فیلترهای اعمال شده حذف فیلترها

قیمت پردازنده‌ی اینتل انلاکد و اوورکلاک | خرید اینتل سری K

مرتب سازی
۱۷ کالا

پردازنده اینتل آنلاک

خرید سی پی یو اینتل آنلاکد (سری K و X)

پردازنده‌های آنلاکد (Unlocked) اینتل، پردازنده‌هایی هستند که محدودیتی برای تغییر تنظیمات کارکردی سی پی یو ندارند. اگر یک سی پی یو آنلاک داشته باشید، می توانید قدرت، ولتاژ، تنظیمات هسته، تنظیمات حافظه و سایر مقادیر کلیدی سیستم را برای عملکرد بیشتر تغییر داده و تنظیم کنید. این کار می‌تواند باعث افزایش سرعت و کارایی کامپیوتر شما شده و تاثیر مثبتی بر روند اجرای بازی‌ها بگذارد. بهره‌مندی از توانایی‌های بالقوه یک پردازنده آنلاکد اینتل می‌تواند به بهبود عملکرد کامپیوتر در کارهایی که نیاز به قدرت سی پی یو دارند تاثیر ملموسی بگذارد. به عنوان مثال وقتی یک سی پی یو اینتل آنلاکد را اوورکلاک کنید، سرعت کارهایی مثل رندرینگ و کدگذاری بیشتر شده و عملکرد سیستم بهتر می‌شود.


تفاوت سی پی یو آنلاکد و معمولی

همانطور که گفتیم وقتی شما از یک سی پی یو آنلاکد اینتل استفاده می‌کنید، می‌توانید مقادیر تنظیمات سی پی یو را بر اساس نیاز خود دستکاری کنید. در پردازنده‌های معمولی یا اصطلاحا لاکد، این امکان وجود ندارد. در واقع امکان دسترسی به تنظمیات کارکردی یک پردازنده فقط در سی پی یو ‌های آنلاکد وجود دارد و نمی‌توانید یک سی پی یو معمولی را آنلاکد کنید.


تشخیص سی پی یو آنلاکد اینتل 

سی پی یو های شرکت اینتل به دو دسته آنلاکد و معمولی تقسیم می‌شوند. برای تشخیص این که کدام آنلاکد است و قابلیت اورکلاک پردازنده وجود دارد، باید به پسوند کد محصول توجه کنید. پسوند‌های K و X در پردازنده‌های اینتل به معنای آنلاکد بودن آن است. به عنوان مثال سی پی یو Core i9 12900K یک پردازنده اوورکلاک اینتل محسوب می‌شود. در پایان توجه شما را به جدول مشخصات کلی این سری از پردازنده‌های اینتل جلب می‌کنیم.

سری محصولسی پی یو آنلاکد اینتل
کاربریگیمینگ و برنامه‌های سنگین
مشخصه در سریسری K و X
قابلیت اوورکلاکدارد
سری‌هاi7, i9

 

مقاله‌ی مرتبط: بهترین پردازنده‌های مخصوص بازی و مناسب‌ترین CPU‌های گیمینگ

مشاهده بیشتر

پرسش و پاسخ (۲)

فرشید وطندوست (۲۳ بهمن ۱۴۰۱) ارسال پاسخ

خیلی موقع اوورکلاک کردن مراقب باشین... دستگاه رو خراب نمی‌کنه ولی کلی آزمون و خطا باید کنید تا به تنظیمات مناسب برسید... و اینکه حتما سیستم خنک‌کنننده‌ی خوب روی سیستمتون داشته باشین... سی پی یو‌های اوورکلاک و سری کی خیلی حرارت تولید می‌کنن.

کمال صائبی (۱۸ بهمن ۱۴۰۱) ارسال پاسخ

داشتن سی پی یو آنلاک یه لذت دیگه‌ای داره!

دیدگاه شما
مشاهده بیشتر

سوالات متداول

سری K سی پی یو‌های اینتل قابلیت اورکلاک شدن دارند که اصلاحا به این پردازنده‌ها سی پی یو آنلاکد (Unlocked) گفته می‌شود.

اگر شما قصد خرید سی پی یو آنلاکد اینتل دارید، پس قطعا قصد اورکلاک کردن آن را دارید. باید توجه کنید که برای بهره‌مندی از این قابلیت، مادربرد سیستم شما باید از اورکلاک پشتیبانی کند. ضمن این که به خاطر حرارت بالایی که یک پردازنده اورکلاک شده تولید می‌کند، نیاز به سیستم خنک کننده قوی دارید.