بنر هدر تخفیفات بنر هدر تخفیفات
  • ۴,۹۸۴ بازدید
  • زمان مطالعه: ۲۱ دقیقه
  • ۱۴۰۲/۰۲/۱۰ ۱۱:۲۹

نقد و بررسی لپ تاپ HP Victus FA0031DX + ویدیو

نقد و بررسی لپ تاپ HP Victus FA0031DX

برند اچ پی حداقل در ایران بیشتر به کیفیت پرینترها و اسکنرهایش شناخته می‌شود اما شاید برایتان جالب باشد بدانید این شرکت یکی از قدیمی‌ترین شرکت‌های فناوری است و نزدیک به 80 سال است که در این حوزه فعالیت دارد (از سال 1940). در سال‌های اخیر که تولید و استفاده از لپ تاپ رشد فزاینده‌ای داشته اچ پی نیز به جمع تولیدکنندگان این محصول محبوب پیوسته و توانسته خود را در کنار برندهای دیگری همچون برند ایسوس، برند دل، برند لنوو و برند اپل مطرح کند.

 

البته اینجا مجال آن نیست که راجع به فعالیت‌های اچ پی در حوزه تولید لپ تاپ بحث کنیم و قرار است شما را با یکی از لپ تاپ‌های میان‌رده این شرکت یعنی لپ تاپ HP Victus FA0031DX آشنا کنیم که با چند ترکیب‌بندی (اصطلاحا کانفیگ) مختلف به بازار عرضه شده است. منظور ما از ترکیب‌بندی یا کانفیگ، مجموع سخت‌افزارهایی است که در این لپ تاپ به کار رفته است. در حال حاضر چهار مدل از لپ تاپ HP Victus FA0031DX در بازار وجود دارد که از هر نظر شبیه هم هستند و تنها تفاوت‌شان در میزان حافظه رم و حافظه ذخیره‌سازی آنهاست.

 

تفاوت قیمت این مدل‌ها بیشتر از 4 میلیون تومان نیست و قیمت هیچ کدام از 30 میلیون تومان تجاوز نمی‌کند. گران‌ترین‌شان دارای 32 گیگابایت حافظه رم و یک ترابایت حافظه ذخیره‌سازی از نوع SSD است. یک مدل دیگر هم هست که کمی ارزان‌تر است و همان یک ترابایت حافظه ذخیره‌سازی SSD را دارد اما حافظه رم آن 16 گیگابایت است. دو مدل باقی‌مانده هر دو 500 گیگابایت حافظه ذخیره‌سازی SSD‌ دارند اما یکی 8 و دیگری 16 گیگابایت حافظه رم دارد. خبر خوب اینکه میزان حافظه رم و حافظه ذخیره‌سازی در تمام این لپ تاپ‌ها قابل‌ارتقاء است (حافظه رم تا 32 گیگابایت). اما بیایید نگاهی کلی به این لپ تاپ بیاندازیم و ببینیم اصلا به چه دردی می‌خورد! لپ تاپ HP Victus FA0031DX در یک نگاه

اگر بخواهیم لپ تاپ hp مدل Victus FA0031DX را در نگاه اول تعریف کنیم باید بگوییم لپ تاپی است که برای مصارف عمومی و اداری عالی است به خصوص اینکه در آن از نسل دوازدهم پردازنده‌های اینتل استفاده شده اما برای مصارفی همچون کار با برنامه‌های گرافیکی و مهندسی سنگین یا گیمینگ حرفه‌ای، متوسط است. "متوسط" دقیقا به چه معناست؟ به این معنا که شاید در اجرای جدیدترین بازی‌ها با آن مخصوصا با تنظیمات گرافیکی سنگین با مشکل مواجه شوید یا اصلا بازی اجرا نشود و در اجرای برنامه‌های سنگین مهندسی یا گرافیکی مثل ادوب فتوشاپ یا پرمیر نیز نباید انتظار عملکرد خیلی خوبی از آن داشته باشید.

