گیف عید تا عید گیف عید تا عید
فیلترهای اعمال شده حذف فیلترها

رم گیمینگ

مرتب سازی
Geil  Polaris 5600MHZ 32GB DDR5 Desktop RAM
۵,۹۹۹,۰۰۰۴%
۵,۷۹۸,۰۰۰ تومان
Patriot VIPER VENOM RGB 32GB 16GBx2 7200MHz CL46 DDR5 Desktop Ram
۸,۶۰۰,۰۰۰۴%
۸,۲۹۹,۰۰۰ تومان
Patriot Patriot Viper Steel RGB 32GB 2x16GB 3600MHz CL18 DDR4 Desktop Ram
۴,۶۰۰,۰۰۰۴%
۴,۴۲۰,۰۰۰ تومان
Patriot VIPER VENOM RGB 32GB 16GBx2 6000MHz CL36 DDR5 Desktop Ram
۶,۴۰۰,۰۰۰۵%
۶,۱۴۰,۰۰۰ تومان
۱,۲۳۲ کالا

رم گیمینگ

راهنمای خرید رم گیمینگ و عوامل تاثیر گذار بر قیمت رم گیمینگ کامپیوتر

محوریت صحبت‌های ما در این مقاله رم گیمینگ و عوامل تاثیرگذار بر قیمت رم گیمینگ برای کامپیوتر است. در واقع این مقاله راهنمایی است برای خرید رم گیمینگ. بنابراین اگر به دنبال خرید این محصول هستید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

 همه افرادی که با گوشی، کامپیوتر، لپ تاپ و ... سر و کار دارند به نوعی واژه رم به گوش‌شان خورده و می‌دانند که رم یکی از اجزای اصلی این وسایل تکنولوژیک به شمار می‌رود اما شاید دقیقا ندانند وظیفه اصلی رم چیست. در این مقاله می‌خواهیم در مورد اینکه رم چیست و به چه عواملی بستگی دارد و همین طور در مورد رم کامپیوتر گیمینیگ و اینکه چه فاکتورهایی برای انتخاب یک رم گیمینگ مناسب وجود دارد، صحبت کنیم. پس با ما همراه باشید.

 

رم چیست و چگونه کار می‌کند؟

وقتی صحبت از رم می‌شود خیلی‌ها آن را با فضای ذخیره سازی اشتباه می‌گیرند. کلمه رم (RAM) مخفف Random Access Memory  است و به معنی حافظه دسترسی تصادفی است. پس رم یک حافظه موقت برای ذخیره اطلاعات است. به این معنی که رم، داده‌ها را فقط زمانی ذخیره می‌کند که به جریان برق متصل باشد و هر بار که سیستم راه اندازی مجدد می‌شود رم (RAM) هم مجددا راه اندازی می‌شود. از این رو می‌توانیم بگوییم که رم یک حافظه فرار است. 

به بیان دیگر، کامپیوترها برای اجرای برنامه‌ها یا اجرای وظایف‌شان نیاز به دسترسی سریع به داده‌های موقت دارند. در واقع می‌توان گفت وظیفه اصلی رم این است که داده‌هایی را که کامپیوتر در حال پردازش آن است نگهداری کند. برای مثال در بازی‌های رایانه‌ای‌ مدرن که برای اجرا نیاز به کامپیوترهای مجهز به رم گیمینگ دارند داده‌ها در رم خوانده و نوشته می‌شود پس تا اینجا متوجه شدیم که برنامه‌ها در حین استفاده به طور موقت در حافظه رم بارگذاری می‌شوند. اما برای اینکه بخواهیم بطور دائم ذخیره شوند باید آنها را در درایو ذخیره سازی ذخیره کنیم البته تا زمانی که حذف نشوند. 

 

نقش رم در کامپیوتر

رم بخش مهمی از کامپیوتر شماست. همانطور که گفته شد رم به شما این امکان را می‎‌هد که وظایف دسترسی تصادفی را انجام دهید. بنابراین کامپیوتر شما می‌تواند برنامه‌ها را با کارایی بیشتری اجرا کند. این نوع حافظه مستقیما به مادربورد شما متصل می‌شود. اگر کامپیوتر شما رم کافی نداشته باشد از هارد دیسک برای جبران این تفاوت استفاده می‌کند و بدین ترتیب سرعت کامپیوتر کاهش می‌یابد. رم مثل حافظه کوتاه‌مدت است. 

