بنر هدر تخفیفات بنر هدر تخفیفات
  • ۱,۴۰۹ بازدید
  • زمان مطالعه: ۱۶ دقیقه
  • ۱۴۰۰/۰۲/۳۰ ۰۲:۲۵

مشکلات باتری گوشی و روش حل آن ها

مشکلات باتری گوشی و روش حل آن ها


بروز هر گونه عیب و خرابی در باتری موبایل از جمله مسایل رایجی می باشد که اکثر استفاده کنندگان از گوشی‌های هوشمند به آن برخورده اند. در این مقاله به بررسی نشانه های بروز این مشکلات و راه‌ های رفع و برطرف کردن آن ها خواهیم پرداخت. سلامتی باتری های گوشی های هوشمند عموما امری مهم برای کاربران این نوع گوشی‌ها بوده و در واقع به غیر از توجه به قابلیت نگه داشتن شارژ باتری جهت مصرف روزانه می بایست به طول عمر باتری موبایل نیز توجه نمود. باتری‌های موبایل بعد از مدتی فرسوده شده که این موضوع در مورد کاسته شدن از سرعت آیفون‌های اپل و یا دیگر برندهای گوشی‌ همراه مشاهده می گردد. در نتیجه این کاهش سرعت، گوشی‌ها دیگر قادر نیستند مانند روزهای نخست، شارژ باتری را در خود نگه داری نموده و حتی در هنگام شارژ کامل هم عملکرد قبل را ندارند. این مطلب به شما کمک خواهد نمود تا بتوانید از سلامتی باتری گوشی همراه خود مطمئن شده و تنها با چند ترفند ساده عمر باتری موبایل را بیشتر نمایید. در ادامه نشانه های خرابی باتری یک گوشی هوشمند را بررسی نموده و راهنمایی جهت روش های شناسایی و رفع عیوب نیز ارائه می گردد. در ادامه با تاپ رایان همراه باشید.


نشانه های معیوب شدن باتری گوشی هوشمند


در ادامه به این پرسش که روش تشخیص عیب و عیب یابی در باتری موبایل به چه صورت بوده و بروز این اشکالات در باتری گوشی همراه، دارای چه علائمی می باشند، پاسخ داده می شود. در مجموع اصلی ترین علامت های مشکل در باتری گوشی هوشمند موارد زیر می باشند. برخورد با هر کدام از این موارد به معنی ایجاد خطر و مشکل در سلامتی باتری گوشی شما می باشد.


1.باد کردن باتری گوشی

این علامت، اصلی ترین و واضح ‌ترین نشانه وجود مشکل در باتری موبایل یا دیگر وسایل هوشمند می باشد. در این مورد، بخشی از تلفن هوشمند شما که جایگاه قرار گرفتن باتری است متورم و یا اصطلاحا دچار باد کردگی می‌گردد. اگرچه مشاهده این باد کردگی در مورد خرابی های شدید باتری گوشی بوده و در بعضی مواقع حتی مقدار این تورم کمتر است و می بایست به باتری به صورت جداگانه بررسی شود. در این هنگام کافی است باتری را از گوشی خود خارج نموده و بر روی سطحی مسطح قرار بدهید. در صورت باد کردگی در باتری، همه بخش های آن به طور هماهنگ بر روی این سطح قرار نمی‌گیرند.


2. خاموشی موبایل و یا تبلت

چنانچه گوشی و یا تبلت شما در هنگامی که انتظار آن را ندارید به صورت ناگهانی خاموش شود به احتمال زیاد سلامتی باتری آن از دست رفته است. به عنوان نمونه چنانچه یک موبایل و یا تبلت با دارا بودن حدود 20 درصد شارژ و یا بیشتر فعالیت نکرده و خاموش ‌شود، این بدان معنی است که شما با مشکل خرابی در باتری گوشی برخورد نموده اید.