 

در تستی که توسط یکی از سایت‌های معتبر نقد و بررسی از پردازنده گرافیکی لپ تاپ HP Victus FA0031DX گرفته شد مشخص شد که این پردازنده در اجرای بازی‌هایی که سال ساخت‌شان به سال 2017 یا 2018 برمی‌گردد نسبتا خوب عمل کرده و بیشتر آنها را با فریم ریت بین 30 تا 60 یا کمی بیشتر اجرا کرده (بازی که با فریم ریت 30 اجرا شود حداقل قابل‌ بازی کردن است) اما در بیشتر بازی‌هایی که سال ساخت‌شان بعد از 2020 است عملکرد خوبی نداشته و بیشتر آنها را با فریم ریت بین 20 تا 25 اجرا کرده است. 

 

البته تمام این بازی‌ها با بهترین تنظیمات گرافیکی اجرا شده‌اند و شاید اگر شما کمی تنظیمات گرافیکی را سبک‌تر کنید حتی این پردازنده بتواند بازی‌های جدیدتر را هم به خوبی اجرا کند. در اینجا باید بگوییم خوب اجرا شدن یک بازی تا حد زیادی به فناوری‌های گرافیکی به کار رفته در آن بازی نیز بستگی دارد. هستند بازی‌هایی که بعد از سال 2020 تولید شده‌اند اما چون جزء بازی‌های به اصطلاح "سنگین" نیستند، آسان‌تر و با فریم ریت بالاتر اجرا می‌شوند. به هر حال آنچه در بالا گفتیم برای این بود که یک دید کلی راجع به قدرت پردازنده گرافیکی لپ تاپ HP Victus FA0031DX بدست آورید.

 

پردازنده اصلی 

نقطه قوت لپ تاپ HP Victus FA0031DX که آن را تبدیل به انتخابی عالی برای مصارف عمومی و ادارای کرده است پردازنده اصلی آن است. همانطور که در بالا اشاره شد پردازنده اصلی این لپ تاپ نسل دوازدهم از پردازنده‌های Corei5 اینتل است که عملکرد آن حتی کمی از عملکرد پردازنده‌های Corei7 نسل یازدهم هم بهتر است و این در حالی است که میزان حافظه کش که در سرعت پردازنده تاثیر بسزایی دارد در یک پردازنده Corei7 نسل یازدهم 12 مگابایت از حافظه کش یک پردازنده Corei5 نسل دوازدهم بیشتر است! شاید بپرسید چطور چنین چیزی ممکن است؟ در جواب باید بگوییم این به دلیل معماری متفاوت پردازنده‌های نسل دوازدهم است.

 

به هر حال در تست‌های انجام شده پردازنده Corei5 نسل دوازدهم موفق به گرفتن 60 امتیاز و پردازنده Corei7 نسل یازدهم موفق به گرفتن 59 امتیاز شد که همانطور که می‌بینید بسیار به یکدیگر نزدیک است و نشان می‌دهد که این دو پردازنده عملکرد نسبتا مشابهی دارند. به طور خاص باید بگوییم عملکرد هسته‌ها به صورت تکی در پردازنده Corei5 تا 15% و به صورت گروهی در پردازنده Corei7 تا 17% بهتر بوده است. این هم به دلیل آن است که تعداد هسته‌های مجازی پردازنده Corei7 چهار هسته بیشتر از پردازنده Corei5‌ است.

 

اما در اینجا بد نیست مقایسه‌ای هم بین پردازنده Corei5 نسل دوازدهم و نسل یازدهم داشته باشیم. در تست‌های مشابهی که انجام شده پردازنده Corei5 نسل یازدهم موفق به گرفتن 53 امتیاز شده است (7 امتیاز کمتر). همچنین عملکرد هسته ها به صورت تکی در یک پردازنده Corei5 نسل دوازدهم تا 8% و عملکرد آنها به صورت گروهی تا 34% از یک پردازنده Corei5 نسل یازدهم بهتر بوده است و این در حالی است که پردازنده‌های Corei5 نسل دوازدهم تنها 2 هسته حقیقی بیشتر از پردازنده‌های Corei5 نسل یازدهم دارند و تعداد هسته‌های مجازی آنها یکسان است (12 هسته).

