بنر هدر تخفیفات بنر هدر تخفیفات
  • ۱,۳۴۲ بازدید
  • زمان مطالعه: ۲۶ دقیقه
  • ۱۴۰۲/۰۲/۱۰ ۱۱:۱۹

لپ تاپ مک بوک ایر (Air) یا پرو (Pro) + ویدیو

مقایسه مک بوک ایر و پرو

بیشتر دوستانی که دیگر تصمیم خود را برای خرید لپ تاپ اپل گرفته‌اند باز هم با یک چالش جدید مواجه می‌شوند! مک بوک ایر بخرم یا پرو؟ خوشبختانه لپ تاپ‌های برند اپل بر خلاف برخی از برندهای لپ تاپ که در سری‌های مختلف تولید می‌شوند تنها در دو سری عرضه شده‌اند: سری مک بوک ایر و سری مک بوک پرو. شکی نیست که انتخاب از بین دو سری آسان‌تر از زمانی است که صحبت از چندین و چند سری باشد. البته باید به این نکته هم توجه داشته باشید که هر چند لپ تاپ‌های اپل در دو سری عرضه شده‌اند اما هر کدام از این سری‌ها دارای مدل‌های متفاوتی است با این وجود هنوز هم تنوع آنها به اندازه‌ای نیست که گیج‌کننده باشد و لذا همچنان انتخاب از بین آنها آسان‌تر است.

 

شاید برایتان جالب باشد بدانید این روزها بیشتر از آنکه صحبت در مورد مدل‌های لپ تاپ اپل باشد صحبت از تفاوت مک بوک ایر و پرو M1 و تفاوت مک بوک ایر و پرو M2‌ است. شاید بپرسید منظور از m1 و m2 چیست؟ در جواب باید بگوییم این در واقع نام پردازنده‌هایی است که توسط خود اپل طراحی شده و از سال 2020 به بعد در لپ تاپ‌های این شرکت استفاده شده‌اند (قبل از آن از پردازنده‌های اینتل استفاده می‌شد). عدد بعد از m هم نشان‌دهنده سری پردازنده است.

 

تفاوت اپل مک بوک ایر و مک بوک پرو


پردازنده M1 یا M2؟ مسئله این است!

همانطور که شاید حدس زده باشید پردازنده‌های M2 اپل تنها به دلیل جدیدتر بودن‌شان از پردازنده‌های M1‌ این شرکت بهتر هستند که واقعا هم همین طور هست البته نه خیلی. در تستی که از این دو پردازنده گرفته شده به پردازنده M1‌ امتیاز 64 و به پردازنده M2 امتیاز 68 داده شده است. پردازنده M1 در عملکرد تکی هسته‌ها امتیاز 75 و در عملکرد گروهی آنها امتیاز 35 را بدست آورده در حالی که پردازنده M2 در عملکرد تکی هسته‌ها امتیاز 80 و در عملکرد گروهی هسته‌ها امتیاز 39 را بدست آورده است. همانطور که می‌بینید تفاوت‌ها اندک است و پردازنده M2 خیلی بهتر از پردازنده M1 نیست. 

 

البته باید به این نکته هم اشاره کنیم که حافظه پردازنده M2 تا 50 درصد پهنای باند بیشتری نسبت به حافظه پردازنده M1 دارد، سرعت پایه آن 0.3 گیگاهرتز، حافظه کش آن 4 مگابایت و سرعت پایه پردازنده گرافیکی آن 50 مگاهرتز بیشتر است و بالاخره اینکه این پردازنده در مقایسه با پردازنده M1 چهار میلیارد ترانزیستور بیشتر دارد اما همانطور که گفته شد هیچ کدام از اینها باعث نشده که عملکرد پردازنده M2 در مقایسه با M1 خیلی بهتر باشد. اساسا تفاوت‌ها در مواردی که ذکر شد به غیر از پهنای باند اندک است و انتظار هم می‌رود که پردازنده M2 خیلی بهتر از M1 نباشد.

