بنر هدر تخفیفات بنر هدر تخفیفات
 • ۳۳۷ بازدید
 • زمان مطالعه: ۱۵ دقیقه
 • ۱۴۰۱/۱۲/۱۸ ۱۰:۴۵

مقایسه‌ی بهترین دوربین‌های گوشی‌های سامسونگ

مقایسه‌ی بهترین دوربین‌های گوشی‌های سامسونگ

بهترین گوشی سامسونگ از نظر دوربین

بهترین گوشی سامسونگ از لحاظ دوربین کدام است؟ خب! باید بگوییم هر چقدر کیفیت دوربین گوشی بالاتر باشد قیمت آن هم افزایش پیدا می‌کند. در حال حاضر فقط یک گوشی سامسونگ ساخت سال 2023 است که بالاترین کیفیت دوربین را بین گوشی‌های سامسونگ دارد اما قیمتش هم در حد یک لپ تاپ گیمینگ میان‌رده است! طبیعی است که هر کسی قادر به خرید چنین گوشی نباشد لذا بیشتر کاربرانی که روی برند سامسونگ تعصب دارند و می‌خواهند گوشی بخرند که دوربین باکیفیت یا بهتر بگوییم حرفه‌ای داشته باشد سراغ گوشی‌های ساخت سال 2022 یا قبل‌تر می‌روند که قیمت‌شان به مراتب کمتر است. در زیر پنج گوشی از بهترین گوشی‌های سامسونگ از نظر دوربین را برایتان لیست کرده‌ایم. این گوشی‌ها عبارتند از:


بهترین دوربین‌‌های گوشی‌های سامسونگ 

 1. Samsung Galaxy S23 Ultra (دوربین اصلی: 200 مگاپیکسل، دوربین سلفی: 12 مگاپیکسل)
 2. Samsung Galaxy S22 Ultra (دوبین اصلی: 108 مگاپیکسل، دوربین سلفی: 40 مگاپیکسل)
 3. Samsung Galaxy M53‌ (دوربین اصلی: 108 مگاپیکسل، دوربین سلفی: 32 مگاپیکسل)
 4. Samsung Galaxy A73 5G (دوربین اصلی: 108 مگاپیکسل، دوربین سلفی: 32 مگاپیکسل)
 5. Samsung Galaxy S21 Ultra (دوربین اصلی: 108 مگاپیکسل، دوربین سلفی: 40 مگاپیکسل)

 

همانطور که در بالا می‌بینید گوشی Samsung Galaxy S23 Ultra در حال حاضر حداقل از لحاظ کیفیت دوربین اصلی، پرچمدار است و شاید بتوان گفت بهترین گوشی سامسونگ از نظر دوربین در سال 2022 گوشی Samsung Galaxy S22 Ultra است که کیفیت دوربین سلفی‌اش از سایر گوشی‌های برند سامسونگ که در این سال ساخته شده‌اند بیشتر است. اما بیایید نگاه دقیق‌تری به این گوشی‌ها بیاندازیم.

 

گوشی Samsung Galaxy S23 Ultra (زمان عرضه: اوایل 2023)

در حال حاضر بهترین کیفیت دوربین اصلی را بین گوشی‌های سامسونگ دارد که چیزی در حد 200 مگاپیکسل است. شاید اگر بدانید برای مصارف معمولی، کیفیت 13 مگاپیکسل هم کافی است به قدرت دوربین این گوشی پی ببرید. در واقع با دوربین این گوشی می‌توانید از منظره‌ای عکس بگیرید و بدون آنکه کیفیت تصویر به هم بخورد آن را در حد یک پوستر بزرگ کرده و از آن پرینت بگیرید. در اینجا باید بگوییم بیشتر گوشی‌های جدید مناسب عکاسی بر خلاف سابق به جای دو دوربین دارای چهار یا پنج دوربین هستند که هر کدام برای کاری مناسبند. البته دوربین اصلی و دوربین سلفی به جای خود باقی هستند با این تفاوت که کیفیت‌شان نسبت به گذشته به شکل قابل‌توجهی بیشتر شده است. دوربین Samsung Galaxy S23 Ultra دارای پنج دوربین است که مشخصات‌شان به اختصار به ترتیب زیر است:

