تخفیف بالای هدر تخفیف بالای هدر

راهکارهایی برای افزایش سرعت لپ تاپ

راهکارهایی برای افزایش سرعت لپ تاپ

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که از سرعت لپ تاپ‌تان ناراضی باشید و بخواهید بدانید آیا راهی برای افزایش سرعت آن وجود دارد یا خیر. خوشبختانه باید بگوییم چندین روش سخت‌افزاری و نرم‌افزاری برای افزایش سرعت لپ تاپ وجود دارد که هر کدام به نوبه خود می‌تواند باعث افزایش سرعت لپ تاپ شود. روش‌های سخت‌افزاری معمولا کارآمدتر از روش‌های نرم‌افزاری‌اند و افزایشی که در سرعت لپ تاپ ایجاد می‌کنند کاملا محسوس است در حالی که این افزایش در روش‌های نرم‌افزاری کمتر احساس می‌شود هر چند که این روش‌ها همچنان تا حدودی موثرند. بنا بر آنچه گفتیم به نظر می‌رسد روش‌های سخت‌افزاری مهم‌تر از روش‌های نرم‌افزاری باشند لذا ابتدا به آنها خواهیم پرداخت. 

روش‌های سخت‌افزاری برای افزایش سرعت لپ تاپ

وقتی صحبت از روشی سخت‌افزاری برای افزایش سرعت لپ تاپ می‌شود معنایش این است که با تعویض قطعاتی از لپ تاپ یا اصطلاحا ارتقای آنها سرعت لپ تاپ را افزایش دهید. لپ تاپ‌ها بر خلاف کامپیوترهای رومیزی انتخاب‌های کمتری برای ارتقاء پیش روی کاربر می‌گذارند یا اگر بخواهیم بهتر بگوییم در حال حاضر تنها دو قطعه از لپ تاپ‌هاست که قابلیت ارتقاء دارد؛ یکی حافظه رم و دیگری حافظه ذخیره‌سازی یا همان درایوها و تازه این هم برای تمام لپ تاپ‌ها صدق نمی‌کند یعنی حتی لپ تاپ‌هایی هم وجود دارند که به همین اندازه هم قابلیت ارتقاء ندارد لذا هنگام خرید لپ تاپ باید از این موضوع اطمینان حاصل کنید که حافظه رم و حافظه ذخیره‌سازی آن قابلیت ارتقاء داشته باشند. 

?????-c

ارتقای حافظه رم

ارتقای حافظه رم یکی از راهکارهایی است که خود به خود باعث افزایش سرعت لپ تاپ شده و این افزایش هم در بیشتر موارد محسوس است. هر چقدر فضای حافظه رم بیشتر باشد مقدار بیشتری از اطلاعات در حافظه رم قرار خواهد گرفت و مقدار کمتری از آن در Page File که در واقع بخشی از حافظه ذخیره‌سازی است و به عنوان یک حافظه رم مجازی عمل می‌کند. همانطور که می‌دانید سرعت ارتباط حافظه رم با بخش‌های دیگر لپ تاپ از جمله پردازنده اصلی و گرافیکی بیشتر از سرعت حافظه ذخیره‌سازی است که Page File در آن قرار گرفته لذا هر چقدر حافظه رم حجم بیشتری داشته باشد و بتواند اطلاعات بیشتری را در خود جای دهد سرعت کامپیوتر یا لپ تاپ خود به خود افزایش خواهد یافت. 

البته در مورد حافظه رم باید بگوییم نوع آن هم مهم است و در سرعتش تاثیر دارد. رم‌های DDR5 سرعت بیشتری در مقایسه با رم‌های DDR4 دارند و به همین ترتیب هم سرعت رم‌های DDR4 از رم‌های DDR3 بیشتر است. نوع حافظه رم لپ تاپ شما هر چه باشد هنگام ارتقاء باید حافظه‌ای از همان نوع را جایگزینش کنید؛ مثلا اگر 4 گیگابایت حافظه رم DDR4 دارید می‌توانید آن را مثلا با 8 گیگابایت حافظه رم DDR4 جایگزین کنید نه با 4 یا 8 گیگابایت حافظه رم DDR5. در اینجا باید بگوییم در بسیاری از لپ تاپ‌ها دو شیار برای نصب حافظه رم وجود دارد که یکی از آنها به طور پیش‌فرض دارای یک ماژول حافظه رم است و دیگری خالی است که در آن می‌توانید یک حافظه رم دیگر نصب کنید لذا نیازی نیست که حافظه رمی که به صورت پیش‌فرض در لپ تاپ نصب شده را خارج کرده و حافظه رم دیگری را جایگزین آن کنید هر چند که همچنان امکان انجام این کار هم وجود دارد.

