راهنمای خرید مادربرد گیمینگ – بخش اول

  • زمان مطالعه: ۱۰ دقیقه
  • نویسنده : گروه تولید محتوای تاپ رایان
  • جمعه 20 فروردین 1400
  • 317 بازدید
  • لینک محصول


 یکی از اصلی ترین و مهم ترین قطعات رایانه شخصی، مادربرد می باشد. درصورت ارتقای رایانه و یا جمع آوری قطعات، این قطعه از مهم ترین قطعات به  حساب می آید. انتخاب یک مادربرد از اهمیت ویژه ای برخوردار است. زیرا همه قطعات یک رایانه برحسب نوع این قطعه انتخاب می شوند. یکی از نمونه های این قطعات، نوع پردازنده سیستم گیمینگ است. انتخاب این قطعه به انتخاب نوع مادربرد بستگی دارد. در این مقاله به معرفی مادربرد پرداخته شده و به مواردی که باید در انتخاب و خرید مادربرد گیمینگ به آن توجه کرد، اشاره شده است. این مقاله در دو بخش آماده شده است که بخش اول آن را در ادامه می خوانید.


مادربرد چیست؟

https://toprayan.com/uploads/images/37ab1e13-editor.jpg

مادربرد (برد اصلی) قطعه ای در رایانه است که از آن برای ایجاد ارتباط بین دیگر قطعات موجود در رایانه استفاده می شود. برای ایجاد ارتباط این قطعه با سایر قطعات از رابط های متفاوتی استفاده می شود. از انواع این قطعات می توان پردازنده مرکزی (CPU)، پردازنده گرافیکی (GPU)، رم (RAM) و حافظه داخلی (Storage) را نام برد. یکی دیگر از کاربردهای مادربرد، استفاده آن در سیستم های کامپیوتری جدید مانند گوشی های همراه هوشمند، نوت بوک ها، تبلت ها وکامپیوترهای دسکتاپ است. در این دستگاه ها از مادربرد به منظور چیدن قطعات گوناگون در کنار یکدیگر استفاده می شود. در کامپیوترهای شخصی دسکتاپ نیز از مادر برد گیمینگ جدا استفاده می شود. مادربرد یکی از قطعات پیچیده به کار رفته در کامپیوترهای شخصی است. در ساختار این دستگاه مجموعه ای گوناگونی از مدارها، انواع ترانزیستورها، باطری های گوناگون، شکاف ها (Slotها)، متصل کننده ها و... مشاهده می شود. این ترکیب پیچیده، با هدف انتقال سیگنال قطعات موجود در دستگاه و همچنین انتقال قدرت موردنیاز یک کامپیوتر شخصی تعبیه شده است. 

همانطور که قبل تر گفته شد، انتخاب مادربرد از اهمیت بالایی برخوردار است. یکی از موارد حائز اهمیت در خرید و انتخاب مادربرد گیمینگ، توجه به این نکته است که قطعه انتخاب شده، توانایی پاسخگویی به نیاز فعلی و نیازهای آینده را داشته باشد. زیرا پس از گذشت مدتی، با ارتقا قطعات کامپیوتر، باید مادربرد گیمینگی استفاده شود که قابلیت پشتیبانی از قطعات دستگاه آپدیت شده را داشته باشد. با توجه به این نکته و دقت در انتخاب مادربرد، نیازی به ارتقای مادربرد و قطعات دیگر کامپیوتر نخواهد بود.


 

انتخاب نوع سوکت پردازنده مادربورد

https://toprayan.com/uploads/images/6a94ed43-editor.jpg

یکی دیگر از مهم ترین نکاتی که در انتخاب مادربرد گیمینگ باید به آن توجه شود، انتخاب نوع سوکت پردازنده است. در ابتدا باید مشخص شود که هسته کامپیوتر شخصی با چه نوع پردازنده ای پشتیبانی می شود. برای انتخاب پردازنده ها، می توان از دو برند اصلی اینتل (Intel) و ای ام دی (AMD) استفاده کرد. هریک از این شرکت ها انواع گوناگون قطعات با قابلیت ها و ویژگی های مختلف را ارائه می کنند. قابلیت های این قطعات نیز متفاوت است و می تواند شامل مرور وب و گیمینگ سطح پایین تا اجرای برنامه های ویرایش ویدیو و همچنین بازی های ویدیویی چالش برانگیز از منظر بصر باشد.  

همانطور که گفته شد دو برند اصلی پردازنده ها، اینتل (Intel) و ای ام دی (AMD) می باشند. برای انتخاب قطعات این شرکت باید از آخرین اخبار فناوری ها اطلاع داشت؛ زیرا هریک از این شرکت ها همواره محصولات تولیدی خود را به روز رسانی می کنند. برای مثال، کمپانی اینتل نهمین نسل پردازنده خود را تولید و عرضه بازار کرده است. این درحالی است که کمپانی AMD به تازگی به مرحله آزمایش تکنولوژی Zen 2 خود به همراه نسل سوم پردازنده های Ryzen پرداخته است.

