بنر هدر تخفیفات بنر هدر تخفیفات
  • ۱,۳۴۴ بازدید
  • زمان مطالعه: ۲۲ دقیقه
  • ۱۴۰۰/۰۱/۲۰ ۲۳:۰۳

راهنمای خرید مادربرد گیمینگ

راهنمای خرید مادربرد گیمینگ

راهنمای خرید مادربرد گیمینگ

اولین قدمی که برای ساخت یک کامپیوتر باید انجام دهیم خرید یک مادربرد خوب است. یکی از اصلی ترین و مهم ترین قطعات رایانه شخصی، مادربرد (Motherboard) می‌باشد. انتخاب یک مادربرد از اهمیت ویژه ای برخوردار است. درصورت ارتقای رایانه و یا جمع آوری قطعات، این قطعه از مهم‌ترین قطعات کامپیوتر به حساب می آید. زیرا همه قطعات یک رایانه برحسب نوع این قطعه انتخاب می شوند. یکی از نمونه های این قطعات، نوع پردازنده سیستم گیمینگ است. انتخاب این قطعه به انتخاب نوع مادربرد بستگی دارد. در این مقاله به معرفی مادربرد پرداخته شده و به مواردی که باید در انتخاب و خرید مادربرد گیمینگ به آن توجه کرد، اشاره شده است. این مقاله در دو بخش آماده شده است که بخش اول آن را در ادامه می خوانید.

راهنمای خرید مادربرد گیمینگ

مادربرد چیست؟

مادربرد (برد اصلی) قطعه ای در رایانه است که از آن برای ایجاد ارتباط بین دیگر قطعات موجود در رایانه استفاده می شود. برای ایجاد ارتباط این قطعه با سایر قطعات از رابط های متفاوتی استفاده می شود. از انواع این قطعات می توان پردازنده مرکزی (CPUکارت‌های گرافیکی (GPU)، رم (RAM) و حافظه داخلی (Storage) را نام برد. یکی دیگر از کاربردهای مادربرد، استفاده آن در سیستم های کامپیوتری جدید مانند گوشی های همراه هوشمند، نوت بوک ها، تبلت ها وکامپیوترهای دسکتاپ است. در این دستگاه ها از مادربرد به منظور چیدن قطعات گوناگون در کنار یکدیگر استفاده می شود. در کامپیوترهای شخصی دسکتاپ نیز از مادر برد گیمینگ جدا استفاده می شود. مادربرد یکی از قطعات پیچیده به کار رفته در کامپیوترهای شخصی است. در ساختار این دستگاه مجموعه ای گوناگونی از مدارها، انواع ترانزیستورها، باطری های گوناگون، شکاف ها (Slotها)، متصل کننده ها و... مشاهده می شود. این ترکیب پیچیده، با هدف انتقال سیگنال قطعات موجود در دستگاه و همچنین انتقال قدرت موردنیاز یک کامپیوتر شخصی تعبیه شده است. 

همان‌طور که قبل تر گفته شد، انتخاب مادربرد از اهمیت بالایی برخوردار است. یکی از موارد حائز اهمیت در خرید و انتخاب مادربرد گیمینگ، توجه به این نکته است که قطعه انتخاب شده، توانایی پاسخگویی به نیاز فعلی و نیازهای آینده را داشته باشد. زیرا پس از گذشت مدتی، با ارتقا قطعات کامپیوتر، باید مادربرد گیمینگی استفاده شود که قابلیت پشتیبانی از قطعات دستگاه آپدیت شده را داشته باشد. با توجه به این نکته و دقت در انتخاب مادربرد، نیازی به ارتقای مادربرد و قطعات دیگر کامپیوتر نخواهد بود.

مادربرد چیست؟

انتخاب نوع سوکت پردازنده مادربرد

یکی دیگر از مهم ترین نکاتی که در انتخاب مادربرد گیمینگ باید به آن توجه شود، انتخاب نوع سوکت پردازنده است. در ابتدا باید مشخص شود که هسته کامپیوتر شخصی با چه نوع پردازنده ای پشتیبانی می شود. برای انتخاب پردازنده ها، می توان از دو برند اصلی اینتل (Intel) و ای ام دی (AMD) استفاده کرد. هریک از این شرکت ها انواع گوناگون قطعات با قابلیت ها و ویژگی های مختلف را ارائه می کنند. قابلیت های این قطعات نیز متفاوت است و می تواند شامل مرور وب و گیمینگ سطح پایین تا اجرای برنامه های ویرایش ویدیو و همچنین بازی های ویدیویی چالش برانگیز از منظر بصر باشد.  