3. خوردگی باتری گوشی

باتری‌های گوشی همراه و یا دستگاه های هوشمند مشابه، در قسمت انتهایی خود دارای اتصالات فلزی ریزی هستند که در موقع نصب دستگاه هوشمند می بایست در تماس با نقاط فلزی ریز دستگاه قرار داشته باشند. به این قطعه های ریز فلزی کانکتور و یا اتصال ‌دهنده گفته می شود. کانکتورها به اتصال باتری با گوشی همراه و تبادل انرژی بین باتری و موبایل می پردازند. در بعضی از مواقع به علل گوناگون امکان دارد این ذرات فلزی خراشیده شده و یا خورده بشوند. در این موارد اتصال مناسب مابین باتری و دستگاه برقرار نشده و انرژی مورد نیاز بین این دو مبادله نشده و در نتیجه می بایست باتری موبایل تعویض گردد.


4.خالی شدن باتری موبایل به طور ناگهانی

این علامت نیز از دیگر از علائم شناسایی عیب باتری موبایل است. در مواقعی این اتفاق رخ می دهد که افرادی گوشی هوشمند خود را  صد در صد شارژ نموده ولی تنها پس از گذشت ساعاتی شارژ آن ها به 20 درصد و یا حتی کمتر می رسد و یا ممکن است موبایل خاموش شود. دلایل گوناگونی می تواند سبب این موضوع شود که از علل آن می‌توان ایراد باتری را نام برد. در مورد می بایست سایر علل را نیز بررسی نموده و چنانچه هیچ کدام از آنان علت واقعی خالی شدن باتری نباشند احتمال از دست رفتن سلامت باتری بسیار زیاد بوده و در این صورت می بایست جهت تعویض و یا تعمیر آن اقدام نمایید.


5. گرم شدن زیاد از حد گوشی

مواردی از قبیل انجام بازی‌های حجیم و یا اعمال برنامه‌های سنگین در موبایل­های هوشمند، از عللی می باشند که درجه حرارت باتری گوشی همراه را در حد زیادی بالا برده که این موضوعی طبیعی است. چنانچه در هنگام شارژ نمودن گوشی و یا حتی بدون نصب برنامه­ای سنگین بر روی آن، گوشی شما دچار گرم شدگی زیاد از حد شود، این خود می تواند علامتی از ایجاد مشکل در باتری گوشی باشد و می بایست سلامت باتری آن مورد بررسی قرار داده شود.


6. خاموشی دائمی گوشی

چنانچه تلاش نمایید تا گوشی همراه و یا تبلت خود را روشن نمایید ولی دستگاه هوشمند با هیچ ترفندی روشن نشود این بدان معنی است که یک ایراد جدی سخت ‌افزاری در گوشی هوشمند به وجود آمده است. این ایرادات سخت افزاری امکان دارد برای قطعات گوناگون موبایل شما اتفاق افتاده باشند. از مسایل سخت افزاری که باعث روشن نشدن موبایل هوشمند می گردد اشکال در باتری بوده که جهت بررسی بیشتر می بایست توسط یک متخصص چک شود.


7. عدم عملکرد موبایل بعد از جدا کردن آن از شارژر

در بعضی از مواقع، خرابی باتری موبایل، باعث می شود گوشی شما از فعالیت عادی خود باز بماند و فقط در صورتیکه به طور مداوم به شارژر اتصال داشته باشد، بتواند به صورت عادی فعالیت نماید. در این حالت، دستگاه به حالت جدا از شارژر عمل نخواهد نمود و در صورت قطع اتصال به شارژر، موبایل شما خاموش می گردد.


8. ایجاد اختلال در شارژ

از دیگر علامت های وجود مشکل در قسمت باتری موبایل، اختلال در شارژ آن می باشد. طولانی شدن زمان شارژ و یا حتی عدم شارژ نشدن باتری در موقع متصل شدن گوشی به شارژر از جمله علایم ایجاد اختلال در شارژ باتری می باشند. این اختلالات می تواند به سبب وجود مشکل در شارژر و یا خرابی باتری باشد که در هر دو صورت می بایست بررسی گردد.


