بنر هدر تخفیفات بنر هدر تخفیفات
  • ۱,۶۳۸ بازدید
  • زمان مطالعه: ۱۰ دقیقه
  • ۱۴۰۰/۰۴/۱۴ ۱۴:۲۷

آشنایی با سیستم عامل iOS 15 - آی او اس 15

آشنایی با سیستم عامل iOS 15 - آی او اس 15


چه اطلاعاتی درباره سیستم عامل iOS 15 دارید؟ در این متن، در مورد زمان ارائه iOS 15، توانایی های این سیستم عامل و دستگاه‌هایی که قابلیت پشتیبانی از آن را دارند، مطالعه خواهید کرد. این سیستم عامل هنوز باید مسیر زیادی را برای ارائه طی کند، اما شایعاتی درباره آن وجود دارد. در این متن، درباره زمان ارائه سیستم عامل iOS 15 و دستگاه هایی که قابلیت پشتیبانی از آن را دارند، مطالعه می کنید. همچنین در این متن، قادر به آشنایی با توانایی های این سیستم عامل هستید. به علاوه، لیستی از به روز رسانی ها و ترقی های اساسی و امکانات این سیستم عامل آمده است؛ همانطور که اپل در iOS 14 به ویرایش سیستم عامل خود پرداخت. با این وجود، این سیستم عامل هم بطور کامل عاری از اشکال و ایراد نیست. در ادامه متن، این سیستم عامل را شناسانده و از تاریخ ارائه آن صحبت می کنیم.

بطور معمول، سیستم عامل iOS در اواسط ماه نوامبر (آبان) به انتشار می رسد. ارائه این سیستم عامل کلا با فعالسازی آیفون نو همراه می شود. پس قادر به مشاهده به روز رسانی iOS 15 به همراه آیفون 13 هستیم. البته مد نظر داشته باشید که آیفون 12 در اکتبر 2020، یک ماه پس از فعالسازی iOS 14 (سپتامبر 2020) به انتشار رسید. لذا چه آیفون تازه شناسانده شود و چه نشود، بسیار احتمال دارد که سپتامبر 2021 (حوالی شهریور 1400) را زمان دریافت iOS 15 بدانند. با وجود اینکه این زمان، نشان دهنده زمان اعمال نسخه جدید سیستم عامل به موبایل ها است؛ اما قادر به بیان این هستیم که ممکن است که اپل، iOS 15 را زودتر معرفی می کند. کلا نسخه های تازه در کنفرانس WWDC (کنفرانس جهانی توسعه دهندگان) این برند در ماه ژوئن معرفی می شوند. پس انتظار داریم که زمان عرضه  در کنفرانس WWDC در سال 2021 باشد. ممکن است که تاریخ منتشر شدن نسخه بتا سیستم عامل iOS 15 هم در ماه ژوئیه 2021 (حوالی مرداد 1400) باشد و استفاده کننده ها قادر به اطلاع رسانی درباره ایرادها و مشکلات این سیستم عامل به اپل خواهند شد تا نسخه جدید عاری از مشکل خاصی باشد. پس شما قادر به داشتن این سیستم عامل حتی در تاریخ ژوئیه 2021 هم هستید. در این متن، درباره به روز رسانی iOS 15 سخن گفتیم. گفتنی است که زمان منتشر شدن iPadOS 15 هم راهی یکسان را طی خواهد کرد. در ادامه برای بررسی بیشتر این سیستم عامل با تاپ رایان  همراه باشید.


خصوصیات سیستم عامل iOS 15

iOS 14 یک به روز رسانی عظیم بود که ترقی های زیادی داشت. ولی هنوز مواردی هست که سیستم عامل iOS 15 قادر به عملکرد مطلوب تر در آن‌ها است. پس در ادامه، خصوصیات این سیستم عامل که ممکن است در این سیستم ارائه شوند، شرح داده خواهند شد.