همانطور که گفته شد دو برند اصلی پردازنده ها، پردازنده‌های اینتل و پردازنده‌های ای ام دی می باشند. برای انتخاب قطعات این شرکت باید از آخرین اخبار فناوری ها اطلاع داشت؛ زیرا هریک از این شرکت ها همواره محصولات تولیدی خود را به روز رسانی می کنند. برای مثال، کمپانی اینتل نهمین نسل پردازنده خود را تولید و عرضه بازار کرده است. این درحالی است که کمپانی AMD به تازگی به مرحله آزمایش تکنولوژی Zen 2 خود به همراه نسل سوم پردازنده های Ryzen پرداخته است.

پس نتیجه می شود، برای خرید مادربرد گیمینگ مناسب و دقت در انتخاب آن، در ابتدا باید به نیازها توجه شود. برای نمونه یک گزینه مناسب برای کارهای پیچیده تر و استفاده از برنامه های کامپیوتری پیشرفته ای که از هسته های پردازشی گوناگون استفاده می کنند، مادربرد برند AMD و پردازنده های رایزن می باشد. اما برای اجرای برنامه های ساده تر مانند بازی های ویدیویی که از پردازنده های تک هسته ای و سرعت آن ها استفاده می کنند، برند مناسب، می تواند اینتل و پردازنده های آن باشد. بعد از بررسی پردازنده ها به بررسی ویژگی دیگر مادربردها یعنی سوکت و چیپست می پردازیم.  برای اتصال CPU به مادربرد، از یک وسیله مکانیکی به نام سوکت (Socket) استفاده می شود و برای ایجاد ارتباط قطعات مختلف مادربرد گیمینک بایکدیگر نیز یک مکانیزم ترکیبی سخت افزاری و نرم افزاری به نام چیپست (Chipset) بکار می رود. دقت در انتخاب سوکت و چیپست نیز همانند انتخاب پردازنده ها از اهمیت ویژه ای برخورداراست. 

از نکات دیگری که در انتخاب مادربرد گیمینگ باید به آن توجه شود، انتخاب سوکت و چیپست متناسب با پردازنده مورد استفاده در کامپیوتر شخصی است. شناخت تمام اجزای یک چیپست مهم نیست اما توجه به نکته گفته شده لازم و ضروری است. همچنین از تاثیرات دیگرچیپست که می تواند در خرید مادربرد گیمینگ مهم باشد، می توان به تاثیر آن در انتخاب نوع رم، پردازنده گرافیکی و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد.

انتخاب نوع سوکت پردازنده مادربرد

سایز و درگاه های مادربرد گیمینگ

از دیگر موارد مورد توجه در انتخاب مادربرد گیمینگ، خرید یک مادربرد گیمینگ مناسب برای کامپیوتر شخصی متناسب با محیط کار می باشد. امروزه مادربرد گیمینگ های متنوع در سایزهای گوناگون تولید و به بازار عرضه می شوند. لذا می توان مادربرد مناسب و متناسب با محیط کار را انتخاب کرد. یک گزینه مناسب در انتخاب مادربرد گیمینگ برای فضاهای بزرگ تر، استفاده از یک کیس فول سایز تاور (Full-size tower) است. باید به این نکته توجه کرد که همه کیس ها از تمام سایزهای مادربرد پشتیبانی نمی کنند و باید کیس انتخابی متناسب با مادربرد انتخابی باشد. برای مثال کیس  فول سایز تاور برای استفاده از رایانه شخصی به   شکل Home Theater PC در فضاهای کوچک تر مناسب نبوده و باید در این موارد از کیس های کوچک تر استفاده شود. اما باید در نظر داشت که با تغییر سایز مادربرد، موارد دیگری ازجمله تعداد قطعاتی که پشتیبانی می کند نیز تغییر می کند. درصورت استفاده از مادربرد گیمینگ بزرگ، تعداد قطعاتی که پشتیبانی می کند نیز بیشتر خواهد بود و درصورت استفاده از مادربرد گیمینگ کوچک تر، تعداد این قطعات کم تر خواهد شد. 

