تخفیف بالای هدر تخفیف بالای هدر

مینی کامپیوتر چیست؟ آیا برای گیمینگ مناسب است؟ + راهنمای خرید

مینی کامپیوتر چیست؟ آیا برای گیمینگ مناسب است؟ + راهنمای خرید

آیا مینی‌ کیس برای گیمینگ خوب است؟

بستگی به مینی‌ کیس دارد. تعداد انگشت‌شماری مینی‌ کیس در بازار هستند که به صورت آماده، مناسب بازی‌اند؛ برخی دیگر را باید ارتقا دهید تا مناسب بازی شوند و برخی دیگر هم اصلا مناسب بازی نیستند چون نه سخت‌افزاری قوی دارند و نه می‌توان سخت‌افزارشان را طوری ارتقا داد که مناسب بازی شوند.

فکر کنیم جواب دقیق و صریحی به این سوال دادیم اما با این وجود لازم است کمی بیشتر در مورد آن توضیح دهیم. قبل از هر چیز بهتر است بدانید منظور از مینی‌ کیس تقریبا در تمام موارد نه خود کیس بلکه کامپیوتری است که روی آن سوار شده و به همین دلیل است که به آن مینی‌کامپیوتر هم می‌گویند. در واقع، مینی‌کامپیوتر هم لغت دقیق‌تر و هم رایج‌تری است ولی با این حال از لغت مینی‌ کیس هم زیاد استفاده می‌شود و منظور از هر دو یکی است. پس بهتر است سوال بالا را به این صورت مطرح کنیم: آیا مینی‌کامپیوتر برای بازی خوب است؟


آیا مینی کامپیوتر برای بازی خوب است؟ 

مینی‌کامپیوترهای گیمینگ

در حال حاضر تعداد انگشت‌شماری مینی‌ کیس گیمینگ در بازار ایران وجود دارند که برای بازی مناسبند. این یعنی یا در نام آنها از کلمه "گیمینگ" استفاده شده یا اینکه مشخصات سخت‌افزاری‌شان مناسب بازی و محصولات گیمینگ است مثل مینی‌کامپیوتر INTEL NUC 12 Extreme Kit NUC12DCMi9 که پردازنده Core i9 نسل دوازدهمی دارد یا ZOTAC Magnus ONE ECM7307LH که کارت گرافیک آن GeForce RTX 3070 است که کاملا مناسب اجرای بازی‌های جدید است.

 

اما جالب اینکه هر دو مینی‌کامپیوتر ذکر شده در بالا بدون حافظه رم هستند و مینی‌کامپیوتر اینتل کارت گرافیک هم ندارد که باید به صورت جداگانه برای آن خریداری شود. هر چند این هزینه اضافی به مشتری تحمیل می‌کند ولی دستش را هم در انتخاب کارت گرافیک و میزان حافظه رم باز می‌گذارد. از طرفی چون تقریبا این مینی‌کامپیوترها حالت اسمبل شده دارند نصب کارت گرافیک یا حافظه رم روی آنها به راحتی باز کردن چند پیچ و جا زدن کارت گرافیک یا ماژول حافظه رم در جای خود است. البته قبل از خرید کارت گرافیک یا حافظه رم باید از این بابت مطمئن شوید که داخل مینی‌ کیس جا می‌شوند و ثانیا با مادربوردی که قرار است روی آن نصب شوند از لحاظ فنی سازگاری دارند


استفاده‌ی مینی کامپیوتر برای گیمینگ

 