 

در نهایت باید بگوییم سرعت پایه پردازنده Corei5 نسل دوازدهم در حالت عادی 2 گیگاهرتز است و در حالت توربو به 4.4 گیگاهرتز می‌رسد. این پردازنده بر اساس آخرین معماری برند اینتل برای پردازنده‌هایش که با کدنام Alder Lake شناخته می‌شود ساخته شده و 8 هسته حقیقی، 12 هسته مجازی و 12 مگابایت حافظه کش دارد که برای مصارف عمومی کافی و حتی زیاد هم هست. نتیجه اینکه شما با چنین پردازنده‌ای می‌توانید کارهای روزمره‌تان را با سرعت بالاتری انجام دهید و هیچ گاه بیشتر از چند لحظه منتظر باز شدن فایل‌هایتان نخواهید ماند (مخصوصا اینکه حافظه ذخیره‌سازی لپ تاپ HP Victus FA0031DX از نوع SSD است که سرعت خوانش آن از درایوهای HDD به شکل محسوسی بیشتر است).


پردازنده گرافیکی

حتی اگر لپ تاپ HP Victus FA0031DX پردازنده گرافیکی مجزا نداشت به درد مصارف عمومی و اداری می‌خورد چرا که پردازنده اصلی آن دارای پردازنده گرافیکی مجتمع Intel UHD‌ در دل خود است که می‌تواند به راحتی پاسخگوی مصارف مذکور باشد. اما حالا که این لپ تاپ، پردازنده گرافیکی جداگانه، آن هم از نوع GeForce GTX دارد که تا پنج یا شش سال پیش حتی برای مصرف گیمینگ نیز کاملا مناسب بود به این معناست که شما می‌توانید پا را کمی هم از مصارف عمومی و اداری بالاتر بگذارید و بعضا با لپ تاپ‌تان بازی‌های چند سال پیش را هم اجرا کنید یا حتی با برنامه‌های گرافیکی سنگین با سرعت نسبتا متوسط کار کنید.

 

پردازنده گرافیکی این لپ تاپ یعنی GeForce GTX 1650 دارای 4 گیگابایت حافظه اختصاصی است که در حد بعضی از پردازنده‌های گرافیکی RTX 3050 است. همچنین تعداد واحدهای خروجی رِندر (ROP)، و واحدهای بازنشانی الگوهای گرافیکی (TMU) در آن به ترتیب 32 و 56 واحد است که بسیار به یک پردازنده RTX 3050‌ نزدیک است اما تعداد واحدهای سایه‌روشن (Shading Unit) در آن 896 است که به شکل قابل‌توجهی از 2048 واحد سایه‌روشن در RTX 3050 کمتر است و شاید یکی از دلایلی که این پردازنده در اجرای جدیدترین بازی‌ها کم می‌آورد همین باشد. 

 

به هر حال اگر شما فقط گاه گاهی بازی می‌کنید و با بازی‌های قدیمی‌تر هم راضی هستید باید بگوییم عملکرد پردازنده GeForce GTX 1650 در اجرای این بازی‌ها خوب است و حتی فریم ریت آن بعضی مواقع به 60 فریم در ثانیه یا بیشتر هم می‌رسد که عالی است. خبر خوب اینکه اگر در بازی‌های جدیدتر تنظیمات گرافیکی را تا حد زیادی سبک کنید امکان اجرای این بازی‌ها را هم خواهید داشت اما گر گیمر حرفه‌ای هستید و می‌خواهید این بازی‌ها را با بهترین تنظیمات گرافیکی و بهترین فریم ریت اجرا کنید قطعا به لپ تاپی با قدرت بیشتر و مخصوصا پردازنده گرافیکی قوی‌تری نیاز دارید که البته قیمت آن هم معمولا بین 20 تا 50 میلیون تومان از این لپ تاپ بیشتر است.

 

جالب است بدانید در بسیاری از سایت‌های نقد و بررسی از لپ تاپ HP Victus FA0031DX به عنوان "لپ تاپ گیمینگ اچ پی با قدرت کمتر" یاد شده است که نشان‌دهنده قدرت نسبی این لپ تاپ در اجرای بازی‌هاست و وقتی لپ تاپی در اجرای بازی‌های هر چند قدیمی‌تر خوب عمل کند شک نکنید که برای مصارف عمومی و اداری، عالی است.