سایز و درگاه های مادربرد گیمینگ

درگاه های جانبی مادربرد گیمینگ

از نکات دیگر مادربرد گیمینگ، درگاه جانبی آن می باشد. برای اتصال قطعات گوناگون مانند پردازنده گرافیکی، کارت صوتی، کارت شبکه، هارد اینترنال و بسیاری موارد دیگر به مادربرد گیمینگ، از این درگاه ها استفاده می شود. در مادربردهای قبلی، از انواع گوناگون درگاه ها برای اتصال قطعات استفاده می شد. اما این روزها این عمل راحت تر شده و فقط یک نوع درگاه به نام Component InterconnectPeripheral که به صورت مختصر PCI گفته می شود، برای اتصال قطعات به مادربرد گیمینگ استفاده می شود. این درگاه از مهم ترین و کاربردی ترین درگاه های اتصال قطعات به مادربرد گیمینگ های جدید می باشد.

این درگاه ها امروزه در انواع سایزها در بازار وجود دارند که در چهار سایز دسته بندی  شده اند. اخیرا نسخه PCIe 3.0، نسخه  استاندارد درگاه PCI می باشد. در خرید مادربرد گیمینگ، توجه به این نکته ضروری است که مادربرد انتخابی، باید پاسخگوی همه نیازها باشد. ازجمله این نیازها، مجهز بودن به درگاه جانبی به اندازه مورد نیاز برای اتصال قطعات به مادربرد گیمینگ موردنظر می باشد.

همانطور که در متن بالا اشاره شد، درگاه  PCI در چهار دسته طبقه بندی شده است. دسته اول سایز x1، دسته دوم سایز x4 و دسته های بعدی x8 و x16 می باشند. در بین این دسته ها سایزهای x4 و x16 جزو دسته های پرکاربرد نسبت به سایردسته ها می باشند. از دیگر تفاوت های مادربرد گیمینگ ها می توان به تفاوت آن ها در تعداد درگاه های موجود در آن  و تفاوت در نحوه قرارگیری درگاه ها بر روی مادربرد اشاره کرد. قبل تر گفته شد که باید مادربرد انتخابی پاسخگوی همه نیازها بوده و تعداد درگاه کافی برای استفاده موردنظر را داشته باشد. نکته دیگر این  است که باید در مادربرد فضای لازم برای قرار گرفتن قطعات در کنار یکدیگر وجود داشته باشد. در اینجا بخش اول مقاله راهنمای خرید مادربرد گیمینگ به پایان می رسد. سایر نکات را در بخش دوم این مقاله برای شما ذکر خواهیم کرد.


پورت‌های مورد نیاز در انتخاب مادربرد

یکی از مسائلی که در تهیه و انتخاب مادربرد مهم است، بررسی تعداد پورت‌های ورودی و خروجی مادربرد است. از جمله پورت‎‌های مهم در هریک از مادربردها عبارت است از:

USB 3 / USB 3.1 Gen1

USB 2

USB 3.1/3.2 Gen2

USB Type-C

خروجی تصویر HDMI یا DisplayPort

پورت‌های صوتی

درگاه PS/2

Thunderbolt

اسلات‌های RAM مورد نیاز

امروزه اغلب مادربردهای مهم از 4 اسلات RAM پشتیبانی می‌کنند، اما مدل‌های کوچک‌تر که قبل‌تر به آن‌ اشاره کردیم تنها دو اسلات دارد. ارتقای رم RAM قدرت سیستم را تعیین می‌کند؛ پس هر چه تعداد اسلات‌های مادربرد بیشتر باشد، مقدار RAM نیز بیشتر خواهد شد.

اسلات‌های اضافه‌ای که به آن نیاز پیدا می‌کنید: اخیرا 2 اسلات PCIe x1 کوتاه که برای مواردی مانند USB و SATA استفاده می‌شوند و PCIe x16 بلند که برای متصل شدن کارت‌های گرافیک، کارت‌های RAID و حافظه‌های SSD بسیار سریع کاربردی است بیشتر شناخته شده اند؛ با این تفاسیر در صورتی که تصمیم دارید تنها یک گرافیک، چند درایو SATA یا M.2 و حتی یک کارت صدا استفاده کنید، مادربردهای ATX و Micro-ATX عملکرد خوبی را به شما ارائه خواهد داد.

