بنر هدر تخفیفات بنر هدر تخفیفات
  • ۴۵۹ بازدید
  • زمان مطالعه: ۱۱ دقیقه
  • ۱۴۰۰/۰۸/۱۹ ۲۱:۳۹

راهنمای خرید بهترین هارد اکسترنال بازار

راهنمای خرید بهترین هارد اکسترنال بازار

هاردهای اکسترنال به عنوان ذخیره سازهای قوی با فضای ذخیره سازی زیاد کاربرد دارند که می‌توانند اطلاعات و داده‌های گوناگون با حجم‌های مختلف را در خود ذخیره کنند. ظرفیت حافظه انواع هاردهای اکسترنال موجود در بازار متنوع است. طی سال‌ها حافظه‌ها دچار تغییرات گسترده شده اند ولی باز هم هاردهای اکسترنال به دلیل قابلیت‌هایی که دارد به عنوان حافظه محبوب مورد استفاده قرار می‌گیرد. در هارد اکسترنال علاوه بر ذخیره سازی داده‌های خصوصی و یا سایر اطلاعات، می‌توانید اطلاعات مربوط به بازی‌های خود را ذخیره کنید و این برای گیمرهای حرفه ای اهمیت زیادی دارد. برای شناخت بیشتر با انواع هارد اکسترنال در ادامه مقاله با تاپ رایان همراه باشید.

راهنمای خرید بهترین هارد اکسترنال بازار

بهترین هارد اکسترنال از نظر ابعاد

بعد از این که تصمیم به خرید هارد اکسترنال گرفتید، باید نوع هارد انتخابی خود را مشخص کنید. در بازار سه نوع هارد اکسترنال وجود دارد که هرکدام مزایا و معایب خاص خود را دارد. با معرفی کامل این هاردها می‌توانید با توجه به نیاز خود، یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.

برای مشاهده از محصولات دیگر،  هارد اکسترنال 2 ترابایت کلیک کنید.

هارد اکسترنال 2.5 اینچی

این نوع هارد اکسترنال از بهترین انواع موجود در بازار است. دیسک‌های کوچکی دارند و چون وزن کمی دارند به راحتی قابل حمل هستند. با داشتن اندازه کوچک‌تر و وزن کمتر مزیت‌های زیادی را برای مصرف کننده به همراه می‌آورد. از جمله معایبی که می‌توان نام برد حافظه کمتر آن و در بعضی مواقع PRM پایین تر آن است.

هارد اکسترنال 3.5 اینچی

این مدل هارد از مدل قبلی بزرگ تر است؛ همان طور که از نام آن نیز مشخص است. اندازه بزرگ‌تر آن موجب شده که به آن لقب هارد رومیزی داده شود. دیسک‌های موجود در آن چرخشی هستند و 3.5 اینچ طول دارند که می‌توان داده‌ها را در آن ذخیره کرد. وقتی می‌گوییم این هارد بزرگ است، یعنی به طور قابل ملاحظه ای از انواع دیگر هاردها بزرگ تر است و فضای بیشتری اشغال می‌کند. ممکن است دیده باشید که در کنار رایانه رومیزی، یک حافظه ذخیره سازی پشتیبان، به صورت ثابت، وجود دارد. هارد اکسترنال 3.5 اینچی درواقع همین حافظه پشتیبان است. اگر می‌خواهید میزان حافظه ذخیره سازی رایانه خود را افزایش دهید، این مدل هارد پیشنهاد مناسبی است که به آسانی قابل جایگزینی است.

راهنمای خرید بهترین هارد اکسترنال بازار

حافظه SSD اکسترنال

این مدل حافظه‌ها از انواع هاردهای HDD پیشرفته تر و به روزتر هستند. فناوری جدیدی که در آن‌ها به کار رفته این امکان را می‌دهد که به جای این که با چرخش دیسک‌ها لیزر درون حافظه اطلاعات را بخواند و اطلاعات درون تراشه هایی ذخیره می‌شوند. در صورت نبود دیسک‌هایی در فضای داخلی هارد، هارد به طور چشم گیر سبک تر شده، همچنین با سرعت بیشتری عمل می‌کند. اگر دچار ضربه یا سقوط از بلندی شوند، میزان آسیبی که به آن‌ها وارد می‌شود کمتر از هاردهای HDD است. با داشتن این ویژگی‌ها دور از انتظار هم نیست که قیمت این مدل هارد کمی بیشتر از انواع قدیمی تر باشد. اما اگر نمی خواهید هزینه ی زیادی برای افزایش ظرفیت ذخیره سازی دستگاه خود انجام دهید، این مدل را به شما پیشنهاد نمی کنیم.