 

جالب است بدانید قیمت مک بوک پرو با پردازنده M1 و قیمت مک بوک ایر با پردازنده M2 چیزی در حد یکدیگر است (در حال حاضر حدود 50 میلیون تومان) و دو مک بوک پرو یکی با پردازنده M1 و دیگری با پردازنده M2 تنها در حد 10 میلیون تومان تفاوت قیمت دارند. این خود نشان‌دهنده آن است که لپ تاپ اپلی با پردازنده M1 و لپ تاپ اپلی که پردازنده M2 دارد تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند چه بسا اگر این تفاوت فاحش بود، تفاوت قیمت‌ها نیز فاحش می‌شد که در عمل اینطور نیست.

 

شاید فکر کنید پردازنده M2 در اجرای برنامه‌های طراحی سنگین یا بازی‌ها بهتر عمل می‌کند. اگر اینطور است باید بگوییم در اشتباهید! پردازنده گرافیکی این پردازنده از هر لحاظ شبیه پردازنده گرافیکی پردازنده M1 است و تنها تفاوتش آن است که سرعت پایه آن 50 مگاهرتز بیشتر است که اصلا رقم قابل‌توجهی نیست. خب پس! تا اینجا حداقل تکلیف پردازند‌های M1 و M2‌ مشخص شد و متوجه شدیم که لپ تاپ‌های اپل چه مک بوک پرو و چه مک بوک ایر با پردازنده M1 یا M2 تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. اما بیایید ببینیم کدام یک از این مک بوک‌ها بهترند.

 

مک بوک ایر بهتر است یا مک بوک پرو؟

بگذارید بدون هر گونه مقدمه‌چینی برویم سر اصل مطلب! مک بوک پرو از هر لحاظ بهتر از مک بوک ایر است و البته قیمت آن هم در حال حاضر بین 10 تا 15 میلیون تومان بیشتر است. تنها برتری که مک بوک ایر به مک بوک پرو دارد وزن و ضخامت کمتر آن است. وزن مک بوک ایرهای تولید سال 2022 حدود 160 گرم و ضخامت آنها 0.2 میلی‌متر از مک بوک پروهای تولید همان سال یا سال‌های قبل کمتر است. همچنین وزن آنها در مقایسه با مک بوک ایرهای تولید سال 2020 حدود 45 گرم سبک‌تر است. 

 

اگر قدرت سخت‌افزاری چندان برای شما مهم نیست ولی در مقابل، سبکی و قابل‌حمل بودن برایتان اهمیت زیادی دارد باید بگوییم مک بوک ایر انتخاب بهتری برای شما خواهد بود. در واقع مک بوک ایر برای کاربرانی است که استفاده‌شان از لپ تاپ در حد کاربری‌های عمومی و اداری یا در نهایت کارهای طراحی معمولی است (نه سنگین) اما مک بوک پرو همان طور که در نامش هم از پسوند پرو به معنای حرفه‌ای استفاده شده برای کاربرانی است که انتظارات حرفه‌ای از لپ تاپ‌شان دارند؛ مثلا می‌خواهند با آن نرم‌افزارهای سنگین طراحی یا مهندسی را اجرا کنند یا حتی بازی کنند. به هر حال مک بوک پرو از چند جهت به مک بوک ایر برتری دارد که در زیر به آن خواهیم پرداخت. البته باز هم باید بگوییم برای ورود به اکو سیستم اپل مک بوک ایر (مثلا مدل MGN63 ) انتخاب منطقی‌تری است، چون هم ارزانتر است هم قدرت سخت‌افزاری خوبی دارد.


مقایسه مک بوک ایر و پرو (پردازنده اصلی)

قدرت اصلی مک بوک پرو در همین ناحیه است! پردازنده اصلی و البته گرافیکی که بعدا در مورد آن صحبت خواهیم کرد. همانطور که در ابتدای این مقاله هم اشاره شد اپل تا قبل از سال 2020 در لپ تاپ‌هایش چه مک بوک پرو و چه مک بوک ایر از پردازنده‌های اینتل استفاده می‌کرد و هیچ محدودیتی هم در این زمینه قائل نمی‌شد یعنی اینطور نبود که از پردازنده‌های ضعیف‌تر اینتل در مک بوک ایر استفاده کند و از پردازنده‌های قوی‌تر این شرکت در مک بوک پرو. اما از زمانی که پردازنده‌های M اپل معرفی شدند داستان کمی تفاوت کرد. 