سوال اساسی راهنمای خرید مادربرد ؛ چه تعداد رم لازم دارید؟ در اصل اغلب مادربردهای محبوب امروزی نیازمند 4 اسلات رم هستند اما مدل‌های جمع و جور مینی ITX اصولا 2 عدد دارند. مادربردهای HEDT نیز که عکسش را می‌بینید، معمولا 8 اسلات رم دارند. تعداد این اسلات‌ها همچنین ظرفیت رم شما را نیز محدود می‌کنند.

راهنمای خرید مادربرد

برای انتخاب مادربرد در زمینه گیمینگ و کارهای عادی شما به 16 گیگابایت رم احتیاج دارید، 32 گیگابایت در این زمنیه از کافی هم بیشتر بوده است. شما حتی با دو اسلان می‌توانید تا 64 گیگابایت رم را به سیستم خود متصل کنید. البته به این نکته توجه داشته باشید که معمولا رم‌های 64 گیگابایتی یا 32 گیگابایتی دارای دو ماژول هستند، ارزان نبوده و برای این کار بهتر است به سمت کیت‌های 4 ماژوله بروید.

پشتیبانی مادربرد گیمینگ از کارت گرافیک انتخابی

یکی از کارهای مهم کامپیوترهای شخصی، انتقال اطلاعات ورودی به انسان ها می باشد. این امر توسط رایانه به صورت بصری انجام می شود. به همین منظور این وسیله بااستفاده از نمایش تصاویر بر روی صفحه نمایش اطلاعات را منتقل می کند. کارت گرافیک یا پردازنده گرافیکی (GPU)، یکی از قطعات سخت افزاری رایانه ها می باشد. این وسیله تصاویر را بر روی صفحه نمایش کامپیوتر انتقال می دهد و باعث می شود اطلاعات توسط صفحه نمایش به انسان نمایش داده شود. از دیگر نکاتی که در خرید و انتخاب مادربرد گیمینگ حائز اهمیت می باشد، این است که مادربرد انتخابی از پردازنده گرافیکی موردنظر پشتیبانی کند. در برخی از پردازنده های برند اینتل، پردازنده گرافیکی داخلی (Integrated GPU) تعبیه شده است که همین پردازنده ها تصاویر را به صفحه نمایش انتقال می دهند.

ناگفته نماند که پردازنده های گرافیکی این CPU ها دارای یک عیب می باشند. این پردازنده ها قدرت بالایی نداشته و نمی توان از آن ها در برنامه های سنگین مانند برنامه ویرایش ویدیو و یا بازی های سنگین ویدیویی استفاده کرد. از این پردازنده ها می توان در مواردی همچون کارهای ساده کامپیوتری و یا بازی های ضعیف ویدیویی استفاده کرد. درغیراینصورت باید یک کارت گرافیک جداگانه برحسب نوع مادربرد برای کامپیوتر تهیه شود. باید درنظر داشت که مادربرد مورد استفاده از چه نوع کارت گرافیک و چه تعداد پشتیبانی می کند.

پشتیبانی مادربرد گیمینگ از کارت گرافیک انتخابی

اتصال پردازنده های گرافیکی به مادربرد گیمینگ

همانطور که گفته شد، برای اتصال قطعات مختلف همچون پردازنده ها به مادربرد از درگاه استفاده می شود. برای اتصال پردازنده های گرافیکی به مادربرد نیز از درگاه PCIe استفاده می شود. متداول ترین نوع این درگاه ها، درگاه PCIe x16 می باشد. همچنین حداقل درگاه مورد نیاز برای کار کردن پردازنده های گرافیکی جدید، درگاه PCIe 3.0 می باشد که این نسخه، نسخه  استاندارد درگاه PCI نیز می باشد. مورد دیگری که باید به آن توجه کرد، پهنای هرکدام از درگاه های PCIe می باشد. اغلب پردازنده های گرافیکی نیازمند پهنای مورد نیاز برای دو درگاه هستند. درصورت استفاده کارت گرافیک از دو درگاه PCIe ، ممکن است تعدادی از درگاه های PCIe دیگر مادربرد گیمینگ قابل استفاده نباشند. فلذا باید در انتخاب مادربرد گیمینگ به درگاه های PCIe توجه شود. بنابراین لازم است تا هنگام انتخاب پردازنده گرافیکی، مشخصات سخت افزاری آن به دقت بررسی شده و با ویژگی ها و مشخصات مادربرد گیمینگ تطبیق داده شود تا گزینه مناسبی انتخاب شود.