سوال دیگری که در اینجا مطرح است آن است که به چه مقدار حافظه رم نیاز دارید؟ این تا حد زیادی به کاربری شما بستگی دارد. اگر کاربری‌تان در حد استفاده‌های روزمره است حداقل 4 گیگابایت و حداکثر 8 گیگابایت حافظه رم برایتان کافی است ولی اگر قصد اجرای بازی‌های جدید یا برنامه‌های گرافیکی سنگین را دارید در این صورت در بیشتر موارد یک حافظه رم 16 گیگابایتی بیشتر به کارتان خواهد آمد. در مجموع جهات باید بگوییم یک حافظه رم 16 گیگابایتی برای بیشتر کاربری‌ها جواب می‌دهد و مناسب است.  

ارتقای حافظه ذخیره‌سازی (درایوها)

حافظه ذخیره‌سازی که به آن حافظه داخلی و درایو هم گفته می‌شود در واقع محلی است برای ذخیره‌سازی دائمی فایل‌ها و تفاوتش با حافظه رم در این است که پس از قطع شدن جریان برق از لپ تاپ، اطلاعات آن از بین نمی‌رود در حالی که اطلاعات حافظه رم اصطلاحا موقتی هستند و با قطع جریان برق از بین می‌روند. به هر حال موقتی بودن یا نبودن اطلاعات تاثیری در سرعت حافظه رم یا ذخیره‌سازی نمی‌گذارد؛ سرعت حافظه رم به هر حال بیشتر از حافظه ذخیره‌سازی است اما چرا می‌گوییم ارتقای حافظه ذخیره‌سازی به افزایش سرعت لپ تاپ کمک می‌کند؟ 

در جواب به سوال بالا باید بگوییم این ادعا تنها در یک مورد درست است آن هم زمانی است که درایو یا همان حافظه ذخیره‌سازی لپ تاپ شما از نوع HDD باشد و آن را به درایوSSD ارتقا دهید و الا افزایش حجم حافظه ذخیره‌سازی تاثیر مستقیمی در سرعت این حافظه ندارد هر چند که به طور غیرمستقیم تا حدودی تاثیرگذار است. شاید بد نباشد برای روشن شدن موضوع کمی بیشتر در این مورد توضیح دهیم. درایوهای HDD دارای چند دیسک گردان مغناطیسی و یک هِد برای خواندن اطلاعات روی این دیسک‌ها هستند. دیسک‌های مغناطیسی از لحاظ دسترسی هِد به اطلاعات موجود رویشان به سه قسمت تقسیم می‌شوند که عبارتند از قسمتی با دسترسی سریع، قسمتی با دسترسی معمولی و قسمتی با دسترسی کند. هِد درایو HDD اطلاعات قسمتی که دسترسی به آن سریع‌تر است را سریعتر خوانش می‌کند که البته ممکن است در عمل آنقدرها محسوس نباشد ولی به هر حال تفاوتی است که وجود دارد.

حالا اگر درایو HDD حجم بیشتری داشته باشد حجم قسمتی هم که دسترسی هِد به آن سریع‌تر است بیشتر خواهد بود و لذا اطلاعات بیشتری هم در آن می‌توان ذخیره کرد. این یعنی حجم اطلاعاتی که دسترسی به آنها سریع‌تر است در درایوی با حجم بالاتر، بیشتر است و این تنها تفاوتی است که درایوی با حجم بیشتر از لحاظ سرعت دسترسی به اطلاعات می‌تواند ایجاد کند که همانطور که گفتیم شاید اصلا محسوس نباشد. اما برگردیم به همان بحثی که در ابتدا مطرح کردیم: تعویض درایو HDD لپ تاپ با درایو SSD. این تغییری است که به طور قطع می‌تواند تفاوتی محسوس در سرعت لپ تاپ ایجاد کند؛ دلیلش هم این است که سرعت درایو SSD فارغ از حجمش پنج تا شش برابر بیشتر از سرعت درایو HDD است و تقریبا به همین اندازه هم در سرعت بالا آمدن ویندوز و برنامه‌ها و باز شدن فایل‌ها تاثیر خواهد گذاشت. 