 

اولین سری از پردازنده‌های M در سال 2020 و با نام M1 عرضه شد. این پردازنده‌ها هم در مک بوک پرو و هم ایر (یه عنوان مثال مک بوک ایر 2020 مدل MGN93) استفاده شدند. تا اینجا مک بوک پرو ساخت سال 2020 هیچ برتری چشمگیری به مک بوک ایر ساخت همان سال نداشت. تفاوت از زمانی بوجود آمد که دو سری دیگر از پردازنده‌های M1 با مشخصات بهتر و قدرت بیشتر در سال 2021 عرضه شدند. این پردازنده‌ها با علائم اختصاری Pro و Max مشخص می‌شدند که قدرت پردازش آنها به شکل چشمگیری از پردازنده‌های M1 بهتر بود.

 

اپل از پردازنده‌های M1 Pro و M1 Max خود در لپ تاپ‌های مک بوک پرو استفاده کرد ولی در لپ تاپ‌های مک بوک ایر، نه! در واقع تا به امروز لپ تاپ مک بوک ایری تولید نشده که پردازنده آن M1 Pro یا M1 Max‌ باشد. نتیجه این شد که لپ تاپ‌های مک بوک پرو از لحاظ قدرت سخت‌افزاری به یکباره برتری چشمگیری به لپ تاپ‌های مک بوک ایر پیدا کردند. در زیر به مقایسه مختصر قدرت پردازش این سه پردازنده می‌پردازیم تا تفاوت‌ها بیشتر برایتان روشن شود.

 

تفاوت mgn63 و macbook pro


تفاوت پردازنده‌های M1، M1 Pro و M1 Max

در تست‌های انجام شده با سه پردازنده فوق، پردازنده M1 موفق به گرفتن امتیاز 64 شد در حالی که دو پردازنده M1 Pro‌ و M1 Max به ترتیب امتیازهای 73 و 74 را گرفتند. شاید این تفاوت‌ها خیلی نباشد و اتفاقا در عملکرد تکی هسته‌ها همین طور هم هست اما وقتی پای عملکرد گروهی هسته‌ها به میان می‌آید تفاوت‌ها کمی بیشتر می‌شوند. چطور؟ در جواب باید بگوییم در عملکرد گروهی هسته‌ها پردازنده M1 موفق به گرفتن امتیاز 35 شد در حالی که امتیاز دو پردازنده M1 Pro و M1 Max در این زمینه به ترتیب 55 و 56 بود.

 

همچنین در سه تست معتبر Cinebench R23، Passmark CPU و Geekbench 5 دو پردازنده M1 Pro‌ و M1 Max در بخش عملکرد گروهی هسته‌ها بین 50 تا 60 درصد بهتر از پردانده M1 عمل کردند. هر دو این پردازنده‌ها دو هسته بیشتر از پردازنده M1 دارند و جالب است بدانید پهنای باند حافظه پردازنده M1 Pro تا 200 درصد و پهنای باند حافظه پردازنده M1 Max تا 500 درصد بیشتر از پردازنده M1 است. خب! فکر کنیم تفاوت‌ها تا حد زیادی معلوم شد و دقیقا همین تفاوت‌هاست که باعث شده لپ تاپ‌های مک بوک پرو با یکی از پردازنده‌های M1 Pro یا M1 Max عملکرد بهتری در مقایسه با لپ تاپ‌های مک بوک ایر یا حتی مک بوک پرو با پردازنده M1 داشته باشند.

 

دو پردازنده M1 Pro و M1 Max تقریبا از لحاظ قدرت پردازش شبیه یکدیگرند و اتفاقا در تست‌های مختلف امتیازات مشابهی هم بدست آورده‌اند. تنها تفاوت آنها در این است که پهنای باند حافظه پردازنده M1 Max تا 100 درصد یا بهتر است بگوییم دو برابر پهنای باند حافظه پردازنده M1 Pro است. اما یک چیز جالب! می‌دانستید پردازنده‌های M1 Pro و M1 Max حتی از پردازنده‌های M2 هم قوی‌ترند؟!

 

تفاوت mgn93 و مکبوک پرو


یک مقایسه جالب!