رم تمام برنامه‌ها و برگه‌های مرورگر را که در پس‌زمینه اجرا می‌کنید پیگیری می‌کند تا کامپیوتر شما بتواند به سرعت به آنها دسترسی داشته باشد. همچنین کامپیوتر شما را وقتی چند کار مهم را همزمان با هم انجام می‌دهد، سریع نگه می‌دارد و اجازه نمی‌دهد سرعت آن کم شود. علاوه بر این رم باعث می‌شود که کامپیوتر شما برای عملکردهای اساسی به هارد دیسک کندتر تکیه نکند. انواع و پیکربندی‌های مختلفی برای رم در بازار وجود دارد. برای ساخت یک کامپیوتر قدرتمند باید مقدار رم مناسبی را انتخاب کنید. به خصوص اگر گیمر هستید به یک رم قوی که در بازار با عنوان رم گیمینگ شناخته می‌شود نیاز دارید.

 

انواع رایج رم

در حالی که انواع مختلفی از رم در بازار موجود است اما در سال 2022 سه نوع رم برای انتخاب وجود دارد که این سه مورد رایج‌ترین هستند:

رم 8 گیگابایت: 8 گیگابایت رم برای انجام کارهای معمولی کافی است. کامپیوترها با رم 8 گیگابایتی، بسیاری از کارهای اساسی از جمله چندین برنامه باز و چند تب مرورگر را انجام می‌دهند. 

رم 16 گیگابایت: رم 16 گیگابایت رم استاندارد فعلی برای اجرای بازی است. بنابراین به عنوان یک رم گیمینگ می‌توان از آن استفاده کرد. با این رم به راحتی می‌توان چندین تب را روی کامپیوتر اجرا کرد بدون اینکه سرعت آن کاهش پیدا کند.

رم 32 گیگابایت: در حالی که 16 گیگابایت رم برای بازی کافی است ولی اگر گیمر حرفه‌ای هستید بهتر است سراغ رم 32 گیگابایتی بروید. در اکثر موارد این رم زیاد است. تذکر این نکته مهم است که بالطبع قیمت رم کامپیوتر گیمینگ به دلیل ویژگی‌هایی که دارد از یک رم معمولی بیشتر است.

 

رم گیمینگ

گفتیم که رم محل ذخیره موقت برنامه‌ها و داده‌ها در کامپیوتر شماست. وقتی که یک بازی در حال اجراست داده‌ها را از هارد دیسک در رم بارگذاری می‌کند. از آنجایی که بازیابی اطلاعات از فضای ذخیره سازی زمان زیادی می‌برد از رم برای ذخیره سریعتر این اطلاعات استفاده می‌شود. رم ناکافی می‌تواند منجر به کندی فریم و تجربه بدی از بازی شود. رم جزء حیاتی یک کامپیوتر است که به کامپیوتر اجازه می‌دهد تا عملکردهای بیشتری را به طور همزمان اجرا کند و این مورد برای داشتن تجربه یک بازی روان ضروری است. رم همچنین کامپیوتر را قادر می‌سازد تا وظایف را به سرعت تغییر دهد. بدون رم کافی، برنامه‌ها و بازی‌ها به کندی اجرا می‌شوند و در نتیجه عملکرد ضعیفی خواهند داشت. وقتی رم کم است ممکن است یک بازی اصلا اجرا نشود. همانطور که قبلا هم اشاره شد برای رم گیمینگ حداقل به 8 تا 16 گیگابایت رم نیاز است.

 

ویژگی‌هایی که در خرید رم گیمینگ مهم است

قبل از اینکه در مورد ویژگی‌های رم (RAM) فکر کنید باید مطمئن شوید که رم با مادربرد و پردازنده شما سازگار است. انتخاب رم با مشخصات اشتباه برای کامپیوترهای شخصی می‌تواند باعث عملکرد ضعیف کامپیوتر شود. رم به صورت دسته‌ها یا ماژول‌های حافظه عرضه می‌شود که به شکاف‌های حافظه روی مادربرد می‌چسبند. بنابراین رمی که با سیستم شما سازگار نباشد مناسب نیست و به درستی کار نمی‌کند. برای یافتن حافظه سازگار چند راه ساده وجود دارد. می‌توانید اطلاعات سیستم یا پردازنده خود را بررسی کنید. یک ابزار نمایه‌سازی سیستم را اجرا کنید یا از یک ابزار آنلاین سازگاری حافظه استفاده کنید. در حال حاضر مدل‌های مختلفی از رم با مشخصات متفاوتی در بازار وجود دارد. بنابراین رم‌ها علاوه بر حافظه از چند خصوصیت اصلی و مهم دیگر هم برخوردار هستند. پس برای انتخاب رم باید به مشخصات آن توجه کنید. این مشخصات عبارتند از:

ظرفیت: ظرفیت رم در تراشه‌های رم پنهان است و به نرم‌افزار سیستم هم ارتباط دارد. اگر ظرفیت رم بالاتر باشد کار را برای رم راحت‌تر می‌کند و در سرعت رم و ارسال و دریافت اطلاعات از پردازنده بسیار تاثیر می‌گذارد. همچنین رمی با ظرفیت بالاتر داده‌های بیشتری را از برنامه‌ها می‌تواند ذخیره کند. در ظرفیت‌های بالاتر، برنامه های بیشتری می‌توانند به طور همزمان اجرا شوند و بازی‌ها می‌توانند مقادیر بیشتری از داده‌های موقت را ذخیره کنند. ظرفیت‌ رم بر حسب گیگابایت اندازه‌گیری می‌شود. این را هم بدانید که قیمت رم کامپیوتر گیمینگ و یا معمولی به ظرفیت آن بستگی دارد.