ظرفیت ذخیره سازی هاردهای اکسترنال

برای شروع خرید، اولین نکته‌ای را که باید در نظر داشته باشید این است که میزان ظرفیت ذخیره سازی اطلاعات هارد اکسترنال بسیار زیاد است و انواع هاردهایی که ظرفیت‌های خیلی بالا دارند نیز به نسبت گران‌تر هستند اما با این حال هاردهایی هستند که ظرفیت پایینی دارند و قیمت بالایی نیز ندارند. برای انتخاب این که کدام نوع هارد با ظرفیت ذخیره سازی را خریداری کنید، به میزان اطلاعاتی که می‌خواهید برای مدت زمان زیادی ذخیره کنید، توجه کنید.

راهنمای خرید بهترین هارد اکسترنال بازار

سرعت انتقال اطلاعات در هارد اکسترنال

نکته مهم دیگری که نباید از آن غافل شد، میزان سرعت عملکردی هارد اکسترنال برای انتقال اطلاعات است. سرعت چرخش دیسک در انواع هارد HDD به طور میانگین 5400 دور در دقیقه است. مدل‌های آرشیوی به دلیل عملکرد و مشخصات فنی ای که دارند هم در انواع 5400 دور در دقیقه و هم در مدل 7200 دور در دقیقه تولید و عرضه می‌شوند.

مدل هایی که سرعت چرخش دیسک‌ها در آن 7200 دور در دقیقه است، حدودا 33درصد سرعت انتقال داده بیشتری نسبت به مدل‌های 5400 دارند؛ به طوری که سرعت انتقال اطلاعات از این هارد از طریق درگاه USB 3.1 نسل یک، بین 150 تا 190 مگابایت بر ثانیه خواهد بود. مدل‌های 5400 سرعتی معادل 100 تا 140 مگابایت برثانیه دارند.

نکته مهم دیگری که حتی مهم تر از سرعت انتقال داده است، اتصال هارد به رایانه است. یعنی به طور مثال اگر هارد اکسترنالی که از درگاه USB 3.0 را به درگاه USB 2.0 متصل کنید، سرعت انتقال داده بسیار کمتر از آن چیزی است که انتظار دارید. پس به هنگام خرید حتما توجه کنید که درگاه پشتیبانی شده در هارد اکسترنال انتخابی با درگاه دستگاهی که دارید، هم خوانی داشته باشد. درگاه USB 3.0 و خانواده نسل اول شامل USB 3.1 و USB 3.2 سرعت یکسانی دارند. حداکثر سرعت انتقال داده‌ها از طریق این درگاه‌ها به 5 گیگابایت بر ثانیه نیز می‌رسد. 


راهنمای خرید بهترین هارد اکسترنال بازار

مقاومت در برابر ضربه

همه انواع هارد دیسک ها، حتی مدل‌های پیشرفته، نسبت به ضربه و شوک ناشی از آن حساسیت دارند. پس عنوان ضدضربه بودن که برای هارددیسک‌های خارجی استفاده می‌شود معمولا به این معنی نیست که از داده‌ها در برابر تمامی ضربه‌ها و آسیب‌های فیزیکی محافظت می‌کند. برای مشخص کردن مقاومت هاردها از استانداردهای مختلفی استفاده می‌شود؛ مثلا مقاوم در برابر سقوط از ارتفاع 1.5 متری، گواهینامه ضد آب بودن موسوم به IP68 و.... . پس قبل از خرید هارد به این نکات حتما توجه کنید. هاردهایی که ضدضربه و ضدآب هستند به طول معمول اندازه‌های بزرگ تری نیز دارند.

قیمت هارد اکسترنال

قیمتی که برروی هارد دیسک‌ها گذاشته می‌شود با توجه به انواع ویژگی‌های مختلفی است که در ساخت آن درنظر گرفته می‌شود مانند ظرفیت ذخیره سازی، سرعت انتقال داده، مقاومت‌های مختلفی که در برابر ضربه یا آب و یا غیره دارد. پس این شما هستید که تعیین می‌کنید چه هاردی با چه قیمتی خریداری کنید. پس ابتدا ویژگی‌هایی که از یک هارد مناسب انتظار دارید را انتخاب کنید و با توجه به این ویژگی‌ها هارد مناسب خود را انتخاب کنید.

