بنر هدر تخفیفات بنر هدر تخفیفات
  • ۷۹۹ بازدید
  • زمان مطالعه: ۱۳ دقیقه
  • ۱۴۰۲/۰۲/۱۰ ۱۱:۲۳

لپ تاپ ایسوس یا دل؟ (مقایسه دو لپ تاپ ایسوس و دل)

لپ تاپ ایسوس یا دل؟ (مقایسه دو لپ تاپ ایسوس و دل)

مقایسه لپ تاپ دل و ایسوس

لپ تاپ ایسوس بخرم یا دل؟ لپ تاپ ایسوس خوبه یا Dell؟ اینها سوالاتی هستند که خیلی از کاربران می‌پرسند. دلیلش هم آن است که هر دو برند ایسوس و دل جزء برندهای برتر تولید لپ تاپ بوده و واقعا انتخاب از بین این دو مشکل است. ایسوس توجه بیشتری به حوزه گیمینگ داشته و لپ تاپ‌هایش به کارکرد مطمئن معروفند اما در عوض، دل هم یکی از برندهای قدیمی است که لپ تاپ‌هایش از هر سری که باشند به مقاومت و استحکام بالا شهرت دارند (حداقل در بازار ایران). در واقع دل را می‌توان اولین برندی در حوزه تولید لپ تاپ به حساب آورد که به طور جدی به استحکام بدنه لپ تاپ و مقاوم بودن آن در شرایط سخت محیطی توجه کرده است.


 


از لحاظ سخت‌افزاری همانطور که در مقالات قبلی هم خدمت‌تان عرض کردیم اساسا نمی‌توان هیچ دو برندی را با هم مقایسه کرد چون این روزها تمام برندهای تولید لپ تاپ دارای سری‌های مختلف بوده مانند مثال برای لپ تاپ ایسوس zenbook  جدید می‌باشد و از بهترین و جدیدترین سخت‌افزارها در لپ تاپ‌های خود استفاده می‌کنند. از طرف دیگر، بیشتر این سخت‌افزارها ساخت شرکت‌های دیگر بوده و شرکت‌های تولید لپ تاپ فقط از آنها در لپ تاپ‌های خود استفاده می‌کنند. اما از لحاظ فناوری‌ها و ابداعات به کار رفته در لپ تاپ‌ها می‌توان برندهای مختلف را با یکدیگر مقایسه کرد.

 

تفاوت لپ تاپ ایسوس و دل

تفاوت‌ها بسیار است. هر کدام از این برندهای لپ تاپ از فناوری‌ها و ابداعات جداگانه‌ای در لپ تاپ‌های خود استفاده کرده‌اند که آنها را تبدیل به انتخابی شیرین برای خرید می‌کند! حتی اگر این دو برند را از لحاظ فناوری‌های به کار رفته در لپ تاپ‌هایشان با یکدیگر مقایسه کنیم هیچ کدام جلوتر از دیگری نیست و هر کدام توجه خاصی به این موضوع داشته که لپ تاپ‌هایش را برای کاربری‌های مختلف تولید کند و در این راه از فناوری‌های متناسب با همان کاربری نیز بهره جسته است.


فناوری‌های به کار رفته در کیبوردایسوس از دو فناوری Overstroke و Stealth Type در کیبورد برخی از لپ تاپ‌هایش استفاده کرده است که اولی باعث نرم‌تر شدن و عملکرد بهتر دکمه‌ها هنگام لمس و دومی باعث تولید سر و صدای کمتر هنگام تایپ با دکمه‌های کیبورد می‌شود (کمتر از 30 دسی‌بل). هر دوی این فناوری‌ها می‌توانند تجربه لذت‌بخشی از کار با کیبورد را برای کاربر به ارمغان بیاورند.  

در مقابل، در برخی از لپ تاپ‌های دل از کیبوردهای باریک شرکت Cherry MX که یک شرکت آلمانی تولیدکننده کیبورد و لوازم جانبی کامپیوتر است، استفاده شده است. کیبوردهای Cherry نه تنها باریکند بلکه دکمه‌هایشان دارای میزان حرکت 1.8 میلی‌متری است که حس خوبی از تایپ با آنها به کاربر منتقل می‌شود و به خصوص در لپ تاپ‌های گیمینگ شرکت دل (لپ تاپ‌های Alienware) از آنها استفاده شده است. ضمنا باید بگوییم نور پشت‌زمینه کیبورد و حاشیه لپ تاپ در لپ تاپ‌های گیمینگ هر دو برند ایسوس و برند دل وجود دارد و تا حد زیادی قابل‌سفارشی‌سازی است.