مورد دیگری که باید به آن اشاره کنیم آن است که درایوهای SSD یا دارای رابط SATA هستند یا رابط PCI-E NVMe (رابط به محل اتصال درایو یا هر قطعه دیگری به مادربورد گفته می‌شود) و آن درایو SSD که در بالا به آن اشاره شد و قابلیت جایگزین شدن به جای درایو HDD را دارد درایوی است که رابط آن SATA است. درایوهای SSD که دارای رابط NVMe هستند بسته به نسخه NVMe خود حتی می‌توانند سرعتی داشته باشند که تا ده برابر بیشتر از درایوهای SSD با رابط SATA است. بنابراین اگر به سرعت لپ تاپ اهمیت می‌دهید شاید بهتر باشد به جای افزایش سرعت آن با ارتقای درایوهایش به فکر خرید لپ تاپی باشید که درایو آن از نوع SSD با رابط NVMe است. در اینجا باید بگوییم در برخی از لپ تاپ‌هایی که درایو SSD با رابط NVMe دارند قابلیت ارتقاء یا بهتر بگوییم افزودن یک درایو اضافه نیز وجود دارد. البته فراموش نکنید نسخه NVMe درایوی که می‌خرید با نسخه شیار PCI-E NVMe که در لپ تاپ برای ارتقاء در نظر گرفته شده یکی باشد؛ مثلا نسخه هر دو 2.0 یا 3.0 باشد.  


به تهویه مناسب لپ تاپ‌تان اهمیت دهید

قبل از هر چیز باید بگوییم این راهکاری سخت‌افزاری برای افزایش سرعت لپ تاپ نیست بلکه توصیه‌ای است که باعث می‌شود سرعت لپ تاپ از آنچه که هست افت نکند. اگر لپ تاپ در شرایطی قرار بگیرد که فن‌های آن نتوانند گرمای ایجاد شده توسط قطعات لپ تاپ را به خوبی دفع کنند در این صورت افزایش دمای کلی لپ تاپ باعث افت چند درصدی عملکرد آن خواهد شد چرا که وقتی دمای مثلا پردازنده اصلی افزایش پیدا کند و این دما هم به طور موثری کاهش پیدا نکند در این صورت پردازنده با بازدهی پایین‌تری کار خواهد کرد که در نهایت باعث افت کلی عملکرد سیستم خواهد شد. برای اینکه از تهویه مناسب لپ تاپ اطمینان حاصل کنید همیشه لپ تاپ را در محلی صاف و تمیز قرار دهید طوری که جریان هوا در قسمت زیرین و اطراف لپ تاپ به خوبی اتفاق بیافتد. همچنین اگر دمای اتاق پایین‌تر باشد بهتر است چون قطعا در خنک‌سازی بهتر لپ تاپ تاثیرگذار خواهد بود.

راهکارهای نرم‌افزاری برای افزایش سرعت لپ تاپ

همانطور که قبلا هم گفتیم راهکارهای نرم‌افزاری به اندازه راهکارهای سخت‌افزاری در افزایش سرعت لپ تاپ موثر نیستند ولی تاثیرشان را هر چقدر هم کم ولی به طور کل نمی‌توان نادیده گرفت. در واقع این راهکارها، راهکارهایی هستند که باعث افزایش سرعت کامپیوتر می‌شوند فرقی نمی‌کند کامپیوتر رومیزی باشد یا لپ تاپ. در زیر به برخی از این راهکارها خواهیم پرداخت. 