نمایشگر 

با اینکه برای لپ تاپی با کاربری عمومی نمایشگری با سرعت بازآوری تصویر (ریفرش ریت) 60 هرتز هم کفایت می‌کند اما نمایشگر لپ تاپ HP Victus FA0031DX ریفرش ریتی در حد 140 هرتز دارد که برای گیمینگ هم کافی است. همانطور که می‌دانید هر چقدر ریفرش ریت یک نمایشگر بالاتر باشد تصویر آن شفاف‌تر و حرکت‌ها در آن روان‌تر به نظر می‌رسند به اضافه اینکه کمتر باعث خستگی چشم به خصوص در استفاده‌های طولانی‌مدت می‌شود.

 

حداکثر وضوح تصویری مانیتور این لپ تاپ، Full HD‌ است که باز هم برای اجرای بازی‌ها کافی است چه رسد به مصارف عمومی و اداری. این در حالی است که هنوز هم لپ تاپ‌هایی در بازار وجود دارند که کیفیت تصویرشان HD است (تعداد پیکسل‌های آنها حدود یک میلیون پیکسل از نمایشگرهای Full HD‌ کمتر است). اندازه نمایشگر این لپ تاپ 15.6 اینچ است که می‌توانیم بگوییم نه خیلی بزرگ و نه خیلی کوچک است و برای مصارف معمولی و حتی بازی، کافی است.

 

اما از همه مهم‌تر اینکه پنل به کار رفته در نمایشگر لپ تاپ HP Victus FA0031DX از نوع IPS است که کیفیت بهتری نسبت به ال سی دی‌های معمولی داشته و زاویه دید قابل‌قبولی نیز دارد (در حد 178 درجه). این یعنی اگر از جهات مختلف به صفحه نمایشگر نگاه کنید کیفیت تصویر به هم نخواهد خورد و به قول معروف نمایشگر از جهات مختلف قابل‌رویت است و تصویر آن سایه‌دار نخواهد شد. همچنین نمایشگر این لپ تاپ مثل خیلی از لپ تاپ‌های دیگر دارای روکش ماتی است که انعکاس نور در آن را کاهش داده و امکان استفاده از آن را در محیط‌های پرنورتر فراهم می‌آورد.

 

میزان روشنایی تصویر در این نمایشگر می‌تواند تا 260 nits افزایش پیدا کند که کمی بهتر از نمایشگر لپ تاپ‌های مشابه با روشنایی 250 nits است. همچنین میزان پادنمایی (کانترست) آن تقریبا 1200:1 است که باز هم کمی بهتر از نمایشگر لپ تاپ‌های مشابه با میزان پادنمایی 1000:1 است اما این اختلاف فاحش نیست و لذا نمی‌توان گفت عملکرد نمایشگر این لپ تاپ به شکل محسوسی از لپ تاپ‌های هم‌رده خود بهتر است. بد نیست بدانید هر چقدر میزان پادنمایی یک نمایشگر بالاتر باشد آن نمایشگر، رنگ‌های تیره را تیره‌تر و رنگ‌های روشن را روشن‌تر نشان خواهد داد و لذا کیفیت تصویر بهتری هم خواهد داشت.

 

حافظه رم و حافظه ذخیره‌سازی

همانطور که قبلا اشاره شد چند نوع از لپ تاپ HP Victus FA0031DX در بازار وجود دارد که از لحاظ میزان حافظه رم و حافظه ذخیره‌سازی با یکدیگر متفاوتند اما خوشبختانه این دو حافظه در تمام آنها قابل ارتقا هستند بنابراین اگر احساس می‌کنید حافظه رم یا حافظه ذخیره‌سازی لپ تاپ‌تان کم است می‌توانید کمی بیشتر هزینه کرده و یک حافظه رم یا ذخیره‌سازی دیگر برای آن خریداری کنید.

 

برای اطلاع از میزان حافظه رم و حافظه ذخیره‌سازی لپ تاپ‌تان می‌توانید قبل از خرید به صفحه مشخصات لپ تاپ مراجعه کرده و ببینید چه میزان از این دو حافظه برای آن در نظر گرفته شده است. میزان حافظه رم لپ تاپ HP Victus FA0031DX یا 8، یا 16 و یا 32 گیگابایت است و حافظه ذخیره‌سازی آن نیز می‌تواند 512 گیگابایت یا یک ترابایت باشد. خوشبختانه حافظه ذخیره‌سازی این لپ تاپ مثل بسیاری از لپ تاپ‌های مشابه خود از نوع SSD است که سرعت خوانش بیشتری نسبت به درایو‌های HDD‌ دارد و لذا برنامه‌ها، بازی ها و حتی ویندوز سریعتر از آن بارگذاری می‌شوند.