مادربرد ام اس آی مدل MAG B550 TORPEDO

در طراحی و ساخت این مادربرد از سیستم تغذیه ده فازی با پاور استیج‌های هوشمند و هیت سینک استفاده کرده‌ایم و همچنین نیازهای چند هسته‌ای سیستم‌های پیشرفته را برای ما ممکن کرده است. مادربرد مناسب استفاده برای سی پی یوهای AMD بوده و به راحتی پردازنده 16 هسته‌ای AMD Ryzen 9 3950X را پشتیبانی نماید. در طراحی میان اجزای مادربرد از فناوری M.2 SHIELD FROZR استفاده کرده‌ایم که دمای اس اس دی نسل 4 PCI-E پشتیبانی شده را ثابت نگه می‌دارد. 

 نکته مهم بعدی که شایان ذکر است؛ این محصول توجه کاربران حرفه‌ای را به خود جلب کرده است و قابلیت پشتیبانی از کارت گرافیک PCI-E نسل چهارم را دارد. در طراحی رابط‌ها، پنل پشتی مادربرد از جدیدترین اتصالات یو اس بی تایپ سی استفاده می‌کنند. در قسمت اتصال LAN کیفیت 2.5 اتصال با سرعت بسیار زیاد و اتصال با تاخیر کم به اینترنت، برای گیمرها ایجاد کرده است. به طور کلی، مادربردهای جدید ام اس آی، محصولی خیره کننده در میان بقیه مادربردهای جدید موجود در بازار بوده که توانایی رقابت خوبی با دیگر محصولات شبیه به خود دارد و به خوبی از عهده کابران حرفه‌ای بر خواهد آمد.


اتصال پردازنده های گرافیکی به مادربرد گیمینگ

رم (RAM)

random Access Memory یا به بطور خلاصه RAM به حافظه ای گفته می شود که پردازنده اصلی به هنگام روشن بودن سیستم کامپیوتری، اطلاعات را در آن ذخیره می کند. رم کامپیوتر در تمام سیستم های کامپیوتری وجود دارد و امروزه حداقل میزان رم موجود در کامپیوترهای شخصی، 4 گیگابایت می باشد. میزان و نوع استفاده هر فرد در انتخاب رم برای کامپیوتر شخصی تاثیر دارد. درصورت استفاده کم تر، رم هایی با حجم کم تر مانند رم های 8 گیگابایتی مناسب است. اما درصورت استفاده بیشتر و سنگین تر باید از رم های بیشتر مانند رم های 16 گیگابایتی استفاده شود.

رم نیز مانند سایر قطعات برای اتصال به مادربرد گیمینگ نیاز به درگاه دارد. درگاه مورد استفاده برای اتصال رم به مادربرد، Dual in-line memory module یا به طور خلاصه DIMM نام دارد. این درگاه به شکل مستطیل می باشد. تعداد درگاه های DIMM یک مادربرد گیمینگ ثابت نیست و بستگی به حداکثر میزان رمی دارد که می توان در سیستم کامپیوتری از آن استفاده کرد. عموما تعداد این درگاه ها در سیستم کامپیوتری از دو تا هشت عدد متغیر است. برای عملکرد بهتر رم لازم است تا در قالب های دو عددی به مادربرد متصل شود. ظرفیت رم نیز متفاوت است و از 1 گیگابایت تا 128 گیگابایت در بازار وجود دارد. قیمت هر رم نیز براساس ظرفیت آن متفاوت است. رم های با ظرفیت بالا مانند 128 گیگابایتی قیمت بالاتری داشته و اغلب در سرورهای کامپیوتری به کار می روند. در رایانه های شخصی معمولا ظرفیت رم بین 4 گیگابایت تا 64 گیگابایت است. در اتصال رم به مادربرد باید به ظرفیت هر رم توجه شود.  برای مثال برای ایجاد یک رم باظرفیت 16 گیگابایت در یک رایانه شخصی لازم است تا دو عدد رم DIMM هشت گیگابایتی و یا چهار عدد رم DIMM چهار گیگابایتی به مادربرد وصل شود. همانطور که قبل تر اشاره شد باید در انتخاب مادربرد گیمینگ به تعداد درگاه های آن توجه کرد. باید درنظر داشت که مادربرد گیمینگ منتخب، تعداد درگاه کافی برای رم های لازم راداشته باشد. همچنین باید مادربردی که خریداری می شود پاسخگوی نیازهای آینده نیز باشد و با ارتقا رم و یا ارتقا سرعت بتواند آن را پشتیبانی کند.