 

 • دوربین اول (اصلی): کیفیتش 200 مگاپیکسل است و از فناوری فوکوس اتوماتیک از جهات مختلف، فوکوس اتوماتیک لیزری و لرزشگیر اپتیکال تصویر نیز پشتیبانی می‌کند.
 • دوربین دوم: کیفیتش 10 مگاپیکسل است، برای عکسبرداری از راه دور است (Telephoto)، از فناوری لرزشگیر اپتیکال تصویر و فوکوس اتوماتیک با پیکسل‌های دوتایی (Dual Pixel PDAF) پشتیبانی می‌کند، قابلیت زوم اپتیکال تا 3 برابر را دارد.
 • دوربین سوم: کیفیتش 10 مگاپیکسل است، برای عکسبرداری از راه دور است ولی مسافت طولانی‌تری را پوشش می‌دهد و سریعتر هم زوم می‌کند (Periscope Telephoto)، قابلیت زوم اپتیکال تا 10 برابر را دارد.
 • دوربین چهارم: دارای لنز فوق‌عریض است، کیفیتش 12 مگاپیکسل است، از فناوری فوکوس اتوماتیک با پیکسل‌های دوتایی (Dual Pixel PDAF) و فیملبرداری با ثبات بسیار بالا (Super Steady Video) پشتیبانی می‌کند.
 • دوربین پنجم (سلفی): دارای لنز عریض است، کیفیتش 12 مگاپیکسل است، از فناوری فوکوس اتوماتیک با پیکسل‌های دوتایی (Dual Pixel PDAF)، طیف پویای وسیع (HDR10+) و طیف پویای وسیع اتوماتیک پشتیبانی می‌کند. امکان تماس ویدیویی دوتصویری (Dual Video Call) نیز با آن وجود دارد.

 

توضیح اینکه فناوری فوکوس اتوماتیک با پیکسل‌های دوتایی (Dual Pixel PDAF) امکان زوم سریعتر در حرکت‌های سریع و زوم دقیق‌تر در محیط‌های کم‌نور را فراهم می‌آورد. طیف پویای وسیع نیز به طور خلاصه فناوری است که با چند بار عکس گرفتن از یک سوژه با مقدار نور متفاوت و ترکیب عکس‌ها با یکدیگر، تصویری ارائه می‌دهد که پادنمایی (کانترست) بهتری نسبت به تصویری دارد که با یک بار عکس گرفتن بدست می‌آید. در مورد تماس ویدیویی دوتصویری (Dual Video Call) باید بگوییم مخصوص دوربین سلفی است و به کاربر اجازه می‌دهد تا علاوه بر تصویر خودش، تصویری را که از دوربین پشتی گوشی گرفته می‌شود نیز با شخصی که با او تماس ویدیویی برقرار کرده به اشتراک بگذارد.


مقایسه‌های دوربین‌های گوشی‌های سامسونگ

 

کیفیت‌های فیلم‌برداری

دوربین اصلی گوشی Samsung Galaxy S23 Ultra از کیفیت‌های زیر برای فیلم‌ّبرداری پشتیبانی می‌کند.

 • 8K با سرعت 24 یا 30 فریم در ثانیه
 • 4K با سرعت 30 یا 60 فریم در ثانیه
 • Full HD با سرعت 30، 60 یا 240 فریم در ثانیه
 • HD با سرعت 960 فریم در ثانیه

 

دوربین سلفی این گوشی نیز قابلیت فیلم‌برداری با کیفیت 4K با سرعت 30 یا 60 فریم در ثانیه و Full HD با سرعت 30 فریم در ثانیه را دارد. دوربین اصلی از حالت گسترنما (پانوراما) پشتیبانی می‌کند و هر دو دوربین اصلی و سلفی از فناوری طیف پویای وسیع اتوماتیک پشتیبانی می‌کنند.