فرکانس یا سرعت: بعد از انتخاب ظرفیت رم مورد نظر باید به سرعت و زمان تاخیر آن توجه کنید. با مگاترانسفر در ثانیه (MT/s)  اندازه‌گیری می‌شود که بیشتر  به عنوان سرعت بر حسب مگاهرتز در نظر گرفته می‌شود. البته این اندازه‌گیری فرکانس رم است اما به اشتباه به عنوان سرعت رم بین مردم جا افتاده است. سرعت بالاتر  به منزله  پاسخ سریع‌تر به درخواست‌های خواندن و نوشتن و در نتیجه بهبود عملکرد سیستم است. پس برای نتیجه بهتر باید مقدار آن بیشتر باشد. فرکانس رم با هر سیکلی که می‌تواند در ثانیه انجام دهد اندازه‌گیری می‌شود و معمولاً از 2133 مگاهرتز تا 4800 مگاهرتز متغیر است ولی باید بدانید که لزوما فرکانس بیشتر باعث بهبود عملکرد سیستم نمی‌شود و ماژول‌های بیشتر از 4000 مگاهرتز برای گیمیرها توصیه نمی‌شود. 

 تاخیر پردازش (CAS Latency) یا تامینیگ رم: اما مسئله‌ای که به اندازه سرعت رم مهم و تاثیرگذار است زمان تاخیر رم است که در مشخصات رم به اختصار با حروف CAS یا  CL مشخص می‌شود. این عدد نشان می‌دهد که رم با چقدر تاخیر داده‌های دریافتی را پردازش می‌کند و با چه سرعتی آنها را برای فرستادن به پردازنده آماده می‌کند. مسلما هر چه زمان تاخیر رمی کمتر باشد، آن رم، رم بهتری خواهد بود. بطور معمول با افزایش فرکانس، زمان تاخیر رم نیز افزایش پیدا می‌کند. برای مقایسه دو رم که فرکانس برابری دارند هر کدام  C پایین تری داشته باشد گزینه بهتری برای خرید است.

نسل(DDR): رم‌های کامپیوترها در انواع مختلفی ساخته شده‌اند که با استاندارد DDR (کوتاه شده عبارت Double Data Rate) از یکدیگر قابل تشخیص هستند. در حال حاضر رم تا نسل 5 به بازار عرضه شده و هر نسل در مقایسه با نسل قبل زمان تاخیر کمتری دارد، برق کمتری مصرف می‌کند و سرعت بیشتری دارد. یعنی در هر سیکل، رم‌های هر نسل نسبت به نسل قبلی دو برابر سریعتر عمل می‌کنند. ارتباط مستقیمی بین چرخه رم و DDR وجود دارد. 

نوع کانال:  ابتدا باید بگوییم که کانال‌ها، اتصالات الکترونیک بین رم و پردازنده هستند. رم‌های تک‌کاناله فقط از یک مسیر برای دریافت و ارسال اطلاعات استفاده می‌کنند ولی رم‌های دو‌کاناله که در مادربردهای دوشیاره استفاده می‌شوند به حافظه پردازنده اجازه می‌دهند تا داده‌ها را از طریق دو کانال با رم مبادله کند و همزمان با خواندن و نوشتن روی دو قطعه حافظه به طور همزمان اقدام کند. این باعث افزایش پهنای باند موجود می‌شود. بسیاری از کامپیوترهای مدرن دارای حافظه دوکاناله هستند. برای استفاده از افزایش پهنای باند ارائه شده توسط رم دوکاناله، توصیه می‌شود ماژول‌ها ظرفیت یکسان و در حالت ایده‌آل سرعت یکسانی داشته باشند. اگر سرعت‌ها مطابقت نداشته باشند، ماژول با سرعت پایین‌تری سرعت را تنظیم می‌کند. رم‌های گیمینگ امروزی دوکاناله، سه کاناله و چهار کاناله هستند. 