Defragmentation در صورت داشتن درایو HDD

به تیتر این قسمت توجه کنید. Defragmentation یا همان جلوگیری از پراکنده شدن بخش‌های مختلف یک فایل می‌تواند باعث افزایش سرعت لپ تاپ در دسترسی به فایل‌ها شود اما تنها در صورتی که حافظه ذخیره‌سازی یا همان درایو لپ تاپ از نوع HDD باشد. در مورد Defragmentation باید بگوییم هنگام ذخیره‌سازی فایل‌ها یا نصب نرم‌افزارها، فایل‌ها الزاما در سکتورهای پشت سر هم روی دیسک‌های مغناطیسی درایو HDD قرار نمی‌گیرند یا به عبارت دیگر احتمال آن وجود دارد که بخش‌های مختلف یک فایل در سکتورهای مختلف روی دیسک مغناطیسی پخش شوند. وقتی قرار باشد اطلاعات آن فایل خوانده شود هِد درایو HDD باید روی سکتورهای مختلفی که بخش‌های مختلف فایل را در خود جای داده‌اند قرار بگیرد که قطعا نسبت به زمانی که بخش‌های مختلف فایل در سکتورهای پشت سر هم قرار دارند زمان‌گیرتر خواهد بود و لذا دسترسی به چنین فایلی نیز به زمان بیشتری نیاز خواهد داشت. 

بنا بر آنچه در بالا گفتیم خوانش فایلی که بخش‌های مختلف آن در سکتورهای پشت سر هم قرار گرفته‌اند سریعتر انجام می‌شود و همین باعث دسترسی سریعتر به آن فایل خواهد شد. این دقیقا همان کاری است که با Defragmentation می‌شود انجام داد. وقتی شما درایوتان را به اصطلاح Defrag می‌کنید قسمت‌های مختلف تمام فایل‌های موجود در آن درایو پشت سر هم قرار گرفته و لذا دسترسی به آنها نیز سریعتر اتفاق خواهد افتاد. اما توجه به دو نکته هم در اینجا ضروری است؛ اول اینکه افزایش سرعت دسترسی به فایل‌ها تنها زمانی احساس خواهد شد که سطح پاره‌پاره بودن یا اصطلاحا fragmentation‌ فایل‌های یک درایو بالای 20 یا 30 درصد باشد و دوم اینکه Defragmentation فایل‌ها در بهبود عملکرد درایوهای SSD تاثیری آنچنانی ندارد و باعث افزایش سرعت دسترسی به فایل‌ها هم نخواهد شد چرا که اساسا ساختار درایوهای SSD با درایوهای HDD متفاوت است. 

برای انجام Defragmentation‌ روی یک درایو روی آن درایو راست‌کلیک کرده و سپس گزینه properties‌ را انتخاب کنید. در پنجره‌ای که باز می‌شود روی تب Tools‌ و سپس دکمه Optimize کلیک کنید. پنجره دیگری باز می‌شود که در آنجا می‌توانید درایو موردنظرتان را برای Defragmentation‌ مجددا انتخاب کنید. حال اگر در پنجره جدیدی که باز شده روی دکمه Optimize کلیک کنید پروسه Defragmentation آغاز خواهد شد که معمولا هم پروسه وقت‌گیری است. پس از اتمام Defragmentation دیگر می‌توانید مطمئن باشید که تمام بخش‌های فایل‌های موجود در یک درایو روی سکتورهای پشت سر هم قرار گرفته و سرعت دسترسی به آنها نیز به حداکثر رسیده است.

مدیریت برنامه‌هایی که با بالا آمدن ویندوز اجرا می‌شوند

برخی از برنامه‌ها به صورت خودکار با بالا آمدن ویندوز اجرا می‌شوند که از جمله آنها می‌توان مثلا به آنتی‌ویروس خود ویندوز اشاره کرد. وجود برخی از این برنامه‌ها ضروری است و بهتر است به آنها کاری نداشته باشید اما یک سری از برنامه‌ها هم هستند که نیازی به اجرای آنها نیست. این برنامه‌ها هنگام نصب گزینه‌ای دارند که به شما اجازه می‌دهد تعیین کنید که برنامه با بالا آمدن ویندوز اجرا شود یا خیر؛ اگر هنگام نصب‌شان آن گزینه را غیرفعال کرده باشید که هیچ اما اگر نکرده باشید هر بار که ویندوز بالا می‌آید این برنامه‌ها نیز به صورت خودکار اجرا می‌شوند.

