فیلترهای اعمال شده حذف فیلترها

رم 4 گیگ DDR4 کامپیوتر

حافظه‌ی رم کامپیوتر که به انگلیسی RAM نوشته و مخفف Random Access Memory بوده، به معنای حافظه دسترسی تصادفی است. رم یک قطعه کلیدی و مهم در مجموعه قطعات سخت‌افزار محاسباتی کامپیوتر است. در واقع رم کامپیوتر یک سخت‌افزار محاسباتی است که در آن سیستم عامل، برنامه‌های کاربردی و داده‌های مورد استفاده در هر لحظه نگهداری می‌شوند تا بتوانند به سرعت در دسترس پردازنده قرار بگیرند. در واقع رم حافظه اصلی کامپیوتر است. خواندن و نوشتن روی آن بسیار سریع‌تر از انواع دیگر حافظه‌ها، مانند‌هارد دیسک، درایو حالت جامد یا درایو نوری است. 

رم کامپیوتر یا همان حافظه دسترسی تصادفی، حافظه‌ای فرار است. این به معنی آن است که تا زمانی که رایانه روشن است، داده‌ها در رم کامپیوتر حفظ می‌شوند، اما با خاموش شدن رایانه و قطع برق حافظه‌ی رم، داده‌ها از روی آن پاک می‌شوند. هنگامی که رایانه راه اندازی مجدد می‌شود، سیستم عامل و سایر فایل‌های لازم برای کارکرد دست سیستم، از روی حافظه ذخیره‌سازی (یا یک فلش) به رم منتقل شده و سیستم آماده به کار می‌شود.

رم 4 گیگابایت DDR4

رم کامپیوتر به طور کلی در انواع مدل‌ها، سرعت و ظرفیت به بازار عرضه می‌شوند. در این مقاله از تاپ رایان قصد داریم در مورد رم کامپیوتر 4 گیگابایت از نوع DDR4 صحبت کنیم. رم 4 گیگابایت DDR4 کامپیوتر در حال حاضر به عنوان میزان ظرفیت پایه رم DDR4 محسوب می‌شود که برای شروع کافی است اما بهتر است بیشتر از یک ماژول رم 4 گیگابایت DDR خریداری شده و سیستم را با چند ماژول از این نوع رم تجهیز کرد. بر اساس مادربرد و رم فعلی کامپیوتر می‌توانید تصمیم بگیرید که کدام گزینه مناسب سیستم شما است. در ادامه به بررسی کارکرد رم 4 گیگ DDR4 در کامپیوتر و سرعت‌های مختلف آن می‌پردازیم.

کارکرد رم DDR4 4 گیگابایت

رم 4 گیگابایت DDR4 کامپیوتر به عنوان یک حافظه فرار، نمی‌تواند داده‌ها را به صورت دائمی ذخیره کند. رم 4 گیگابایت DDR4 را می‌توان به عنوان حافظه‌ای موقتی و کوتاه مدت و ‌هارد دیسک یا درایو SSD یک کامپیوتر را به عنوان حافظه بلند مدت در سیستم کامپیوتری در نظر گرفت. حافظه کوتاه مدت بر کار فوری متمرکز است، اما فقط می‌تواند تعداد محدودی از مسائل را در هر زمان در خود نگاه دارد. وقتی حافظه کوتاه مدت و موقتی سیستم پر می‌شود، کامپیوتر باید به حافظه بلند مدت یا همان حافظه ذخیره‌سازی مراجعه کرده و اطلاعات جدید را جایگزین کند.

اگر رم 4 گیگابایت DDR4 پر شود، پردازنده کامپیوتر باید بارها و بارها به حافظه ذخیره‌سازی (چه هارد، چه SSD) برود تا داده‌های قدیمی موجود در رم 4 گیگ DDR4 را با داده‌های جدید جایگزین کند. این فرآیند باعث کند شدن سیستم کامپیوتری می‌شود.‌ اگر رم 4 گیگابایت DDR4 شما سرعت بیشتری داشته باشد، در عملکرد کامپیوتر تاثیر چشمگیری خواهد گذاشت. علاوه بر این استفاده از ۲ ماژول به جای یکی، باز هم بر عملکرد سیستم کامپیوتری شما، مخصوصا در بازی‌ها، تاثیر ملموسی خواهد داشت.