 

گوشی Samsung Galaxy S22 Ultra (زمان عرضه: اوایل 2022)

کیفیت دوربین اصلی آن کمتر از گوشی Galaxy S23 Ultra‌ است (108 مگاپیکسل) ولی کیفیت دوربین سلفی آن بیش از سه برابر بیشتر است (40 مگاپیکسل). اما در مورد کیفیت دوربین‌های این گوشی و فناوری‌هایی که از آنها پشتیبانی می‌شود باید بگوییم هیچ تفاوتی بین این گوشی و گوشی Galaxy S23 Ultra وجود ندارد. این گوشی نیز مثل گوشی سری S23 دارای دو دوربین اصلی و سلفی و سه دوربین دیگر برای عکس‌برداری از راه دور (Telephoto)، عکس‌برداری از راه دور با پوشش و زوم سریعتر (Periscope Telephoto) و دوربین دیگری با لنز فوق عریض است. کیفیت دو دوربینی که برای عکس‌برداری از راه دور هستند 10 مگاپیکسل و کیفیت دوربینی که لنز فوق عریض دارد 12 مگاپیکسل است.

 

همانطور که در بالا اشاره شد این گوشی از تمام فناوری‌های گوشی Galaxy S23 Ultra‌ پشتیبانی می‌کند به غیر از یکی و آن هم فناوری فوکوس اتوماتیک از جهات مختلف است. البته باید بگوییم این گوشی از فناوری‌های فوکوس اتوماتیک و فوکوس اتوماتیک لیزری پشتیبانی می‌کند. همچنین این گوشی امکان فیلم‌برداری با کیفیت 8K‌ را دارد ولی فقط با سرعت 24 فریم در ثانیه در حالی که گوشی S23 Ultra امکان فیلم‌برداری با کیفیت 8K‌ و سرعت 30 فریم در ثانیه را هم دارد. 


مقایسه‌ی دوربین‌های سری‌های گوشی‌های برند سامسونگ 

کیفیت دوربین اصلی و سلفی

دوربین سلفی گوشی Galaxy S22 Ultra کیفیتی در حد 40 مگاپیکسل دارد و اگر کیفیت این دوربین برای شما مهم است شاید این گوشی انتخاب بهتری برای شما باشد. از طرفی کیفیت دوربین اصلی این گوشی (108 مگاپیکسل) هم کیفیتی فوق‌العاده برای دوربین اصلی است و تفاوتش با کیفیت 200 مگاپیکسل زمانی مشخص می‌شود که تصویر خیلی خیلی بزرگ شود پس اگر به زوم با درجات بالا کاری ندارید و با تصاویر در اندازه معمول‌شان کار می‌کنید هیچ تفاوتی بین کیفیت دوربین اصلی گوشی S23 Ultra و S22 Ultra احساس نخواهید کرد.

 

قیمت کمتر گوشی S22 Ultra‌ در مقایسه با S23 Ultra

قیمت گوشی Galaxy S22 Ultra در بازارهای جهانی حدود 250 دلار کمتر از قیمت گوشی Galaxy S23 Ultra است و می‌توان گفت که این تفاوت قیمت هم منطقی است چون این دو گوشی از بسیاری از جهات شبیه یکدیگرند و تنها تفاوت بزرگ‌شان در این است که کیفیت دوربین اصلی گوشی S23 Ultra، 200 مگاپیکسل و S22 Ultra، 108 مگاپیکسل است. در اینجا باید بگوییم گوشی Galaxy S23 Ultra‌ بیشتر به درد کسانی می‌خورد که می‌خواهند ویرایش‌های جزئی روی تصاویر انجام دهند و برای این کار مجبورند تا درجات خیلی بالایی روی تصویر زوم کنند بدون آنکه کیفیت آن به هم بخورد؛ همچنین کسانی که با تصاویر بزرگ کار می‌کنند یا می‌خواهند از تصاویر در اندازه‌های بزرگ پرینت بگیرند. گوشی Galaxy S22 Ultra شاید در این زمینه‌ها عقب‌تر از گوشی S23 Ultra‌ باشد ولی همانطور که گفتیم کیفیت دوربین سلفی آن تا چند برابر بیشتر است.

