بنر هدر تخفیفات بنر هدر تخفیفات
  • ۱,۳۴۶ بازدید
  • زمان مطالعه: ۹ دقیقه
  • ۱۴۰۰/۰۳/۲۴ ۱۸:۰۸

اشتباهاتی که منجر به خرابی باتری گوشی می شوند

اشتباهاتی که منجر به خرابی باتری گوشی می شوند

مطمئنا برای شما اتفاق افتاده که در محفلی دوستانه باشید و چند نفری از آن ها راه رفتار صحیح با اسمارت فون-ها را برای پیشگیری از خرابی باتری را به شما یادآور شوند. در حقیقت این راهنمایی ها، همان عقاید نادرست و خطا درباره باتری موبایل هستند که افراد زیادی در مورد غلط بودن آن ها چیزی نمی دانند. در این متن، مجموعه ای از خطاهای معمول درباره باتری موبایل را جمع آوری کرده ایم.

واژه موبایل در لفظ محبوب «تلفن همراه» معنای این را دارد که شما توانایی حمل آن را با خود به هر مکانی که تمایل داشته باشید را دارید. در هنگامی که باتری موبایل پایداری زیادی نداشته باشد، دستگاه شما دیگر اثرگذاری ضروری و واجب را ندارد و باید همواره متصل به شارژر باشد، گویی که تلفن ثابت است. میانگین مدت زمان عمر باتری تلفن همراه شما، هزار مرحله شارژ است. بله، بعد از هر مرحله شارژ باتری تلفن همراه برای نخستین بار، به پایان عمرش می رسد و در نهایت ماندگاری زیاد باتری شما یک یا دو سال است. این مورد به معنای نقش بالای شیوه شارژ کردن موبایل در ماندگاری و بقای آن است.

باتری گوشی را می توان امری بسیار مهم دانست که در زندگی ما موثر است و تعداد زیادی از ما در پی موبایل-های ویژه ای برای استفاده هستیم که قابلیت حفظ شارژ تا دو روز و عدم نیاز به شارژ مجدد در این زمان را داشته باشند. بسیاری از استفاده کنندگان برای حفاظت از باتری موبایلشان، کارهای عجیبی می کنند. با این وجود موارد زیادی که آن ها را راه های حفاظت از باتری موبایل می نامیم، امور صحیحی نیستند و در واقع، مجموعه ای از عقاید نادرست و خطا درباره باتری موبایل می باشند. 10 اشتباه معمول درباره باتری موبایل را در این متن چک خواهیم کرد. در ادامه متن، با موارد بااهمیتی برای زیاد شدن عمر باتری موبایل و نگهداری از آن روبرو خواهید شد. ما را در بررسی ده خطای معمول درباره باتری موبایل، همراهی کنید. با تاپ رایان همراه باشید.


1.بستن تمام اپلیکیشن های بک گراند در یک زمان


یکی از خطاهای بااهمیت درباره باتری تلفن همراه این است که بسیاری از کاربران آن را تکرار می کنند، بستن همه اپلیکیشن های باز در بک گراند است تا عمر باتری را زیادتر کنند. نکته شگفت انگیز این است که دقیقا مخالف این ایده صحیح است. بستن تمام اپلیکیشن های بک گراند، منجر به راه اندازی دوباره آن ها توسط اسمارت-فون شما می شود. این کار باعث طی کردن مراحل بیشتری برای باز شدن یک اپلیکیشن و در نهایت، استفاده بیشتر از توان باتری می شود. در هنگامی که اپلیکیشن ‌ها در بک گراند باز هستند، به حالت آماده به کار (Standby) درآمده و بهره زیادی را از باتری نمی برند.


2.شارژ کردن گوشی تا ظرفیت کامل 100%

همه ما مطلع هستیم که رسیدن شارژ موبایل از 99% به 100% و اصطلاحا شارژ کامل، خیلی راضی کننده است. اما معذرت می خواهیم که در اینجا قصد از بین بردن شادمانی تان و اخطار به شما را داریم چرا که این خطایی معمول درباره موبایل است. در صورتی که شارژرهای لیتیومیونی را با این شیوه به کار بگیریم، تحت تاثیر اختلاف ولتاژ زیاد متحمل فشار می شوند. مناسب ترین کار جدا کردن شارژر از برق با رسیدن آن به مقدار 80 درصد است.   بیان این نکته ضروری است که خالی شدن شارژ باتری تا صفر درصد هم منجر به خرابی آن می گردد و یکی از اعتقادات غلط درباره باتری های موبایل، عدم نیاز به شارژ تا زمان صفر شدن گنجایش آن است. بنابراین باتری موبایل نه نیاز به شارژ بیشتر از میزان لازم دارد و نه باید صبر کنید تا کل ظرفیت آن خالی شود.


3.همواره فعال بودن موقعیت مکانی (GPS)


در حال حاضر یکی از دسترسی های مورد نیاز بسیاری از برنامه ها، فعال بودن همیشگی موقعیت یاب (مکان یاب) موبایل شما است. حتی اغلب شما فراموش می کنید که این مورد هنوز فعال است و این هم خطایی از خطاهای مربوط به باتری موبایل است که بیش از حد تصورتان، باعث خرابی آن می شود. علت این کار، بازیابی علایم گوناگون ماهواره ای به صورت فعال توسط موقعیت یاب گوشی و به جهت تشخیص مکان صحیح شما است.  وقتی این گزینه همواره فعال است، اسمارت فون شما بصورت مداوم و بی توقف علایم را تحت نظر دارد و به استفاده از قسمت تقریبا زیادی از باتری تان می پردازد.