 

فناوری‌های به کار رفته در نمایشگرایسوس از دو فناری Dolby Vision و Adaptive Sync حداقل در لپ تاپ‌های گیمینگش استفاده کرده و نمایشگر برخی از لپ تاپ‌های این شرکت نیز از استاندارد Nebula پشتیبانی می‌کنند. همچنین نمایشگر لپ تاپ‌های گیمینگ این شرکت از ریفرش ریت (سرعت بازآوری تصویر) حداقل 140 هرتز و حداکثر 360 هرتز پشتیبانی می‌کنند که اولی برای گیمینگ حرفه‌ای و دومی به غیر از گیمینگ حرفه‌ای برای شرکت در رقابت‌های آنلاین یا به اصطلاح گیمینگ آنلاین نیز کافی است. 

 

در مورد فناوری Dolby Vision باید بگوییم استفاده از این فناوری باعث می‌شود نمایشگر عملکرد بهتری در نمایش ویدیوهایی داشته باشد که از طیف پویای وسیع (HDR) پشتیبانی می‌کنند. فناوری Adaptive Sync نیز با برقراری توازن بین فریم‌های دریافت شده از cpu و فریم‌های قابل‌نمایش توسط نمایشگر مانع از به اصطلاح پارگی (Tearing) تصویر می‌شود. زمانی که پارگی تصویر اتفاق بیافتد شما خطوط عمودی را در وسط تصویر یا بخش‌هایی از آن خواهید دید که تجربه یک کاربری لذت‌بخش را به خصوص هنگام انجام بازی از شما خواهد گرفت.

 

لپ تاپ‌های گیمینگ دل هم همانند لپ تاپ‌های گیمینگ ایسوس از ریفرش ریت 360 هرتز پشتیبانی می‌کنند و انتخاب مناسبی هم برای گیمینگ حرفه‌ای هم گیمینگ آنلاین هستند. در نمایشگر برخی از لپ تاپ‌های دل از فناوری یا بهتر است بگوییم امکانی به نام ComfortView استفاده شده که میزان نور آبی نمایشگر را کاهش داده و بدین ترتیب مانع خستگی چشم در استفاده‌های طولانی‌مدت از لپ تاپ می‌شود؛ همچنین از اختلالات خواب که از همین نور آبی ناشی می‌شود، جلوگیری خواهد کرد. همچنین در آنها از فناوری Dell PremierColor استفاده شده که باعث می‌شود نمایشگر بتواند رنگ‌ها را با دقت بالاتری نشان دهد. جالب است بدانید نمایشگر برخی از لپ تاپ‌های دل تا سه سال گارانتی تعویض دارند که البته بعید می‌دانیم چنین چیزی فعلا در ایران وجود داشته باشد.

 

فناوری‌ها و ابداعات به کار رفته در خنک‌سازی قطعات داخلی لپ تاپدر لپ تاپ‌های ایسوس علاوه بر مجراهای دفع گرما از محفظه‌های دفع گرما نیز برای خنک‌سازی قطعات داخلی لپ تاپ استفاده می‌شود. مزیت این محفظه‌ها نسبت به مجراهای دفع گرما آن است که می‌توانند گرما را سریعتر و در جهات مختلف دفع کنند در حالی که محفظه‌های دفع گرما این کار را فقط در یک جهت انجام می‌دهند. در لپ تاپ‌های ایسوس همچنین از فلز مایع برای خنک کردن پردازنده اصلی استفاده می‌شود که می‌تواند دمای پردازنده را تا 15 درجه کاهش دهد.

 

علاوه بر این در لپ تاپ‌های گیمینگ ایسوس فضای بیشتری در اطراف دکمه‌های W، S، D و A در نظر گرفته شده تا بدین ترتیب هوای سرد بیشتری از آن قسمت وارد لپ تاپ شود و از گرم شدن بیش از اندازه این دکمه‌ها به خصوص در بازی‌های طولانی‌مدت جلوگیری کند. همچنین یکی از دو فن لپ تاپ زیر این دکمه‌ها قرار گرفته تا هر چه بیشتر به این پروسه کمک کند که البته ابداع جدیدی نیست و در بسیاری از لپ تاپ‌ها به همین شکل است.