محصول مرتبط دیگر : تبلت

گوشی Samsung Galaxy M53‌ (زمان عرضه: اواسط 2022)

کیفیت دوربین اصلی آن همان 108 مگاپیکسل و کیفیت دوربین سلفی آن 32 مگاپیکسل است که 8 مگاپیکسل از گوشی S22 Ultra کمتر ولی 20 مگاپیکسل از گوشی S3 Ultra‌ بیشتر است. البته باید بگوییم به غیر از کیفیت دوربین اصلی این گوشی که با گوشی S22 Ultra‌ برابری می‌کند و کیفیت دوربین سلفی آن که از گوشی S23 Ultra‌ بیشتر است در سایر موارد این گوشی در سطح پایین‌تری نسبت به دو گوشی مذکور قرار می‌گیرد.

 

در واقع باید بگوییم گوشی Samsung Galaxy M53 از بین آن همه فناوری که در بالا ذکر کردیم فقط از فناوری فوکوس اتوماتیک آن هم فقط در دوربین اصلی‌اش پشتیبانی می‌کند؛ البته از حالت گسترنما (پانوراما) و طیف پویای وسیع (HDR) نیز پشتیبانی می‌کند ولی نه از نوع اتوماتیک آن و نه نسخه جدیدش که همان HDR10+ باشد. این گوشی قادر است با دوربین اصلی‌اش با کیفیت 4K و با سرعت 30 فریم در ثانیه و همچنین کیفیت Full HD‌ با سرعت 30 یا 60 فریم در ثانیه فیلم‌برداری کند؛ با دوربین سلفی‌اش با همین کیفیت‌ها می‌تواند فیلم‌برداری کند با این تفاوت که در حالت Full HD فقط با سرعت 30 فریم در ثانیه می‌تواند فیلم‌برداری کند.


بهترین دوربین‌های گوشی‌های سامسونگ 

قیمت گوشی Samsung Galaxy M53 و دوربین‌های دیگر آن

هر چند که قابلیت‌های دوربین‌های گوشی Galaxy M53 به شکل قابل‌توجهی کمتر از دو گوشی S22 Ultra و S23 Ultra‌ است اما در مقابل، قیمت آن هم بین دو تا سه برابر کمتر از دو گوشی مذکور است. این گوشی به جای دو دوربین برای عکس‌برداری از فاصله دور دارای یک دوربین برای عکس‌برداری از فاصله نزدیک و دوربین دیگری برای عکس‌برداری با عمق است. در مجموع دوربین‌های این گوشی دارای مشخصات زیرند:

 

 • دوربین اول (اصلی): کیفیتش 108 مگاپیکسل است، لنز عریض دارد و از فوکوس اتوماتیک نیز پشتیبانی می‌کند.
 • دوربین دوم: کیفیتش 8 مگاپیکسل است و لنز فوق ‌عریض دارد.
 • دوربین سوم: کیفیتش 2 مگاپیکسل است و برای عکس‌ّبرداری از فاصله نزدیک است (ماکرو).
 • دوربین چهارم: کیفیتش 2 مگاپیکسل و برای عکس‌ّبرداری با عمق است.
 • دوربین پنجم (سلفی): کیفیتش 32 مگاپیکسل است و لنز عریض دارد.

 

در مورد دوربین چهارم باید بگوییم در واقع مثل سایر دوربین‌های گوشی، دوربین جداگانه‌ای نیست بلکه به لنز دوربین‌های دیگر کمک می‌کند تا مسافت‌شان را تا سوژه تخمین بزنند. تصویری که در نهایت ایجاد می‌شود به اصطلاح دارای عمق است یعنی قسمت‌های جلویی عکس واضح‌تر و قسمت‌های پشتی آن مات‌ترند؛ البته این هم با کمک برخی از نرم‌افزارها انجام می‌شود ولی اصل کار به همان تخمین مسافت تا سوژه برمی‌گردد که به عهده لنزهای دوربین‌های دیگر است. در مورد عکس‌ّبرداری از فاصله نزدیک باید بگوییم برای ثبت تصاویر از سوژه‌های ریز یا جزئیات کاربرد دارد؛ مثلا برای عکس‌برداری از مورچه یا بافت لباس.

