.

کیبورد لپ تاپ ایسوس TUF Gaming FX517ZE

هر چند که کیبورد به طور مستقیم در اجرای بازی‌ها نقشی ندارد ولی وجود یک کیبورد راحت باعث می‌شود گیمر شانس بیشتری برای بردن داشته باشد و علاوه بر این، مچ دست‌هایش در بازی‌های طولانی‌مدت دچار خستگی نشود. کیبورد لپ تاپ ایسوس TUF Gaming FX517ZE از نوع جزیره‌ای (Chiclet) است که کار با آن حس خوبی دارد (بالا و پایین رفتن دکمه‌ها در حد استاندارد است). دکمه‌های این کیبورد به اندازه لازم از یکدیگر فاصله دارند که نه تنها احتمال اشتباه فشرده شدن یا فشار دو دکمه با هم را کم می‌کند بلکه باعث می‌شود تمیز کردن کیبورد نیز کار آسان‌تری باشد. این کیبورد همچنین دارای نور پشت‌زمینه تک‌رنگ است و دکمه‌های W، S، D و A که در بازی‌ها کاربرد زیادی دارند در آن شفاف هستند طوری که نور پشت‌زمینه از پشت آنها کاملا به چشم می‌آید و آنها را از دکمه‌های دیگر مجزا می‌کند.

عملکرد لپ تاپ ایسوس TUF Gaming FX517ZE

یک قابلیت جالب!

لپ تاپ ایسوس TUF Gaming FX517ZE دارای سوییچ MUX است که به پردازنده گرافیکی اجازه می‌دهد اطلاعات گرافیکی پردازش شده‌اش را مستقیما به نمایشگر بفرستد. همانطور که شاید بدانید پردازنده گرافیکی اطلاعات پردازش شده‌اش را ابتدا به پردازنده اصلی می‌فرستد و از آنجاست که این اطلاعات برای نمایش به نمایشگر می‌روند. حالا با وجود سوییچ MUX این واسطه برداشته شده و اطلاعات به صورت مستقیم از پردازنده گرافیکی به نمایشگر می‌روند. نتیجه، تسریع در انتقال اطلاعات به نمایشگر و متعاقب آن اجرای بازی‌ها با فریم ریت بالاتر خواهد بود. به گفته خود ایسوس، این روش تا چند درصد باعث بهبود فریم ریت می‌شود.

پشتیبانی از فناوری Optimus

اما قابلیت جالب دیگر لپ تاپ گیمینگ ایسوس TUF FX517ZE پشتیبانی آن از فناوری Optimus شرکت انویدیا است. این فناوری به لپ تاپ اجازه می‌دهد تا با توجه به بار پردازشی موجود یا پردازنده گرافیکی مجزا که در مورد این لپ تاپ همان RTX 3050 Ti باشد یا پردازنده گرافیکی مجتمع که روی تراشه پردازنده اصلی قرار گرفته را انتخاب کند. اگر بار پردازشی بالا باشد مثلا هنگام اجرای بازی‌ها یا برنامه‌های گرافیکی سنگین برای پردازش بهتر از پردازنده گرافیکی مجزا استفاده می‌شود و اگر بار پردازشی سبک باشد مثل زمانی که از لپ تاپ برای مصارف روزمره استفاده می‌کنید آن وقت از پردازنده گرافیکی مجتمع که در مورد این لپ تاپ، پردازندهIntel Iris Xe  است استفاده می‌شود. 

این تغییر بهره‌گیری از یک پردازنده به پردازنده گرافیکی دیگر باعث می‌شود هم لپ تاپ در بارهای پردازشی سنگین به خوبی عمل کند و هم در بارهای پردازشی سبک شارژ کمتری مصرف کند چون همانطور که می‌دانید مصرف پردازنده‌های گرافیکی مجتمع به مراتب کمتر از پردازنده‌های گرافیکی مجزاست.

سخن آخر

هر چند که لپ تاپ ایسوس TUF Gaming FX517ZE به خانواده لپ تاپ‌های اقتصادی ایسوس برای گیمینگ (TUF) اختصاص دارد اما پردازنده نسل دوازدهمی این لپ تاپ و حافظه رم DDR5 آن، آن را به لپ تاپ‌های میان‌رده نزدیکتر می‌کند. این یعنی اگر شما به دنبال لپ تاپی هستید که مشخصاتش تا حدودی بهتر از یک لپ تاپ صرفا اقتصادی باشد و البته برایتان مسئله‌ای نیست که تا حدودی هم بیشتر هزینه کنید این لپ تاپ می‌تواند یکی از بهترین انتخاب‌های شما باشد.

دیدگاه های کاربران
دیدگاه شما
مشاهده بیشتر