 

کیبورد، تاچ‌پد و وبکم 

کیبورد لپ تاپ HP Victus FA0031DX از نوع جزیره‌ای (Chiclet) است و تایپ با آن حس خوبی دارد چرا که از یک طرف، دکمه‌ها به اندازه کافی پایین می‌روند طوری که حس تایپ کردن به کاربر دست دهد و از طرف دیگر به اندازه کافی هم از یکدیگر فاصله دارند که باعث می‌شود در تایپ‌های سریع، یک دکمه اشتباها به جای دکمه دیگر فشرده نشود یا احیانا دو دکمه با هم فشرده نشوند. این کیبورد دارای نور پشت‌زمینه بسیار زیبایی به رنگ سفید نقره‌ای است اما مانند لپ تاپ‌های گیمینگ حرفه‌ای امکان تغییر رنگ آن برای قسمت‌های مختلف کیبورد وجود ندارد.

 

تاچ‌پد لپ تاپ HP Victus FA0031DX نیز به حد کافی راحت و بزرگ است و علاوه بر پشتیبانی آن از فرمان‌های چندلمسی، امکان کلیک از روی خود تاچ‌پد نیز وجود دارد (دکمه جداگانه‌ای برای کلیک کردن ندارد). وبکم این لپ تاپ یک وبکم معمولی با کیفیت HD است که شاید برای مصارف عمومی مثل تماس‌های تصویری کافی باشد اما اگر قصدتان گیمینگ حرفه‌ای یا استریمینگ است توصیه می‌کنیم یک وبکم جداگانه با حداقل کیفیت Full HD تهیه کنید.

 

قیمت لپ تاپ HP Victus FA0031DX

پورت‌ها

از لحاظ تعداد و تنوع پورت باید بگوییم لپ تاپ HP Victus FA0031DX یک لپ تاپ نسبتا غنی است. این لپ تاپ دارای یک پورت USB 3.0 از نوع C با امکان پشتیبانی از پورت Display 1.4، دو پورت USB 3.0 از نوع A با سرعت انتقال بالا (5 گیگابیت در ثانیه)، یک پورت HDMI، یک پورت Ethernet برای اتصال مستقیم به مودم، یک جک هدفون و یک شیار کارت‌خوان حافظه برای خوانش حافظه‌های SD است که معمولا در موبایل و تبلت کاربرد دارند.

 

نکته قابل توجه در مورد پورت‌های USB این لپ تاپ و البته برخی دیگر از لپ تاپ‌های اچ پی آن است که این پورت‌ها از فناوری HP Sleep and Charge‌ پشتیبانی می‌کنند. یعنی اگر لپ تاپ شما در حالت "خواب" (Sleep) باشد و یک دستگاه خارجی مثل گوشی یا تبلت را به یکی از پورت‌های USB‌ آن متصل کنید، دستگاه مربوطه شارژ خواهد شد بدون آنکه نیازی به روشن کردن لپ تاپ باشد (درست مثل یک پریز برق). شایان ذکر است که فعلا فقط لپ تاپ‌های اچ پی از این فناوری پشتیبانی می‌کنند.


طراحی بیرونی

باید بگوییم تا حدودی رسمی است و البته اسپورت هم به نظر می‌رسد! رسمی از آن جهت که شکل بیرونی لپ تاپ شیک و بدون هر گونه انحراف از معیار است! دکمه‌ها همه در یک ردیف قرار دارند و هیچ چیزی از حالت عرف خود خارج نیست. حتی دکمه خاموش و روشن هم از سایر دکمه‌ها جدا نیست و بخشی از خود کیبورد است. اما اسپورت از آن جهت که لوگوی Victus‌ (یک حرف V بزرگ) هم در پایین صفحه نمایشگر و هم در پشت صفحه نمایشگر با اندازه بزرگتر خودنمایی می‌کند و طراحی آن به گونه‌ای است که آدم را بیشتر به یاد لپ تاپ‌های گیمینگ می‌اندازد. همچنین نور پشت‌زمینه سفید در مدل‌هایی از لپ تاپ HP Victus FA0031DX که رنگ بدنه مشکی است جلوه زیباتری به لپ تاپ داده است (به دلیل وجود کانترست بالا بین نور پشت‌زمینه کیبورد و رنگ بدنه لپ تاپ).

