بنر هدر تخفیفات بنر هدر تخفیفات
  • ۹۸۸ بازدید
  • زمان مطالعه: ۱۱ دقیقه
  • ۱۴۰۰/۰۳/۲۶ ۰۹:۵۳

پورت HDMI چیست؟

پورت HDMI چیست؟

استفاده از پورتهای HDMI خیلی راحت است، ولی امکان دارد که با دقیقتر چک کردن تمامی نسخه ها و ویژگی های فنی آن ها، اندکی آشفتگی فکری به سراغ شما آمده و باعث از بین رفتن خوشی تجربه برتر شود. در ادامه متن، پورت HDMI را بررسی می کنیم. این پورتها، یکی از اساسی ترین بخش های تلویزیون ها، لپ تاپ ها، نوارهای صوتی، کنسول های بازی، گیرنده های دیجیتال و سایر موارد هستند. با این وجود چون گوناگونی زیادی در ارائه گونه های این پورت ها هست، امکان دارد که درک کامل این عبارت ها، اصطلاح ها و یا مشخصات فنی و تجربه کاربری استفاده کنندگان از این فناوری تا حدی سخت بوده یا فرق داشته باشد. به ما ملحق شوید تا را در ادامه، مفاهیم ابتدایی را شرح دهیم. ما را در تاپ رایان همراهی کنید.  


پورت HDMI چیست؟

این واژه در حقیقت، از واژه های High Definition Multimedia Interface نشات گرفته است. لازم است که در تعریف ابتدایی این واژه بیان کنیم که HDMI یک سیگنال HD است که اکثر وقت ها برای ارسال اطلاعات دیداری و شنیداری از دستگاهی به دستگاه دیگر، مورد بهره برداری قرار می گیرد. حالا لازم است اطلاع داشته باشیم که پورت HDMI چیست؟ این پورت ارتباطی، تصویر و صوت را با کیفیت زیاد و توسط سیم HDMI ارائه می دهد. گونه های این پورت شامل mini-HDMI و micro-HDMI است. با این وجود، در بیشتر زمان ها همان پورت با سایز استاندارد که گاهی به آن A هم می گویند، استفاده می شود. گاها دستگاه‌ها خروجی و یا ورودی HDMI دارند. فرق اصلی این دو، این است که خروجی ها به جهت تقویت و ورود سیگنال های صدا و تصویر به سایر دستگاه ها ساخته شده اند؛ این در حالی است که این پورت در دستگاه‌هایی که ورودی (INPUT) دارند، به جهت اخذ آن سیگنال‌ها تولید شده است. حالا برای مثال می-گوییم: وقتی که کنسول بازی تان را به وسیله پورت HDMI به صفحه نمایشگر وصل می‌کنید، اطلاعات را از کنسول خود (خروجی HDMI) به تلویزیون یا نمایشگر (ورودی HDMI) انتقال می دهید. برای مطمئن شدن از اینکه دستگاهتان پورت HDMI دارد، قادر هستید که به شکل محسوس ببینید و شناسایی کنید، ولی در صورتی که قادر به شناسایی آن نیستید و یا از فرق آن با سایر پورتها اطلاع ندارید، می توانید مراجعه به کتابچه راهنمای کالا یا وب‌سایت تولیدکننده آن داشته باشید.

معمولا فرم ظاهری سیم HDMI در هر دو طرف آغاز و پایان مشابه است، لذا فرق زیادی در این مورد نیست. در بیشتر تلویزیون های تازه تر، ما چندین پورت HDMI را می بینیم. در صورتی که دارای تلویزیون یا دستگاهی قدیمی تر هستید، امکان دارد که این دستگاه ها قابلیت پشتیبانی از این پورت را نداشته باشند؛ با این حال با بهره گیری از مقسم HDMI و یا تغییر جهت دهنده آن، قادر به رفع این مشکل خواهید بود. همچنین قادر به بررسی فرق میان پورتهای گوناگون تصویر (Display ports) و HDMI به شکل مجزا خواهید بود. در پایان در صورتی که تمایل به داشتن تلویزیونی با چندین پورت مطلوب دارید، قادر به تحقیق بیشتر در گزینش این تلویزیون خواهید بود.