اجرای برنامه‌های مذکور به صورت خودکار دو مشکل ایجاد می‌کند. اول اینکه زمان بالا آمدن ویندوز را افزایش می‌دهد که قطعا مطلوب هیچ کاربری نیست و دوم اینکه این برنامه‌ها بخشی از حافظه رم را به خود اختصاص داده و حتی ممکن است تا چند درصد هم بار پردازشی به پردازنده اصلی تحمیل کنند. اگر جلوی اجرای خودکار این برنامه‌ها گرفته شود تا حدودی می‌تواند باعث افزایش سرعت لپ تاپ یا کلا هر کامپیوتری شود چرا که در این صورت هم سرعت بالا آمدن ویندوز افزایش پیدا خواهد کرد و هم بخشی از حافظه رم آزاد خواهد شد. اما چطور می‌شود جلوی اجرای خودکار این برنامه‌ها را گرفت؟ 

در جواب به سوال فوق باید بگوییم یک راهش همان است که هنگام نصب این برنامه‌ها گزینه اجرای خودکار با بالا آمدن ویندوز را غیرفعال کنید اما این راه حل یک راه حل جامع نیست و ممکن است برخی از برنامه‌ها باشند که اصلا از اجرای خودکار آنها اطلاع نداشته باشید. راه حل بهتر آن است که یکی از برنامه‌های مدیریت اصطلاحا استارت‌آپ ویندوز را دانلود و نصب کنید. برای دانلود این برنامه‌ها می‌توانید به سایت‌های دانلود برنامه مراجعه کرده و در آنجا وارد دسته‌بندی مدیریت استارت‌آپ یا چیزی شبیه به آن شوید. همچنین می‌توانید مستقیما کلمه Startup‌ را در آنها جستجو کنید. لیستی از برنامه‌هایی در اختیارتان قرار خواهند گرفت که با دانلود و نصب هر کدام از آنها می‌توانید برنامه‌هایی که با بالا آمدن ویندوز اجرا می‌شوند را مدیریت کنید.  

مدیریت برنامه‌هایی که با بالا آمدن ویندوز اجرا می‌شوند کار بسیار آسانی است. وقتی برنامه مدیریت‌کننده‌ای که نصب کرده‌اید را باز کنید پنجره‌ای باز خواهد شد که در آن لیستی از برنامه‌هایی را خواهید دید که با بالا آمدن ویندوز اجرا می‌شوند. در کنار هر کدام از این برنامه‌ها تیکی قرار گرفته که اگر آن را بردارید دیگر آن برنامه با بالا آمدن ویندوز اجرا نخواهد شد و برعکس همین هم صادق است یعنی اگر دوباره تیک را بگذارید برنامه با بالا آمدن ویندوز اجرا خواهد شد. غیرفعال کردن برنامه‌های غیرضروری به این طریق می‌تواند سرعت بالا آمدن ویندوز را تا چند ثانیه افزایش دهد و از اشغال بی‌مورد فضای حافظه رم جلوگیری کند. 

آزادسازی فضای درایوی که ویندوز در آن نصب شده است (درایو C)

برخی به اشتباه فکر می‌کنند هر چقدر فضای درایو C خالی‌تر باشد بهتر است و ویندوز بهتر کار خواهد کرد! اما این چیزی بیش از یک فکر اشتباه نیست و لذا اگر در درایو C لپ تاپ‌تان مثلا 350 گیگابایت فضای خالی دارید و آن را با پاک کردن فایل‌های غیرضروری به 400 گیگابایت رساندید نباید فکر کنید که این کار باعث افزایش سرعت لپ تاپ‌تان می‌شود. پس اگر اینطور است چرا می‌گوییم آزادسازی فضای درایوی که ویندوز در آن نصب شده (همان درایو C) می‌تواند باعث افزایش سرعت لپ تاپ شود؟