پس نتیجه می شود، برای خرید مادربرد گیمینگ مناسب و دقت در انتخاب آن، در ابتدا باید به نیازها توجه شود. برای نمونه یک گزینه مناسب برای کارهای پیچیده تر و استفاده از برنامه های کامپیوتری پیشرفته ای که از هسته های پردازشی گوناگون استفاده می کنند، مادربرد برند AMD و پردازنده های رایزن می باشد. اما برای اجرای برنامه های ساده تر مانند بازی های ویدیویی که از پردازنده های تک هسته ای و سرعت آن ها استفاده می کنند، برند مناسب، می تواند اینتل و پردازنده های آن باشد. بعد از بررسی پردازنده ها به بررسی ویژگی دیگر مادربردها یعنی سوکت و چیپست می پردازیم.  برای اتصال CPU به مادربرد، از یک وسیله مکانیکی به نام سوکت (Socket) استفاده می شود و برای ایجاد ارتباط قطعات مختلف مادربرد گیمینک بایکدیگر نیز یک مکانیزم ترکیبی سخت افزاری و نرم افزاری به نام چیپست (Chipset) بکار می رود. دقت در انتخاب سوکت و چیپست نیز همانند انتخاب پردازنده ها از اهمیت ویژه ای برخورداراست. 

از نکات دیگری که در انتخاب مادربرد گیمینگ باید به آن توجه شود، انتخاب سوکت و چیپست متناسب با پردازنده مورد استفاده در کامپیوتر شخصی است. شناخت تمام اجزای یک چیپست مهم نیست اما توجه به نکته گفته شده لازم و ضروری است. همچنین از تاثیرات دیگرچیپست که می تواند در خرید مادربرد گیمینگ مهم باشد، می توان به تاثیر آن در انتخاب نوع رم، پردازنده گرافیکی و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد.


 
 سایز و درگاه های مادربرد گیمینگ

https://toprayan.com/uploads/images/e8ef255d-editor.jpg

از دیگر موارد مورد توجه در انتخاب مادربرد گیمینگ، خرید یک مادربرد گیمینگ مناسب برای کامپیوتر شخصی متناسب با محیط کار می باشد. امروزه مادربرد گیمینگ های متنوع در سایزهای گوناگون تولید و به بازار عرضه می شوند. لذا می توان مادربرد مناسب و متناسب با محیط کار را انتخاب کرد. یک گزینه مناسب در انتخاب مادربرد گیمینگ برای فضاهای بزرگ تر، استفاده از یک کیس فول سایز تاور (Full-size tower) است. باید به این نکته توجه کرد که همه کیس ها از تمام سایزهای مادربرد پشتیبانی نمی کنند و باید کیس انتخابی متناسب با مادربرد انتخابی باشد. برای مثال کیس  فول سایز تاور برای استفاده از رایانه شخصی به   شکل Home Theater PC در فضاهای کوچک تر مناسب نبوده و باید در این موارد از کیس های کوچک تر استفاده شود. اما باید در نظر داشت که با تغییر سایز مادربرد، موارد دیگری ازجمله تعداد قطعاتی که پشتیبانی می کند نیز تغییر می کند. درصورت استفاده از مادربرد گیمینگ بزرگ، تعداد قطعاتی که پشتیبانی می کند نیز بیشتر خواهد بود و درصورت استفاده از مادربرد گیمینگ کوچک تر، تعداد این قطعات کم تر خواهد شد. 


درگاه های جانبی مادربرد گیمینگ

https://toprayan.com/uploads/images/cf806865-editor.png

از نکات دیگر مادربرد گیمینگ، درگاه جانبی آن می باشد. برای اتصال قطعات گوناگون مانند پردازنده گرافیکی، کارت صوتی، کارت شبکه، هارد داخلی و بسیاری موارد دیگر به مادربرد گیمینگ، از این درگاه ها استفاده می شود. در مادربردهای قبلی، از انواع گوناگون درگاه ها برای اتصال قطعات استفاده می شد. اما این روزها این عمل راحت تر شده و فقط یک نوع درگاه به نام Component InterconnectPeripheral که به صورت مختصر PCI گفته می شود، برای اتصال قطعات به مادربرد گیمینگ استفاده می شود. این درگاه از مهم ترین و کاربردی ترین درگاه های اتصال قطعات به مادربرد گیمینگ های جدید می باشد.

این درگاه ها امروزه در انواع سایزها در بازار وجود دارند که در چهار سایز دسته بندی  شده اند. اخیرا نسخه PCIe 3.0، نسخه  استاندارد درگاه PCI می باشد. در خرید مادربرد گیمینگ، توجه به این نکته ضروری است که مادربرد انتخابی، باید پاسخگوی همه نیازها باشد. ازجمله این نیازها، مجهز بودن به درگاه جانبی به اندازه مورد نیاز برای اتصال قطعات به مادربرد گیمینگ موردنظر می باشد.

همانطور که در متن بالا اشاره شد، درگاه  PCI در چهار دسته طبقه بندی شده است. دسته اول سایز x1، دسته دوم سایز x4 و دسته های بعدی x8 و x16 می باشند. در بین این دسته ها سایزهای x4 و x16 جزو دسته های پرکاربرد نسبت به سایردسته ها می باشند. از دیگر تفاوت های مادربرد گیمینگ ها می توان به تفاوت آن ها در تعداد درگاه های موجود در آن  و تفاوت در نحوه قرارگیری درگاه ها بر روی مادربرد اشاره کرد. قبل تر گفته شد که باید مادربرد انتخابی پاسخگوی همه نیازها بوده و تعداد درگاه کافی برای استفاده موردنظر را داشته باشد. نکته دیگر این  است که باید در مادربرد فضای لازم برای قرار گرفتن قطعات در کنار یکدیگر وجود داشته باشد.

در اینجا بخش اول مقاله راهنمای خرید مادربرد گیمینگ به پایان می رسد. سایر نکات را در بخش دوم این مقاله برای شما ذکر خواهیم کرد.


همچنین در تاپ رایان بخوانید : بخش دوم مقاله راهنمای خرید مادربرد