فرق بین نسخه های گوناگون HDMI چیست؟

پورتهای HDMI هم مثل سایر فناوری‌های ارائه شده مانند USB، نسخه‌های گوناگونی دارند که بطور معمول با توجه به قدمت مدل شما فرق دارند. رقم نسخه HDMI در بیشتر این دستگاه‌ها معلوم نیست، مثلا پورت HDMI برای رایانه؛ چون کم پیش می آید که برچسب‌گذاری شوند و سیستم کدگذاری رنگ مثل USB که قبلا استفاده می‌شد هم دیگر وجود ندارد. در صورتی که پورت HDMI در تلویزیون شما دارای برچسب نباشد و رقمی جلوی آن نباشد، تنها روش شناسایی دقیق نسخه پورت HDMI شما، دیدن دفترچه راهنمای کالا است که در هنگام تهیه آن با بسته‌بندی عرضه می‌شود یا شاید قادر به کسب اطلاعات درباره نسخه دقیق این پورت در وبسایت تولیدکننده باشید. برای شناسایی نوع این پورت، رقمی که جلوی آن هست را به عنوان شناسه نسخه آن در نظر می گیریم. به بیان راحت‌تر، این رقم معمولا به مقدار شفافیت فیلم که قادر به پشتیبانی از آن است و نیز مقدار تازه سازی اطلاق می شود. در این پورتها با ارقام گوناگون، فرق‌های دیگری هم هست، ولی ماجرا بغرنج‌تر می‌شود و بطور معمول از نظر استفاده کنندگان معمولی، فرقی وجود ندارد.

در این بخش، نسخه های گوناگون و مشخصات پورت HDMI را معرفی می کنیم:

مدت زیادی است که بیشتر کالاهای ارائه شده با فناوری HDMI، دست کم یک پورت HDMI 1.4 دارند. در صورتی که دستگاه شما پورت HDMI 1.4 داشته باشد، قادر به دریافت محتوای فورکی خواهید بود، ولی این محتوا دارای بیشترین مقدار تازه‌سازی (Refresh rate) نیست. لازم است که این را نیز بدانید که لازم است هر دو دستگاهتان به جهت دستیابی به بیشترین میزان شفافیت تصویر و مقدار تازه‌سازی، دارای پورت HDMI مشابهی باشند و همچنین هر دو، قابلیت پشتیبانی از نسخه ای ویژه را داشته باشند. مثلا، در صورتی که یک دستگاه PS5 دارید که دارای یک خروجی پورت HDMI است و قادر به ایجاد تصاویر 4K با مقدار 120 هرتز است، ولی تلویزیون شما تنها یک پورت HDMI 1.4 است، در این صورت تنها قادر به دریافت ماکسیمم وضوح تصویر موجود در HDMI 1.4 خواهید بود و نخواهید توانست که وضوح 4K یا بیشتر را دریافت کنید. در این صورت، کنسول PS5 شما هنوز کار خواهد کرد، ولی با وضوح تصویر خارق العاده ای که شرکت PlayStation نمایش می دهد، قادر به دریافت این تصاویر نخواهید بود.


به جهت بهره بردن از HDMI، چه نوع کابلی نیاز داریم؟آخرین موردی که به جهت دستیابی به بیشترین شفافیت دلخواه از تلویزیون خود احتیاج دارید، گزینش سیم HDMI درست است. دستیابی به گونه های متنوع از سیم‌ها شامل سیم کابل استاندارد HDMI گرفته تا سیم  Ultra High Speed HDMI به آسانی ممکن نیست. برای گزینش سیم درخور، لازم نیست که بگذارید تبلیغات شما را گیج کنند. بااهمیت ترین مواردی که لازم است از آن ها مطلع باشید، این است که سیم دلخواه قادر به عرضه چه میزان از ماکسیمم شفافیت، هرتز و سرعت مد نظر است. درباره این پورت در کیس رایانه هم باید بیان کنیم که بعد از چک کردن نسخه پورت HDMI در رایانه و همچنین نمایشگر خود با گزینش سیم درخور به منزله ارتباط دهنده بین این دو دستگاه، به بیشترین شفافیت تصویر دست خواهیم یافت.


فواید استفاده از HDMI چیست؟

بهره گیری از پورت HDMI در مقایسه با دیگر استانداردهایی که وجود دارد، دارای فواید بسیاری است. از جمله فواید استفاده از این پورت، این است که HDMI  می تواند ویدئو و صوت را همزمان منتقل کند و این فایده ای واضح در مقایسه با استانداردهای قدیمی‌تر است که فقط قادر به انتقال صوت و یا تصویر بودند. در نتیجه، یک استفاده کننده معمولی که تنها تمایل به اتصال دستگاه کنسول بازی خود به تلویزیون یا دستگاهی شبیه به آن دارد، تنها به یک سیم احتیاج خواهد داشت. اخیرا گوناگونی زیادتری را در پورتهای HDMI نیز شاهد بوده‌ایم. مثلا در حال حاضر، استاندارد HDMI می تواند داده‌های سه بعدی را منتقل کند و دارای اترنت هم هست. همگی به وسیله یک سیم واحد ممکن است که این هم از سایر فواید اساسی HDMI می باشد. این مسئله در فعالسازی هر چه راحت تر سیستم سینمای خانگی، خیلی کمک می کند.