در جواب به سوال بالا باید بگوییم این کار تنها زمانی موثر است که فضای درایو C تقریبا پر شده باشد و مثلا یک یا دو گیگابایت فضای خالی در آن وجود نداشته باشد. همانطور که قبلا هم اشاره کردیم سیستم عامل ویندوز بخشی از حافظه ذخیره‌سازی که در واقع مربوط به درایو C است را به Page File اختصاص می‌دهد و Page File هم به عنوان یک حافظه رم مجازی عمل می‌کند. حجم Page File به طور پیش‌فرض حدود 2.5 گیگابایت است که البته مقدار آن توسط خود کاربر قابل تغییر است. حالا اگر فضای خالی در درایو C به زیر 2.5 گیگابایت برسد حجم Page File خود به خود کاهش خواهد یافت و این می‌تواند در مواقعی که به Page File نیاز است یا بهتر بگوییم زمانی که به فضای بیشتری از حافظه رم نیاز است باعث کندی عملکرد سیستم شود. 

پر بودن درایو C از یک جهت دیگر هم می‌تواند بر سرعت کلی سیستم تاثیر بگذارد آن هم اینکه باعث افزایش تعداد فایل‌هایی می‌شود که در قسمت "دسترسی کند" قرار دارند. اگر یادتان باشد قبل از این گفتیم درایوهای HDD دارای چند دیسک مغناطیسی‌اند که اطلاعات روی آنها ثبت می‌شود. این دیسک‌ها از لحاظ دسترسی هِد درایو به آنها به سه قسمت با دسترسی سریع، دسترسی معمولی و دسترسی کند تقسیم می‌شوند. این یعنی دسترسی هِد درایو به قسمتی با دسترسی سریع، سریعتر و به قسمتی با دسترسی کند، کندتر است که البته در عمل شاید اصلا محسوس نباشد ولی به هر حال تفاوتی است که وجود دارد. 

همانطور که در بالا گفتیم وقتی درایو C پر باشد تعداد فایل‌هایی که در قسمت دسترسی کند دیسک‌های مغناطیسی درایو قرار دارند بیشتر می‌شود و همین باعث می‌شود دسترسی به یک سری از فایل‌های موجود در این درایو به کندی صورت بگیرد. با آزادسازی فضای درایو C احتمال کاهش تعداد فایل‌های موجود در این قسمت بیشتر خواهد شد و لذا می‌توانید امیدوار باشید که با این کاهش، سرعت دسترسی به بیشتر فایل‌هایتان افزایش یابد که البته همانطور که اشاره شد شاید اصلا محسوس نباشد ولی به هر حال قرار گرفتن فایل‌ها در دیگر قسمت‌ها بهتر است تا قسمت دسترسی کند و این را هم به یاد داشته باشید که این راهکار فقط برای درایوهای HDD موثر است و شامل درایوهای SSD که از لحاظ ساختاری با درایوهای HDD متفاوتند صدق نمی‌کند.

برای آزادسازی فضای درایو C دو راهکار وجود دارد که یکی پاک کردن فایل‌های غیرضروری به صورت دستی و دیگری پاکسازی فایل‌های موقتی خود ویندوز است. اگر فایل‌های غیرضروری در درایو C لپ تاپ‌تان دارید می‌توانید آنها را پاک یا حداقل آنها را به درایو دیگری منتقل کنید تا بدین ترتیب بخشی از فضای درایو C آزاد شود. اما برای پاکسازی فایل‌های موقتی خود ویندوز بهتر است از برنامه‌های بهینه‌ساز ویندوز استفاده کنید. قبل از اینکه به این برنامه‌ها بپردازیم باید بگوییم فایل‌های موقتی خود ویندوز همانطور که از اسم‌شان مشخص است فایل‌هایی هستند که ویندوز از آنها به صورت موقتی استفاده می‌کند اما این فایل‌ها بعد از استفاده پاک نشده و در جای خود می‌مانند و لذا بخشی از درایو C را بی‌دلیل اشغال می‌کنند.  