RGB: این ویژگی تاثیری بر عملکرد رم ندارد ولی معمولا از نظر ظاهری برای گیمرها مهم است. رم‌های RGB نورپردازی خیلی زیبایی دارند ولی قیمت رم کامپیوتر گیمینگ را خیلی بالا می‌برند و به عملکرد بهتر سیستم کمکی نمی‌کنند. بنابراین ماژول‌های حافظه با نور RGB می‌توانند عنصری از سفارشی‌سازی را اضافه کنند و جذابیت بصری سیستم شما را بهبود ببخشند. فقط مطمئن شوید که حافظه های RGB که انتخاب می کنید با برند مادربرد خاص شما سازگار باشند.

هیت سینک: هیت سینک‌های حافظه‌دار می‌توانند تنظیمات شما را جذاب‌تر نشان دهند. با این حال، آنها اغلب صرفاً زیبایی‌شناختی هستند. رم مانند هر جزء دیگری گرما تولید می‌کند اما خیلی داغ نمی‌شود مگر اینکه با سرعت‌های غیرعادی و بالا کار کند. اگر به طور جدی رم خود را اورکلاک نمی کنید راحت از هیت سینک رد شوید. با این حال مانند هر جزئی همیشه خوب است که مطمئن شوید حافظه شما در معرض جریان هواست. بنابراین هیت سینک هم تاثیری بر عملکرد سیستم ندارد.

هر کدام از موارد مطرح شده در بالا به نوعی بر قیمت رم گیمینگ کامپیوتر اثرگذار است. بنابراین به هنگام خرید رم گیمینگ به این موارد توجه داشته باشید.


قیمت رم گیمینگ برای کامپیوتر

قیمت رم‌ها به عوامل مختلفی بستگی دارد. بنابراین می‌توانیم نتیجه بگیریم رم‌های موجود در بازار از نظر قیمت با هم فرق دارند. از مهم‌ترین عواملی که می‌توان به آن اشاره کرد حافظه، برند سازنده، نسل و ... است که معمولا تا حدی با ارتقا این موارد عملکرد سیستم بهتر می‌شود. ولی مواری هم مثل RGB و هیت سینک وجود دارند که در قیمت رم گیمینگ کامپیوتر تاثیر بسزایی دارند و قبلا در مورد آنها توضیح داده شد ولی جنبه زیباشناختی دارند و تاثیری در بهبود عملکرد کامپیوتر ندارند. در نهایت می‌توان گفت قیمت رم گیمینگ برای کامپیوتر شما بستگی به میزان بودجه و کاربرد شما دارد.  قبل از خرید دقت کنید و مطمئن شوید که مشخصات رم با نیازهای منحصر به فرد شما مطابقت دارد.

 

سخن پایانی

در این نوشتار در مورد رم گیمینگ، خرید رم گیمینگ و عوامل موثر بر قیمت رم گیمینگ برای کامپیوتر صحبت کردیم. گفته شد که رم جزء فیزیکی یک سیستم کامپیوتری است که برای ذخیره موقت حافظه کامپیوتر طراحی شده است . همین طور گفتیم که رم بزرگتر به سیستم عامل اجازه می دهد تا داده های بیشتری را ذخیره و پردازش کند. می‌توان به طور خلاصه گفت که 8 گیگابایت برای انجام کارهای معمولی، 16 گیگابایت برای اکثر نیازهای گیمینگ و 32 گیگابایت اگر در حال انجام بازی‌های سطح بالا یا اجرای چند برنامه به طور همزمان هستید برای کامپیوتر شما کارآمد خواهد بود. هنگام انتخاب رم هم ظرفیت و هم سرعت را بررسی کنید. برای اکثر کاربران، ظرفیت رم و سرعت مهم‌ترین مسئله است. این مهم است که رم را با بقیه اجزای سیستم خود متعادل کنید زیرا همه آنها در تعیین سطح کلی عملکرد نقش دارند. به طور کلی هرچه رم سریعتر باشد سرعت پردازش نیز بیشتر است. در پایان توجه شما را به جدول مشخصات کلی این سری محصول جلب می‌کنیم:

سری محصول رم گیمینگ
ظرفیت16 به بالا
تکنولوژیDDR4 به بالا
فرکانس4000
تاخیرکمترین میزان ممکن
مشاهده بیشتر

پرسش و پاسخ (۱)

ثریا فاضلی‌زاده (۲۵ اسفند ۱۴۰۱)
۱

رم گیمینگ جز نورپردازی رنگ و وارنگ هیچ خاصیتی نداره

ارسال پاسخ
دیدگاه شما
مشاهده بیشتر

سوالات متداول

اگر میزان حافظه، فرکانس و دیگر مشخصات فنی یکی باشد، هیچ فرقی ندارد. اما از نظر ظاهری معمولا رم گیمینگ از نورپردازی RGB پشتیبانی می‌کند که در هماهنگی با کیس و دیگر قطعات گیمینگ است.

پرطرفدارترین رم گیمینگ از برند جی اسکیل و مدل ۱۶ گیگابایتی TridentZ RGB است.