 

در لپ تاپ‌های دل (به طور خاص لپ تاپ‌های گیمینگ این شرکت) ظاهرا از مجراهای دفع گرما برای خنک‌سازی قطعات داخلی لپ تاپ استفاده می‌شود که از نوع مسی هم هستند که رسانای بهتری است اما صحبتی از محفظه‌های دفع گرما در این لپ تاپ‌ها نشده است. از طرف دیگر به نظر می‌آید در لپ تاپ‌های گیمینگ دل نیز از فلز مایع برای خنک کردن پردازنده اصلی استفاده شود اما ابتکاری که ایسوس برای خنک نگه داشتن دکمه‌های W، S، D‌ و A داشته در آنها دیده نمی‌شود؛ به جای آن در لپ تاپ‌های گیمینگ دل از چهار فن برای خنک‌سازی قطعات داخلی لپ تاپ استفاده می‌شود که قطعا در جریان بهتر هوا و خنک‌سازی بیشتر قطعات داخلی لپ تاپ تاثیرگذار خواهد بود.
 

مواد استفاده شده در بدنه لپ تاپهر چند که هم لپ تاپ‌هایی از ایسوس و هم لپ تاپ‌هایی از دل وجود دارند که در بدنه آنها از آلومینیوم استفاده شده (حتی به عنوان در پشتی لپ تاپ) اما تنها لپ تاپ‌های دل هستند که در آنها از فیبر کربن نیز استفاده می‌شود که هم باعث زیبایی بیشتر و هم سبک‌تر شدن لپ تاپ می‌شود.

 

امنیت، لپ تاپ ایسوس یا دل؟

باید بگوییم در این زمینه دل به طور محسوسی از ایسوس جلوتر است و از ابداعات و فناوری‌های مختلفی برای تامین امنیت لپ تاپ‌هایش استفاده کرده است به خصوص در آن دسته از لپ تاپ‌هایش که برای مصارف کاری و اداری ساخته می‌شوند. این لپ تاپ‌ها در دو مورد با لپ تاپ‌های ایسوس اشتراک دارند؛ یکی امکان قرار دادن گذرواژه روی کل سیستم از طریق بایاس (Bios) و دیگری استفاده از راهکار سخت‌افزاری TPM (Trusted Protocol Module) که با استفاده از آن می‌توان دسترسی به بخش‌ها و کارکرهای مختلف لپ تاپ مثل شبکه را به صورت سخت‌افزاری و با استفاده از کلیدهای رمزنگاری‌شده (انکریپت‌شده) محدود کرد.

 

برخی از لپ تاپ‌های دل از سری Latitude دارای کارت‌خوان نیز هستند که می‌تواند کارت‌های امنیتی را خوانش کند. کارت امنیتی کارتی است که در اختیار صاحب لپ تاپ قرار دارد و روی آن مثل کارت ملی تراشه‌ای وجود دارد که توسط کارت‌خوان قابل‌خوانش است. برای باز شدن قفل لپ تاپ باید ابتدا کارت را وارد کارت‌خوان کنید و سپس پین کد آن را نیز وارد کنید. البته در لپ تاپ‌های سری ExpertBook ایسوس راهکار مشابهی در نظر گرفته شده است و آن هم امکان ورود (لاگین) دومرحله‌ای است که در آن کاربر باید کلید رمزنگاری‌شده‌ای را از طریق کارت‌خوان حافظهSSD در اختیار لپ تاپش قرار دهد تا قفل لپ تاپ باز شود.


 


اما همچنان دل از لحاظ امنیتی از ایسوس جلوتر است و از چندین و چند راهکار امنیتی دیگر نیز بهره برده که در لپ تاپ‌های ایسوس خبری از آنها نیست. یکی از این راهکارها استفاده از وبکم لپ تاپ برای تشخیص افرادی است که قصد دارند دزدکی به لپ تاپ شما نگاه کنند! اگر شخصی به مدت سه ثانیه در میدان دید وبکم قرار بگیرد و چهره‌اش به سمت لپ تاپ شما باشد، هشداری روی صفحه نمایشگر لپ تاپ نشان داده خواهد شد و پس از آن دو گزینه در اختیار شما قرار خواهد گرفت؛ یکی شطرنجی کردن صفحه نمایشگر و دیگری فعال کردن Dell SafeScreen که خود یک راهکار جداگانه یا بهتر است بگوییم فیلتری نرم‌افزاری است که باعث می‌شود دیدن نوشته‌های روی صفحه نمایشگر از طرفین ممکن نباشد (فقط کسی که جلوی لپ تاپ نشسته می‌تواند آنها را ببیند).