در تست‌هایی که از دو پردازنده M2 و M1 Max‌ گرفته شد پردازنده M2 توانست در عملکرد تکی هسته‌ها سه امتیاز بیشتر بگیرد ولی در عملکرد گروهی هسته‌ها پردازنده M1 Max هفده امتیاز بیشتر گرفت و امتیاز کلی آن نیز 6 امتیاز بیشتر بود. همچنین در تست‌های Cinebench R23، Passmark CPU و Geekbench 5 در بخش عملکرد تکی هسته‌ها، پردازنده M2 تا 8 درصد بهتر بود در حالی که پردازنده M1 Max در بخش عملکرد گروهی هسته‌ها توانست تا 45 درصد بهتر عمل کند. شایان ذکر است که نتایج تست‌های پردازنده M1 Pro و M2 نیز مشابه همین تست‌ها بوده و تفاوت بسیار اندکی با آنها داشت (در حد چند امتیاز یا درصد).

 

همانطور که می‌بینید پردازنده M2 در نبرد با پردازنده‌های M1 Pro و M1 Max نتایج بهتری از پردازنده M1 بدست آورده و حداقل در عملکرد تکی هسته‌ها بهتر بوده لیکن در عملکرد گروهی هسته‌ها همچنان به شکل محسوسی از دو پردازنده مذکور عقب‌تر است. می‌دانید این یعنی چه؟! یعنی اینکه عملکرد مک بوک پرویی که در سال 2021 ساخته شده و پردازنده M1 Pro یا  M1 Maxدارد از عملکرد مک بوک 2022 پرو یا ایری که در سال 2022 ساخته شده و پردازنده M2‌ دارد بهتر است حداقل به صورت نسبی! البته این را هم باید بگوییم که احتمال عرضه پردازنده‌های M2 با پسوندهای Pro، Max‌ یا چیزی شبیه به آنها وجود دارد و اگر چنین اتفاقی بیافتد آن پردازنده‌ها به احتمال زیاد از پردازنده‌های M1 Pro و M1 Max‌ بهتر خواهند بود.

 

تفاوت مک بوک ایر و پرو


مقایسه مک بوک ایر و پرو (پردازنده گرافیکی)

در لپ تاپ‌های اپل چه مک بوک پرو و چه مک بوک ایر تا به امروز از پردازنده گرافیکی جداگانه استفاده نشده است. حتی زمانی که اپل به جای پردازنده‌های M از پردازنده‌های برند اینتل استفاده می‌کرد هیچ گاه لپ تاپ اپلی را نمی‌توانستید پیدا کنید که پردازنده گرافیکی جداگانه داشته باشد. در واقع پردازنده اینتلی که در لپ تاپ‌های اپل استفاده می‌شد دارای پردازنده گرافیکی در دل خود بود (اصطلاحا پردازنده گرافیکی مجتمع). شاید به همین دلیل هم هست که لپ تاپ‌های اپل هیچ وقت برای بازی آنقدرها مناسب نبوده‌اند چون لپ تاپی که برای بازی مخصوصا در حد حرفه‌ای باشد باید در درجه اول دارای پردازنده گرافیکی جداگانه و قوی باشد تا از عهده پردازش‌های سنگین برآید.

 

در مورد پردازنده‌های M باید بگوییم این پردازنده‌ها نیز دارای پردازنده گرافیکی در دل خود هستند که کار پردازش‌های گرافیکی را بر عهده دارد. تفاوتی که این پردازنده‌ها با پردازنده‌های گرافیکی ساخت برند Nvidia و برند AMD دارند آن است که درست مثل پردازنده‌های اصلی دارای تعدادی هسته هستند که هر چقدر بیشتر باشد بهتر است. در مورد دیگر مشخصات پردازنده‌های گرافیکی مثل واحدهای خروجی رندر (ROP)، واحدهای بازنشانی الگوهای گرافیکی (TMU) و واحدهای سایه روشن (Shading Units) پردازنده‌های گرافیکی اپل تفاوتی با پردازنده‌های دو شرکت Nvidia و AMD‌ ندارند و قدرت آنها با همین معیارها سنجیده می‌شود.