یک مینی‌کامپیوتر گیمینگ چه مشخصاتی باید داشته باشد؟

از لحاظ عملکرد سخت‌افزاری هیچ تفاوتی بین یک مینی‌کامپیوتر و یک کامپیوتر معمولی وجود ندارد. تنها تفاوت در اندازه سخت‌افزار آنهاست مثلا مادربورد‌ و کارت گرافیک مینی‌کامپیوترها کوچکتر است و اگر قرار باشد این قطعات به صورت جداگانه نصب شوند حتما باید به اندازه آنها دقت کرد و از این بابت مطمئن شد که برای مینی‌ کیس ساخته شده‌اند. اما از لحاظ قدرت سخت‌افزاری باید بگوییم کامپیوتری که پردازنده اصلی آن اینتل نسل یازدهم، دوازدهم یا سیزدهم است، کارت گرافیکش حداقل از سری GeForce RTX است و حداقل 16 گیگابایت حافظه رم از از نوع رم DDR4 دارد برای بازی مناسب است. اگر پردازنده اصلی را AMD‌ انتخاب می‌کنید باید بگوییم پردازنده‌های Ryzen 7 و پردازنده‌های Ryzen 9 از سری 5000 و 7000 و کارت گرافیک AMD‌ از سری RX (حداقل کارت گرافیک RX 5600) برای بازی مناسبند.

 

البته مشخصات فوق برای اجرای بازی‌های جدید مناسبند و اگر کامپیوتری چنین سخت‌افزاری نداشته باشد به این معنا نیست که بازی‌ها را اجرا نمی‌کند ولی قطعا در اجرای بازی‌های جدیدتر کم خواهد آورد یا بهتر بگوییم بازی‌های قدیمی‌تر را بهتر اجرا می‌کند (در بازی‌های جدید به نوعی مجبور می‌شوید تا تنظیمات گرافیکی را سبک‌تر کنید تا بازی به خوبی اجرا شود).


خرید مینی کیس مناسب گیمینگ 

یک نکته قابل توجه

اگر دقت کنید در ابتدای این مقاله و در پاسخ به سوال "آیا مینی کیس برای گیم خوب است؟" گفتیم تعداد مینی‌ کیس‌ها یا بهتر بگوییم مینی‌کامپیوترهایی که در حال حاضر در بازار ایران وجود دارند و برای گیمینگ مناسبند انگشت‌شمار است؛ دو مورد از این مینی‌کامپیوترها را هم در بالا معرفی کردیم اما حقیقت این است که بیشتر مینی‌ کیس‌های موجود در بازار مشخصاتی دارند که برای بازی مناسب نیست. به عنوان مثال بیشتر مینی‌ کیس‌ها دارای پردازنده یا کارت گرافیک جداگانه نیستند و همانطور که می‌دانید وجود کارت گرافیک یا پردازنده گرافیکی مجزا برای اجرای خوب بازی‌ها ضروری است حتی اگر بازی قدیمی باشد. پردازنده گرافیکی این مینی‌ کیس‌ها روی تراشه پردازنده اصلی قرار گرفته و برای مصارف روزمره کافی است ولی اصلا به درد اجرای بازی‌ها یا بهتر بگوییم گیمینگ حتی در حد معمولش هم نمی‌خورد.

 

آیا مینی‌کامپیوتر برای گیم خوب است؟ (یک اشتباه رایج)

در مورد کامپیوترهای رومیزی با اندازه استاندارد و بزرگ و همچنین لپ تاپ‌ ها، بیشتر مواقع قیمت بیشتر مساوی است با سخت‌افزار بهتر ولی این در مورد مینی‌ کیس‌ها یا بهتر بگوییم مینی‌کامپیوترها صدق نمی‌کند. مثلا مینی‌کامپیوتر MSI Cubi 5 10M-049DE را در نظر بگیرید. این مینی‌کامپیوتر قیمتی در حد 50 میلیون تومان دارد در حالی که پردازنده اصلی آن پردازنده Core i3 نسل دهم است که قدرت آن حتی از یک پردازنده Core i7 نسل هشتم تا 50 درصد کمتر است؛ کارت یا پردازنده گرافیکی مجزا ندارد و به صورت پیش‌فرض فقط 4 گیگابایت حافظه رم دارد. این مینی‌کامپیوتر با مشخصاتی که دارد برای گیمینگ مناسب نیست لذا به صرف اینکه قیمت مینی‌کامپیوتری بالاست نمی‌توان نتیجه گرفت که برای گیمینگ مناسب است. جالب است بدانید قیمت یک لپ تاپ گیمینگ اقتصادی با پردازنده Core i5‌ نسل دوازدهم، 16 گیگابایت حافظه رم و پردازنده گرافیکی مجزا نیز به همین اندازه است.