برای پاکسازی فایل‌های موقتی ویندوز بهتر است یکی از برنامه‌های بهینه‌ساز ویندوز را دانلود کرده و پس از نصب آن در قسمت Clean Up روی گزینه Clean Temporary Files کلیک کنید. برنامه‌های بهینه‌ساز ویندوز را هم می‌توانید با مراجعه به وبسایت‌های دانلود و ورود به دسته‌بندی "بهینه‌ساز ویندوز" یا چیزی شبیه به آن پیدا کنید. از دیگر گزینه‌هایی که برای پاکسازی در این برنامه‌ها وجود دارد پاکسازی فایل‌های موجود در حافظه کش مرورگر اینترنتی است که مرورگر برای بارگذاری سریعتر صفحات اینترنتی از آنها استفاده می‌کند. این فایل‌ها در واقع همان بخش‌هایی از صفحات اینترنتی هستند که دانلود شده و در مراجعات بعدی به صفحات اینترنتی به جای دانلود مجدد آنها از همان نسخه‌ای که ذخیره شده استفاده می‌شود. پاک کردن این فایل‌ها باعث آزادسازی فضای حافظه ذخیره‌سازی می‌شود ولی از طرف دیگر بارگذاری صفحات اینترنتی را هم کند می‌کند و لذا کمتر توصیه می‌شود هر چند که این گزینه همچنان به عنوان یک گزینه برای آزادسازی فضای حافظه ذخیره‌سازی (به طور مشخص فضای درایو C)‌ مطرح است. 

استفاده از آنتی‌ویروس 

این بیشتر از آنکه توصیه‌ای برای افزایش سرعت لپ تاپ باشد توصیه‌ای برای امنیت آن است اما چرا آن را به عنوان توصیه‌ای برای افزایش سرعت لپ تاپ مطرح کرده‌ایم؟ در جواب باید بگوییم نصب آنتی‌ویروس به طور مستقیم بر افزایش سرعت لپ تاپ تاثیر نمی‌گذارد و حتی گفته می‌شود تا چند درصد هم از آن می‌کاهد چرا که آنتی‌ویروس هر فایلی را که دانلود یا به آن دسترسی پیدا می‌کنید چک می‌کند و هر چند این کار باعث افت محسوس در عملکرد سیستم نمی‌شود ولی قطعا بخشی از منابع سیستم و به طور خاص قدرت پردازش پردازنده را به خود اختصاص خواهد داد.

دلیل اینکه گفته می‌شود برای افزایش سرعت لپ تاپ یا کلا هر کامپیوتری از آنتی‌ویروس استفاده کنید آن است که ویروس‌ها در برخی از موارد می‌توانند باعث کند شدن چشمگیر عملکرد سیستم شوند. مثلا برخی از ویروس‌ها با ایجاد مکرر فایل‌های متنی به درد نخور باعث پر شدن حافظه رم و اشغال منابع سیستم شده و از سرعت آن به شکل قابل توجهی می‌کاهند. بنابراین اگر لپ تاپ شما آنتی‌ویروس ندارد و عملکرد آن به شکل قابل‌توجهی کند شده یکی از دلایل چنین امری می‌تواند آلوده شدن آن به ویروس باشد که با نصب آنتی‌ویروس و حذف ویروسی که سیستم را آلوده کرده این مشکل رفع خواهد شد.  

البته آنچه که در بالا گفتیم بیشتر شامل لپ تاپ‌های قدیمی‌تر می‌شود که در آنها به صورت پیش‌فرض آنتی‌ویروسی نصب نشده است. در لپ تاپ‌هایی که از نسخه‌های جدیدتر ویندوز استفاده می‌کنند آنتی‌ویروس خود ویندوز یا همان ویندوز دیفندر هنگام نصب ویندوز و به عنوان یکی از برنامه‌های همراه با آن نصب می‌شود و لذا نیازی نیست که خیلی نگران نصب آنتی‌ویروس در لپ تاپ‌تان باشید. 