 

در قسمت بالای کیبورد دقیقا زیر صفحه نمایشگر نوار باریکی وجود دارد که در واقع منفذ تهویه هوا برای این لپ تاپ است هر چند که چند منفذ دیگر نیز با روکش توری‌مانند در زیر لپ تاپ قرار گرفته‌اند. لبه‌های این لپ تاپ نه صاف بلکه از زیر با زاویه طراحی شده تا بدین‌ترتیب هوا بتواند آسان‌تر در زیر لپ تاپ جریان پیدا کند. قیمت لپ تاپ HP Victus FA0031DX

ملاحظات دیگر

آنطور که برخی از وبسایت‌های فناوری و نقد و بررسی گفته‌اند لولاهای لپ تاپ HP Victus FA0031DX به گونه‌ای طراحی شده‌اند که امکان باز کردن لپ تاپ با یک دست هم وجود دارد. یعنی مجبور نیستید با یک دست‌تان قسمت پایین لپ تاپ را بگیرید و با دست دیگر در آن را باز کنید و این دقیقا همان چیزی است که بسیاری از کاربران خواهان آن بوده‌اند. از طرفی این لولا به اندازه‌ای محکم هست که بتواند مانع از تکان خوردن نمایشگر هنگام تایپ یا انجام بازی با هیجان بالا شود. 

 

لپ تاپ HP Victus FA0031DX دارای دو اسپیکر معمولی است که در قسمت زیرین لپ تاپ قرار گرفته‌اند اما شاید بهتر باشد به آنها نگوییم خیلی معمولی! چون حداقل از فناوری HP Audio Boost در آنها استفاده شده تا صدای بهتری از آنها تولید شود. این لپ تاپ همچنین از آخرین نسخه‌های وای‌فای و بلوتوث نیز پشتیبانی می‌کند (وای‌فای 6 و بلوتوث 5) و باطری سه سلولی با توان 52 وات ساعت دارد که می‌تواند در یک استفاده ترکیبی (به غیر از بازی) بین 4 تا 5 ساعت لپ تاپ را روشن نگه دارد.

 

سخن آخر

اگر لپ تاپ HP Victus FA0031DX را برای مصارف عمومی و اداری شامل وبگردی، باز کردن فایل‌های آفیس، دیدن فیلم و عکس و از این قبیل می‌خواهید باید به شما تبریک بگوییم چرا که انتخاب خوبی کرده‌اید و این لپ تاپ به دلیل داشتن پردازنده نسل دوازدهم اینتل به راحتی پاسخگوی نیازهای شما خواهد بود. علاوه بر این اگر می‌خواهید گاه گاهی یکی از بازی‌های قدیمی را با آن اجرا کنید (بازی‌های چند سال پیش) یا با نرم‌افزارهای گرافیکی سنگین کار کنید لپ تاپ HP Victus FA0031DX باز هم شما را نا امید نخواهد کرد. این لپ تاپ را در کل می‌توان یک لپ تاپ میان‌رده دانست که هم به درد مصارف عمومی می‌خورد و هم بازی و طراحی هر چند نه در حد حرفه‌ای.

دیدگاه های کاربران (۲)
رضا پایدار (۲ تیر ۱۴۰۲)
۵

ایا این لبتاب به تلوزیون هم وصل میشه

ارسال پاسخ
پاسخ اپراتور (۳ تیر ۱۴۰۲)
سلام دوست عزیز،
بله این لپ تاپ را می‌تونید از طریق پورت HDMI به تلویزیون یا مانیتور اکسترنال متصل کنید.
رهام دانشور (۱۶ آذر ۱۴۰۱)
۵

واقعا میشه گف این لپ تاپ ینی لپ تاپ hp victus یکی از بینیظرترین لپ تاپ‌هاست که قیمت لپ تاپ اچ پی سری victus فوق‌العاده‌س قیمت بسیار مناسبی داره و واقعا لپ تاپ با کیفیت و با قدرت بالاییه.

ارسال پاسخ
دیدگاه شما
مشاهده بیشتر