محصول مرتبط دیگر : خرید تبلت

4.داغ شدن بیش از اندازه موبایل

اغلب به حدی از موبایل بهره می بریم که دست هایمان به دلیل داغ شدن بیش از اندازه آن، گرم می‌شوند. قادر به تخمین زدن شدت گرمای باتری هستید؟ این امر منجر به تخلیه زودهنگام باتری موبایلتان و خرابی شدید آن می شود. راه دیگری که سبب داغ شدن بیش از اندازه موبایل شما می گردد، گذاشتن آن در مکانی با دمای خیلی زیاد است. بودن در معرض نور مستقیم خورشید یا نگهداری آن در مکانی گرم را می توان از علل گرمای گوشی دانست. بنابراین اگر از این خطا درباره باتری تلفن همراهتان غافل شوید، عمر باتری تان کم شده و فورا نیاز به شارژ دوباره خواهید داشت.


5.روشنایی نمایشگر


خطایی معمول که درباره باتری موبایل که در بین والدین بسیار دیده می‌شود، سطح روشنایی خیره کننده نمایشگر موبایل آن ها است. این امر فقط باعث بروز مشکل برای چشم آن ها نمی شود، بلکه باتری بی نوا را هم دچار اشکال می کند. نمایشگر موبایل از بالاترین منابعی که در آن هست، بهره می برد. یعنی هر چقدر که سطح روشنایی نمایشگر بیشتر شود، سطح خالی شدن باتری هم به همان اندازه بالاتر خواهد رفت و  موعد عوض کردن باتری سریع تر فرا خواهد رسید. پس میزان روشنایی نمایشگرتان را بر کمترین درجه قرار دهید، ولی به اندازه ای نباشد که چشم خود را متحمل فشار کنید.


6.بهره گیری از شارژرهای متفرقه

خیلی از اشخاص از شارژرهای مترقه بهره می برند، چون قیمت آن ها کم است. اما توصیه ما این است که تنها از شارژر اصلی که شرکت سازنده به شما ارائه می دهد، بهره ببرید؛ چون آن ها سطح انرژی لازم به جهت شارژ درست موبایل شما را بدون کم کردن عمر باتری تخمین زده اند. تنها وقتی که شما قادر به استفاده از  شارژرهای متفرقه هستید که ولتاژ و آمپر آن ها مشابه شارژر ارائه شده توسط شرکت تولیدکننده باشد.


7.استفاده از موبایل در حال شارژ


این امر به مانند استراحت در حین فعالیت است، ولی این دو را اصلا نمی توان همزمان انجام داد. بهره گیری از موبایل متصل به شارژر تنها منجر به داغی آن و تحمیل فشار به باتری اش می شود. حرارت بیشتر از 35 درجه سانتیگراد (95 درجه فارنهایت) برای موبایل شما مطلوب نیست؛ چون هم باعث خرابی باتری شده و هم امکان دارد که در درازمدت سبب انفجار شود. از نگهداری موبایل خود در محیط های با حرارت بالا اجتناب بورزید و فراموش نکنید که قاب محافظ موبایل خود را پیش از اتصال به شارژر درآورید.


8.بهره گیری از برنامه های جانبی به جهت شارژ باتری موبایل

ممکن است که تا به حال با اپلیکیشن‌هایی روبرو شده باشید که مدعی یاری رساندن به شما در شارژ زودتر موبایل باشند. ولی این گفته بطور کلی تکذیب شده است؛ چون دقیقا عکس این مورد صادق است. زیرا این اپلیکیشن‌ها همواره در بک گراند فعالیت کرده، اپلیکیشن ها را با اجبار بسته و قدرت باتری را با هدف ارائه تبلیغات مزاحم خود به کار گرفته و آن ها را در لاک اسکرین یا سایر فضاها به نمایش می گذارند.


9. اتصال تلفن همراه به شارژر در زمانی که گوشی داغ است


اتصال موبایل مد نظر به شارژر در زمان بیش از اندازه داغ بودن آن، یکی دیگر از خطاهای معمول درباره باتری است. بااینکه اغلب از این امر نمی توان دوری کرد و مانع آن شد، ولی تلاش کنید که موبایل را پیش از اینکه باتری اش تماما خالی شود، به شارژر متصل کنید. هر چقدر که درصد بالاتری از باتری خالی گردد، در ازای آن حرارت ایجاد می شود.


10.عدم اتصال موبایل به شارژر پیش از کاملا خالی شدن باتری


اجازه دهید به تصور این مسئله بپردازیم که موبایل شما مثل یک آدم است که بی توقف و بصورت متوالی در حال فعالیت است. آیا جسم بدن شما قادر به تحمل این فشار هست؟ آیا منتظر می مانید تا انرژی شما تماما از بین رفته و بعد از آن به استراحت می پردازید؟ این نکته را می توان درباره باتری موبایل شما نیز در نظر گرفت. صفر شدن گنجایش باتری پیش از اتصال مجدد به شارژر، از عقاید نادرست درباره باتری های موبایل است. اینکه صبر کنیم تا گنجایش باتری به پایین ترین میزان برسد، باعث تضعیف سرعت کارکرد آن می گردد. این که اجازه شارژ دوباره را در هنگام رسیدن گنجایش باتری به 15 یا 20 درصد بدهیم، کار خوبی است. از سوی دیگر، یک مرتبه در هر ماه اجازه دارید که بگذارید گنجایش باتری صفر شود و این زمان نباید کمتر و یا بیشتر شود.

دیدگاه های کاربران
دیدگاه شما
مشاهده بیشتر