برند‌های تولید کننده رم 4 گیگ DDR4

شرکت‌های مختلفی رم 4 گیگابایت DDR4 کامپیوتر تولید می‌کنند. محبوب‌ترین برند‌های تولید کننده رم 4 گیگ DDR4 کامپیوتر، شرکت‌های زیر هستند:

  • گیل
  • کینگستون
  • زپلین
  • پریستین

خرید رم 4 گیگابایت DDR4

خرید رم 4 گیگ DDR4 کامپیوتر به صورت کلی با دو هدف انجام می‌شود. اولین هدف می‌تواند تجهیز یک سیستم جدید و هدف دوم ارتقا یک سیستم قدیمی است. اگر بخواهید یک رم 4 گیگابایت DDR4 برای ارتقا تهیه کنید، باید به رمی که در حال حاضر در سیستم نصب شده است دقت کنید تا بر اساس مشخصات آن، رم 4 گیگ DDR4 جدید را خریداری و نصب کنید. اگر رم 4 گیگ DDR4 جدید با رم نصب شده روی دستگاه مغایرت داشته باشد، می‌تواند باعث ایجاد مشکلات جدی در عملکرد سیستم کامپیوتری شما بشود.

اگر قصد خرید یک رم 4 گیگابایت DDR4 برای تجهیز یک سیستم کامپیوتری جدید دارد، باید به مشخصات مادربرد و سی پی یو توجه کنید تا بر اساس آن بهترین رم DDR4 ۴ گیگابایت را انتخاب کنید. یکی از مهم‌ترین مشخصاتی که باید به آن توجه داشت، حداکثر سرعت رم پشتیبانی شده توسط مادربرد است. علاوه بر این باید به تعداد شیارهای رم مادربرد هم دقت کرد. در مورد پردازنده هم توجه به حداکثر سرعت رم پشتیبانی شده مهم است. با دقت به این جزئیات می‌توانید حداکثر کارایی رم 4 گیگابایت DDR4 را در سیستم کامپیوتری خود داشته باشید.

قیمت رم کامپیوتر 4 گیگابایت DDR4

قیمت رم 4 گیگابایت DDR4 برای کامپیوتر بر اساس شرکت سازنده، سرعت حافظه (فرکانس)، میزان تاخیر (CL) و تکنولوژی آن تعیین می‌شود. به خاطر نوسانات ارزی نمی‌توان قیمت قطعی و دقیق برای رم 4 گیگابایت DDR4 کامپیوتر بیان کرد ولی در زمان نگارش این مقاله بازه قیمتی انواع رم 4 گیگابایت DDR4 کامپیوتر از پانصد تا هشتصد هزار تومان متغیر است. مهم‌ترین فاکتور تاثیرگذار بر قیمت رم 4 گیگابایت DDR4 کامپیوتر، فرکانس آن است. البته برند سازنده هم بی تاثیر نیست.

سخن پایانی

در این مطلب از تاپ رایان درباره رم 4 گیگابایت DDR4 صحبت کردیم. ابتدا نگاهی به حافظه رم داشتیم و توضیح دادیم که این قطعه چیست و چه نقشی در مجموعه سخت‌افزار پردازشی کامپیوتر دارد. پس از آن عملکرد رم 4 گیگابایت DDR4 را در سیستم‌های کامپیوتری و انواع آن را بررسی کردیم. در پایان بهترین راه خرید رم 4 گیگابایت DDR4 و قیمت رم 4 گیگ DDR4 را بررسی کردیم.

اگر شما هم قصد خرید رم 4 گیگابایت DDR4 برای کامپیوتر رومیزی خود دارید یا صرفا می‌خواهید با انواع رم‌های 4 گیگابایت کامپیوتر از نوع DDR4 آشنا شوید، می‌توانید از طریق همین صفحه در فروشگاه اینترنتی تاپ رایان، تمام مدل‌های موجود رم کامپیوتر 4 گیگابایت DDR4 را مشاهده و علاوه بر اطلاع پیدا کردن از قیمت، مشخصات آن‌ها را با هم مقایسه کنید. تمام مدل‌های رم 4 گیگابایت DDR4 کامپیوتر موجود در سایت تاپ رایان تضمین اصالت کالا دارند و اگر قصد خرید رم 4 گیگ DDR4 کامپیوتر دارید، می‌توانید با خیالی آسوده در تاپ رایان ثبت سفارش انجام داده و از خرید اینترنتی رم DDR4 4 گیگابایت لذت ببرید. در ضمن امکان بهره مندی از مشاوره تخصصی در انتخاب  و خرید رم 4 گیگابایت DDR4 کامپیوتر در تاپ رایان فراهم است. در پایان توجه شما را به جدول مشخصات کلی رم کامپیوتر DDR4 با ظرفیت 4 گیگابایت جلب می‌کنیم:

سری محصولرم DDR4 با ظرفیت 4 گیگابایت
ظرفیت4 گیگابایت
نوع رمDDR4
سرعت2133-4266 مگاهرتز
برندهاکینگستون، گیل، پریستین و...


مشاهده بیشتر

پرسش و پاسخ

دیدگاه شما
مشاهده بیشتر