 

خب! اگر یادتان باشد گفتیم پردازنده اصلی مک بوک ایر یا M1 است یا M2 (البته در حال حاضر!) و مک بوک ایری وجود ندارد که در آن از پردازنده‌های گرافیکی M1 Pro یا M1 Max استفاده شده باشد. اما بیایید ببینیم قدرت پردازنده گرافیکی هر کدام از این پردازنده‌ها چقدر است. قبل از هر چیز باید بگوییم سرعت پردازنده گرافیکی پردازنده M1، M1 Pro و M1 Max یکی است (450 مگاهرتز). تفاوت این سه پردازنده در تعداد هسته‌ها و سه معیاری است که در بالا ذکر شد. به طور خلاصه باید بگوییم پردازنده گرافیکی پردازنده M1 دارای 8 هسته، 32 واحد خروجی رندر (ROP)، 64 واحد بازنشانی الگوهای گرافیکی (TMU) و 1024 واحد سایه روشن (Shading Units) است.

 

در مقابل، پردازنده‌های گرافیکی M1 Pro و M1 Max به ترتیب دارای 16 و 32 هسته، 64 و 128 واحد خروجی رندر (ROP)، 128 و 256 واحد بازنشانی الگوهای گرافیکی (TMU) و 2048 و 4096 واحد سایه روشن (Shading Units) هستند. همانطور که می‌بینید و از این ارقام مشخص است قدرت پردازنده گرافیکی پردازنده M1 Pro دو برابر پردازنده گرافیکی M1 و قدرت پردازنده گرافیکی پردازنده M1 Max‌ دو برابر M1 Pro است. به عبارت دیگر می‌توان گفت قدرت پردازنده گرافیکی پردازنده M1 Max‌ چهار برابر پردازنده گرافیکی M1 است و این رقمی نیست که بتوان به راحتی از آن صرف‌نظر کرد.

 

در مورد پردازنده M2‌ باید بگوییم سرعت آن 50 مگاهرتز از پردازنده‌های M1، M1 Pro‌ و M1 Max بیشتر است (500 مگاهرتز) ولی تعداد واحدهای خروجی رندر (ROP)، واحدهای بازنشانی الگوهای گرافیکی (TMU) و واحدهای سایه‌روشن (Shading Units) آن دقیقا مانند پردازنده M1 است و لذا این پردازنده هم از لحاظ قدرت پردازش گرافیکی از پردازنده‌های M1 Pro و M1 Max عقب‌تر است. از آنجا که در لپ تاپ‌های مک بوک پرو به غیر از پردازنده M1 از پردازنده‌های M1 Pro و M1 Max نیز استفاده می‌شود ولی لپ تاپ‌های مک بوک ایر یا پردازنده M1 دارند یا M2 لذا می‌توان گفت قدرت پردازش گرافیکی مک بوک پرو به شکل قابل‌توجهی از مک بوک ایر بیشتر است. 

 

تفاوت لپ تاپ اپل ایر و پرو


مقایسه مک بوک ایر و پرو (نمایشگر)

قبل از هر چیز باید بگوییم اندازه نمایشگر لپ تاپ‌های مک بوک ایر از 13.6 اینچ تجاوز نمی‌کند در حالی که لپ تاپ‌های مک بوک 14 اینچ و مک بوک 16 اینچی نیز به بازار عرضه شده‌اند. این تفاوت اول! اما در مورد تفاوت‌های دیگر باید بگوییم بیشتر از آنکه به پرو یا ایر بودن مک بوک ربط داشته باشد به سال ساخت آن برمی‌گردد. در نمایشگر مک بوک‌هایی که سال ساخت‌شان 2020 یا 2022 است از پنل IPS با نور پشت‌زمینه LED استفاده شده در حالی که فناوری به کار رفته در نمایشگر مک بوک‌های ساخت سال 2021 فناوری Mini LED است که در آن به جای پنل با نور پشت‌زمینه LED از هزاران مینی LED استفاده شده که در سرتاسر صفحه نمایشگر پراکنده‌اند و هر کدام می‌تواند به طور مستقل رنگ خود را داشته باشد. نتیجه اینکه تصویر این نمایشگرها بسیار واضح‌تر و رنگ‌های آنها نیز واقعی‌تر و زنده‌تر جلوه خواهند کرد درست مثل نمایشگرهای OLED در برندهای دیگر لپ تاپ.