هوشمندتر شدن دستیار Siri

هوشمندتر شدن Siri را می توان یکی از توانایی های iOS 15 دانست. این دستیار در هر نسخه تازه iOS مطلوب تر می‌شود، با اینکه اکنون هم خیلی مطلوب است، ولی همواره می تواند ترقی کند؛ به ویژه هنگامیکه در جدال سختی با دستیار گوگل است. همگی ما تمایل به مطلوب تر شدن عملکرد Siri در درک پرسش ها و یافتن پاسخ ها داریم. انتظار این را نیز داریم که اعتماد کمتری به نتایج وب داشته باشیم و پاسخ‌های از قبل آماده شده را بگیریم.


توسعه نقشه های Apple Maps

Apple Maps در زمینه تغییرات iOS 15، قادر به عملکرد بهتر از قبل است؛ با اینکه در به روز رسانی جدیدش در دو خصیصه راهنماهای دوچرخه سواری و راه ها، پیشنهادهای مطلوب تری به شما ارائه می دهد. نبود این خصیصه در همه مکان ها و محدود شدن به فقط چند شهر بزرگ، از ایرادات iOS 14 است. به ویژه راهنمای دوچرخه سواری که بهتر است در وسیع‌ترین شکل ممکن ارائه شود. این راهنما، راه هایی را نمایش می‌دهد که قادر به عبور از آن ها با دوچرخه هستیم و ما را در اجتناب از راه های دشوار یاری خواهد رساند.


فهرست تمایلات برای App Store

سابقا اپ استور، خصیصه فهرست تمایلات را داشت؛ به این شکل که قادر به ایجاد یک فهرست از برنامه ها و بازی های محبوبتان بودید. این خصیصه به ویژه برای برنامه‌هایی بود که دارای هزینه بالایی بودند و شما در مورد پرداخت برای آن‌ها خیلی مطمئن نبودید، ولی دوست داشتید که آن‌ها را به منزله یک انتخاب داشته باشید تا فراموش نکنید. شوربختانه اپل این خصیصه را مدتی قبل حذف کرد، ولی امید داریم که مجددا آن را در امکانات iOS 15 مشاهده کنیم.


زبان های بیشتر به جهت برگردان به زبانی دیگر

اپل با منتشر شدن iOS 14، یک اپلیکیشن برگردان به سیستم عامل خود افزود و مسیر راحتی برای برگردان سایر زبان‌ها عرضه کرد. اما در این نسخه، فقط 12 زبان وجود دارد که این خیلی پایین تر از برگردان گوگل (Google Translate) و بعضی از سایر برنامه‌ها و سرویس‌های رقیب است. پس انتظار این را داریم که یکی از توانایی های تازه iOS 15، ترقی عظیمی برای اپلیکیشن برگردان آیفون باشد. حدس ما این است که این موردی است که اپل همچنان روی آن کار خواهد کرد. حتی امکان دارد که زبان‌های تازه، زودتر از منتشر شدن iOS 15 عرضه شوند. در صورتی که اپل، تمایل به داشتن مطلوب ترین برنامه برگردان دارد، لازم است که تغییرهای عظیمی بر اپلیکیشن برگردان خود ایجاد کند.


توسعه اپلیکیشن های پیش فرض

iOS 14 اقدام به عرضه خصیصه ای کرد که استفاده کنندگان از اپل مدت ها بود به آن احتیاج داشتند. در نهایت، خصیصه گزینش اپلیکیشن‌های پیش فرض در نسخه iOS 14 ارائه شد، اما این ویرایشی مهم نبود؛ بلکه این تغییر تنها در اپلیکیشن‌های ایمیل و مرورگر ایجاد شد. ممکن است که اپل، این خصیصه را در امکانات iOS 15 و دست کم در اپلیکیشن‌های پیام رسان و تقویم‌ها ایجاد کرده باشد. پس در صورتی که اپلیکیشن Fantastical را از اپلیکیشن Apple Calendar و یا Signal را از Message برتر می دانید، این به روز رسانی iOS 15 قادر به فایده رساندن به شما است و باعث تحقق رویاها می شود.


