بنر هدر تخفیفات بنر هدر تخفیفات
  • ۱۲,۸۳۸ بازدید
  • زمان مطالعه: ۹ دقیقه
  • ۱۴۰۱/۰۹/۲۸ ۱۰:۳۲

تفاوت نسل های پردازنده اینتل

تفاوت نسل های پردازنده اینتل

نسل‌های مختلف لپ‌ تاپ‌ ها، تفاوت‌های مهمی در عملکرد و قدرت پردازش دارند. نسل دهم پردازنده‌ها معمولاً برای استفاده عمومی و کارهای روزمره مناسب هستند، اما نسل یازدهم تغییراتی را در بهبود عملکرد و کارایی به ارمغان می‌آورد. نسل یازدهم با بهره‌گیری از معماری جدیدتر، سرعت بیشتری را ارائه می‌دهد و قابلیت‌های مهمی را اضافه می‌کند. برای مثال، مصرف کمتر انرژی، عمر باتری بهتر، عملکرد گرافیکی بهتر و پشتیبانی از فناوری‌های جدید مانند Wi-Fi 6 و USB 4.0. در نتیجه، لپ‌تاپ‌های نسل یازدهم مناسب برای اجرای برنامه‌های سنگین، بازی‌ها و وظایف حرفه‌ای هستند. در نهایت، انتخاب نسل پردازنده باید بر اساس نیازها و بودجه شخصی انجام شود.

تفاوت نسل پردازنده اینتل

چه تفاوتی بین نسل‌های پردازنده وجود دارد؟

پردازنده‌های جدیدتر اینتل از معماری بهینه‌تر و پیشرفته‌تری بهره می‌برند که باعث بهبود عملکرد آن‌ها می‌شود. به عنوان مثال، پردازنده Core i3 نسل دوازدهم عملکردی مشابه و حتی بهتر از Core i7 نسل یازدهم دارد.

علاوه بر معماری، پردازنده‌های جدیدتر تعداد هسته‌های بیشتری دارند، حافظه کش آن‌ها افزایش یافته، فناوری ساخت پیشرفته‌تر است و در بسیاری از موارد سرعت پایه بالاتری دارند. این برتری حتی نسبت به پردازنده‌های رده بالاتر از نسل‌های قدیمی‌تر هم وجود دارد؛ بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که هر چه نسل پردازنده جدیدتر باشد، عملکرد بهتری ارائه می‌دهد. جزئیات و قیمت پردازنده‌ها را می‌توانید در سایت‌ تاپ رایان بررسی کنید.

مقایسه پردازنده Corei5 نسل دوازدهم با پردازنده Core i5 و Core i7 نسل یازدهم

پردازنده Core i5-12600K از نسل دوازدهم اینتل، دارای 10 هسته حقیقی و 16 هسته مجازی است. سرعت پایه آن 3.7 گیگاهرتز و حافظه کش آن 20 مگابایت است. در مقابل، پردازنده Core i5-1135G7 از نسل یازدهم 4 هسته حقیقی و 8 هسته مجازی دارد. سرعت پایه آن 2.4 گیگاهرتز و حافظه کش آن 8 مگابایت است.

همچنین اگر پردازنده Core i7-11700 از نسل یازدهم را ملاک مقایسه قرار دهیم، باز هم می‌بینیم پردازنده Core i5 نسل دوازدهم از لحاظ تعداد هسته‌های حقیقی، سرعت پایه و حافظه کش برتری دارد. تنها در تعداد هسته‌های مجازی این دو پردازنده برابرند.

بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که پردازنده Core i5 نسل دوازدهم، عملکرد بهتری نسبت به پردازنده‌های Core i5 و Core i7 نسل قبل دارد.

تفاوت پردازنده‌های Core i5 و Core i7

مودیفایر را دست کم نگیرید!

در پردازنده‌های Core برند اینتل، علامت اختصاری i3، i5، i7 یا i9 که به آن اصطلاحاً مودیفایر (Modifier) یا تعیین‌کننده گفته می‌شود، قدرت و عملکرد پردازنده را مشخص می‌کند. این علامت‌ها نشان دهنده سطح عملکرد و توان پردازشی پردازنده هستند.

مودیفایر در پردازنده‌های Core برند اینتل نشانگر نسل و سطح قدرت پردازنده است. اصطلاحاً، پردازنده Core i9 دارای قدرت بیشتر و مشخصات بهتری نسبت به پردازنده Core i7 است. همچنین، پردازنده Core i7 نیز در مقایسه با Core i5 و پردازنده Core i5 در مقایسه با پردازنده Core i3، سطح قدرت بیشتری دارد.

بنابراین، اگر بودجه شما برای خرید لپ‌تاپ با پردازنده نسل دوازدهم کافی نیست، می‌توانید حداقل یک لپ‌تاپ با پردازنده اینتل نسل یازدهم را در نظر بگیرید، اما با مودیفایر i9 یا i7. این کار به شما امکان می‌دهد که از توان پردازشی پردازنده‌های نسل دوازدهم نیز بهره‌برداری کنید و در عین حال، از پیشرفت‌های موجود در پردازنده‌های با مودیفایرهای بالاتر هم استفاده کنید.

به این ترتیب، با خرید لپ‌تاپی با پردازنده نسل یازدهم و مودیفایر i9 یا i7، از قدرت و عملکرد بهتری نسبت به پردازنده‌های نسل دوازدهم با مودیفایرهای پایین‌تر برخوردار خواهید بود.  همچنین می‌توانید با مراجعه به سایت بنچ مارکت، نسل‌های مختلف و مودیفارهای متفاوت را با یکدیگر مقایسه کنند و تصمیم بگیرند که کدام یک برای کاربرد او بهتر است.

