بنر هدر تخفیفات بنر هدر تخفیفات
  • ۷۷۲ بازدید
  • زمان مطالعه: ۶ دقیقه
  • ۱۴۰۲/۰۲/۲۷ ۱۵:۳۹

تفاوت آیفون اکتیو و نات اکتیو در چیست؟

تفاوت آیفون اکتیو و نات اکتیو در چیست؟

سوال: تفاوت آیفون اکتیو و نات اکتیو در چیست؟

جواب: آیفون اکتیو آیفونی است که دارای اپل آی‌دی و گذرواژه است که هنگام خرید از فروشنده دریافت می‌کنید ولی آیفون نات اکتیو آیفونی است که باید اپل آی‌دی آن را خودتان بسازید. 

تفاوت آیفون اکتیو و نات اکتیو

خب! فکر کنیم تفاوت اصلی آیفون اکتیو و نات اکتیو را در بالا توضیح دادیم. به طور خلاصه آیفون اکتیو آیفونی است که یک بار برای اکتیو شدن روشن شده و دوباره بسته‌بندی شده اما آیفون نات اکتیو آیفونی است که درب بسته‌بندی آن باز نشده و در واقع به صورت آکبند به دست شما می‌رسد اما اکتیو کردن آن به عهده خودتان است.

مزایای آیفون اکتیو

  • از قبل دارای اپل آی‌دی و گذرواژه است.
  • قیمت آن نسبت به آیفون نات اکتیو کمتر است (معمولا بین 3 تا 10 درصد)

مزیت آیفون اکتیو در آن است که از قبل دارای اپل آیدی و گذرواژه است که آن را از فروشنده دریافت می‌کنید. به عبارت دیگر زحمت ساخت اپل آی‌دی را دیگر ندارید؛ همانطور که می‌دانید ساخت اپل آیدی در ایران به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی مواجه است و هر چند با روش‌های غیرمعمول و میان‌بر زدن ممکن است ولی کاری نیست که هر کاربری بخواهد یا بتواند انجام دهد.

اگر بخواهید در ایران اپل آی‌دی بسازید قبل از هر چیز باید از یک برنامه فیلترشکن برای تغییر آدرس آی پی‌تان استفاده کنید چون آی پی ایران از طرف شرکت برند اپل مسدود (بلاک) شده است. همچنین در قسمتی که برای ساخت اپل آی‌دی از شما شماره تلفن و آدرس می‌خواهد نمی‌توانید شماره تلفن و آدرس ایران را بدهید چون پیش‌شماره تلفن‌های ایران نیز از طرف شرکت اپل مسدود شده است. از طرفی شماره تلفن الکی هم نمی‌توانید بدهید چون اولین گذرواژه اپل آی‌دی شما به همین شماره ارسال می‌شود. البته امکان استفاده از پنل‌های اس ام اس خارج از کشور با شماره‌های خاص نیز وجود دارد ولی اپل این شماره‌ها را هم بعضا مسدود می‌کند. 

در مورد قیمت آیفون اکتیو باید بگوییم به دلیل باز شدن جعبه و از حالت آکبند خارج شدن آن، قیمتش بین 3 تا 10 درصد از آیفون نات اکتیو کمتر است که می‌تواند خبر خوبی برای کسانی باشد که می‌خواهند برای خرید آیفون‌شان اندکی کمتر هزینه کنند.

آیفون اکتیو و نات اکتیو

چرا بعضی از کاربران به خرید آیفون اکتیو تن نمی‌دهند؟!

با توجه به مشکلاتی که در بالا ذکر شد بسیاری از کاربران ترجیح می‌دهند آیفون اکتیو بخرند که از قبل دارای اپل آی‌دی و گذرواژه است. اما چرا بعضی‌ها تن به خرید آیفون اکتیو نمی‌دهند؟! دلیلش این است که درب جعبه آیفون اکتیو یک بار توسط فروشنده خارج از کشور و برای اکتیو کردن گوشی باز شده و دستگاه به اصطلاح از حالت آکبند خارج شده است. برخی از کاربران این را دلیلی بر دست دوم بودن گوشی می‌دانند یا اگر اینطور هم نباشد دوست دارند گوشی‌شان کاملا آکبند باشد و به همین دلیل است که به آیفون نات اکتیو روی می‌آورند.