راهنمای خرید بهترین هارد اکسترنال بازار

جابه جایی آسان

شرکت‌های سازنده هارد اکسترنال، انواع مختلفی از جمله هارد رومیزی (دسکتاپ) و هارد قابل حمل را تولید و عرضه می‌کنند. اگر می‌خواهید از هاردی استفاده کنید که در کنار رایانه رومیزی تان قرار بگیرد و نیاز به جابه جایی آن ندارید، نسبت به ویژگی هایی که ممکن است داشته باشد حساسیت نشان ندهید؛ مثلا لازم نیست حتما ضدضربه یا خیلی سبک باشد زیرا جایی که برای آن مشخص می‌کنید ثابت است و نیاز به جابه‌جایی آن ندارید. اما اگر می‌خواهید هارد خود را همیشه همراه داشته باشید و از خانه بیرون ببرید یا در سفر همراه شما باشد، بهتر است در ساخت آن ویژگی‌های ضدضربه بودن، ضدآب بودن و همچنین وزن سبک آن را در نظر بگیرید. این ویژگی‌ها در کنار استفاده درست از هارد هستند که باعث افزایش طول عمر دستگاه شوند.

راهنمای خرید بهترین هارد اکسترنال بازار

بهترین مدل هارد اکسترنال را چه شرکتی می‌سازد؟

قابلیت هایی که هارد اکسترنال دارد باعث شده تا استفاده از آن روز به روز بیشتر شود و به دلیل استقبال مردم، شرکت‌های مختلفی نیز تمایل پیدا کرده  اند تا این محصول را تولید کنند. برخی از این شرکت‌ها محصولات متنوع تر و باکیفیت تری را تولید و عرضه می‌کنند مانند برندهای وسترن دیجیتال، ADATA، سیلیکون پاور، سیگیت و توشیا. این برندها جزو برندهای محبوبی هستند که مشتریان زیادی داشته و درصد رضایت مندی از آن‌ها نیز بالا است.


برند ای دیتا - ADATA

این شرکت تایوانی در سال 2001 توسط سیمون چن تاسیس شد و از ابتدا کار خود را با تولید انواع حافظه و دستگاه‌های ذخیره سازی آغاز کرد. محصولات اولیه این شرکت شامل ماژول‌های DRAM، درایوهای USB، دیسک‌های سخت USB و کارت‌های حافظه در کامپکت فلش و فرمت‌های دیجیتالی امن می‌شد. با پیشرفت هایی که در تکنولوژی شاهد آن بودیم و اختراع انواع محصولات جدید، این شرکت نیز تنوع محصولات تولیدی خود را افزایش داد و هم اکنون پاوربانک و هارد اکسترنال از جمله محصولات اصلی این برند محسوب می‌شوند.


سیلیکون پاور

این شرکت نیز یک شرکت تایوانی است. در سال 2003 به منظور تولید لوازم و محصولات ذخیره سازی اطلاعات ایجاد شد. موسسان شرکت سیلیکون پاور (SP) از جمله متخصصانی در حوزه تجارت بین الملل و هم چنین مهندسانی در زمینه فناوری ذخیره سازی اطلاعات بودند. تخصص تجارت و فناوری در کنار هم باعث شد تا اهدافی که برای تولیدات خود در نظر گرفتند علاوه بر عموم مردم، متخصصان حوزه IT را نیز در بربگیرد. با گذشت اندک زمانی، با تولید محصولات باکیفیت، نام این برند نیز در زمره برندهای معروف و مطرح هاردهای اکسترنال قرار گرفت.

وسترن دیجیتال

شرکت Western Digital یک شرکت آمریکایی با سابقه طولانی است که به سال 1970 در شهر کالیفرنیای آمریکا ساخته شد. این برند به عنوان یکی از مطرح ترین برندها در زمینه سخت افزار و دیسک سخت در جهان به شمار می‌رود و با تولیدات بسیار باکیفیت خود در حوزه دیجیتال و رایانه میان مردم شناخته می‌شود. در ابتدای تاسیس این شرکت، محصولاتی که عرضه می‌کردند عمدتا چیپ‌های ماشین حساب بود و به علت کیفیت بالای این چیپ ها، به بزرگ ترین تولیدکننده آن تبدیل شدند و رقیبی در جهان نداشتند. با ورشکستگی ناگهانی این شرکت در سال 1976، محصولات دیگری از جمله فلاپی و CPU را عرضه کردند و در سال 1980 آغاز به تولید و عرضه هارد دیسک کردند و در این زمینه نیز به شهرت جهانی رسیدند.

دیدگاه های کاربران
دیدگاه شما
مشاهده بیشتر