9. هنگ کردن گوشی

این مورد نیز از حالاتی می باشد که اکثر کاربران تلفن‌های هوشمند حداقل یک بار آن را تجربه نموده اند. از جمله علل هنگ نمودن گوشی هوشمند می توان به اشکالات نرم‌ افزاری از قبیل، کاهش مقدار حافظه، افزایش تعداد برنامه‌های سنگین و یا برنامه‌هایی که دارای گرافیکی بسیار سنگین در گوشی است را نام برد. ولی گاهی نیز هنگ کردن موبایل علل نرم‌افزاری نداشته و به سبب ایرادات سخت افزاری همچون ایراد در باتری موبایل رخ می دهد. گاهی اوقات این مشکلات به سبب تعویض باتری و یا نداشتن کیفیت مناسب آن می باشد.


10.سیاه شدن و تورم صفحه نمایش موبایل

این رخداد اغلب در موبایل و یا دستگاه‌های هوشمندی اتفاق می‌افتد که جدا نمودن باتری از آنان ممکن نیست. در این مواقع ایرادات باتری ، به صورت ایجاد شدن لکه‌های سیاه در صفحه نمایش و نیز بادکردگی باتری رخ می‌دهد.


بررسی سلامت باتری


با گذشت زمان و نیز استفاده مکرر از تلفن همراه، باتری آن فرسودگی شده و عملکرد نخست خود را از دست می‌دهد. این مورد عموما با روندی کند اتفاق افتاده و استفاده کنندگان متوجه بروز آن نمی‌شوند. در این بخش از مقاله پرسشی که اغلب کاربران دارند این است که از کجا می توان تشخیص داد که درصد سلامت باتری گوشی چقدر می باشد ؟ جهت ایجاد اطمینان درباره سلامت باتری گوشی همراه روش­های مختلفی گوناگونی وجود داشته که در ادامه مطلب پرکاربردترین آنان را معرفی خواهیم نمود.


بررسی سلامت باتری گوشی اپل


جهت اطمینان پیدا کردن از سلامتی باتری گوشی آیفون به آسانی و با کمک تنظیمات پیش فرض آیفون میتوان به درصد کارآیی این گوشی پی برد و در صورت وجود ایراد در باتری به سرعت آن را تشخیص دهید. جهت انجام این کار می بایست به قسمت تنظیمات (Setting) گوشی آیفون وارد شده و گزینه Battery و بعد از آن Battery Health را انتخاب نمایید. در این بخش مقدار سلامت و عملکرد باتری از 100 درصد معین شده است و مطابق کارایی فعلی باتری به آن نمره داده شده است. حالت 100% در هنگامی که باتری گوشی نو است، به چشم می خورد ولی با گذشت زمان این عدد کاهش می‌یابد. عدد مناسب باتری در مورد مقدار کارآیی آیفون در حالت عادی 80 درصد می باشد. این خصوصیت در سیستم­های عامل‌ بعد از ios 11.3 وجود دارد. در نتیجه چنانچه سیستم عامل گوشی آیفون مورد استفاده شما از نسخه 11.3 پایین‌تر باشد امکان انجام بررسی جهت مقدار سلامت باتری به صورت پیش فرض و با کمک تنظیمات گوشی، موجود نیست.