ایا مینی کیس برای بازی مناسب است؟ 

آیا مینی‌کامپیوترهای اپل برای گیمینگ مناسبند؟

فقط به یک شرط، آن هم اینکه پردازنده اصلی آنها M Max یا M Ultra باشد و حداقل 16 گیگابایت حافظه رم داشته باشند. کامپیوترهای اپل که دارای پردازنده M هستند اساسا دارای پردازنده گرافیکی مجزا نیستند لیکن اگر پردازنده اصلی M Max‌ یا M Ultra‌ باشد پردازنده گرافیکی که روی تراشه پردازنده اصلی قرار گرفته به اندازه‌ای قوی هست که بتواند بازی‌های جدید را با کیفیت و فریم ریت قابل‌قبول اجرا کند. حتی گفته می‌شود کامپیوترهای اپل که پردازنده M Pro هم دارند برای بازی مناسبند ولی به طور قطع قدرت آنها کمتر از مینی‌کامپیوترهایی با پردازنده M Max و M Ultra‌ است و عملکرد ضعیف‌تری هم در اجرای بازی‌ها دارند.

 

البته در مورد مینی‌کامپیوترها و کلا کامپیوترهای اپل دو مورد را باید به خاطر بسپارید. اول اینکه هر چند کامپیوترهای اپل قادر به اجرای بیشتر بازی‌ها و برنامه‌های ویندوزی هستند ولی در این مورد ضمانتی وجود ندارد و شاید بازی ویندوزی باشد که به دلیل ناسازگاری نرم‌افزاری، قابلیت اجرا روی کامپیوترهای اپل را نداشته باشد و دوم اینکه قیمت مینی‌کامپیوترهای اپل بسته به پردازنده اصلی که در آنها به کار رفته بین دو تا پنج برابر گران‌تر از مینی‌کامپیوترهای ویندوزی است.

 

معرفی برخی از مینی‌کامپیوترهای مناسب بازی

در زیر می‌توانید نام برخی از بهترین مینی‌کامپیوترهای مناسب بازی را ببینید:

  • مینی‌کامپیوتر INTEL NUC 12 Extreme Kit NUC12DCMi9، پردازنده اصلی آن Core i9 نسل دوازدهم است، کارت گرافیک و حافظه رم ندارد که باید خودتان نصب کنید. از حداکثر کارت گرافیک GeForce RTX 3080 پشتیبانی می‌کند و امکان نصب 64 گیگابایت حافظه رم DDR4 روی آن وجود دارد.
  • مینی‌کامپیوتر ZOTAC Magnus ONE ECM7307LH، پردازنده اصلی آن Core i7 نسل دهم و کارت گرافیک آن GeForce RTX 3070 است ولی حافظه رم ندارد. از حداکثر 64 گیگابایت حافظه رم DDR4 پشتیبانی می‌کند.
  • مینی‌کامپیوتر  Intel NUC 11 NUC11PHKi7C - A یا B، پردازنده اصلی آن Core i7 نسل یازدهم، کارت گرافیک GeForce RTX 2060‌ است و 16 گیگابایت حافظه رم DDR4‌ هم دارد.
  • مینی کامپیوتر اپل Mac Studio M1 Ultra 2022، پردازنده اصلی آن M1 Ultra‌ است و 128 گیگابایت حافظه رم دارد. 

 

سخن آخر

اگر گیمر حرفه‌ای هستید پیشنهاد می‌کنیم سراغ کامپیوترهای رومیزی با اندازه استاندارد یا لپ تاپ‌ گیمینگ بروید چرا که در این صورت انتخاب‌های بیشتری هم پیش رویتان خواهد بود اما اگر اصرار دارید که از مینی‌کامپیوتر برای بازی استفاده کنید مواردی که در بالا ذکر شد جزء بهترین مینی‌کامپیوترهای موجود در بازارند که مناسب بازی‌اند.

دیدگاه های کاربران
دیدگاه شما
مشاهده بیشتر