iOS 15 برای چه موبایل هایی عرضه می شود؟ 


ممکن است که آیفون 6S قادر به دریافت  iOS 15نباشد. یکی از اطلاعاتی که لو رفته، این است که این به روز رسانی  iOS 15 تنها  در اختیار آیفون‌های 7 به بعد خواهد بود. این بدان معنا است که آیفون 6S، آیفون 6S Plus و نسل نخست آیفون SE، قابلیت پشتیبانی از سیستم عامل  iOS 15را نخواهند داشت. عملکرد این دستگاه‌ها، تنها با سیستم عامل iOS 14 خواهد بود. این اظهار نظر قابل اعتمادی است؛ چون اپل در هر به روز رسانی سیستم عامل، قدیمی‌ترین نسل موبایل ‌های خود را در نظر نمی گیرد. در حقیقت، منتظر نبودیم که آیفون 6S حتی قادر به دریافت سیستم عامل iOS 14 هم باشد، اما اپل برای این آیفون هم نسخه iOS 14 را عرضه کرد. به هر جهت در صورتی که اپل هنوز قصد پشتیبانی از این دستگاه‌ها را داشته باشد، باعث حیرت و شادی خواهد شد.


iOS 15 در اختیار کدام موبایل ها قرار می گیرد؟

جمع زیادی از استفاده کنندگان در سراسر جهان، منتظر تاریخ منتشر شدن iOS 15 هستند. به شکل مختصر، با در نظر گرفتن شایعات و اخبار منتشر شده، بسیار محتمل است که زمان ارائه iOS 15 در پاییز سال 2021 باشد و در سراسر تابستان نیز رسما درباره آن حرف زده خواهد شد. این احتمال نیز هست که این پرسش برای استفاده کنندگان پیش آمده باشد که iOS 15 برای کدام نوع موبایل ها عرضه می شود. بنابراین با در نظر گرفتن شایعات لو رفته، قادر به بیان این هستیم که آپدیت های iOS 15 برای دستگاه‌های بالاتر از آیفون 7 ارائه خواهد شد. از این دستگاه‌ها، می توان موارد زیر را نام برد:

آیفون 7 (iPhone 7) و آیفون 7 پلاس (iPhone 7 Plus)، آیفون 8 (iPhone 8) و آیفون 8 پلاس (iPhone 8 Plus)، آیفون ایکس (iPhone X)، آیفون ایکس آر (iPhone XR)، آیفون ایکس اس (iPhone XS) و آیفون ایکس اس مکس (iPhone XS Max)، آیفون 11 (iPhone 11)، آیفون 11 پرو (iPhone 11 Pro)، آیفون 11 پرو مکس (iPhone 11 Pro Max)، آیفون اس ای (iPhone SE 2020)، آیفون 12 (iPhone 12)، آیفون 12 پرو (iPhone 12 Pro)، آیفون 12 پرو مکس (iPhone 12 Pro Max) و آیفون‌های عرضه شده در پایان سال 2021 (12s یا 13). 


جمع بندی

این پرسش ها بطور معمول برای استفاده کنندگان اپل پیش می آید که iOS 15 چه زمانی عرضه شده، برای چه موبایل هایی ارائه شده، تاریخ ارائه آن چه زمانی است؟ پس، این متن با در نظر گرفتن اطلاعات و شایعات لو رفته درباره سیستم عامل iOS 15 و نیز توانایی های آن، خصوصیات و وقت ارائه آن نوشته شده است و بسیار محتمل است که در ماه های آتی، اخبار رسمی و کاملتری انتشار یابد. البته همچنان تا پاییز 2021 و تاریخ منتشر شدن iOS 15، وقت زیادی مانده و لازم است که انتظار بکشیم و ببینیم که اطلاعات حتمی در مورد این سیستم عامل که جدیدترین به روزرسانی اپل است، چه خواهد بود.

دیدگاه های کاربران
دیدگاه شما
مشاهده بیشتر