از برنامه‌های مدیریت حافظه رم استفاده کنید

برنامه‌های مدیریت حافظه رم برنامه‌هایی هستند که مانع از پر شدن بیش از اندازه حافظه رم می‌شوند. این برنامه‌ها را می‌توانید با جستجوی عبارت "برنامه مدیریت حافظه رم" یا Memory Manager در اینترنت پیدا کنید یا اینکه به سایت‌های دانلود رفته و این عبارات را در آنجا جستجو کنید تا نتایج دقیق‌تری بگیرید. این برنامه‌ها نه تنها در آن واحد میزان اشغال فضای حافظه رم را به صورت درصد به شما نشان می‌دهند بلکه با آنها می‌توانید مقدار قابل توجهی از حافظه رم را هر موقع که خواستید تخلیه کنید ضمن آنکه می‌توانید در قسمت تنظیمات برنامه تعیین کنید مثلا اگر حافظه رم به اندازه خاصی (مثلا 80 درصد) اشغال شد خود برنامه به صورت خودکار اقدام به تخلیه آن تا حد کمتری مثل 50 درصد کند.

برخی از سایت‌های نقد و بررسی راه‌اندازی دوباره یا همان ریستارت کردن لپ تاپ را وقتی سرعت لپ تاپ کند می‌شود پیشنهاد کرده‌اند. دلیل این پیشنهاد آن است که با ریستارت کردن، حافظه رم یک بار به طور کامل تخلیه می‌شود و این همان کاری است که برنامه‌های مدیریت حافظه رم هم انجام می‌دهند منتها اگر از این برنامه‌ها استفاده نمی‌کنید برای تخلیه حافظه رم‌تان بهترین روش همان ریستارت کردن لپ تاپ است. شایان ذکر است که استفاده از برنامه‌های مدیریت حافظه رم یا ریستارت کردن لپ تاپ بیشتر به درد کاربرانی می‌خورد که لپ تاپ‌شان هم حافظه رم زیادی ندارد (4 گیگابایت یا کمتر) و هم امکان ارتقای حافظه رم در آن وجود ندارد و الا ارتقای حافظه رم راهکار بسیار بهتری برای افزایش سرعت لپ تاپ است. 

ویندوز، برنامه‌ها و درایورهای لپ تاپ‌تان را به روز نگه دارید

این روش تضمینی نیست! به عبارت دیگر نباید انتظار داشته باشید که با به روز کردن ویندوز، برنامه‌ها و درایورهای لپ تاپ‌تان، سرعت لپ تاپ حتما افزایش پیدا کند ولی این انتظار را می‌توان داشت که عملکرد آنها بهبود یابد و این بهبود یافتن می‌تواند به نوعی باعث افزایش سرعت لپ تاپ هم بشود اما همانطور که گفتیم هیچ تضمینی برای آن وجود ندارد. اگر در مورد درایورها نمی‌دانید باید بگوییم درایور در واقع مجموعه‌ای از فایل‌هاست که پس از نصب باعث عملکرد بهینه یک قطعه سخت‌افزاری می‌شود و به روز کردن آنها نیز در عملکرد قطعه تاثیر مثبت خواهد گذاشت هر چند که شاید این تاثیر اصلا محسوس نباشد. به همان ترتیب که به روز کردن ویندوز و برنامه‌ها در عملکرد بهتر سیستم تاثیر دارد به روز کردن درایورها نیز می‌تواند به بهبود عملکرد قطعات مختلف لپ تاپ بیانجامد ولی فراموش نکنید که این بهبود عملکرد شاید در بیشتر مواقع تاثیری در سرعت لپ تاپ نداشته باشد.

سخن آخر

از بین راهکارهایی که برای افزایش سرعت لپ تاپ معرفی شدند راهکارهای سخت‌افزاری یعنی افزایش حافظه رم و تعویض درایو HDD‌ با درایو SSD بدون شک بهترند و باعث افزایش سرعت لپ تاپ به شکلی کاملا محسوس می‌شوند. راهکارهای نرم‌افزاری اگرچه کاملا بی‌اثر نیستند ولی شاید در بعضی موارد اثرشان به آن اندازه‌ای نباشد که بتوان آن را در عمل حس کرد‌. به هر حال هر چند که این راهکارها تنها تا چند درصد باعث افزایش سرعت لپ تاپ یا بهتر بگوییم بهبود عملکرد آن می‌شوند ولی به نظر می‌رسد عمل به آنها بهتر از نادیده گرفتن‌شان باشد.

دیدگاه های کاربران
دیدگاه شما
مشاهده بیشتر