 

چه مقدار هزینه خواهید کرد؟

قیمت مادربرد از یک میلیون تومان شروع شده و به بیش از 70 میلیون تومان میرسید. در هر بازه قیمتی به طور میانگین شما می‌توانید به ویژگی‌های زیر دسترسی داشته باشید.

قیمت تا 3 میلیون تومان (یعنی کمتر از 100 دلار): در این بازه قیمتی می‌توانید مادربردی با توانایی اورکلاک کردن بخرید و برای پردازنده AMD تهیه کنید. ولی برای پردازنده‌های اینتل در این بازه، شما نمی‌توانید اورکلاک کنید. شما با توجه به قیمت ارز و قیمت فروشنده در این بازه امکان خرید مادربردهایی با پشتیبانی از وای فای می‌توانید تهیه کنید.

قیمت تا 5 میلیون تومان (یعنی کمتر از 150 دلار): مادربردهایی با تراشه Z390 یا حتی جدیدتر اینتل، امکان اورکلاک کردن را دارند در بازه قیمتی 5 میلیون تومان می‌توانید آن را تهیه کنید. در این بازه قیمتی شما امکان خرید مادربردهای AMD با تراشه رده بالاتر مثل X570 و ویژگی‌هایی همانند نورپردازی آر جی بی و وای فای پیدا کنید.

قیمت تا 6 میلیون تومان ( یعنی کمتر از 200 دلار): هر مقدار بودجه خرید مادربرد را بیشتر کنید، کم کم به گزینه‌هایی مثل نورپردازی آر جی بی، هیت سینک‌های پیشرفته تر با استفاده از امکاناتی برای مدیریت برق و ماژول تنظیم ولتاژ که برای اورکلاک کردن حائز اهمیت است، دسترسی پیدا خواهید کرد. درگاه‌ها نیز بیشتر و به روزتر می‌شوند، اغلب مادربردهای Z590 در همین بازه قیمتی هستند.

قیمت بیشتر از 6 میلیون تومان (یعنی بیشتر 200 دلار): در این بازه قیمتی برای کاربران خانگی و معمولی، بهترین و کاربردی‌ترین مادربردهای بازار وجود دارد. بردهایی با بهتین قطعات، هیت سینک‌های بزرگ و کاورهایی که ظاهر زیبا و رده بالایی به برد می‌دهند. در این بازه بردهایی با تراشه به روزتر مانند Z690 و امکانات اضافی، پیدا کنید. بردهایی که از پردازنده‌های با تعداد هسته‌های بالا مانند سری اینتل، Core X همچنین AMD Threadripper، بیشتر از 10 میلیون تومان وجود دارد.