 

فناوری نمایشگرهای مذکور (نمایشگرهای Mini LED) با نام Retina XDR نیز شناخته می‌شود در حالی که فناوری نمایشگرهای دیگر اپل یا Retina معمولی است یا Liquid Retina که در هر دو از پنل IPS و نور پشت‌زمینه LED استفاده می‌شود. برتری دیگری که نمایشگرهای Retina XDR در مقایسه با نمایشگرهای دیگر اپل دارند آن است که میزان روشنایی آنها می‌تواند تا 1000 nits افزایش پیدا کند در حالی که این میزان در نمایشگرهای دیگر اپل حداکثر 500 nits است بنابراین نمایشگرهای XDR‌ انتخاب بهتری برای کار در محیط‌های سرباز با نور محیطی زیاد هستند. همچنین سرعت بازآوری تصویر (ریفرش ریت) در نمایشگرهای XDR می‌تواند تا 120 هرتز افزایش پیدا کند اما نمایشگرهای دیگر اپل حداکثر از ریفرش ریت 60 هرتز پشتیبانی می‌کنند.

 

هر چقدر ریفرش ریت نمایشگری بالاتر باشد تصاویر به خصوص تصاویر متحرک در آن شفاف‌تر و واضح‌تر به نظر خواهند رسید و حرکت‌ها هم در آن روان‌تر خواهند بود. خب! همانطور که می‌بینید نمایشگرهای Retina XDR به شکل محسوسی از نمایشگرهایی که فناوری آنها Retina یا Liquid Retina است بهترند. اما از این نمایشگرها در کدام لپ تاپ‌های اپل استفاده شده است؟ در حال حاضر فقط در لپ تاپ‌های ساخت سال 2021؛ البته هیچ مک بوک ایری در این سال تولید نشده پس به طور خاص باید بگوییم مک بوک پروهای ساخت سال 2021. اگر کیفیت صفحه نمایشگر برایتان مهم است اولا مک بوک پرو بخرید و ثانیا به سال ساخت آن توجه کنید که حتما 2021 باشد چون کیفیت نمایشگر مک بوک پروهای ساخت سال 2020 یا 2022 تفاوتی با مک بوک ایر ندارد (از همان فناوری Retina یا Liquid Retina در آنها استفاده شده است).

 

تفاوت مکبوک air و pro


مقایسه مک بوک ایر و پرو (باطری)

به طور خاص نمی‌توان گفت باطری یکی از دیگری بهتر است. این تا حد زیادی به گنجایش باطری و اندازه صفحه نمایشگر بستگی دارد نه به پرو یا ایر بودن مک بوک! اما گر بخواهیم در یک مقایسه کلی، باطری این دو لپ تاپ اپل را با هم مقایسه کنیم باید بگوییم باطری مک بوک ایر در مجموع جهات بهتر از مک بوک پرو است و شارژدهی بیشتری دارد. یکی از دلایل آن البته این است که مک بوک ایر در اندازه‌های بالاتر از 13.3 اینچ تولید نشده و همانطور که می‌دانید هرچقدر اندازه صفحه نمایشگر کوچکتر باشد به شارژ کمتری برای روشن ماندن نیاز دارد.

 

البته هنگام خرید مک بوک ایر یا پرو به یک نکته مهم دیگر هم باید توجه کنید و آن هم نوع پردازنده است. همانطور که قبلا گفتیم اپل تا قبل از سال 2020 و حتی در برخی از لپ تاپ‌هایش که در سال 2020 تولید کرد از پردازنده‌های اینتل استفاده می‌کرد که مصرف آنها چندین برابر بیشتر از مصرف پردازنده‌های M1 و M2 است. نتیجه اینکه باطری این لپ تاپ‌ها هم در مقایسه با لپ تاپ‌هایی که در آنها از پردازنده‌های M1 و M2‌ استفاده شده بین 5 تا 8 ساعت کمتر دوام می‌آورد.

 

اگر شارژدهی باطری برایتان اهمیت دارد حتما به نکته بالا توجه داشته باشید. در بین لپ تاپ‌های مک بوک ایر و مک بوک پرو که بعد از سال 2020 تولید شده‌اند باطری لپ تاپ‌های مک بوک ایر در بیشتر موارد دوام بیشتری داشته است (تا حد چند ساعت). دلیل آن هم این است که در لپ تاپ‌های مک بوک ایر فقط از پردازنده‌های M1‌ یا M2‌ استفاده شده در حالی که در بسیاری از لپ تاپ‌های مک بوک پرو از پردازنده‌های M1 Pro و M1 Max استفاده می‌شود که مصرف آنها دو برابر پردازنده‌های M1 و M2 است و هر چند که گنجایش باطری مک بوک پروها عموما بیشتر است اما باز هم در اکثر مواقع از باطری مک بوک ایرها عقب مانده‌اند. پس اگر دوام باطری برایتان مهم است باید بگوییم مک بوک ایر انتخاب بهتری برای شما خواهد بود.