در صورتی که تمایل به نام بردن از سایر خصوصیات پورت HDMI داشته باشیم، باید بیان کنیم که HDMI یک استاندارد برای انتقال اطلاعات هم هست و رابط های گوناگونی هم دارد. مثلا، Mini HDMI و Micro HDMI از این دسته‌اند که اغلب در دستگاه‌هایی همچون دوربین‌های فیلمبرداری، لپ‌تاپ یا تبلت مورد استفاده قرار می گیرند. در مقوله بهره گیری از پورتهای HDMI برای اترنت، لازم است بگوییم که سیگنال‌های HDMI دارای قابلیت تبدیل هستند. با در نظر گرفتن این مسئله، شما قادر به فشرده سازی یک سیگنال HDMI برای کار با اترنت هستید که این کار، سبب آسان تر شدن انتقال HDMI در فواصل طولانی‌تر می شود و می‌تواند درخور اتاق‌های کنفرانس، کلاس‌های درس یا تنظیمات سینمای خانگی که لازم است به ارسال سیگنال ویدیویی تا 300 فوت بپردازند، باشد.


کاربرد پورت HDMI در لپ تاپ

لازم است که درباره استفاده از پورت HDMI لپ تاپ، بیان کنیم که تماشای محتوای ویدئویی از لپ‌تاپ در هر صفحه نمایش شامل اسمارت یا عادی، در زمره یکی از دوست داشتنی‌ترین موارد بهره گیری از این پورت است. علاوه بر این، قادر به بیان این هستیم که یک صفحه نمایش، حتما زیبایی دیداری بیشتری به ویژه در فضای اتاق نشیمن برای مشاهده ویدیو ایجاد خواهد کرد. در صورتی که فیلمی را روی لپ‌تاپ یا سرویس پخش جریانی آنلاین (Online Streaming) مثل نتفلیکس بارگیری کرده‌اید، سیم HDMI یکی از برترین و کم قیمت ترین راه های مشاهده محتوا در تلویزیون است. همچنین، لازم است که درباره استفاده پورت HDMI در تلویزیون بگوییم که بسیاری از ابزار مثل گیرنده های دیجیتال و کنسول‌های بازی که لازم است بطور مستقیم به تلویزیون مرتبط باشند، به شکلی ساخته شده‌اند که دارای قابلیت وصل شدن به وسیله ورودی پورت HDMI باشند.

HDMI ARC

بعضی از تلویزیون‌ها، پورتهای HDMI ARC دارند. این پورتها به جهت استفاده از نوارهای صوتی ساخته شده‌اند. ARC کوتاه شده Audio Return Channel و جایگزین سیم نوری است. در تنظیمات تعداد زیادی از سینماهای خانگی، اسپیکرهای تلویزیون برای پخش صوت مورد استفاده قرار نمی گیرند و در عوض، از یک سیستم اسپیکر مجزا به جهت تقویت صوت استفاده می شود. در این حالت، مشکلی برای ما پیش خواهد آمد: در صورتی که تلویزیون اسمارت شما به وسیله تیونر داخلی به پخش محتوا از نتفلیکس یا اسپاتیفای مشغول باشد، چطور قرار است برای پخش صوت از آن سیستم مربوط به صدای بدون سیم مجزا بهره ببرید؟ HDMI ARC راه حل این مشکل است. حالا قادر به بهره گیری از یک سیم HDMI بین یک گیرنده صدا و تصویر و تلویزیون خود هستید و از اسپیکرهای وصل شده به آن گیرنده بهره ببرید؛ حتی در زمان پخش مستقیم محتوا از تلویزیون، قادر به انجام این کار خواهید بود.


جمع بندی

در انتها، بعد از چک کردن و خواندن درباره استاندارد HDMI و گونه های پورت آن و نیز فواید آن، این نتیجه را می گیریم که این نوع فناوری‌هایی که با گذشت زمان عرضه و آپدیت می‌شوند، برای بهبود کیفیت کاری استفاده کنندگان در حال جنبش هستند و با استقبال فزاینده استفاده کنندگان، روبرو می شوند.

دیدگاه های کاربران
دیدگاه شما
مشاهده بیشتر