مزیت آیفون نات اکتیو

تنها مزیت آیفون نات اکتیو آکبند بودن آن است و الا از لحاظ نو بودن و عملکرد هیچ تفاوتی بین آیفون اکتیو و نات اکتیو نیست. توجه داشته باشید که در صورت خرید آیفون نات اکتیو کار ساخت اپل آی‌دی آن و اکتیو کردنش به عهده خودتان است. اگر خارج از ایران باشید این کار مثل آب خوردن است و در عرض چند دقیقه می‌توانید آن را انجام دهید اما اگر در ایران باشید به دلایلی که در بالا ذکر شد به مشکل برخواهید خورد  یا اگر هم بتوانید این کار را انجام دهید به سختی یا به روش‌های غیرمعمول خواهد بود. البته باید بگوییم اگر اقوام یا آشنایانی خارج از کشور دارید می‌توانید با اجازه آنها شماره تلفن و آدرس آنها را هنگام اکتیو کردن آیفون‌تان وارد کنید.

گارانتی و اصالت آیفون اکتیو

بسیاری به اشتباه فکر می‌کنند آیفون اکتیو آیفون دست دوم و کارکرده است در صورتی که اصلا اینطور نیست. آیفون اکتیو هیچ تفاوتی با آیفون نات اکتیو از نظر نو بودن ندارد؛ تنها تفاوت آن این است که یک بار در جعبه آن توسط فروشنده رسمی اپل در خارج از کشور باز شده و پس از یک بار روشن شدن و اکتیو شدن دوباره بسته‌بندی و به کشور مقصد (ایران) ارسال شده است. آیفون‌هایی که به این ترتیب وارد ایران می‌شوند دارای پلمب جعبه و گارانتی هستند و لذا این امکان وجود ندارد که فروشنده ایرانی درب جعبه را باز کرده باشد. به همین دلیل است که می‌گوییم آیفون اکتیو از لحاظ نو بودن تفاوتی با آیفون نات اکتیو ندارد.

مراقب باشید!

مراقب باشید که بعضی از فروشندگان آیفون استوک یا کار کرده را به جای آیفون اکتیو به شما نفروشند. آیفون استوک یا کار کرده ممکن است دارای جعبه نباشد و حتی اگر دارای جعبه باشد پلمب جعبه باز شده است که به این معناست که از گوشی استفاده شده است اما آیفون اکتیو دارای جعبه پلمب‌شده است و از آن استفاده نشده است (دقیقا مثل آیفون نو). 

نحوه تشخیص آیفون اکتیو و نات اکتیو

برای تشخیص اکتیو یا نات اکتیو بودن آیفون نیازی به باز کردن جعبه آن نیست. کافی است فقط به وبسایت اپل برای چک کردن اکتیو یا نات اکتیو بودن دستگاه به آدرس https://checkcoverage.apple.com مراجعه کنید. وقتی این لینک را باز کنید با صفحه‌ای مواجه خواهید شد که در آن از شما می‌خواهد شماره سریال گوشی‌تان را وارد کنید. شماره سریال گوشی در پشت جعبه آن نوشته شده (همان IMEI). این شماره سریال را در فیلد مربوطه وارد کنید و پس از وارد کردن کد امنیتی روی دکمه Continue کلیک کنید. اگر گوشی قبلا اکتیو شده باشد در صفحه بعد مدل گوشی و تاریخ اتمام گارانتی آن به شما نشان داده می‌شود ولی اگر گوشی اکتیو نشده باشد با پیام Please activate your iPhone (لطفا آیفون‌تان را فعال کنید) مواجه خواهید شد که به این معناست که گوشی نات اکتیو است.

فرق بین آیفون اکتیو و نات اکتیو

سخن آخر

اگر خیلی سخت‌گیر هستید و می‌خواهید خودتان اولین نفری باشید که درب جعبه آیفون‌تان را باز می‌کنید آیفون نات اکتیو بخرید اما توجه داشته باشید که کار اکتیو کردن آن به عهده خودتان است و اگر در ایران باشید این کار هر چند غیرممکن نیست ولی آسان نخواهد بود مخصوصا اگر استفاده از راه‌های میان‌بر برایتان مشکل باشد. اگر یک بار باز شدن درب جعبه گوشی در خارج از کشور و اکتیو شدن گوشی برایتان مسئله‌ای نیست ولی در عوض ترجیح می‌دهید گوشی از قبل دارای اپل آی‌دی باشد و همچنین قیمت نسبتا کمتری هم داشته باشد آن وقت آیفون اکتیو انتخاب بهتری برای شما خواهد بود.

دیدگاه های کاربران (۱)
علی طهرانی پور (۳ خرداد ۱۴۰۲)
۱

گوشی اکتیو یعنی دست دوم ، بالا برید پایین بیایید ، اکتیو جنس دست دوم محسوب میشه

ارسال پاسخ
دیدگاه شما
مشاهده بیشتر