 

ملاحظات دیگر

اگر فکر می‌کنید تفاوت مک بوک ایر و پرو به موارد بالا محدود می‌شود باید بگوییم در اشتباهید ولی تفاوت‌های دیگر که این دو سری از لپ تاپ اپل دارند در عملکرد آنها تاثیر چندانی ندارد. مثلا مک بوک پروهای تولید سال 2021 پورت‌های بیشتری دارند یا برخی از آنها دارای نوار لمسی برای دکمه‌های کاربردی (Touch Bar) نیز هستند که در مک بوک ایر وجود ندارد. سایر موارد مثل میزان حافظه رم، حافظه ذخیره‌سازی، کیفیت وبکم و اسپیکرها و از این قبیل را باید موقع خرید خودتان چک کنید و از این لحاظ هیچ کدام از این لپ تاپ‌ها به دیگری برتری ندارد. موارد مذکور جزء مشخصات سخت‌افزاری یا به به اصطلاح کانفیگ یک لپ تاپ هستند که ربطی به نوع آن ندارند (در این مورد خاص ایر یا پرو بودن مک بوک) و می‌توانند مقادیر مختلفی را اتخاذ کنند.

 

به عنوان مثال اگر مک بوک پرویی پیدا کردید که حافظه رم و ذخیره‌سازی بیشتری نسبت به یک مک بوک ایر داشت این دلیل بر بهتر بودن آن نیست! در واقع این جزء مشخصات سخت‌افزاری آن است و شاید بتوانید مک بوک ایری را پیدا کنید که همان میزان حافظه رم و ذخیره‌سازی را داشته باشد. به هر حال بهتر است به یک نکته توجه کنید و آن هم اینکه مک بوک ایرهایی که در آنها از پردازنده M1 استفاده شده از حافظه رم LPDDR4 پشتیبانی می‌کنند که سرعت کمتری در مقایسه با حافظه رم LPDDR5‌ دارد. سایر لپ تاپ‌های اپل با پردازنده M2، M1 Pro‌ و M1 Max از حافظه رم LPDDR5‌ پشتیبانی می‌کنند و لذا سرعت حافظه رم آنها تا حدودی بیشتر از مک بوک ایرهایی است که پردازنده آنها M1 است. 

 

سخن آخر

در یک کلام باید بگوییم اگر سبکی و قابل‌حمل بودن، قیمت کمتر و شارژدهی بیشتر باطری برایتان مهم است مک بوک ایر انتخاب بهتری برای شماست اما اگر قدرت سخت‌افزاری بالاتر و نمایشگر بهتر برایتان اهمیت دارد بهتر است سراغ مک بوک پرو بروید اما نه هر مک بوک پرویی! در حال حاضر فقط مک بوک پروهایی که سال ساخت‌شان 2021 است. همانطور که قبلا گفته شد در این مک بوک پروها از پردازنده M1 Pro یا M1 Max استفاده شده که قدرت پردازش بیشتری در مقایسه با پردازنده M1 یا M2 مک بوک ایر دارد و نمایشگر آنها نیز از نوع Retina XDR‌ است که کیفیت بهتری در مقایسه با نمایشگرهای Retina‌ معمولی یا Liquid Retina مک بوک ایر دارد (چیزی در حد نمایشگرهای OLED).

دیدگاه های کاربران (۲)
رامین جمدی (۱۳ دی ۱۴۰۱)
۵

لپ تاپ‌های مک بوک چه مدل ایر چه مدل‌های پرو واقعا شارژدهی خوبی دارن. حالا بماند که همیشه طراحی شیک و صفحه خوبی هم داشتن و دارن

ارسال پاسخ
قاسم شعیبی (۱۰ دی ۱۴۰۱)
۵

من خودم استفاده میکنم از لپ‌تاپ‌های اپل واقعا حتی ضعیفاشم خوبه، من روزلویشن و خیلی دوس دارم واقعا چشم و اذیت نمیکنه.

ارسال پاسخ
دیدگاه شما
مشاهده بیشتر