 

دل از سه راهکار دیگر برای امنیت برخی از لپ تاپ‌هایش استفاده کرده که عبارتند از Dell SafeID، Dell SafeBios و Dell SafeData. اگر بخواهیم در مورد هر کدام از این راهکارها به اختصار توضیح دهیم باید بگوییم Dell SafeData لپ تاپ شما را در برابر هر گونه تهدید امنیتی چه در محیط وب و چه در محیط‌های ابری (Cloud) ایمن می‌سازد. Dell SafeID از اطلاعات هویتی کاربر و گذرواژه‌ها محافظت می‌کند آن هم به روش‌هایی همچون ذخیره‌سازی ایمن آنها در فرم‌ویر (Firmware) که تقریبا دست هر هکری را به این اطلاعات کوتاه می‌کند. Dell SafeID همچنین امکان اجرای برنامه‌ها در خارج از محیط سیستم عامل (اصطلاحا سندباکس) و با یک پردازنده و حافظه رم جداگانه را فراهم می‌آورد و بالاخره SafeBios Dell مانع از دسترسی هکرها و سارقان اطلاعات به بایاس (Bios) و فرم‌ویر آن می‌شود.

 

هدفون و وبکمدر وبکم برخی از لپ تاپ‌های دل (به طور خاص سری Vostro) از فناوری Temporal Noise Reduction استفاده شده که می‌تواند نویز را از تصاویر وبکم حذف کرده و همچنین مانع از چارخانه‌ای شدن تصویر شود. نتیجه، کیفیت بهتر تصویر وبکم در تماس‌های تصویری خواهد بود. همچنین در لپ تاپ‌های هر دو برند (فقط لپ تاپ‌های گیمینگ) از راهکارهایی برای حذف نویز از صدای میکروفون نیز استفاده شده است. مثلا در لپ تاپ‌های ایسوس از راهکاری به نام Two-Way AI Noise Cancellation (حذف هوشمند و دوطرفه نویز) استفاده شده که در واقع یک نرم‌افزار بسیار کم‌حجم است که هنگام استفاده از میکروفون می‌تواند صداهای محیطی مثل صدای تایپ با کیبورد یا صدای کلیک موس را تا کمترین حد ممکن کاهش دهد تا صدای شما یا صدای بازی بهتر شنیده شود.


 ملاحظات دیگر

حداقل لپ تاپ‌های سری ExpertBook و ProArt StudioBook ایسوس و لپ تاپ‌های سری Precision دل دارای تاییدیه ISV (Independent Software Vendor) هستند. وجود این تاییدیه برای یک لپ تاپ بدان معناست که آن لپ تاپ در اجرای برنامه‌های سنگین طراحی و مهندسی مثل ادوب فتوشاپ، ادوب پرمیر و اتوکد عملکردی قابل‌قبول و در حد انتظار داشته است. شایان ذکر است که این تاییدیه توسط شرکت‌های سازنده همین نرم‌افزارها و پس از تست‌های مختلف به یک لپ تاپ یا یک سری از لپ تاپ داده می‌شود.

 

جالب است بدانید در لپ تاپ‌های سری Precision دل از دو فناوری RMT (Reliable Memory Technology) و ECC (Error Correction Code) در کنار یکدیگر استفاده شده که باعث می‌شود خطاهای مربوط به حافظه رم تا حد ممکن کاهش یافته و لپ تاپ حتی در سخت‌ترین شرایط کاری نیز عملکردی مطمئن داشته باشد. همچنین حافظه ذخیره‌سازی در این لپ تاپ‌ها از فناوری RAID پشتیبانی می‌کند که ریسک از دست رفتن اطلاعات را به حداقل می‌رساند.

 

سخن آخر

واقعا انتخاب بین لپ تاپ‌های ایسوس و دل کار مشکلی است. هر دو این برندها، برندهایی معتبر و قدیمی هستند که از فناوری‌ها و ابداعات مختلف در لپ تاپ‌هایشان استفاده کرده‌اند. به هر حال اگر کمی دقیق‌تر شویم شاید بتوانیم بگوییم در زمینه کاربری عمومی و طراحی لپ تاپ‌های این دو برند عالی هستند و سراغ هر کدام که بروید ضرر نکرده‌اید اما اگر امنیت برایتان خیلی مهم است با توجه به پیشتاز بودن دل در این زمینه پیشنهاد می‌کنیم لپ تاپ دل بگیرید (مخصوصا از سری Vostro؛ سری Latitude هم خوب است).

 

همانطور که گفتیم لپ تاپ‌های ایسوس هم برای کاربری عمومی و طراحی مناسبند اما اگر لپ تاپ را برای بازی می‌خواهید پیشنهاد می‌کنیم سراغ ایسوس بروید چون این برند در مقایسه با دل توجه بیشتری به حوزه گیمینگ داشته و هم لپ تاپ‌های گیمینگ اقتصادی و هم حرفه‌ای تولید کرده است که از هر لحاظ مناسب بازی هستند.

دیدگاه های کاربران
دیدگاه شما
مشاهده بیشتر