تست سلامت باتری گوشی ­های اندرویدی


موبایل‌های اندرویدی برخلاف مدل­های آیفون، به صورت پیش فرض دارای امکان تست سلامت باتری نیستند. ولی خوشبختانه با این وجود که ممکن است انجام این عمل با کمک نرم‌افزارهای پیش ‌فرض اندروید نشدنی باشد ، اپ‌هایی بخصوصی برای این تست موجودند که در اینجا به معرفی آنان خواهیم پرداخت. جهت انجام صحیح این بررسی بهتر است اپ Accubattery را دانلود و نصب نمایید. امکان دارد که این اپ تنها برنامه اندرویدی و بررسی عملکرد باتری اندروید نباشد ولی روشن است که از بهترین‌ها محسوب می گردد. در موقع اتمام پروسه نصب، این اپ به صورت خلاصه وار امکانات و ویژگی­های خود از قبیل بررسی میزان سلامت باتری گوشی را به کاربر نشان خواهد داد. مطابق بررسی­های انجام شده توسط تولیدکنندگان این اپ در مورد طول عمر باتری‌، با شارژ نمودن باتری تا حد بیش از 80 درصد (به جای 100 درصد) سبب افزایش طول عمر باتری خواهید شد. در این اپ این امکان که بتوانید اعلانی را جهت اطلاع از شارژ گوشی تا مقداری خاص دریافت کنید، وجود دارد. این اپ به همچنین به کاربر پیشنهاد می‌دهد که این گزینه را بر روی 80 درصد تنظیم نمایید ولی امکان انتخاب سایر سطوح شارژ نیز وجود دارد. سپس این اپ، خود را مطابق با تنظیمات گوشی هوشمند شما بروز نموده و آماده کار می‌گردد. جهت دستیابی به نتیجه مطلوب خود می بایست از یک گوشی اندرویدی نرمال استفاده نمایید. بعد از مدتی جمع آوری اطلاعات اپ Accubattery اطلاعات باتری موبایل هوشمند به شما نمایش داده می شود. این داده ها بعد از یک یا دو روز به کار بردن این اپ حاصل شده در صورتیکه اطلاعات بیشتر پس از گذشت چند هفته تا چند ماه قابل دستیابی خواهند بود.

 

اپلیکیشن بررسی سلامت باتری


در این اپ، داده­هایی را درباره عمر و سلامتی باتری گوشی در تب Discharging مشاهده خواهید نمود. بعلاوه در این بخش مواردی مانند میانگین باتری مصرف شده، مقدار مصرف هر اپ و سایر ملزومات در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. از دیگر اپلیکیشن­های مناسبی که به منظور بررسی سلامت باتری موبایل استفاده می­شوند، می توان Dfndr Battery را نام برد. این اپ به نحوه هوشمند مانع اتلاف انرژی باتری موبایل شما شده و همچنین قادر است گزارش کار و فعالیت­های باتری را به کاربر اطلاع دهد. در نتیجه کاربران با دانلود  نمودن و اجرای آن به هنگام ایجاد مشکل در باتری موبایل، از آن مطلع خواهند شد. بعلاوه با اجرا نمودن این اپ گامی موثر در جهت افزایش طول عمر باتری تبلت و یا گوشی خود نیز خواهید برداشت.


اپلیکیشن Battery Tools & Widget for Android


این اپلیکیشن دارای تخصصی ویژه‌ در جهت تحلیل وضعیت سلامتی باتری است. اپ Battery Tools & Widget for Android به با دقت فراوان اقدام به آنالیز و ثبت نمودن داده ها و بررسی انرژی مصرفی توسط باتری پرداخته و مطابق با این عوامل، مدت عمر باتری و شارژ را نشان خواهد داد. بعلاوه با در نظر گرفتن موارد گوناگونی همچون مقدار باتری مصرفی، درجه حرارت محیط کار و ولتاژ موجود، جهت بررسی دقیق سلامت باتری گوشی، نمودارهایی توسط این اپ به کاربران ارائه خواهد شد. شرکت سامسونگ در راستای پشتیبانی از تولیدات هوشمند منحصر به فرد خود کدهایی مخفی در نظر گرفته است تا کاربران با اطلاع از این کدها از سلامت بخش‌های گوناگون گوشی خود مطلع گردند. نکته مثبت این کدها این است که آن­ها در مورد سایر گوشی‌ها از قبیل برندهای ال جی، هواوی، آیفون، شیائومی، سونی، اچ تی سی و … کارایی نداشته و فقط در گوشی­های سامسونگ قابلیت اجرا دارد. جهت دستیابی به کد مادر نخست باید وارد شماره گیر خود شده و سپس #*0#* را تایپ نمایید که با شماره­گیری این کد تصویری برای شما ظاهر می‌گردد.


جلوگریری از ایراد پیدا کردن باتری گوشی


تا اینجا از متدهای بررسی و تشخیص ایرادات باتری موبایل و همچنین روش­های تست سلامتی باتری توسط اپلیکیشن­های گوناگون و کدهای تست سلامت باتری موبایل مطلع شدید. در این قسمت به پرسش مهمی پاسخ می­دهیم که اساسا چطور می­توان از ایرادات باتری موبایل جلوگیری نموده  و سبب افزایش یافتن طول عمر آن شویم. در ادامه به توضیح متدهای گوناگون افزایش طول عمر باتری گوشی همراه خواهیم پرداخت.