 

گوشی Samsung Galaxy A73 5G (زمان عرضه: اواسط 2022)


بهترین دوربین‌های سامسونگ گلکسی


قیمت این گوشی چیزی در حد گوشی Galaxy M53 است (تنها 20 یا 30 دلار گران‌تر است) و از طرف دیگر کیفیت دوربین اصلی و سلفی آن بسیار خوب یعنی در حد گوشی‌های دیگری است که در این مقاله معرفی می‌شوند (108 مگاپیکسل دوربین اصلی و 32 مگاپیکسل دوربین سلفی) به اضافه اینکه کیفیت دو دوربین دیگر آن که یکی برای عکس‌برداری از فاصله نزدیک و دیگری عکس‌ّبرداری با عمق است از دوربین‌های گوشی Galaxy M53 سه مگاپیکسل بیشتر است (5 مگاپیکسل). همچنین کیفیت آن دوربینی از این گوشی که لنز فوق عریض دارد در حد گوشی‌های دیگری است که در این مقاله معرفی می‌شوند (12 مگاپیکسل).

 

البته باید بگوییم از لحاظ فناوری‌های به کار رفته در دوربین‌ها گوشی Galaxy A73 5G تفاوتی با گوشی Galaxy M53 ندارد و دلیل اصلی کمتر بودن قیمت آن نیز همین است. حتی کیفیت فیلم‌برداری با این گوشی نیز تفاوتی با گوشی Galaxy M53 ندارد یعنی با دوربین اصلی‌اش می‌تواند با کیفیت 4K و سرعت 30 فریم در ثانیه یا با کیفیت Full HD و سرعت 30 یا 60 فریم در ثانیه فیلم‌برداری کند؛ با دوربین سلفی‌اش هم می‌تواند با کیفیت 4K و سرعت 30 فریم در ثانیه یا کیفیت Full HD و همان سرعت 30 فریم در ثانیه فیلم‌برداری کند. تنها تفاوت این گوشی با گوشی Galaxy M53 آن است که این گوشی از فناوری لرزشگیر اپتیکال تصویر آن هم فقط در دوربین اصلی‌اش پشتیبانی می‌کند. به طور خلاصه دوربین‌های این گوشی دارای مشخصات زیرند:

 

 • دوربین اول (اصلی): کیفیتش 108 مگاپیکسل است، لنز عریض دارد و از فناوری فوکوس اتوماتیک و لرزشگیر اپتیکال تصویر نیز پشتیبانی می‌کند.
 • دوربین دوم: کیفیتش 12 مگاپیکسل است و لنز فوق ‌عریض دارد.
 • دوربین سوم: کیفیتش 5 مگاپیکسل است و برای عکس‌ّبرداری از فاصله نزدیک است (ماکرو).
 • دوربین چهارم: کیفیتش 5 مگاپیکسل و برای عکس‌ّبرداری با عمق است.
 • دوربین پنجم (سلفی): کیفیتش 32 مگاپیکسل است و لنز عریض دارد.

 

گوشی Samsung Galaxy S21 Ultra (زمان عرضه: اوایل 2021)شاید بتوان گفت بهترین گوشی سامسونگ از نظر دوربین با قیمت مناسب همین گوشی باشد؛ دوربین‌های این گوشی از لحاظ کیفیت و فناوری‌های به کار رفته در آنها هیچ تفاوتی با دوربین‌های گوشی Galaxy S22 Ultra ندارند در حالی که قیمت آن در حد یک گوشی Galaxy M53 است یعنی بیش از 2.5 برابر کمتر از قیمت گوشی Galaxy S22 Ultra است. دلیل این تفاوت قیمت هم آن است که حدودا 2 سال از زمان عرضه این گوشی گذشته است ولی شاید باور نکنید؛ این گوشی حتی از لحاظ قدرت سخت‌افزارهای دیگرش نیز چیزی از گوشی Galaxy S22 Ultra کم ندارد. برای اطلاع از مشخصات دوربین‌های این گوشی می‌توانید به بخش معرفی گوشی Galaxy S22 Ultra در همین مقاله مراجعه کنید چرا که هیچ تفاوتی بین دوربین‌های این گوشی و گوشی S22 Ultra وجود ندارد.

دیدگاه های کاربران
دیدگاه شما
مشاهده بیشتر