SKU‌ چیست؟

SKU یا Stock-Keeping Unit، عدد دو یا سه رقمی بعد از شماره نسل پردازنده است. این عدد نشان‌دهنده مشخصات فنی پردازنده است. هر چه این عدد بالاتر باشد، پردازنده از لحاظ فنی برتر است.

عدد SKU و تفاوت‌های بین پردازنده‌ها وجود دارد. به عنوان مثال، برای دو پردازنده Core i7 10700K و Core i7 1065G7 که هر دو از نسل دهم هستند و مودیفایر i7 را دارند، عدد SKU یکی 700 و دیگری 65 است. در اینجا نیز، پردازنده‌ای که عدد SKU آن 700 است، به طور کلی ویژگی‌های بهتری نسبت به دیگری دارد. این ویژگی‌ها شامل تعداد هسته‌های فیزیکی بیشتر، حافظه کش بزرگ‌تر و سرعت پردازش هسته‌ها به صورت تکی بیشتر است.

به همین ترتیب، برای مقایسه بین پردازنده‌های Core i7 10510U و Core i7 1065G7 اختلاف چندانی وجود ندارد که هر دو عدد SKU آن‌ها به ترتیب 510 و 65 است. در این مورد، سرعت پایه پردازنده با عدد SKU 510 0.5 گیگاهرتز بیشتر است، اما پردازنده با عدد SKU 65 از فناوری ساخت 10 نانومتری استفاده می‌کند که بهتر است.

علاوه بر این، پردازنده با عدد SKU 65 از رم DDR4 با سرعت 3200 مگاهرتز پشتیبانی می‌کند، در حالی که پردازنده دیگر از همین نوع رم استفاده می‌کند؛ اما با سرعت حداکثر 2666 مگاهرتز. از این رو، حتی با نادیده گرفتن سرعت پایه، پردازنده Core i7 1065G7 بهتر عمل می‌کند.

به طور کلی، از متن فوق واضح است که عدد SKU می‌تواند نشان‌دهنده ویژگی‌های پردازنده باشد و پردازنده‌هایی با عدد SKU بالاتر معمولاً ویژگی‌های بهتری را دارا هستند. با این حال، همیشه این قاعده کلی قابل اعمال نیست و برخی موارد ممکن است تفاوت‌ها به قدری کم باشد که آن را نادیده بگیریم.

پردازنده Core i5 نسل 12

عدد SKU به عنوان یک معیار

مقایسه‌ای که در بالا انجام شد نشان می‌دهد که عدد SKU به تنهایی نمی‌تواند به عنوان یک معیار قابل‌اعتماد درنظر گرفته شود و عدد نسل بهترین معیار برای ارزیابی قدرت پردازنده‌ها است؛ بنابراین، توصیه می‌شود ابتدا به عدد نسل دقت کنید و مطمئن شوید که اگر نسل پردازنده یا لپ تاپ شما جدیدتر باشد، قطعاً عملکرد بهتری نسبت به نسخه‌های قدیمی‌تر خواهد داشت.

سپس می‌توان به عدد SKU توجه کرد، اما نه به عنوان یک معیار قطعی بلکه به عنوان یک نشانه؛ به عبارت دیگر، اگر عدد SKU یک پردازنده از عدد SKU دیگری از همان نسل و با همان مودیفایر بالاتر باشد، احتمالاً آن پردازنده بهتر خواهد بود. در ادامه، باید مشخصات فنی دو پردازنده را با یکدیگر مقایسه کنید و ببینید آیا پردازنده‌ای که عدد SKU بالاتری دارد، واقعاً بهتر است یا خیر؛ به عبارت دیگر، باید ببینید مشخصات آن پردازنده تا چه اندازه از پردازنده دیگری بهتر است.

با توجه به این مقایسه‌ها، انتخاب پردازنده‌ای با نسل جدید و SKU مناسب می‌تواند بهبود قابل توجهی در عملکرد سیستم شما داشته باشد.

سخن آخر

بالاتر بودن نسل پردازنده به معنای بهتر بودن عملکرد آن است. مثلاً پردازنده Core i5 نسل 12 نسبت به Core i7 نسل 11 عملکرد بهتری دارد؛ اما قیمت لپ‌تاپ با پردازنده نسل بالاتر ممکن است به شکل چشمگیری بیشتر باشد؛ چرا که سایر قطعات آن نیز نسبت به نسل قبلی ارتقا یافته‌اند. پس در کنار پردازنده، باید به بهبود سایر اجزا لپ تاپ و قطعات کامپیوتر نیز توجه داشت. در نهایت ارزش خرید یک لپ‌تاپ به ترکیبی از عواملی همچون کیفیت قطعات، به‌روز بودن فناوری و قیمت بستگی دارد.

دیدگاه های کاربران (۲)
سلیمان شعبانی (۱۰ اسفند ۱۴۰۲)
۵

با سلام بسیار عالی بود لطفا تخصصی‌تر به مسئله سی پی یو در نسلهای مختلف بپردازید مثلا نسل ۵ با نسل ۷ ولی به طور کلی فقط روی یک مدل مانور ندهید مثلا روی i5 نسل دوازده با i7نسل هشت و این طور مدلها بیشتر کار کنید با تشکر

ارسال پاسخ
پاسخ اپراتور (۱۲ اسفند ۱۴۰۲)
سلام دوست عزیز ، حتما بررسی می کنیم ولی نمی توانیم همه ی این پردازنده ها رو در یک مقاله توضیح بدیم.
هادی ش (۲۵ آذر ۱۴۰۲)
۵

خیلی اطلاعات خوبی بود .
ممنون

ارسال پاسخ
دیدگاه شما
مشاهده بیشتر