1.استفاده نمودن از شارژر اصلی موبایل و یا تبلت 

شارژرهای اورجینال گوشی­های هوشمند عموما در داخل بسته ‌بندی آنان قرار گرفته‌ و به طور منحصر به فرد جهت گوشی هوشمند شما طراحی و تولید گردیده­اند در نتیجه بهترین انتخاب جهت شارژ موبایل و یا تبلت می­باشند. چنانچه با گذشت زمان شارژر اورجینال گوشی خراب گردد توصیه می­شود شارژر اوریجینال دیگری را خریداری نمایید. زیرا شارژرهای تقلبی فاقد کیفیت لازم بوده و نمی­توانند به طور یکنواخت انرژی باتری را تامین نمایند و بعد از مدتی باعث آسیب و در نهایت خرابی باتری موبایل خواهند شد.


2. هرگز شارژ گوشی خود را به 100% نرسانید

ممکن است تصور شود در هر بار شارژ شما مجاز به شارژ کامل و صد درصدی هستید آن ولی متخصصان تکنولوژی با این نظریه مخالف بوده و اعتقاد دارند شارژ نمودن باتری گوشی تا 100 درصد باعث ایجاد آسیب به آن در زمان طولانی خواهد شد. مناسبترین حد شارژ برای یک دستگاه هوشمند در حدود 90 تا 95 درصد می­باشد. بعلاوه شما هرگز مجاز نیستید که باتری گوشی را در حالی که کمتر از 15 درصد شارژ دارد به شارژ بزنید زیرا این عمل نیز به تدریج سبب خرابی باتری موبایل می‌گردد.


3. استفاده از گوشی در حالت شارژ 

از دیگر رفتارهای مخرب و زیان آور در رابطه با باتری موبایل کار کردن با آن در موقع متصل بودن آن به شارژر می­باشد. زمانی که از گوشی زیر شارژ استفاده می‌کنید در واقع عمل افزایش و کاهش شارژ به صورت همزمان با هم رخ داده که همین باعث آسیب دیدن شدید باتری و ایراد در آن می‌گردد.


4. اجازه دهید باتری ریکاوری شود

استفاده پی در پی و بیش از حد موبایل در زمان طولانی سبب کاهش عمر مفید باتری گوشی شده و در عملکرد آن اختلال ایجاد می‌نماید. برای استراحت بیشتر باتری و ریکاوری آن، توصیه می­شود گوشی همراه خود را در طول هفته به مدت 7 تا 8 ساعت خاموش نموده تا اصطلاحا تنفسی به باتری آن داده شود و از کاشته شدن بیشتر طول عمر آن ممانعت شود.


5. باتری اوریجینال را تهیه نمایید

چنانچه در حال حاضر باتری گوشی همراه شما به خوبی عمل نمی­کند آسیب دیده و یا خراب شده است می بایست سریعا آن را عوض نموده و باتری جدیدی را جایگزین آن نمایید. همانگونه که در بخش تهیه شارژر اشاره شد، تهیه قطعات تقلبی و فاقد کیفیت لازم، به صرفه نبوده و حتی سبب تحمیل هزینه­ای بالاتر به علت تعمیر و تعویض پی در پی آن می­گردد و نهایتا نیز کیفیت مورد نظر و مناسبی حاصل نمی­گردد. در نتیجه این به نفع کاربر است که از باتری اورجینال و با کیفیت در موبایل خود استفاده نماید تا از ایجاد آسیب‌های احتمالی بعدی، ممانعت نماید. 

در این مقاله به بررسی دقیق و کامل علل و نشانه­های آسیب به باتری گوشی و روش­های جلوگیری از آن پرداخته شد. بعلاوه راه­های گوناگونی جهت تست سلامت باتری ذکر نمودیم تا از سلامت باتری و وضعیت آن اطلاع حاصل نمایید. 

دیدگاه های کاربران
دیدگاه شما
مشاهده بیشتر