هارد، اتصالات و موارد دیگر

یکی دیگر از نکاتی که باید در انتخاب مادربرد گیمینگ به آن توجه کرد، نوع و میزان حافظه (Storage) مادربرد می باشد. برای ذخیره سازی اطلاعات در کامپیوتر دو نوع حافظه SSD و هارد HDD به کار می رود. یکی از تفاوت های این دو هارد، سرعت آن ها می باشد. سرعت هارد HDD کم تر از هارد SSD می باشد. کاربرد هر هارد به سرعت آن بستگی دارد. در هارد HDD اطلاعات با میزان زیاد ذخیره می شوند و حافظه SSD برای پردازش سیستم عامل و همچنین ذخیره برنامه های کاربردی و گیم های سنگین به کار می رود. از نکات دیگری که باید در هنگام خرید مادربرد گیمینگ به آن توجه شود، اتصالات هارد مورد استفاده می باشد. نوع و تعداد اتصالات برای حافظه داخلی مادربرد از نکات حائز اهمیت در خرید آن می باشد. علاوه بر حافظه داخلی نکته مهم دیگر در مادربرد، اتصالات جانبی آن می باشد. این اتصالات شامل USB، جک هدفون و بسیاری موارد دیگر باتوجه به کاربرد آن و نیاز کابر می باشد. مورد آخر در خرید مادربرد گیمینگ مناسب، خرید آن از شرکت های تولیدکننده مناسب است. تعدادی از شرکت های تولیدکننده مادربرد  ویژگی ها و قابلیت های بیشتری را برای کاربران ارائه می دهند. نمونه ای از این قابلیت ها عبارتند از فضای بیشتر جهت افزودن پردازنده های گرافیکی بیشتر و یا افزودن سیستم های نوری LED برای افزایش جذابیت بصری.

هارد، اتصالات و موارد دیگر

قیمت مادربرد

موقع انتخاب و خرید بهترین مادربردها برای کارهای گرافیکی به پشتیبانی از سیستم‌های خنک‌کننده و پورت‌ها باید توجه کنید. یکی از مشخصاتی که می‌تواند نقش مهمی را در محبوبیت مادربردها ایفا کند، پشتیبانی از سیستم خنک‌کننده است. مثلا؛ بعضی از پردازنده‌های بازار از هدرهای خنک‌کننده آبی پشتیبانی می‌کنند و به همین ترتیب شما می‌توانید از این سیستم‌ها برای خنک کردن سیستم خود استفاده کنید.

از این رو کارها با سرعت بالاتری انجام می‌گیرد و شاهد کندی در کارآیی کامپیوتر نخواهید بود. همچنین در صورت وجود هدر، فن برق توانایی دارید از فن‌های قدرتمند در سیستم خود استفاده نمایید، به این ترتیب سیستم در مدت زمان کمی خنک شده و قادر به انجام کارهای حرفه‌ای تر با مدت زمان طولانی‌تر هستید. شایان ذکر‌ است پورت‌های یک مادربرد نیز می‌تواند دلیل خوبی برای خرید یک محصول باشد. شما با استفاده از این پورت‌ها قادر به اتصال دستگاه‌های مختلف به مادربرد خود خواهید بود.

 مثلا با بهره‌گیری از درگاه HDMI می‌توانید تلویزیون یا دیگر گجت‌ها را به مادربرد متصل نمایید و به همین ترتیب پروژه‌های خود را در صفحه نمایشی بزرگ تماشا کنید. از طرف دیگر لازم به ذکر است با استفاده از این پورت می‌توانید به رزولوشن  4K دسترسی داشته باشید. همچنین دیگر درگاه‌ها نیز در بهترین مادربردها به‌چشم می‌خورد که از میان آن‌ها می‌توان به USB 3.1 یا  USB 3  اشاره کرد. این درگاه‌ها انتقال فایل‌ها و داده را سریع‌تر می‌سازند و شما قادر هستید در وقت‌تان صرفه‌جویی کنید. به همین ترتیب دیگر لزومی ندارد ساعت‌ها منتظر انتقال فایل‌ها باشید. همچنین پورت شبکه نیز اهمیت زیادی داشته است. در اصل با بهره‌گیری از پورت شبکه می‌توانید به اینترنت پرسرعت‌ دسترسی داشته باشید.

مادربرد یک قطعه بسیار مهم است و در خریداری آن باید بسیار دقت کنید. ما در تاپ رایان می‌توانیم به شما این اطلاعات را بدهیم تا کالای خوب با قیمت خوب بخرید. ممنون که تا انتهای مقاله در کنار ما بودید، اگر نیاز به بررسی بیشتر  مادربردها و انواع آن را دارید یا قصد خرید کالاهایی چون کارت گرافیک، پردازنده، موبایل، لوازم جانبی، سرور و ملزومات و... را دارید، می‌توانید از طریق صفحه اصلی تاپ رایان اقدام نمایید.

دیدگاه های کاربران
دیدگاه شما
مشاهده بیشتر